PROTOKÓŁ NR VIII/2007
z nadzwyczajnej s e s j i Rady Miejskiej
w Końskich
odbytej w dniu 23 marca 2007 r. w siedzibie
Urzędu Miasta i Gminy w Końskich
W VIII nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej w Końskich wzięło udział 19 radnych na ogólną liczbę 21. 2 radnych nieobecnych usprawiedliwionych.
Ponadto w sesji wzięło udział 7 osób zaproszonych.
Łącznie w obradach uczestniczyło 26 osób.
Listy obecności radnych i gości zostają załączone do oryginału niniejszego protokołu i stanowią jego załączniki .
Obrady trwały od godziny 900 do godziny 9 55.
Nadzwyczajną sesję Rady Miejskiej w kadencji 2006-2010 otworzyła Przewodnicząca Rady Miejskiej w Końskich – radna Barbara Zielińska, która powitała przybyłych na obrady radnych Rady Miejskiej oraz gości.
Stwierdziła, że w obradach bierze udział 19 radnych na ogólną liczbę 21, co zgodnie z ustawą czyni sesję zdolną do podejmowania prawomocnych uchwał.
Przewodnicząca Rady Miejskiej Pani Barbara Zielińska poinformowała, że nadzwyczajna sesja została zwołana na wniosek Burmistrza Miasta i Gminy i z jego treścią zapoznała Radę Miejską.
( wniosek ten stanowi załącznik niniejszego protokołu )
Rada Miejska nie zgłosiła uwag do porządku obrad.
Porządek obrad
1. Otwarcie sesji
2. Rozpatrzenie projektów uchwał w sprawie :
a) złożenia zażalenia na postanowienie Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty Nr 101/07 z dnia 14 marca 2007r.
b) złożenia zażalenia na postanowienie Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty Nr 102/07 z dnia 14 marca 2007r.
c) złożenia zażalenia na postanowienie Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty Nr 103/07 z dnia 14 marca 2007r.
3. Zakończenie obrad.
Burmistrz Miasta i Gminy
Przedstawił projekty uchwał w sprawie złożenia zażalenia na postanowienia Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty Nr 101/07, 102/07
i 103/07 z dnia 14 marca 2007 r.
(projekty tych uchwał stanowią załączniki niniejszego protokołu)
Głos w dyskusji zabrali:
Radny Zygmunt Stanek
Zwrócił uwagę, że w projekcie uchwały dotyczącej likwidacji szkoły
w Grabkowie są błędy w uzasadnieniu polegające na tym, że używa się nazwy Bedlno a powinno być jego zdaniem Grabków.
Burmistrz Miasta i Gminy
Błędy te zostaną poprawione wyjaśnił i podziękował za zwrócenie uwagi.
Radny Marian Gąszcz
Ma zastrzeżenia do niektórych spraw a mianowicie:
- jego zdaniem nie podejmuje się uchwały intencyjnej, tylko uchwałę
w sprawie. Takie stanowisko prezentowała na szkoleniu w Sielpi pani mecenas - dodał.
- Pan Burmistrz powiedział, że żadne pismo z Kuratorium nie wpłynęło. Jak się okazuje, to w uzasadnieniu jest napisane, że wpłynęło pismo do UMiG Końskie w dniu 1 marca 2007 r., które zostało wysłane 22 lutego 2007 r. Nie jest przekonany, czy ono wpłynęło faktycznie 1 marca.
A dlaczego – to wytłumaczy - stwierdził.
W dniu, kiedy przyszły postanowienia od Kuratora próbował wyjaśnić w sekretariacie UMiG czy wpłynęły one w dniu, kiedy wbita została pieczątka, czy też w dniu wcześniejszym - nie ma co do tego pewności - zaznaczył.
Poinformował, że pismo, które było kierowane do Rady Miejskiej w dniu 23 lutego 2007 r. do Rady wpłynęło faktycznie 27 lutego. Był inicjatorem, aby na te postanowienia było złożone zażalenie, ale ma coraz więcej wątpliwości jak działa UMiG. Zwrócił się do Burmistrza, aby cyt. „wziął się za swoje służby” . Uchwała została przegłosowana w dniu 28 lutego br. a służby UMiG dostarczyły ją do Kuratora po terminie. To ewidentny błąd służb, które podlegają Burmistrzowi. Jego zdaniem Burmistrz powinien wyciągnąć wnioski w tej sprawie.
- w dniu kiedy był wyjaśniany termin wpłynięcia pisma, które do Rady dotarło z pięciodniowym poślizgiem, chciał z wiceprzewodniczącym Krukiem wyjaśnić ten temat. Rozmawiali z panią sekretarką i wyszedł Zastępca Burmistrza Pan Jerzy Rąbalski. Poprosił ich do swojego pokoju, w którym przyjął ich niewłaściwie.
Przewodnicząca Rady Pani Barbara Zielińska wyjaśniła, że w tej sprawie rozmawiała z Burmistrzem na ten temat w obecności Pana Rąbalskiego i sprawa będzie załatwiona w sposób, jaki przekazała Panu radnemu Gąszczowi.
Burmistrz Miasta i Gminy
Zwrócił uwagę, że istnieje spór prawny między służbami Kuratora a UMiG Końskie. Z art. 59 ustawy nie wynika wprost kto ma rację. Przesądzanie dzisiaj, że na pewno błąd popełniła Gmina jest nieuzasadnione. Jest wyrok Sądu, z którego wynika, że termin biegnie od powiadomienia Kuratora a nie dostarczenia uchwały na biurko Kuratora. Stosujemy w tej sprawie ścieżkę odwoławczą i ma nadzieję, że sprawa ta zostanie wyjaśniona. Przyjmuje do wiadomości wszystkie informacje dotyczące niewłaściwości zachowania czy też wykonywania obowiązków przez służby UMiG, które jemu podlegają. Postara się, aby uwag tego typu nie było. W sprawie korespondencji od Kuratora sprawa jest do wyjaśnienia, bowiem korespondencja dotycząca postanowień czy decyzji przyjmowana jest za zwrotnym poświadczeniem odbioru. Postanowienia te wpłynęły
w poniedziałek - dodał. Inna korespondencja wpływająca do Urzędu jest stemplowana pieczątką z datą wpływu w sekretariacie. Z jego strony nigdy nie było zdarzenia, które upoważniałoby do tego rodzaju skarg i ma nadzieję, że tak będzie dalej. Jeżeli chodzi o podległych pracowników, to jego zdaniem budowanie wzajemnych relacji opartych na uprzejmości, na raczej empatii, stanowi podstawowy element kindersztuby, nie mówiąc już o zachowaniu urzędnika. Pracownik, o którym była mowa został zobowiązany do złożenia przeprosin.
Radny Piotr Słoka
Stwierdził, że wytykamy sobie nawzajem błędy, niedopatrzenia, nieterminowe załatwianie spraw itp. Uważa, że Burmistrz na własne życzenie stwarza takie sytuacje. Jego zdaniem powinien szczerze powiedzieć po męsku, że źle zrozumieliśmy prawo, czegoś nie dopilnowaliśmy i radni to zrozumieją, bo są to sprawy ważne dla Gminy. Ma wrażenie, że w tej sprawie ktoś kręci. Burmistrz mówi, że Kurator jest zły, źle prawo interpretuje - o co więc w tym wszystkim chodzi - zapytał. Jego zdaniem w tej sprawie jest jakieś niedopatrzenie i trzeba po prostu
o tym powiedzieć, że nie dotrzymano jakiś terminów i trzeba to naprawić. Zapytał ile jest gmin w województwie świętokrzyskim, które też mają takie problemy z likwidacją szkół i też źle zrozumiało to prawo. Burmistrz informował, że są to dwie gminy.
Burmistrz Miasta i Gminy
Gdyby powiedział, że popełniono błąd, to całe uzasadnienie dzisiaj podejmowanych uchwał ległoby w gruzach wyjaśnił. Jeżeli Rada ma te uchwały podjąć, to opierają się one na założeniu, że błąd nie został popełniony, co nie znaczy, że w toku postępowania nie może się okazać, że zostanie nam ten błąd wykazany. Wtedy będzie można powiedzieć, że ten błąd został popełniony. Mówił o jednej gminie dlatego, że z jedną gminą przy opracowaniu projektów uchwał współpracował - chodzi
o gminę Włoszczowa. Nie zna statystyk - ile gmin w województwie zamierzało zlikwidować szkoły.
Radny Ernest Kruk
Poinformował, że na jednej z Komisji Rady sugerowali radni, iż jeżeli odbywają się spotkania z przedstawicielami zainteresowanymi likwidacją szkół, to na spotkania te powinien być zapraszany przedstawiciel Kuratora. Czy burmistrz uważa, że jeżeli na tych spotkaniach byłby przedstawiciel kuratorium, to uniknięto by tych problemów, które teraz Gmina Końskie ma? Uważa, że potrzebny jest większy kontakt Gminy z Kuratorium Oświaty.
Burmistrz Miasta i Gminy
Niewątpliwie to co się stało podpowiada, że współpracę z Kuratorium trzeba zacieśnić do poziomu możliwie najbliższego konsultowania wszystkich spraw. Jego zdaniem przedstawiciele kuratorium nie byli potrzebni na spotkaniach odnośnie projektów uchwał intencyjnych. Gmina
w tych uchwałach wyraża intencję a nie podejmuje decyzję. To uchwały
o zamiarze likwidacji. Jeżeli wszystko pójdzie dobrze, to będziemy podejmować uchwały właściwe, które będą poprzedzone spotkaniami
z mieszkańcami. Na tych spotkaniach przedstawiciel kuratora byłby osobą dobrze widzianą.
Wobec braku uwag Przewodnicząca Rady Miejskiej poddała projekty uchwał pod głosowanie w kolejności :
a) w sprawie złożenia zażalenia na postanowienie Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty Nr 101/07 z dnia 14 marca 2007r.
Rada Miejska w obecności 19 radnych przy 17 głosach za i 2 głosach wstrzymujących się powzięła
U C H W A Ł Ę NR VIII/41 /2007
która stanowi integralną część niniejszego protokołu.
b) w sprawie złożenia zażalenia na postanowienie Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty Nr 102/07 z dnia 14 marca 2007r.
Rada Miejska w obecności 19 radnych przy 17 głosach za i 2 głosach wstrzymujących się powzięła
U C H W A Ł Ę NR VIII/42 /2007
która stanowi integralną część niniejszego protokołu.
c) w sprawie złożenia zażalenia na postanowienie Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty Nr 103/07 z dnia 14 marca 2007r.
Rada Miejska w obecności 19 radnych przy 18 głosach za i 1 głosie wstrzymującym się powzięła
U C H W A Ł Ę NR VIII/43 /2007
która stanowi integralną część niniejszego protokołu.
Wobec wyczerpania porządku obrad Przewodnicząca Rady Miejskiej podziękowała za uczestnictwo i ogłosiła zakończenie posiedzenia nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej w kadencji
2006 – 2010.
Protokółowali Przewodnicząca Rady Miejskiej
Jadwiga Świeboda Barbara Zielińska
Kierownik Biura Rady Miejskiej
Rafał Kuba
Podinspektor Biura Rady Miejskiej