Miasto i Gmina Końskie

szukaj >

 

 

Gmina Końskie
26 – 200 Końskie, ul. Partyzantów 1

ogłasza przetarg nieograniczony na

 

„Modernizacja oświetlenia drogowego  na terenie Miasta i Gminy Końskie.”

 

CPV-  45.31.61.10-9

 

Specyfikację istotnych warunków zamówienia można uzyskać w siedzibie zamawiającego (pokój nr 37), w godz. 730 – 1530, lub za zaliczeniem pocztowym.

Specyfikacja istotnych warunków zamówienia jest dostępna na stronie: http://bip.umkonskie.pl

 

Przedmiotem zamówienia jest wykonanie modernizacji systemu oświetlenia drogowego na terenie Miasta i Gminy Końskie.

1.    W zakresie realizacji zadania wykonawca powinien przeprowadzić:

a) uzgodnienia przed realizacją modernizacji – dotyczące robót energetycznych z właściwym ZE (harmonogramy wyłączeń - koszty wyłączeń  ponosi Wykonawca)

b) roboty demontażowe starych opraw oraz ich rozliczenie z Urzędem Miasta i Gminy Końskie, oraz z właściwym Zakładem Energetycznym (zwrot)

c) zakup i dostawę nowych opraw, źródeł światła oraz niezbędnego osprzętu do realizacji zadania,

d) montaż nowych opraw i źródeł światła oraz niezbędnego osprzętu zgodnie z projektem modernizacji oświetlenia

e) wykonanie pomiarów luminancji i natężenia oświetlenia sprawdzających zgodność wykonania z wymaganymi parametrami projektu. (Pomiary należy wykonać zgodnie z siatką obliczeniową zastosowaną w projekcie, na sześciu wskazanych przez Zamawiającego odcinkach dróg. Pomiary należy wykonać w obecności przedstawiciela Zamawiającego  (inspektora nadzoru) zgodnie z PN-EN 13201).

 

Zamawiający żąda udzielenia  min. 36-cio miesięcznej gwarancji na:

-         oprawy oświetleniowe,

-         wykonane roboty.

Oraz min. 12-to miesięcznej gwarancji na źródła światła.

 

Szczegółowy zakres robót oraz technologię wykonania stanowią:

1.      specyfikacje techniczne wykonania  odbioru robót

2.      przedmiar robót

3.      projekt modernizacji oświetlenia drogowego –miasto oraz gmina zgodny z PN-EN 13201

4.      fotometria

  

Zamawiający dopuszcza składanie ofert równoważnych:

 

Modernizacja systemu oświetlenia powinna być wykonana zgodnie z posiadanym przez Urząd Gminy projektem modernizacji oświetlenia ulicznego oraz fotometrią  wskazującą konkretne typy i producentów sprzętu.

W związku z tym Zamawiający dopuszcza składanie ofert równoważnych. Postępowanie takie jest zgodne z art. 29 ust. 3 Prawo zamówień publicznych i nie stanowi naruszenia uczciwej konkurencji.

Sprzęt oraz urządzenia przedstawione przez Wykonawcę muszą gwarantować spełnienie, co najmniej takich samych parametrów technicznych oraz posiadać własności użytkowe, jakie zawiera dokumentacja załączona do niniejszej specyfikacji.

 

Wykonawca pragnący złożyć ofertę równoważną zobowiązany jest do załączenia do oferty dokumentów potwierdzających parametry sprzętu równoważnego oraz załączenia wyliczeń parametrów oświetleniowych potwierdzających osiągnięcie nie gorszych poziomów wymaganych parametrów oświetleniowych niż uzyskane w dokumentacji  Zamawiającego. Wykonawca składający ofertę równoważną powinien fakt ten wyraźnie wskazać w druku oferty oraz podać typy sprzętu w kosztorysach ofertowych.

 

Zamawiający żąda od Wykonawców składających oferty równoważne złożenia wraz z ofertą próbek opraw i źródeł światła po 1 szt. dla każdego typu – mocy oprawy i źródła światła przewidzianych do zastosowania, wraz z ich kartami katalogowymi potwierdzającymi dane techniczne. Zamawiający żąda udostępnienia danych technicznych właściwości opraw - rozsyłu światła opraw oświetleniowych – całej bryły światłości w formie wydruku lub w formie bazy danych umożliwiających na ich podstawie dokonanie wyliczeń parametrów oświetleniowych drogi w ogólnie dostępnym programie komputerowym do wspomagania obliczeń. Udostępnienie winno mieć miejsce równocześnie z chwilą składania ofert lub jeżeli wskazują na to techniczne względy przed złożeniem ofert.

Próbki podlegają zwrotowi po upływie terminu związania z ofertą.

 

UWAGA! Wymagania oświetleniowe są zgodne z wymaganiami Normy Europejskiej – Polskiej Normy 13201.

Oprawy oświetleniowe przyjęte w projekcie równorzędnym muszą gwarantować wartości parametrów oświetleniowych na poziomie nie mniejszym niż wyliczone w dokumentacji posiadanej przez Zamawiającego. Dla wyliczeń należy przyjmować strumień świetlny w wielkości identycznej jak w dokumentacji posiadanej przez Zamawiającego oraz pozostałe warunki podane w niej zawarte. Celem przedstawienia obliczeń jest udokumentowanie zamienności opraw w stosunku do projektu Zamawiającego. Na Wykonawcy ciąży obowiązek udokumentowania spełnienia wymagań poprzez wykonanie i załączenie do oferty projektu oświetleniowego zawierającego wszystkie elementy zawarte w dokumentacji posiadanej przez Zamawiającego. Obliczenia oraz prezentacja wyników obliczeń musi być w pełni zgodna z przyjętymi w   dokumentacji  Zamawiającego parametrami  tj. identyczna geometria dróg i usytuowania słupów, identyczny poziom współczynnika zapasu ( ew. odwrotności - wskaźnika utrzymania), parametrów rodzaju nawierzchni, parametrów obserwatorów, oraz wydruki muszą zawierać wszystkie wyliczone parametry dla punktów zgodnie z siatką obliczeniową projektu Zamawiającego. Spełnienie powyższych warunków gwarantuje możliwość porównania zastosowanych opraw i uznania ich równoważności na podstawie efektu oświetleniowego uzyskiwanego w tożsamych warunkach.

 

Sprzęt równoważny nie może odbiegać od następujących wymagań:

Dla opraw oświetleniowych ulicznych

* stopień ochrony komory zespołu optycznego nie niższy niż IP 65 i komory osprzętu

   elektrycznego nie niższy niż IP 43,

* oprawy wykonane w II klasie ochronności przeciwporażeniowej

* klosz oprawy i obudowa wykonane z tworzywa sztucznego odpornego na promieniowanie UV, niedopuszczone jest jakiekolwiek żółknięcie kloszy

* oprawy muszą posiadać stateczniki z zabezpieczeniem termicznym.

* oprawy i źródła światła muszą posiadać deklarację zgodności CE wystawioną przez producenta dopuszczającą je do obrotu w Polsce.

Zastosowanie źródeł światła innych producentów jest możliwe bez dokonywania przeliczeń projektowych pod warunkiem, że będą one ścisłymi odpowiednikami (lampy o podwyższonej skuteczności świetlnej) przewidzianych w dokumentacji (w zakresie strumienia świetlnego, jego spadku w czasie eksploatacji, trwałości itp.). 

 

Wykonawca składający ofertę równoważną, w przypadku wygrania przetargu i realizacji zadania, ponosi pełną odpowiedzialność za osiągnięcie efektu modernizacji.

 

Zamawiający zastrzega sobie zmniejszenie lub zwiększenie zakresu rzeczowego robót

 

Roboty rozliczane będą na podstawie obmiarów ilościowych sporządzonych przez kierownika budowy a sprawdzonych przez inspektora nadzoru po przemnożeniu ich przez oferowane ceny jednostkowe (wartości podane w kosztorysie ofertowym).

 

Zaleca się, aby Wykonawca dokonał wizji lokalnej terenu budowy i jego otoczenia, a także zdobył, na swoją własną odpowiedzialność i ryzyko, wszelkie dodatkowe informacje które mogą być konieczne do przygotowania oferty oraz zawarcia umowy i wykonania zamówienia. Koszty dokonania wizji terenu budowy poniesie Wykonawca.

 

Przed przystąpieniem do prac modernizacyjnych należy uzgodnić harmonogram prac zgodnie warunkami z Rejonowym Zakładem Energetycznym RZE Końskie i z Zamawiającym (inspektor nadzoru) oraz na bieżąco aktualizować w taki sposób aby Zamawiający (inspektor nadzoru) był uprzedzony na 7 dni wcześniej który obwód oświetleniowy będzie modernizowany.

 

CPV-  45.31.61.10-9

 

Pożądany termin realizacji zamówienia: 120 dni od daty podpisania umowy

Do czasu na wykonanie zadania nie wlicza się dni wynikających z udokumentowanych
 i   niezawinionych przez Wykonawcę opóźnień.

 

Zamawiający  nie dopuszcza składania ofert częściowych.

Zamawiający nie dopuszcza składania ofert wariantowych.

 

Zamawiający przewiduje możliwość udzielenia zamówień uzupełniających, o których mowa w art. 67 ust. 1 pkt. 6 i 7 lub art. 134 ust.6 pkt 3 i 4 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. nr 223 poz. 1655).

 

Zamawiający przewiduje udzielenia w okresie 3 lat zamówienia uzupełniającego w wysokości nie większej niż 20% wartości przedmiotowego zamówienia.

 

Zamawiający nie dopuszcza składania ofert częściowych

Zamawiający  nie dopuszcza składania ofert wariantowych

 

Pożądany termin realizacji zamówienia: 120 dni od daty podpisania umowy

Do czasu na wykonanie zadania nie wlicza się dni wynikających z udokumentowanych i   niezawinionych przez Wykonawcę opóźnień.

 

W przetargu mogą wziąć udział wykonawcy, którzy:

a)           Spełniają warunki wynikające z art. 22 ust. 1 ustawy – Prawo zamówień publicznych,

b)           Nie zostali wykluczeni z udziału w postępowaniu na podst. art. 24 ust. 1 i 2 ustawy – Prawo zamówień publicznych,

c)           Wykonali w okresie ostatnich 5 lat, a jeśli okres prowadzenia działalności jest krótszy w tym okresie co najmniej jedną  robotę budowlaną, które odpowiadają swoim rodzajem i wartościom robotom budowlanym stanowiącym przedmiot niniejszego zamówienia.

d)           posiadają wiedzę i doświadczenie oraz dysponujemy potencjałem technicznym i osobami zdolnymi do wykonania zamówienia

e)           znajdują się w sytuacji ekonomicznej i finansowej zapewniającej wykonanie zamówienia .

 f) oferowane przez Wykonawcę roboty budowlane odpowiadają wymaganiom określonych przez Zamawiającego ( załączone do oferty próbki opraw i światła po 1 szt. dla każdego typu – mocy oprawy i źródła światła przewidzianych do zastosowania, wraz  z ich kartami katalogowymi potwierdzającymi dane techniczne). Zamawiający żąda udostępnienia danych technicznych właściwości opraw - rozsyłu światła opraw oświetleniowych – całej bryły światłości w formie wydruku lub w formie bazy danych umożliwiających na ich podstawie dokonanie wyliczeń parametrów oświetleniowych drogi w ogólnie dostępnym programie komputerowym do wspomagania obliczeń. Udostępnienie winno mieć miejsce równocześnie z chwilą składania ofert lub jeżeli wskazują na to techniczne względy przed złożeniem ofert.

Próbki podlegają zwrotowi po upływie terminu związania z ofertą.

- w przypadku ofert równoważnych

Ocena spełniania wymaganych warunków dokonywana będzie według kryteriów spełnia/ nie spełnia na podstawie następujących oświadczeń i dokumentów:

a)      Oświadczenie na podstawie art. 22 ust. 1 ustawy prawo zamówień publicznych,

b) Oświadczenie na podstawie art. 22 ust. 1 ustawy prawo zamówień publicznych, że Aktualny odpis z właściwego rejestru albo aktualne zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej, jeżeli odrębne przepisy wymagają wpisu do rejestru lub zgłoszenia do ewidencji działalności gospodarczej - wystawiony nie wcześniej niż 6 miesięcy przed upływem terminu składania ofert,

b)      Zaświadczenie właściwego naczelnika urzędu skarbowego oraz właściwego    oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub Kasy Rolniczego ubezpieczenia Społecznego potwierdzające odpowiednio, że wykonawca nie zalega z opłacaniem podatków, opłat oraz składek na ubezpieczenie zdrowotne lub społeczne, lub zaświadczenia, że uzyskał przewidziane prawem zwolnienie, odroczenie lub rozłożenie na raty zaległych płatności lub wstrzymanie w całości wykonania decyzji właściwego organu - wystawione nie wcześniej niż 3 miesiące przed upływem terminu składania ofert,

d)      Wykaz wykonanych w okresie ostatnich pięciu lat przed dniem wszczęcia postępowania o udzielenie zamówienia, a jeśli okres prowadzenia działalności jest krótszy – w tym okresie, co najmniej jednej roboty budowlanej, które odpowiadają swoim rodzajem i wartością przedmiotowi niniejszego zamówienia z podaniem ich wartości, dat wykonania i odbiorców oraz dokumenty potwierdzające, że roboty te zostały wykonane należycie (wg wzoru – zał. nr 4)

e)      Wykaz osób przewidzianych do wykonania niniejszego zamówienia w tym co najmniej 1 osoba posiadająca uprawnienia budowlane do kierowania robotami budowlanymi w specjalności instalacyjno-inżynierskiej w zakresie sieci elektrycznych  oraz kserokopie uprawnień budowlanych tej osoby, oraz kserokopie potwierdzające przynależność do Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa. Uprawnienia do wykonywania prac w technologii pod napięciem PNN-zgodnie z zaleceniem RZE Końskie(wg wzoru - załącznik nr 5 do oferty przetargowej) .

f)       Kosztorys ofertowy w układzie szczegółowym

g)      Pełnomocnictwo określające jego zakres w przypadku, gdy wykonawcę reprezentuje pełnomocnik, lub w przypadku wykonawców składających ofertę wspólną. Forma pełnomocnictwa: oryginał lub kopia poświadczona przez notariusza.

h)      Polisa lub inny dokument ubezpieczenia potwierdzający, że wykonawca jest ubezpieczony od odpowiedzialności cywilnej w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej.

i)   Zamawiający żąda od Wykonawców składających oferty równoważne złożenia wraz z ofertą próbek opraw i źródeł światła po 1 szt. dla każdego typu – mocy oprawy i źródła światła przewidzianych do zastosowania, wraz z ich kartami katalogowymi potwierdzającymi dane techniczne. Zamawiający żąda udostępnienia danych technicznych właściwości opraw - rozsyłu światła opraw oświetleniowych – całej bryły światłości w formie wydruku lub w formie bazy danych umożliwiających na ich podstawie dokonanie wyliczeń parametrów oświetleniowych drogi w ogólnie dostępnym programie komputerowym do wspomagania obliczeń. Udostępnienie winno mieć miejsce równocześnie z chwilą składania ofert lub jeżeli wskazują na to techniczne względy przed złożeniem ofert.

           Próbki podlegają zwrotowi po upływie terminu związania z ofertą.

 

 

Wadium  - każdy wykonawca przystępujący do przetargu obowiązany jest wnieść wadium najpóźniej do dnia 10 kwietnia 2008r.  do godziny 9.00 (czasu lokalnego) w wysokości:

14 000,00 (słownie: czternaście  tysięcy złotych)

 

Zamawiający nie zamierza zawierać umowy ramowej.

Zamawiający nie zamierza ustanawiać dynamicznego systemu zakupów.

Zamawiający nie przewiduje wyboru najkorzystniejszej oferty z zastosowaniem aukcji elektronicznej.

Kryteria wyboru ofert:    cena –        70%

                                        termin-       30%

                    

                       

Oferty należy składać w siedzibie zamawiającego, lok. 24 (sekretariat)

Termin składania ofert upływa dnia 10 kwietnia 2008r.  o godz: 900

Otwarcie ofert nastąpi dnia 10 kwietnia 2008r.  o godz: 1000 w siedzibie zamawiającego, lok. 18 – sala konferencyjna

 

Termin związania ofertą wynosi 30 dni. Bieg terminu związania ofertą rozpoczyna się wraz  z upływem terminu składania ofert.

 

Osoby uprawnione do kontaktów z wykonawcami:

w zakresie dotyczącym przedmiotu zamówienia –Rafał Gula – Wydział Inwestycji , tel. (0-41) 372-32-49, wew. 146.

w zakresie dotyczącym procedury przetargowej – Ewa Prasał- ZP  tel. (0-41) 372-32-49, wew. 137, fax. (041) 372-29-55, e-email: przetargi@umkonskie.pl

Informacje można uzyskać w godz: 730-1530

 

Ogłoszenie zostało zamieszczone w Biuletynie Zamówień Publicznych

 w dniu 20 marca 2008roku

 


 

Końskie, dn. 25.03.2008r.

 

ZP-341-6/1/2008

 

Otrzymują uczestnicy postępowania o udzielenie  zamówienia  publicznego

 

 

Dotyczy postępowania o udzielenie zamówienia publicznego na „Modernizacja oświetlenia drogowego na terenie Miasta i Gminy Końskie.”

.

Informacja o wniesieniu protestu

 

Na podstawie art. 181 ust. 3 ustawy z dnia 29 stycznia 2004- Prawo zamówień publicznych (Dz.U. Nr 223 poz. 1655) zawiadamiam, że w dniu 25.03.2008r. został wniesiony protest na  postanowienia SIWZ, którego treść stanowi załącznik do niniejszego pisma i wzywam do wzięcia udziału w postępowaniu toczącym się w wyniku jego wniesienia.

 

Uczestnikami postępowania toczącego się w wyniku wniesienia protestu staną się wykonawcy, którzy mają interes prawny w tym aby protest został rozstrzygnięty na korzyść jednej ze stron i którzy przystąpili do postępowania w terminie 7 dni od daty publikacji informacji o wniesieniu protestu na stronie internetowej zamawiającego.

 

Zgłoszenie przystąpienia do postępowania należy wnieść do zamawiającego na adres wskazany w nagłówku pisma, jednocześnie przekazując kopię zgłoszenia Wykonawcy, który wniósł protest na adres : THORN LIGHTING Polska sp. z o.o. 50-513 Wrocław ul. Gazowa 26A.

 


 

Końskie, dn. 28.03.2008 r.

ZP.-341/6/2/2008                                                                               

                       

Otrzymują uczestnicy postępowania przetargowego

 

                                                                           

Dotyczy postępowania o udzielenie zamówienia publicznego na „Modernizacja oświetlenia drogowego na terenie Miasta i Gminy Końskie.”

 

 

            Zamawiający zgodnie z art. 38 ust. 4 ustawy z dnia 29.01.2004r . – Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2007 Nr 223 poz. 1655.) wprowadza modyfikację treści specyfikacji istotnych warunków zamówienia.

Zamiast przedmiarów dołączonych do SIWZ w dniu 20 marca 2008 roku na realizację przedmiotowego zadania, wprowadza się aktualne przedmiary dla miasta oraz gminy Końskie.

 


 

Końskie 01.04.2008r.

ZP- 341/6/4/2008

 

Otrzymują uczestnicy postępowania o udzielenie zamówienia publicznego.

 

Dotyczy postępowania o udzielenie zamówienia publicznego na: „Modernizacja oświetlenia drogowego na terenie Miasta i Gminy Końskie.”

 

Informuję, że od jednego z wykonawców wpłynęły pytania, na które udziela się odpowiedzi:

 

Pyt. 1

Uprzejmie proszę o uzupełnienie SIWZ o dokument pokazujący podział na poszczególne obwody oświetleniowe i wskazanie lokalizacji istniejących stacji transformatorowych. Dane te są niezbędne do kalkulacji kosztów wyłączeń pobieranych przez Zakład Energetyczny i które wg STWiOR mają być wliczone w  cenę całości zadania.

 

Odp.

Lokalizacja stacji transformatorowych jak i poszczególne obwody wskazane są w załącznikach do SIWZ (projekt modernizacji oświetlenia ulicznego miasto oraz gmina –arkusze kalkulacyjne EXCEL), gdzie podana została ich lokalizacja  np. miejscowość, ulica, jednoznacznie określające położenie geograficzne sieciowego obiektu budowlanego.

 

Pyt. 2

Ze względu na fakt iż duża część oświetlenia ulicznego zainstalowanego na terenie Miasta i Gminy wchodzi w skład majątku Rejonowego Zakładu Energetycznego, prosimy o udostępnienie dokumentu uzgadniającego projekt modernizacji oświetlenia załączony do SIWZ-u oraz precyzujący warunki jakie ZE stawia wykonawcy w zakresie wymogów technicznych warunkujących dopuszczenie do robót na sieci.

 

Odp.

Zamawiający zgodnie z art. 38 ust. 4 ustawy z dnia 29.01.2004r.-Prawo zamówień publicznych (Dz.U. z 2007r. Nr 223 poz. 1655) wprowadza modyfikację treści specyfikacji istotnych warunków zamówienia .

Do SIWZ-u na realizację przedmiotowego zadania dołącza się w/w dokumenty.

 


 

Końskie, 07.04.2008 r.

ZP.-341/6/5/2008                                                                                   

 

 

Otrzymują wszyscy uczestnicy

postępowania protestacyjnego

 

 

ROZSTRZYGNIĘCIE PROTESTU

 

 

Dot. postępowania o udzielenie zamówienia o udzielenie zamówienia publicznego na realizację zadania pn: „ Modernizacja oświetlenia drogowego na terenie Miasta i Gminy Końskie”

 

 

            Na podstawie art. 183 ust.1 ustawy z dnia 29.01.2004r- Prawo zamówień publicznych
( Dz.U. z 2007r. nr 223 poz. 1655) po rozpatrzeniu protestu złożonego w dniu 25 marca 2008r. przez firmę Thorn Lighting Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu 50-513 Wrocław ul. Gazowa 26A
wobec czynności podjętych przez zamawiającego w toku postępowania o udzielenie zamówienia publicznego, zdaniem Protestującego naruszających:

1)      - art.7 ust 1 ustawy z dnia 29.01.2004  Prawo zamówień publicznych ( Dz.U. z 2007r. nr 223 poz. 1655) -opisanie wymagań względem ofert równoważnych niemożliwych do spełnienia i tym samym utrudnianie uczciwej konkurencji

2)   - art. 30 ust.1 oraz art. 29 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 29.01.2004  Prawo zamówień Publicznych (Dz.U. z 2007r. nr 223 poz. 1655) – opisanie przedmiotu zamówienia niezgodnie z tymi artykułami w zakresie wymagań w stosunku do ofert równoważnych

3)      - art. 31 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 29.01.2004  Prawo zamówień publicznych
(Dz.U. z 2007r.) nr 223 poz. 1655) –– prowadzenie postępowania w oparciu dokumentację budowlaną sporządzoną przez osoby bez wymaganych uprawnień i przynależności do Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa

 

I- Postanawiam uwzględnić protest w zakresie zarzutu nr:

 

1)    - art.7 ust 1 ustawy z dnia 29.01.2004  Prawo zamówień publicznych (Dz.U.  z 2007r. nr 223 poz. 1655) – opisanie wymagań względem ofert równoważnych niemożliwych do spełnienia i tym samym utrudnianie uczciwej konkurencji

2)  -  art. 30 ust.1 oraz art. 29 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 29.01.2004  Prawo zamówień Publicznych  (Dz.U. z 2007r. nr 223 poz. 1655)  – opisanie przedmiotu zamówienia niezgodnie z tymi artykułami w zakresie wymagań w stosunku do ofert równoważnych

 

II- Postanawiam oddalić protest jako bezzasadny zakresie zarzutu nr:

 

3)    Art. 31 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 29.01.2004  Prawo zamówień Publicznych (Dz.U. z 2007r. nr 223 poz. 1655) –– prowadzenie postępowania w oparciu dokumentację budowlaną sporządzoną przez osoby bez wymaganych uprawnień i przynależności do Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa.

 

 

UZASADNIENIE

 

I- Zamawiający po dokonaniu ponownej analizy materiałów przetargowych postanowił uwzględnić protest w zakresie zarzutów dotyczących opisanie wymagań względem ofert równoważnych niemożliwych do spełnienia i tym samym utrudnianie uczciwej konkurencji oraz opisanie przedmiotu zamówienia niezgodnie z tymi artykułami w zakresie wymagań w stosunku do ofert równoważnych.

W związku z powyższym Zamawiający powtórzy oprotestowaną czynność na podst. art. 183 ust. 5 pkt. 2 ustawy z dnia 29.01.2004 Prawo zamówień Publicznych ( Dz.U. z 2007r. nr 223 poz. 1655) poprzez wprowadzenie modyfikacji do SIWZ-u polegającej na sprecyzowaniu zakresu oraz zmianie kryteriów równoważności.

 

Ze względu na specyficzną dla opraw oświetleniowych drogowych niepowtarzalność charakterystyk świetlnych zamawiający dopuszcza nieznaczne odstępstwa od uzyskanych parametrów oświetleniowych dróg. Tolerancje dla efektu oświetleniowego uzyskanego za pomocą opraw uznawanych za równoważne podane są poniżej:

1.    Luminacja L1 i L2- nie mniej niż  4% jak w projekcie Zamawiającego

2.    Równomierność Uo1 i Uo2 nie mniej niż 5 % niż w projekcie, ale nie mniej niż wartość min normy

3.    Równomierność Ul1 i Ul2 nie mniej niż 10% niż w projekcie, ale nie mniej niż wartość minimalna normy, za wyjątkiem Projekt Sielpia ul. Wjazdowa, Sielpia ulica Staszica, Dyszów3_2 dla których Ul1, Ul2 dopuszcza się 20% poniżej tego co jest w projekcie

4.    TI nie więcej niż wartość maksymalna wg. Normy PN-EN 13201

5.    SR nie mniej niż wartość minimalna normy PN-EN 13201.

6.    Kąt zamontowania opraw-, jeśli będzie wymagany inny niż w projekcie to oprawa musi posiadać możliwości ustawienia go bez konieczności zmiany wysięgnika w przedziale 0-35° w stosunku do projektu Zamawiającego.

 

 

II- Modernizacja oświetlenia w mieście i gminie Końskie polegająca głównie na wymianie nie podlega zezwoleniu na budowę art. 29 ust. 2 pkt. 15 ustawa z dnia 7 lipca 1994 r.- Prawo budowlane (Dz.U. z 2006r. Nr 156, poz. 1118 z późń. zm.). W związku z powyższym nie mają zastosowania przepisy Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 2 września 2004 r. z późń. zm. dotyczące zakresu dokumentacji projektowej § 4 ust. 1 służącej do opisu przedmiotu zamówienia na wykonanie robót budowlanych, dla których wymagane jest uzyskania pozwolenia na budowę.

Do tego postępowania ze względu na wcześniej przywoływany art. 29 ust. 2 pkt. 15 ustawa z dnia 7 lipca 1994 r.- Prawo budowlane] (Dz.U. z 2006r. Nr 156, poz. 1118 z późń. zm.  mają zastosowanie przepisy Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 2 września 2004 r. z późń. zm.  § 4 ust.2 dla dokumentacji projektowej służącej do opisu przedmiotu zamówienia na wykonanie robót budowlanych, dla których nie jest wymagane uzyskanie pozwolenia na budowę. Ustawa z dnia 7 lipca 1994r.- Prawo budowlane i wyżej wspomniane rozporządzenie inaczej traktuje te dwa rodzaje dokumentacji. Opublikowana dokumentacja projektowa jest opracowana na bazie dokumentacji budowlanej wykonanej zgodnie z Prawem Budowlanym dla robót budowlanych wymagających zezwolenia na budowę lecz ze względu na znacznie mniejszy zakres oraz zgodę autora projektu budowlanego na wykonanie jej modyfikacji nie było uzasadnienia do dodatkowego sygnowania jej.

 

POUCZENIE

 

Od powyższego rozstrzygnięcia protestu, zgodnie z art. 184 ust. 1 i 2 ustawy z 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych ( Dz. U. z 2007r.  Nr 223, poz. 1655.), Wnoszącemu protest przysługuje odwołanie do Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych w terminie 5 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia z jednoczesnym przekazaniem kopii Zamawiającemu.

 


 Końskie, dnia 07.04.2008 r.

ZP. – 341/6/6/2008  

 Otrzymują wszyscy uczestnicy postępowania
o udzielenie zamówienia publicznego

 Dotyczy przetargu nieograniczonego na: „Modernizacja oświetlenia drogowego
na terenie Miasta i Gminy Końskie”

 

Informuję, że protest wobec czynności podjętych przez zamawiającego w toku postępowania o udzielenie zamówienia publicznego, zdaniem Protestującego naruszających:

1)      - art.7 ust 1 ustawy z dnia 29.01.2004  Prawo zamówień Publicznych ( Dz.U. z 2007r. nr 223 poz. 1655) -opisanie wymagań względem ofert równoważnych niemożliwych do spełnienia i tym samym utrudnianie uczciwej konkurencji

2)      Art. 30 ust.1 oraz art. 29 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 29.01.2004  Prawo zamówień Publicznych (Dz.U. z 2007r. nr 223 poz. 1655) – opisanie przedmiotu zamówienia niezgodnie z tymi artykułami w zakresie wymagań w stosunku do ofert równoważnych

został  uwzględniony i w związku z tym na podst. art. 183 ust. 5 ustawy z dnia 29.01.2004 r. – Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2007r. Nr 223, poz. 1655) Zamawiający powtarza oprotestowaną czynność poprzez wprowadzenie modyfikacji specyfikacji istotnych warunków.

 

Zamawiający po dokonaniu ponownej analizy materiałów przetargowych postanowił uwzględnić zarzuty dotyczące opisania wymagań względem ofert równoważnych niemożliwych do spełnienia i tym samym utrudnianie uczciwej konkurencji oraz opisania przedmiotu zamówienia niezgodnie z tymi artykułami w zakresie wymagań w stosunku do ofert równoważnych.

Na podstawie art. 38 ust. 4  ustawy z dnia 29.01.2004  Prawo zamówień publicznych ( Dz.U. z 2007r. nr 223 poz. 1655) Zamawiający wprowadza modyfikację SIWZ-u polegającą na sprecyzowaniu zakresu oraz zmianie kryteriów równoważności:

 

Ze względu na specyficzną dla opraw oświetleniowych drogowych niepowtarzalność charakterystyk świetlnych zamawiający dopuszcza nieznaczne odstępstwa od uzyskanych parametrów oświetleniowych dróg. Tolerancje dla efektu oświetleniowego uzyskanego za pomocą opraw uznawanych za równoważne podane są poniżej:

1.    Luminacja L1 i L2- nie mniej niż  4% jak w projekcie Zamawiającego

2.    Równomierność Uo1 i Uo2 nie mniej niż 5 % niż w projekcie, ale nie mniej niż wartość min normy

3.    Równomierność Ul1 i Ul2 nie mniej niż 10% niż w projekcie, ale nie mniej niż wartość minimalna normy, za wyjątkiem Projekt Sielpia ul. Wjazdowa, Sielpia ulica Staszica, Dyszów3_2 dla których Ul1, Ul2 dopuszcza się 20% poniżej tego co jest w projekcie

4.    TI nie więcej niż wartość maksymalna wg. Normy PN-EN 13201

5.    SR nie mniej niż wartość minimalna normy PN-EN 13201.

6.    Kąt zamontowania opraw-, jeśli będzie wymagany inny niż w projekcie to oprawa musi posiadać możliwości ustawienia go bez konieczności zmiany wysięgnika w przedziale 0-35° w stosunku do projektu Zamawiającego.

 

 

2.    Wprowadza się   strony  tytułowe w dokumentach :

1.      Obliczenia fotometryczne miasto Końskie

2.      Obliczenia fotometryczne gmina Końskie

3.      Przedmiar robót miasto Końskie

4.      Przedmiar robót gmina Końskie

 

 

3. Wprowadza się obliczenia fotometryczne dla ulic:

Spacerowej, 3 Maja, Niepodległości w Końskich.

 

 

W związku z powyższym Zamawiający zgodnie z art. 38 ust.6 ustawy z dnia 29.01.2004r.-Prawo zamówień Publicznych  (Dz.U. z 2007 r. Nr 223 poz. 1655) przedłuża termin składania ofert do dnia: 18.04.2008r. do godz. 09.00.

Termin otwarcia ofert 18.04.2008r.  godz. 10.00

 


Znak: ZP-34116/6/2008

Końskie, 11.04.2008

Do wszystkich Wykonawców

Dot. postępowania o udzielenie zamówienia o udzielenie zamówienia publicznego ZP­341/6/2008.w trybie przetargu nieograniczonego na realizację zadania" Modernizacja oświetlenia drogowego na terenie Miasta i Gminy Końskie."

INFORMACJA O WNIESIENIU ODWOŁANIA

Burmistrz Miasta Końskie działając zgodnie z art. 184 ust.3 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 roku Prawo zamówień publicznych (tekst jednolity Dz.U. z 2007 nr. nr 223 poz. 1655) informuje o wniesieniu odwołania do Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych w dniu 11.04.2008r.

Odwołanie zostało wniesione w związku z rozstrzygnięciem protestu wniesionego do Zamawiającego w dniu 25 marca 2008r.

W załączeniu do niniejszego pisma przekazujemy kopię wniesionego do Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych w Warszawie.

 

Załączniki :

Kopia wniesionego odwołania


Znak: ZP-341/6/7/2008

Końskie, 11.04.2008

Do wszystkich Wykonawców


Dot. postępowania o udzielenie zamówienia o udzielenie zamówienia publicznego ZP­341/6/2008.w trybie przetargu nieograniczonego na realizację zadania" Modernizacja oświetlenia drogowego na terenie Miasta i Gminy Końskie."

WEZWANIE do wzięcia udziału w postępowaniu odwoławczym

Burmistrz Miasta Końskie działając zgodnie z art. 184 ust.3 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 roku Prawo zamówień publicznych ( tekst jednolity Dz.U. z 2007 nr. nr 223 poz. 1655) zawiadamia, ze w dniu 11 kwietnia 2008r. otrzymał informacje o wniesieniu odwołania do Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych w Warszawie w związku z rozstrzygnięciem protestu przez Zamawiającego.

Biorąc powyższe pod uwagę Zamawiający

1. wzywa Wykonawców do wzięcia udziału w postępowaniu odwoławczym.


Załączniki :

Kopia wniesionego odwołania

 


Końskie, dn. 15.04.2008 r.

ZP.-341/6/8/2008

 

Otrzymują

uczestnicy postępowania przetargowego

 

 

Dotyczy postępowania o udzielenie zamówienia publicznego na „Modernizacja oświetlenia drogowego na terenie Miasta i Gminy Końskie”

 

 

Zamawiający wprowadza modyfikację zapisu w Rozdziale B „Instrukcja dla wykonawców”

pkt 5 ppkt 5.1.

 

Nowy zapis otrzymuje brzmienie:

„5.1. Każdy wykonawca przystępujący do przetargu obowiązany jest wnieść wadium w wysokości 14 000,00zł. (słownie: czternaście tysięcy złotych ) najpóźniej do 05 maja  2008r. do godziny 9.00 /czasu lokalnego/.”

 

Zgodnie z art.45 ust.3 ustawy – prawo zamówień publicznych wadium wnosi się przed upływem terminu składania ofert. Termin ten upływa z dniem 05 maja 2008 o godz. 9.00 (czasu lokalnego).

 

Pkt 8 ppkt 8.2

Nowy zapis otrzymuje brzmienie:

„ 8.2 Termin składania ofert upływa dnia 05 maja 2008 roku do godziny 9.00 /czasu lokalnego/”

 

Pkt 8 ppkt 8.5

Nowy zapis otrzymuje brzmienie:

„8.5 Otwarcie ofert nastąpi w dniu 05 maja 2008 roku o godzinie 10.00 /czasu lokalnego/”


Końskie 16.04.2008r.

ZP- 341/6/10/2008                                                                              

 

Otrzymują uczestnicy postępowania

o udzielenie zamówienia publicznego.

 

Dotyczy postępowania o udzielenie zamówienia publicznego na: „Modernizacja oświetlenia drogowego na terenie Miasta i Gminy Końskie.”

 

Informuję, że od jednego z wykonawców wpłynęły pytania, na które udziela się odpowiedzi:

 

Pyt. 1

 

Dotyczące przedłużenia terminu składania ofert do dnia 06.05.2008 r.

 

Uzasadnienie:

 

Dotyczy wykonania projektu równoważnego na innych oprawach, ale z uwagi na brak, tak w przedmiarze robót jak i projekcie technicznym spójnego zestawienia ilości opraw- dot. Ilości szt. Opraw do modernizacji czyt. Właściwego zinwentaryzowania opraw, wobec tego, w tym celu należy wykonać tzw. Wizje lokalną, aby potwierdzić zestawienia w przedmiarze robót i projekcie technicznym, oraz aby ustalić faktyczną ilość opraw do wymiany. Wizja lokalna czyt. Inwentaryzacja opraw pozwoli na rzetelne wykonanie Projektu, oraz wykonanie modernizacji oświetlenia na terenie UMiG Końskie. Dlatego wnosi się o przedłużenie terminu składania ofert, gdyż termin składania ofert do dn. 18.04.2008 r. nie pozwala na rzetelne wykonanie wizji lokalnej oświetlenia na terenie UMiG Końskie.

 

Odpowiedź:

 

Termin składnia ofert został przedłużony ze względu na odwołania złożone przez wykonawcę od rozstrzygnięcia protestu przez zamawiającego.

 

Pyt. 2

 

Czy dopuszcza się do przetargu oprawę z wysokociśnieniowego odlewu aluminium z komorą IP 66- układ optyczny i osprzęt? < uzasadnienie ominięto>

 

Odpowiedź:

 

Na stronie 4 drugi akapit SIWZ określone są wymagania techniczne i użytkowe sprzętu, które zamawiający uznaje za równoważne do sprzętu zastosowanego w projekcie.

W szczególności dla opraw ulicznych:

*stopień ochrony komory zespołu optycznego nie niższy niż IP 65 i komory osprzętu elektrycznego nie niższy niż IP 43

 

W związku z tym zapisem oprawy dla których stopień szczelności IP

- komory osprzętu o IP 43, IP 44, IP 54, IP 65, IP 66 oraz IP 67 i więcej spełniają wymagania zamawiającego w zakresie równoważności tego parametru niezależnie od sposobu jakim tę szczelność osiągnięto.

- komora zespołu optycznego o IP 65, IP 66, IP 67 oraz więcej spełniają wymagania zamawiającego w zakresie równoważności tego parametru.

 

Zapis w tym samym miejscu dotyczący obudowy oprawy to:

 

*klosz oprawy i obudowa wykonane z tworzywa sztucznego odpornego na promieniowanie UV, niedopuszczalne jest jakiekolwiek żółknięcie kloszy.

 

Wymagania tak określone nie dopuszczają stosowania opraw aluminiowych. Na rynku jest wielu producentów opraw z tworzywa spełniających wymagania zamawiającego.

 

Pytanie 3

 

Uprzejmie proszę o uzupełnienie SIWZ o dokument uzgadniający projekt techniczny załączony do SIWZ, jak tego wymaga Rejonowy Zakład Energetyczny Końskie
w warunkach wydanych 28/08/ 2007 w pkt. 2.

 

 

Odpowiedź:

 

Pismem z dnia 10.12.2007 r. TU/4402/2378/07 r.  Znak sprawy: TU.WWP.PZ/87/07 Rejonowy Zakład Energetyczny Końskie zakończył procedurę wydania zgody na instalację opraw Urzędu na obiektach budowlanych Zakładu Energetycznego tj. słupach energetycznych

Treścią, cyt:

 

„ W odpowiedzi na pismo znak: In.RG.704-275/07 z dnia 06.12.2007 r. informujemy, że wyrażamy zgodę na rozszerzenie zakresu wymiany lamp oświetlenia ulicznego z terenu Miasta i Gminy Końskie zgodnie z przesłaną do RZE Końskie tabelą w celu ujednolicenia typu opraw.”

 

Pismo zostało dołączone do specyfikacji w wyniku wcześniejszych zapytań i protestu.

 

Wynika z niego, że UMiG Końskie uzyskał zgodę na instalację swoich opraw na obiektach budowlanych energetyki w zakresie jaki uzna za stosowne w trybie i czasie jaki uzna za dogodny. Pozostała korespondencja, jak i inne dokumenty przedkładane wcześniej aby uzyskać ww zgodę nie mają związku z prowadzonym postępowaniem. Istotne jest, że zgoda taka została wydana. W wyniku tej zgody zamawiający może zgodnie z art. 647 kc udostępnić teren budowy.

 

 


Końskie, 23.04.2008 r.

ZP- 341/6/11/2008                                                                           .

 

 

 

Otrzymują uczestnicy postępowania

o udzielenie zamówienia publicznego.

 

Dotyczy postępowania o udzielenie zamówienia publicznego pt.: „Modernizacja oświetlenia drogowego na terenie Miasta i Gminy Końskie” ogłoszonego w BZP nr 57872-2008 z dnia 20 marca 2008 r.

 

Informuję, że od jednego z wykonawców wpłynęły pytania, na które na mocy art. 38 ust. 1 pzp zamawiający udziela się odpowiedzi:

 

Pyt. 1

 

Zwracamy się ponownie do Zamawiającego o dołączenie do SIWZ dokumentu uzgodnienia w miejscowym Zakładzie Energetycznym załączonej do SIWZ dokumentacji. Pismo, na które powołuje się zamawiający, stanowi zgodę na rozszerzenie zakresu opracowania i nie jest dokumentem uzgadniającym dokumentację projektową. Do niniejszego pytania załączamy przykładowe uzgodnienie dokumentacji projektowej z innego przetargu (już zakończonego),gdzie taki dokument był częścią składową SIWZ- o publikację takiego dokumentu nam chodzi. Jego brak może być przyczyną trudności w uzyskaniu zgody dostępu do sieci ze strony właściciela infrastruktury- Zakładu Energetycznego Końskie.

 

Odp.

 

Każdy zakład energetyczny stosuje swój wzór pisma wyrażającego zgodę i sobie specyficzną procedurę na udostępnienie swojej infrastruktury sieciowej do instalowania urządzeń oświetleniowych. 

 

W wyniku szeregu uzgodnień, zmian zakresu RZE Końskie wyraził zgodę na modernizację w rozszerzonym zakresie. Zakres ten został przedstawiony jak to pisze w swoim piśmie RZE Końskie ostatecznie w formie tabeli.

Istotę sprawy czy jest zgoda na  udostępnienie infrastruktury RZE Końskie w celu modernizacji oświetlenia czy jej nie ma. Jest taka zgoda właściciela, co zauważył składający pytania, a  co z kolei wyczerpuje przesłanki art. 147 k.c. możliwości udostępnienia placu budowy przez inwestora do czego jest zobowiązany w myśl art. 647 k.c.

Domaganie się w takiej sytuacji całej korespondencji roboczej, której finałem było wydanie zgody przez RZE Końskie na modernizację w rozszerzonym zakresie niczego nie wnosi zdaniem zamawiającego do sprawy i nie wiąże się bezpośrednio z jakimikolwiek przyszłymi trudnościami wykonawcy w dostępie do infrastruktury RZE. Zgoda takowa jest o czym świadczy przywoływane pismo i co wielokrotnie było podkreślane w odpowiedzi na pytania .


 

Końskie, dn. 30.04.2008 r.

ZP.-341/6/12/2008

 

Otrzymują uczestnicy postępowania przetargowego

 

Dotyczy postępowania o udzielenie zamówienia publicznego na „Modernizacja oświetlenia drogowego na terenie Miasta i Gminy Końskie.”

 

Zamawiający zgodnie z art. 38 ust. 4 ustawy z dnia 29.01.2004r . – Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2007r., Nr 223, poz. 1655.) wprowadza modyfikację w obliczeniach fotometrycznych.

Do SIWZ dołącza się aktualne obliczenia fotometryczne dla :

1)      Końskie, ul. Łazienna

2)      Końskie, ul. Źródlana

3)      Końskie, ul. Wrzosowa

4)      Końskie, ul. Kilińskiego

5)      Końskie, ul. Piłsudskiego 2

6)      Końskie, ul. Warszawska

7)      Dziebałtów Nowy 2

8)      Fidor 1

9)      Sierosławice ul. Długa

10)  Sielpia ul. Konecka 2

11)  Przybyszowy 2

12)  Sierosławice ul. Skalna

13)  Sierosławice ul. Konecka

14)  Czerwony Most

15)  Proćwin.

 


 

Końskie dn. 30.04.2008

ZP- 341/6/13/2008

 

 

Otrzymują uczestnicy postępowania o udzielenie zamówienia publicznego

 

 

Dotyczy: postępowania o zamówienie publiczne w trybie przetargu nieograniczonego na: „Modernizacja oświetlenia drogowego na terenie Miasta i Gminy Końskie.”

 

 

Zawiadomienie o wpłynięciu protestu

wraz z wezwaniem do wzięcia udziału w postępowaniu toczącym się na skutek wniesienia protestu

 

Na podstawie art. 181 ust. 3 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2007 nr 223 poz.1655), zawiadamiam, że w dniu 30.04.2008r. został wniesiony protest, którego treść stanowi załącznik do niniejszego pisma.

 

W związku z powyższym wzywam wykonawców, którzy mają interes prawny w tym, aby protest został rozstrzygnięty na korzyść Protestującego lub Zamawiającego, do przystąpienia do postępowania toczącego się w wyniku wniesienia ww. protestu w terminie 3 dni od dnia otrzymania niniejszego wezwania.

 


Końskie, dn. 30.04.2008 r.

ZP.-341/6/14/2008

 

Otrzymują  uczestnicy postępowania przetargowego

 

 

Dotyczy postępowania o udzielenie zamówienia publicznego na „Modernizacja oświetlenia drogowego na terenie Miasta i Gminy Końskie.”

 

W wyniku wniesionego protestu z dnia 30.04.2008r. przez Firmę THORN Lighting Polska Sp. z o.o. ul. Gazowa 26a 50-513 Wrocław.

Zamawiający zgodnie z art. 38 ust. 4 ustawy z dnia 29.01.2004r . – Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2007r., Nr 223, poz. 1655) wprowadza modyfikację SIWZ.

Zamawiający wydłuża termin składania ofert do dnia 09.05.2008r. do godziny 9.00 /czasu lokalnego/.

Otwarcie ofert nastąpi w dniu 09.05.2008r. o godzinie 10.00 /czasu lokalnego/.

 

Jednocześnie każdy wykonawca przystępujący do przetargu obowiązany jest wnieść wadium w wysokości 14000,00 zł ( słownie czternaście tysięcy złotych) najpóźniej do dnia 09.05.2008r. do godziny 9.00 /czasu lokalnego/

 

Zgodnie z art. 45 ust.3 ustawy –prawo zamówień publicznych wadium wnosi się przed upływem terminu składania ofert. Termin upływa z dniem 09.05. 2008r. o godz. 9.00 ( czasu lokalnego)

 


 

Końskie, 06.05.2008r.

ZP-341/6/15//2008

 

Otrzymują wszyscy uczestnicy postępowania protestacyjnego

 

 

Rozstrzygnięcie Protestu

 

Dotyczy: postępowania o udzielenie zamówienia publicznego na:

„ Modernizacja oświetlenia drogowego na terenie Miasta i Gminy Końskie.”

 

Na podstawie art. 183 ust. 2 ustawy z dnia 29.01.2004r. –Prawo zamówień publicznych
( Dz.U. z 2007r. nr 223 poz. 1655) po rozpatrzeniu protestu złożonego w dniu 05.05.2008r.prze firmę Thorn Lighting Sp.  z o.o. z siedzibą we Wrocławiu 50-513 Wrocław ul. Gazowa 26A wobec czynności podjętych przez  Zamawiającego w toku postępowania o udzielenie zamówienia publicznego zdaniem Protestującego naruszających :

art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 29 .01.2004 Prawo zamówień publicznych ( Dz.U. z 2007r. nr 223 poz. 1655)-poprzez wprowadzenie na 5 dni przed złożeniem ofert modyfikacji w wynikach obliczeń fotometrycznych dla 15 ulic i tym samym skrócenie czasu niezbędnego do przygotowania projektu równoważnego poniżej 6 dni i tym samym utrudnianie uczciwej konkurencji poprzez niemożność złożenia zapytań o wyjaśnienie.

Art. 38 ust. 6 ustawy z dnia 29 .01.2004 Prawo zamówień publicznych ( Dz.U. z 2007r. nr 223 poz. 1655)- poprzez braku równoczesnego udzielenia dodatkowego czasu niezbędnego na zapoznanie się z wprowadzonymi zmianami.

 

Postanawiam uwzględnić protest w zakresie zarzutu nr :

art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 29 .01.2004 Prawo zamówień publicznych ( Dz.U. z 2007r. nr 223 poz. 1655)-poprzez wprowadzenie na 5 dni przed złożeniem ofert modyfikacji w wynikach obliczeń fotometrycznych dla 15 ulic i tym samym skrócenie czasu niezbędnego do przygotowania projektu równoważnego poniżej 6 dni i tym samym utrudnianie uczciwej konkurencji poprzez niemożność złożenia zapytań o wyjaśnienie.

Art. 38 ust. 6 ustawy z dnia 29 .01.2004 Prawo zamówień publicznych ( Dz.U. z 2007r. nr 223 poz. 1655)- poprzez braku równoczesnego udzielenia dodatkowego czasu niezbędnego na zapoznanie się z wprowadzonymi zmianami.

 

 

UZASADNIENIE

 

W dniu 30 kwietnia 2008r. do Zamawiającego wpłynął protest dotyczący zapisów SIWZ-u
(modyfikacja z dnia 30.04.2008r- pismo znak: ZP-341/6/12/2008).

Zarzuty powyższe okazały się uzasadnione biorąc pod uwagę fakt wprowadzenia modyfikacji w obliczeniach fotometrycznych dla 15 ulic, a tym samy ograniczenia możliwości ze względu na krótki czas zapoznania się przez Wykonawców z wprowadzonymi zmianami  oraz ewentualnego zwrócenia się przez nich o wyjaśnienia dot. wprowadzonej modyfikacji.

Jednocześnie chcemy zwrócić uwagę, iż informacja dot. modyfikacji SIWZ-u- pismo znak: ZP-341/6/12/2008 została umieszczona na stronie  w dniu 30.04.2008r., co Firma THORN- LIGHTING Polska Sp. z o.o. ul. Gazowa 26a, 50-513 Wrocław, podważa w swoim proteście z dnia 30 kwietnia 2008r.(uzasadnienie):

„ zamawiający w dniu 30 kwietnia 2008r. o godz. 11.55 przesłał nam faksem informacje, że na jego stronie internetowej znajdują się pliki z nowymi obliczeniami fotometrycznymi dotyczącymi aż 15 ulic. Jest to istotna zmiana w modyfikacji SIWZ. Po sprawdzeniu na stronie brak było w tym dniu jakichkolwiek nowych plików do pobrania…”

…Zamawiający wprowadził modyfikacje w dniu 30.04.2008r. i równocześnie z zawiadomieniem nas nie umieścił tych zmian na stronie….”

 

W związku z uwzględnieniem protestu zamawiający dokona zmiany zapisów SIWZ-u poprzez zmianę terminu składania ofert na realizację przedmiotowego zadania tj. do dnia 16 maja 2008r. do godziny 9.00  /czasu lokalnego/.

 

W związku z powyższym należało postanowić jak na wstępie.

 

POUCZENIE

 

Od powyższego rozstrzygnięcia protestu, zgodnie z art. 184 ust. 1 i 2 ustawy z 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych ( Dz. U. z 2007r.  Nr 223, poz. 1655), Wnoszącemu protest przysługuje odwołanie do Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych w terminie 5 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia z jednoczesnym przekazaniem kopii Zamawiającemu.

 


 

Końskie, .06.05.2008r.

ZP-341/6/16/2008

 

Otrzymują wszyscy  uczestnicy postępowania przetargowego

 

Dotyczy postępowania o udzielenie zamówienia publicznego na „Modernizacja oświetlenia drogowego na terenie Miasta i Gminy Końskie”

 

W wyniku rozstrzygnięcia protestu 06.05.2008r. Zamawiający wprowadza modyfikację SIWZ-u na podst. art. 38 ust. 6 ustawy z dnia 29 stycznia 2004r. Prawo Zamówień Publicznych.( Dz.U. z 2007r. Nr 223 poz. 1655).

 

Zamawiający wprowadza modyfikację zapisu w Rozdziale B „Instrukcja dla wykonawców” pkt 5 ppkt 5.1.

 

Nowy zapis otrzymuje brzmienie:

„5.1. Każdy wykonawca przystępujący do przetargu obowiązany jest wnieść wadium w wysokości 14 000,00zł. (słownie: czternaście tysięcy złotych) najpóźniej do 16 maja 2008r do godziny 9.00 (czasu lokalnego).”

 

Zgodnie z art.45 ust.3 ustawy – Prawo Zamówień Publicznych wadium  wnosi się przed upływem terminu składania ofert. Termin ten upływa z dniem 16 maja 2008r o godz. 9.00 (czasu lokalnego).

 

Pkt 8 ppkt 8.2

Nowy zapis otrzymuje brzmienie:

„8.2 Termin składania ofert upływa dnia 16 maja 2008 roku do godziny 9.00 (czasu lokalnego)”

 

Pkt 8 ppkt 8.5

Nowy zapis otrzymuje brzmienie:

„8.5 Otwarcie ofert nastąpi w dniu 16 maja 2008 roku o godzinie 10.00 (czasu lokalnego)”

 


Końskie dn. 06.05.2008r.

ZP- 341/17/2008                                                                              

 

Otrzymują wszyscy uczestnicy postępowania przetargowego

 

Dotyczy: postępowania o zamówienie publiczne w trybie przetargu nieograniczonego na: „Modernizacja oświetlenia drogowego na terenie Miasta i Gminy Końskie.”

 

Zawiadomienie o wpłynięciu protestu

 

Na podstawie art. 181 ust. 3 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2007r  Nr 223, poz. 1655), zawiadamiam, że w dniu 05.05.2008r. został wniesiony protest, którego treść stanowi załącznik do niniejszego pisma.

 

W związku z powyższym wzywam Wykonawców, którzy mają interes prawny w tym, aby protest został rozstrzygnięty na korzyść Protestującego lub Zamawiającego, do przystąpienia do postępowania toczącego się w wyniku wniesienia  protestu w terminie 3 dni od dnia otrzymania niniejszego wezwania.

Zgłoszenie przystąpienia do postępowania należy wnieść do zamawiającego na adres wskazany w nagłówku pisma, jednocześnie przekazując kopię zgłoszenia Wykonawcy, który wniósł protest na adres:  Thorn Lighting Polska Sp. z o.o.

ul. Gazowa 26a, 50-513 Wrocław.

 


Końskie, 08.05.2008

ZP-341/6/18/2008 

 

Otrzymują uczestnicy postępowania o udzielenie zamówienia publicznego.

 

Dotyczy postępowania o udzielenie zamówienia publicznego pt.: „Modernizacja oświetlenia drogowego na terenie Miasta i Gminy Końskie” ogłoszonego w BZP nr 57872-2008 z dnia 20 marca 2008 r.

 

Informuję, że od wykonawców wpłynęły pytania, na które na mocy art. 38 ust. 1 i 2 pzp zamawiający udziela się odpowiedzi:

 

Pyt. 1

 

Zestawienie projektowe do SIWZ określają ilości opraw jakie należy zamontować na poszczególnych ulicach i tak:

 

Miasto Końskie

ST-50/50 -        0 szt.

ST-50/70-   1459 szt.

ST-100/100- 492 szt.

ST-100/150-   21 szt.

SL-100/100-     4 szt.

Oprawa parkowa- 266 szt.

Gmina Końskie

ST-50/50- 550 szt.

ST- 100/50   0 szt.

ST-50/70 -797 szt.

ST-100/100- 236 szt.

ST-100/150- 112 szt.

 

Zgodnie z przedmiarem robot do SIWZ ilości są zupełnie inne, i tak:

Miasto Końskie

ST-50/50 -     12  szt.

ST-50/70-     234 szt.

ST-100/100- 250 szt.

ST-100/150-   78 szt.

SL-100/100-     0 szt.

Oprawa parkowa- 136 szt.

Gmina Końskie

ST-50/50-  177 szt.

ST- 100/50   11 szt.

ST-50/70 -  431 szt.

ST-100/100- 90 szt.

ST-100/150-   8 szt.

 

Prosimy o wyjaśnienie różnic pomiędzy projektem a przedmiarem oraz ustosunkowanie się do oprawy typu ST 100/50, która naszym zdaniem nie istnieje- pozycja 382 i 384 przedmiaru dla terenu Gminy Końskie.

 

Odp. 1

 

Wszelkie wychwycone i zasygnalizowane przez wykonawców różnice będą wyjaśniane i prostowane. Niemniej oferty należy przygotować i składać tylko i wyłącznie w oparciu o przedmiar robót.

W przedmiarze faktycznie użyta została wadliwa nazwa oprawy ST 100/50 co też łatwo stwierdzić tym razem w porównaniu z projektem fotometrycznym i zestawieniem projektowym. Winno być ST 50/50.

 

 Zgodnie z  przedmiarem robót dla miasta i gminy Końskie  ilości opraw są następujące:

Miasto Końskie

ST-50/50 -     12  szt.

ST-50/70-     211 szt.

ST-100/100- 245 szt.

ST-100/150-   86 szt.

Oprawa parkowa- 131 szt.

 

Gmina Końskie

ST-50/50-  192 szt.

ST-50/70 -  427 szt.

ST-100/100- 90 szt.

ST-100/150-   8 szt

 

 

 

Pyt. 2

 

Przedmiar robót dla Miasta Końskie zawiera szereg pozycji nie działów:

Dz. 3-Bartek, dz.7- SO PZZ, dz.21-SO Park Miejski, dz.26- Partyzantów, dz.36- Południowa, dz.47- Robotnicza, dz. 41- Spacerowa1, dz. 42-Spacerowa2, dz.45-Technikum Mechaniczne, dz. 59-SO PSS, dz. 60-SO2Puławskiego dz.61- SO Pułaskiego.

Proszę o wyjaśnienie czy powyższe działy kosztorysu są zerowe czy przedmiar jest źle wydrukowany?

 

 

Odp. 2

 

Zgodnie z sugestią składającego zapytanie są to pozycje zerowe, nie podlegające wycenie. Znajdują się w przedmiarze w celu identyfikacji obwodów oświetleniowych.

 

 

Pyt. 3

 

Projekt fotometryczny będący załącznikiem do SIWZ zawiera naszym zdaniem informację wprowadzające w błąd wykonawców, a mianowicie:

 

-Projekt zawiera dobór opraw na ulicy Hubala a w zestawieniu projektowym będącym załącznikiem do SIWZ na ulicy Hubala nie przewidziano wymiany opraw.

-Projekt zawiera dobór opraw na ulicy Krakowskiej a w zestawieniu projektowym będącym załącznikiem do SIWZ na ulicy Krakowskiej nie przewidziano wymiany opraw.

-Projekt zawiera dobór opraw na ulicy Miłej a w zestawieniu projektowym będącym załącznikiem do SIWZ na ulicy Miłej nie przewidziano wymiany opraw.

-Projekt zawiera dobór opraw na ulicy Partyzantów a w zestawieniu projektowym będącym załącznikiem do SIWZ na ulicy Partyzantów nie przewidziano wymiany opraw.

-Projekt zawiera dobór opraw na ulicy Piłsudskiego a w zestawieniu projektowym będącym załącznikiem do SIWZ na ulicy Piłsudskiego nie przewidziano wymiany opraw.

-Projekt zawiera dobór opraw na ulicy Sosnowej a w zestawieniu projektowym będącym załącznikiem do SIWZ na ulicy Sosnowej nie przewidziano wymiany opraw.

-Projekt zawiera dobór opraw na ulicy Spacerowej a w zestawieniu projektowym będącym załącznikiem do SIWZ na ulicy Spacerowej nie przewidziano wymiany opraw.

-Projekt zawiera dobór opraw na ulicy Warszawskiej a w zestawieniu projektowym będącym załącznikiem do SIWZ na ulicy Warszawskiej nie przewidziano wymiany opraw.

 

Czy w związku z powyższym zamawiający usunie z załącznika do SIWZ obliczenia fotometryczne dla tych ulic na których nie zamierza wykonywać modernizacji?

 

Odp. 3

 

Czytając uważnie ogłoszenie o przetargu oraz SIWZ na stronie 5 znaleźć można następujący zapis:

 

Zamawiający przewiduje możliwość udzielenia zamówień uzupełniających, o których mowa w art. 67 ust. 1 pkt. 6 i 7 lub art. 134 ust.6 pkt 3 i 4 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. nr 223 poz. 1655).

 

Zamawiający przewiduje udzielenia w okresie 3 lat zamówienia uzupełniającego w wysokości nie większej niż 20% wartości przedmiotowego zamówienia.”

 

Konsekwencją tego, że zamawiający będzie udzielał zamówień uzupełniających jest to, że obliczenia fotometryczne wykonane zostały dla całego miasta i gminy Końskie.

W związku z tym wykonawca składający to pytanie nie może z całą pewnością twierdzić dziś, przed przetargiem, że wymienione przez niego ulice nie będą podlegać modernizacji. Jest wysoce prawdopodobne, że właśnie będą i to w oparciu o obliczenia fotometryczne z załącznika ze specyfikacji. Ponadto planowane są dalsze etapy modernizacji w oparciu o tę właśnie dokumentację. Nie umieszczenie pełnego projektu fotometrycznego byłoby wprowadzeniem w błąd wykonawców jak również groziłoby brakiem możliwości kontynuowania zadania w ramach zamówień uzupełniających.

 

Pyt. 4

 

Proszę o publikacje na stronie internetowej projektu zamiennego wykonanego na oprawach marki Philips, który to Zamawiający przedstawił na rozprawie odwoławczej przed KIO w dniu 29/04/2008 r. jako równoważną alternatywę do projektu wykonanego na oprawach marki Siteco. Oprawa marki Philips jest dwukrotnie tańsza od oprawy marki Siteco i wielu wykonawców będzie zainteresowanych złożeniem oferty na oprawach marki Philips, także zamawiający może się spodziewać o wiele korzystniejszych cenowo ofert. Zwracam, również uwagę na fakt, ze zamawiający ma już częściowo wymienione oprawy na terenie miasta i gminy właśnie na oprawy marki Philips, na jakich ma wykonany projekt równoważny.

 

 

Odp. 4

 

Nie ma możliwości formalnej i prawej na publikowanie dwóch lub więcej projektów fotometrycznych. Tym bardziej, że zamawiający posiada prawa autorskie tylko do jednego projektu wraz obliczeniami. Ponadto z każdym rozwiązaniem wiążą się takie dokumenty jak np. kosztorys i przedmiar, które określają m.in. maksymalny budżet na zadanie. W związku z tym jeśli prawdą jest, że kosztorys inwestorski byłby dwukrotnie niższy na oprawach Philips niż na oprawach Siteco to zamawiający znalazłby się w sytuacji poważnego naruszenia art. 7 oraz 29 pzp, gdyż dopuściłby tylko oprawy jednego producenta natomiast aby zapewnić konkurencje musi stworzyć warunki aby było ich co najmniej dwóch. Stwarzałoby to ponadto pozory, że wymagania spełniają tylko dwaj producenci opraw tj. Siteco i Philips co nie jest intencją zamawiającego. Wykonawcy mogą zastosować wszelkie oprawy równoważne, których parametry zapewniają osiągnięcie wyników fotometrycznych w zakresie tolerancji określonych w specyfikacji. Ponadto udowodnienie równoważności zgodnie ze specyfikacją leży po stronie wykonawcy a nie zamawiającego.

 

Pyt. 5

 

W projekcie równoważnym, w którym Zamawiający wręczył nam na rozprawie arbitrażowej w dniu 29/04/2008 r. i posiadający oryginalny podpis i pieczątki Urzędu Miasta i Gminy, potwierdzający jego zgodność z oryginałem, a także z pisma – odpowiedzi na odwołanie wynika, że część I dla ulic Końskie ul. Sosnowa, Dyszów 3_1 zastosowano do obliczeń oprawę Koffer, która jest produkowana przez Philips Lighting wyłącznie w obudowie aluminiowej. Czy zamawiający ujawniając ten projekt dopuszcza także jako oprawy równoważne oprawę aluminiową?

 

Odp. 5

 

Użyte w obliczeniach wykazujących możliwość spełnienia parametrów fotometrycznych oświetlenia drogi w określonym w specyfikacji przedziale tolerancji oprawy SGP070 ACF 1xSON-TPP50W CON OR P5 oraz SGP100 GB 1xSON-TPP70W CON OR P7- o nazwie handlowej Koffer wg. naszego stanu wiedzy wykonane są w obudowie z tworzywa poliestrowego. Natomiast faktyczne oprawy Koffer2 są wykonane w aluminiowej obudowie. W świetle powyższego jakiekolwiek zmiany w specyfikacji są zbędne. Jednak, aby rozwiać wszelkie wątpliwości do odpowiedzi załączone zostaną dwa obliczenia kwestionowanych przypadków wykonane na innych oprawach równoważnych: Dyszów 3_1 – na oprawie SGS 203 i Końskie ul.Sosnowa – na oprawie Iridium. (pismo znak: ZP-341/6/19/2008, strona internetowa: http://bip.umkonskie.pl)

 


 

Końskie, dn. 08.05.2008

ZP.-341/6/19/2008                                                                         

 

Otrzymują uczestnicy postępowania przetargowego

 

Dotyczy postępowania o udzielenie zamówienia publicznego pt.: „Modernizacja oświetlenia drogowego na terenie Miasta i Gminy Końskie.”

 

            Zamawiający zgodnie z art. 38 ust. 4 ustawy z dnia 29.01.2004r . – Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2007r., Nr 223, poz. 1655) wprowadza modyfikację SIWZ-u.

W miejsce przedmiarów  zmodyfikowanych w dniu 28 marca 2008r (pismo znak: 341/6/2/2008- strona internetowa http://bip.umkonskie.pl) oraz ślepych kosztorysów  na realizację przedmiotowego zadania, do SIWZ-u wprowadza się aktualne przedmiary  oraz  ślepe kosztorysy dla miasta i gminy Końskie.

            Dodatkowo załączone zostają inne rozwiązania dla kwestionowanych opraw Koffer, oba spełniające założenia projektu równoważnego. Obliczenia wykonane są na oprawach wcześniej używanych w projekcie równoważnym SGS 203 i Iridium.tj: Dyszów 3_1- na oprawie SGS 203 oraz Końskie ul. Sosnowa – na oprawie Iridium.

 


Końskie, dn.12.05.2008r.

ZP-341/6/20/2008       

 

Otrzymują uczestnicy postępowania przetargowego

 

Dotyczy postępowania o udzielenie zamówienia publicznego na „Modernizacja oświetlenia drogowego na terenie Miasta i Gminy Końskie”

 

na podst. art. 38 ust. 6 ustawy z dnia 29 stycznia 2004r. Prawo Zamówień Publicznych (Dz. U. z 2007 nr 223 poz. 1655)

 

Zamawiający wprowadza modyfikację zapisu w Rozdziale B „Instrukcja dla wykonawców” pkt 5 ppkt 5.1.

 

Nowy zapis otrzymuje brzmienie:

„5.1. Każdy wykonawca przystępujący do przetargu obowiązany jest wnieść wadium w wysokości 14 000,00zł. (słownie: czternaście tysięcy złotych) najpóźniej do 21 maja 2008r do godziny 9.00 (czasu lokalnego).

 

Zgodnie z art.45 ust.3 ustawy – Prawo Zamówień Publicznych wadium  wnosi się przed upływem terminu składania ofert. Termin ten upływa z dniem 21 maja 2008r o godz. 9.00 (czasu lokalnego).

 

Pkt 8 ppkt 8.2

Nowy zapis otrzymuje brzmienie:

„8.2 Termin składania ofert upływa dnia 21 maja 2008 roku do godziny 9.00 (czasu lokalnego)

 

Pkt 8 ppkt 8.5

Nowy zapis otrzymuje brzmienie:

„8.5 Otwarcie ofert nastąpi w dniu 21 maja 2008 roku o godzinie 10.00 (czasu lokalnego)

 


 

Końskie, 14.05.2008r.

ZP-341/6/21/2008

 

 

Otrzymują wszyscy uczestnicy

postępowania protestacyjnego

 

 

ROZSTRZYGNIĘCIE PROTESTU

 

Dot. postępowania o udzielenie zamówienia o publicznego na realizację zadania
pn: „ Modernizacja oświetlenia drogowego na terenie Miasta i Gminy Końskie”

 

Na podstawie art. 183 ust.2 ustawy z dnia 29.01.2004 r. — Prawo zamówień publicznych
( Dz.U. z 2007 r. nr 223 poz. 1655) po rozpatrzeniu protestu złożonego w dniu 5 maja 2008 r. przez firmę Thorn Lighting Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu 50-513 Wrocław ul. Gazowa 26A
wobec czynności podjętych przez zamawiającego w toku postępowania o udzielenie zamówienia publicznego, zdaniem Protestującego naruszających:

1)   - art.7 ust 1 ustawy z dnia 29.01.2004  Prawo zamówień PUBLICZNYCH (Dz.U. z 2007r. nr 223 poz. 1655) – poprzez przedstawienie projektu równoważnego na rozprawie arbitrażowej w dniu 29/04/2008 r. wykonanego dla dwóch ulic na oprawach marki Philips, które są produkowane wyłącznie z obudową aluminiowa, przy jednoczesnym braku dopuszczenia składania ofert na oprawach z obudową aluminiowa.

2)      -art. 29 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 29.01.2004  Prawo zamówień PUBLICZNYCH (Dz.U. z 2007r. nr 223 poz. 1655) – poprzez brak załączenia do SIWZ uzgodnionego z RZE Końskie projektu modernizacji oświetlenia na sieci energetycznej będącej własnością RZE Końskie oraz PZP poprzez opisanie przedmiotu zamówienia w sposób naruszający uczciwą konkurencję, w szczególności sprzecznie ze stanowiskiem reprezentowanym w czasie rozprawy arbitrażowej z dnia 29.04.2008 r.

3)      -art. 36 ust. 1 pkt. 5 ustawy z dnia 29.01.2004  Prawo zamówień PUBLICZNYCH (Dz.U. z 2007r. nr 223 poz. 1655) –– poprzez sformułowanie warunków udziału w postępowania w sposób sprzeczny z dyspozycją art. 7 ust. 1 pzp, tj. bezprawnie wykluczających oferentów oferujących równoważne oprawy z obudową aluminiową, wbrew prezentowanemu przez Zamawiającego stanowisku o dopuszczeniu opraw z obudową aluminiowa np. marki Philips,

4)      Bez wskazania podstawy prawnej postawiony zarzut możliwości dopuszczenia się przestępstwa przeciwko wymiarowi sprawiedliwości, w przypadku nie uwzględnienia protestu na skutek tego, że zamawiający przed KIO zeznał nieprawdę, co protestujący zmuszony będzie zgłosić do organów ścigania.

 

Postanawiam oddalić jako bezzasadny w zakresie wszystkich podniesionych przez składającego protest w zarzutów:

 

 

UZASADNIENIE

 

1.      W opublikowanych w dniu 8 maja 2008 r. odpowiedziach na pytania wykonawców w odpowiedzi na pytanie nr 5 znalazła się informacja, że oprawa Koffer użyta w obliczeniach wykazujących możliwość spełnienia wymagań zamawiającego w zakresie tolerancji określonych specyfikacją jest wykonana w obudowie z tworzywa.

Natomiast oprawa Koffer2 na którą prawdopodobnie powołuje się protestujący wykonana jest w obudowie aluminiowej. W związku z tym nie jest prawdą, że zamawiający wprowadził kogokolwiek w błąd a szczególności Krajową Izbę Odwoławczą. Zarzut popełnienia przestępstwa nosi zdaniem  zamawiającego cechy pomówienia wykraczającym poza przepisy prawne pzp w zakresie dozwolonych środków ochrony prawnej. [art. 43 kc w związku z art. 23 kc] w związku z tym, że protest jest podawany do wiadomości publicznej.

 

2.      Zarzut braku załączenia do SIWZ uzgodnionego z RZE Końskie projektu modernizacji oświetlenia na sieci energetycznej zdaniem zamawiającego jest podniesiony w sprzeczności z art. 180 ust. 1 oraz 2 i 3 pzp. To jest po terminie 7-o dniowym od daty publikacji treści specyfikacji na stronie internetowej. Nie jest to też sprzeczne ze stanowiskiem reprezentowanym w czasie rozprawy arbitrażowej z dnia 29.04.2008 r. W odwołaniu, nie poprzedzonym protestem w tym zakresie protestujący podnosił „ brak zgody na modernizację” ze strony RZE Końskie. Pomimo braku takiego obowiązku KIO ustosunkowała się do tego zarzutu w uzasadnieniu wyroku na podstawie art. 191 ust. 3 pzp stwierdzając:

„Ponadto do odpowiedzi na odwołanie dołączono zgodę Rejonowego Zakładu Energetycznego-pismo z dnia 10.12.2007 r.”

Zamawiający po raz kolejny informuje, że przedmiotem zamówienia są roboty budowlane nie wymagające zezwolenia na budowę. Podlegają one zgłoszeniu. RZE Końskie nie jest organem nadzoru budowlanego. Jest właścicielem obiektów budowlanych na których zamontowane będą modernizowane oprawy. Wymagana była zgoda właściciela na zawieszenie tych opraw na słupach RZE Końskie, która została uzyskana, co potwierdziła KIO w uzasadnieniu wyroku. Żądania  jakiejś dodatkowej roboczej dokumentacji od zamawiającego przez składającego protest należy uznać jako bezzasadne. Przedmiot zamówienia został wystarczająco precyzyjnie opisany co również nie kwestionowała KIO badając specyfikację i czego też nie kwestionował wcześniej protestujący w pierwszym proteście wniesionym w terminie przewidzianym pzp.

Pismo o możliwości stwierdzenia uzgodnienia dokumentacji TU/4402/2157/2008 z dnia 25.04.2008 r. mówi, że „ stwierdzenie uzgodnienia dokumentacji będzie możliwe po przesłaniu do nas [RZE Końskie] wykazu załączonych do SIWZ dokumentacji z podziałem na linie niskiego napięcia bądź stacje transformatorowe”. Nie potrafimy się ustosunkować do treści tego pisma ponieważ nie wiemy jakiego problemu dotyczy i w odpowiedzi na co zostało skierowane. Pojęcie „dokumentacji z podziałem na linie niskiego napięcia bądź stacje transformatorowe” może np. oznaczać zestawienia tabelaryczne obwodów oświetleniowych załączone do specyfikacji, które ostatnio były przedmiotem uzgodnień. Negocjacje z RZE Końskie zakończyliśmy otrzymaniem Warunków Technicznych Modernizacji oraz zgodą na rozszerzenie jej zakresu. Oba dokumenty zostały opublikowane.

RZE Końskie jest spółką prawa handlowego, nie jest zatem organem uprawnionym w myśl art. 4 ustawy z dnia 6 września 2001r. o dostępie do informacji publicznej (Dz.U. Nr 112 poz. 1198 z późn. zm.) do udzielania informacji w rozumieniu w/w ustawy.

3.       Warunki udziału w postępowaniu ustalone zostały jednolicie dla wszystkich uczestników- wykonawców i nie były zmieniane [ art. 38 ust. 5 pzp] gdyż skutkowałoby to unieważnieniem postępowania z urzędu przez KIO. Protest na warunki udziału podniesiony został zatem po terminie. Z treści zarzutu wynika, że protestujący pomylił pojęcie warunki udziału ze sposobem spełnienia wymagań zamawiającego w zakresie przedmiotu zamówienia. Wyroki ZA oraz KIO w szczególności ostatni z dnia 11 kwietnia 2008 r. Sygn. Akt UZP/KIO/272/08 potwierdzają, że prawem zamawiającego jest swoboda określania wymagań w stosunku do przedmiotu zamówienia. KIO na rozprawie w dniu 6 maja 2008 r. Sygn. Akt KIO/UZP/354/08 nie dopatrzyła się naruszenia prawa zamówień publicznych w zakresie wymagania obudowy wyłącznie z tworzywa w stosunku do opraw. O tym, że wymagane są oprawy z tworzywa jest wiadomo od początku postępowania, zatem zarzut ten podnoszony jest po terminie i nie może być już rozstrzygany. Nie jest też prawdą, ze zamawiający na rozprawie prezentował stanowisko, że dopuszcza oprawy aluminiowe Philips.

 

4.      W opublikowanych w dniu 8 maja 2008 r. odpowiedziach na pytania wykonawców w odpowiedzi na pytanie nr 5 znalazła się informacja, że oprawa Koffer użyta w obliczeniach wykazujących możliwość spełnienia wymagań zamawiającego w zakresie tolerancji określonych specyfikacją jest wykonana w obudowie z tworzywa.

Natomiast oprawa Koffer2 na którą prawdopodobnie powołuje się protestujący wykonana jest w obudowie aluminiowej. W związku z tym nie jest prawdą, że zamawiający wprowadził kogokolwiek w błąd a szczególności Krajową Izbę Odwoławczą. Zarzut popełnienia przestępstwa nosi zdaniem  zamawiającego cechy pomówienia wykraczającym poza przepisy prawne pzp w zakresie dozwolonych środków ochrony prawnej. [art. 43 kc w związku z art. 23 kc] w związku z tym, że protest jest podawany do wiadomości publicznej.

 

 

POUCZENIE

 

Od powyższego rozstrzygnięcia protestu, zgodnie z art. 184 ust. 1 i 2 ustawy z 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U.z 2007r.  Nr 223, poz. 1655.), Wnoszącemu protest przysługuje odwołanie do Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych w terminie 5 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia z jednoczesnym przekazaniem kopii Zamawiającemu.

 


 

Końskie, 15.05.2008r.

ZP-341/6/22/2008                                                                             

 

Otrzymują uczestnicy postępowania o udzielenie zamówienia publicznego.

 

Dotyczy postępowania o udzielenie zamówienia publicznego pt.: „Modernizacja oświetlenia drogowego na terenie Miasta i Gminy Końskie” ogłoszonego w BZP nr 57872-2008 z dnia 20 marca 2008 r.

 

Informuję, że od wykonawców wpłynęły pytania, na które na mocy art. 38 ust. 1 i 2 pzp zamawiający udziela się odpowiedzi:

 

Pyt. 1

 

Dlaczego zamawiający na rozprawie przed KIO przedstawił  jako dowód w sprawie projekt równoważny wykonany na oprawach Philips, do którego- jak przyznaje w odpowiedziach z dn. 08/05/2008- nie posiada praw autorskich?

 

Odp. 1

 

Art. 38 ust. 1 i 2 pzp zobowiązuje zamawiającego do odpowiedzi na pytania dotyczące specyfikacji. Nie jest platformą do prowadzenia polemiki w szczególności co do sposobu w jaki miały zostać ustalone zakresy parametrów uznawanych jako równoważne. A właśnie w tym celu zostały wykonane dodatkowe obliczenia na oprawach równoważnych.

 

Pyt. 2

 

Który artykuł pzp zabrania zamawiającemu publikacji na stronie internetowej projektu równoważnego wykonanego na oprawach marki Philips? Przecież art. 29 ust. 1 pzp nakazuje zamawiającemu publikację wszystkich dokumentów <..>?

 

Odp. 2

 

KIO w wyroku nie stwierdziła naruszenia art. 29 ust. 1 pzp. jak również art. 7, art. 29 ust. 3 pzp. Zbadała sposób w jaki zostały określone przedziały tolerancji dla opraw równoważnych. Zgodnie z tym co już było wyjaśniane przed KIO, informujemy, że przedziały tolerancji są większe o ok. 30% niż przedział określony przez obliczenia dokonane na oprawach Philips. Ma to na celu poszerzenie kręgu producentów mogących zaoferować oprawy równoważne wykonawcom.

 

Pyt. 3

 

Czy zamawiający dopuszcza przedstawienie jednego kompletu wzoru opraw bezpośrednio przez producenta?

 

 

Odp. 3

 

Zgodnie z SIWZ każdy z wykonawców ma prawo stosować materiały w tym również oprawy równoważne pod warunkiem wykazania równoważności zgodnie ze specyfikacją. Obowiązek ten nałożony jest na wykonawcę składającego ofertę. Producent, który nie występuje w postępowaniu jako wykonawca nie ma możliwości wypełnienia tego obowiązku za wykonawców. Rodziłoby to niekorzystną sytuację pomiędzy wykonawcami, która mogłaby w skrajnym wypadku doprowadzić nawet do unieważnienia postępowania.

  

Pyt. 4

 

Jakie ilości opraw odpowiadają poszczególnym rozwiązaniom projektowym ok. 240 rozwiązań?

 

Odp. 4

 

Należy przyjąć, że jest jeden projekt oświetleniowy w skład, którego wchodzi 241 ulic oraz dróg. Wstępnie zakwalifikowane do wymiany oprawy na każdym obwodzie oświetleniowym zostały ujęte w tabelarycznych zestawieniach projektowych stanowiących załącznik do SIWZ. Faktycznie podlegające wymianie ilości opraw mogą ulec zmianie ze względu na to, że planowane są zamówienia uzupełniające.

 

Pyt. 5

 

Które z rozwiązań projektowych będą realizowane w I etapie?

 

Odp. 5

 

Nie jest planowane rozbijanie zamówienia na etapy. O sposobie realizacji modernizacji decyduje wykonawca. Warunkiem jest uzgodnienie harmonogramu prac z Rejonowym Zakładem Energetycznym Końskie oraz Wydziałem Inwestycji Urzędu Miasta i Gminy  Końskie.

 

 


ZP-341/6/23/2008                                                             Końskie, 16.05.2008r.

 

Otrzymują uczestnicy postępowania

o udzielenie zamówienia publicznego.

 

Dotyczy postępowania o udzielenie zamówienia publicznego pt.: „Modernizacja oświetlenia drogowego na terenie Miasta i Gminy Końskie” ogłoszonego w BZP nr 57872-2008 z dnia 20 marca 2008 r.

 

Informuję, że od jednego wykonawców wpłynęło pytanie, na które na mocy art. 38 ust. 1 i 2 pzp zamawiający udziela się odpowiedzi:

 

Pyt. 1

Na jakiej podstawie Zamawiający żąda dostarczenia sprzętu oświetleniowego <…>?

 

Odp. 1

 

Zgodnie z Rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z dnia 19 maja 2006 r. w sprawie rodzajów dokumentów, jakich może żądać zamawiający od wykonawcy, oraz form, w jakich te dokumenty mogą być składane (Dz. U. Nr 87, poz. 605)

„§ 3. 1. W celu potwierdzenia, że oferowane dostawy, usługi lub roboty budowlane odpowiadają wymaganiom określonym przez zamawiającego, zamawiający może żądać w szczególności:

1)     próbek, opisów lub fotografii;….”

W związku z powyższym Zamawiający żąda m.in. od Wykonawców składających oferty równoważne złożenia wraz z ofertą próbek opraw i źródeł światła po 1 szt. dla każdego typu – mocy oprawy i źródła światła przewidzianych do zastosowania, wraz z ich kartami katalogowymi potwierdzającymi dane techniczne. Zamawiający żąda udostępnienia danych technicznych właściwości opraw - rozsyłu światła opraw oświetleniowych – całej bryły światłości w formie wydruku lub w formie bazy danych umożliwiających na ich podstawie dokonanie wyliczeń parametrów oświetleniowych drogi w ogólnie dostępnym programie komputerowym do wspomagania obliczeń. Udostępnienie winno mieć miejsce równocześnie z chwilą składania ofert lub jeżeli wskazują na to techniczne względy przed złożeniem ofert. 


Biuletyn Informacji Publicznej redaguje Jacek Nowak
Osoba odpowiedzialna za treść: Emilia Kupis
Data modyfikacji: 2008/09/05 10:57:56
Redaktor: Administrator