Miasto i Gmina Końskie

szukaj >

 

Uchwała Nr IX/86/2003

Rady Miejskiej w Końskich

z dnia 17 września

w sprawie zmian w Gminnym Programie Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Końskich na rok 2003, stanowiącym załącznik do Uchwały Rady Miejskiej w Końskich Nr III/25/2002 z dnia 23 grudnia 2002r.

 

Na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 5 i art. 41 i 42 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001r. Nr 142, poz. 1591; z 2002r. Nr 23, poz. 220; Nr 62, poz. 558; Nr 113, poz. 984; i Nr 214, poz. 1806; z 2003r. Nr 80, poz. 717) oraz art. 41 ust. 2 i 5 i art. 18 ust. 3a i ust. 8 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi z dnia 26 października 1982 roku (Dz. U. z 2002r. Nr 147, poz. 1231 oraz Nr 167, poz. 1372 i z 2003r. Nr 80, poz. 719) Rada Miejska w Końskich uchwala co następuje:

§ 1. W „Gminnym Programie Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Końskich na rok 2003” stanowiącym załącznik do Uchwały Rady Miejskiej w Końskich Nr III/25/2002 z dnia 23 grudnia 2002r. wprowadza się następujące zmiany:

w kolumnie metody i sposoby realizacji, dotyczącej punktu III o nazwie zadania: udzielanie rodzinom, w których występują problemy alkoholowe pomocy psychospołecznej i prawnej, a w szczególności ochrony przed przemocą w rodzinie, dodaje się podpunkt la w brzmieniu: finansowanie wynagrodzeń i pochodnych oraz wypłaty dodatkowego wynagrodzenia rocznego, dokonywanie odpisów na ZFŚS i wpłat na PFRON dla: wychowawców Świetlic Środowiskowych dla dzieci i młodzieży z rodzin dysfunkcyjnych, w których występuje problem alkoholowy działających pod patronatem M -GOPS w Końskich, sprzątaczki, której powierzono utrzymanie czystości w Świetlicach Środowiskowych, a także inspektora ds. rozwiązywania problemów alkoholowych, który zajmuje się obsługą kancelaryjno-techniczną Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i realizacją zadań związanych z działalnością Komisji, jak również koordynowaniem realizacji Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i sprawowaniem nadzoru nad działalnością świetlic środowiskowych oraz pracownika obsługi finansowej, któremu powierzono prowadzenie dokumentacji księgowej środków przeznaczonych na profilaktykę i rozwiązywanie problemów alkoholowych;

w kolumnie metody i sposoby realizacji, dotyczącej punktu V o nazwie zadania: wspomaganie działalności instytucji, stowarzyszeń i osób fizycznych, służącej rozwiązywaniu problemów alkoholowych, dodaje się podpunkt l a w brzmieniu: finansowanie bieżącej działalności Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, w postaci pokrywania kosztów monitoringu budynku M-GO PS, w którym znajdują się m.in. pomieszczenia I Świetlicy Środowiskowej, pokój administracyjny inspektora ds. rozwiązywania problemów alkoholowych, sala, w której odbywają się posiedzenia Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, i w której swą siedzibę mają: Stowarzyszenie Klubu Abstynenta "Radość", a także grupa samopomocowa Al-Anon dla osób współuzależnionych od alkoholu oraz finansowanie usług pocztowych, telekomunikacyjnych i bankowych, związanych z obsługą Funduszu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

§ 2. Realizację Uchwały zleca się Burmistrzowi Miasta i Gminy w Końskich.

§ 3. Uchwała podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Świętokrzyskiego i wchodzi w życie po upływie 14 dni od daty jej ogłoszenia.

 

                                                                                 Przewodniczący Rady Miejskiej

                                                                                           Grzegorz Wąsik

 

Uzasadnienie

Z wniosków pokontrolnych Regionalnej Izby Obrachunkowej w Kielcach wynika, iż wszelkie środki pozyskane przez gminę za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych mogą być wydatkowane wyłącznie na realizację Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

W Gminnym Programie Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Końskich na rok 2002, będącym przedmiotem kontroli RIO, zawarte były zbyt uogólnione zapisy zadań, np.:

ü punkt III, w brzmieniu: „udzielanie rodzinom, w których występują problemy alkoholowe, pomocy psychospołecznej i prawnej, a w szczególności ochrony przed przemocą w rodzinie”, którego realizacja polega m.in. na: „tworzeniu i finansowaniu bieżącej działalności specjalistycznych miejsc pomocy dla członków rodzin z problemami alkoholowymi oraz ofiar przemocy domowej”, „pomocy finansowej dla dwóch Świetlic Środowiskowych dla dzieci i młodzieży działających pod patronatem M - GOPS w Końskich” oraz

ü punkt V, w brzmieniu: „wspomaganie działalności instytucji, stowarzyszeń i osób fizycznych, służącej rozwiązywaniu problemów alkoholowych” którego realizacja polega m.in. na: „wsparciu materialnym, edukacyjnym i lokalowym dla podmiotów zajmujących się statutowo rozwiązywaniem problemów alkoholowych” i „finansowaniu zadań podejmowanych przez instytucje, stowarzyszenia i in. związane z profilaktyką i pracą z grupami ryzyka, przeciwdziałaniem przemocy w rodzinie, terapią i rehabilitacją osób uzależnionych i współuzależnionych”

na podstawie których Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, będący koordynatorem realizacji postanowień zawartych w w/w Programie, dokonywał wydatków związanych z zatrudnieniem wychowawców Świetlic Środowiskowych, sprzątaczki, której powierzono utrzymanie czystości w świetlicach, inspektora ds. rozwiązywania problemów alkoholowych i pracownika obsługi finansowej Funduszu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz monitoringiem budynku M - GOPS.

Wydatki te zostały zakwestionowane przez Regionalną Izbę Obrachunkową jako niezgodne z Programem, choć wszystkie zawarte były w Planie wydatków na rok 2002 - uchwalonym równolegle z Gminnym Programem Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Końskich na rok 2002.

W Gminnym Programie Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Końskich na rok 2003 (podobnie jak w Programie na rok 2002) zawarte są zbyt ogólne zadania, które należałoby uszczegółowić.

Wydatki związane z zatrudnieniem w/w pracowników oraz finansowaniem bieżącej działalności M - GOPS w Końskich są zaplanowane na rok bieżący - Uchwała Nr III/27/2002 Rady Miejskiej w Końskich z dnia 23 grudnia 2002r. w sprawie budżetu na rok 2003 oraz Zarządzenie Nr l Burmistrza Miasta i Gminy w Końskich z dnia 10 stycznia 2oo3r. w sprawie układu wykonawczego dochodów i wydatków miasta i gminy Końskie na 2003 rok.

Biuletyn Informacji Publicznej redaguje Jacek Nowak
Osoba odpowiedzialna za treść: Emilia Kupis
Data modyfikacji: 2005/11/23 10:10:45
Redaktor: Administrator