Miasto i Gmina Końskie

szukaj >



U C H W A Ł A Nr XIII/117/2004

Rady Miejskiej w Końskich

z dnia 20.02.2004r


w sprawie przyjęcia Statutów Samorządów Mieszkańców Osiedli w Końskich.


Na podstawie art. 35 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym, ( Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 oraz z 2002 r. Nr 23 poz. 220, Nr 62 poz. 558, Nr 113 poz. 984, z 2003 r. Nr 80 poz. 717 i Nr 214 poz. 1806 ), oraz § 91 ust. 2 Statutu Gminy Końskie, Rada Miejska uchwala co następuje:


§ 1. Uchwala się :

Statut Samorządu Mieszkańców Osiedla Nr 1 w Końskich – zał. Nr 1 do uchwały

Statut Samorządu Mieszkańców Osiedla Nr 2 w Końskich – zał. Nr 2 do uchwały

Statut Samorządu Mieszkańców Osiedla Nr 3 w Końskich – zał. Nr 3 do uchwały

Statut Samorządu Mieszkańców Osiedla Nr 4 w Końskich – zał. Nr 4 do uchwały

Statut Samorządu Mieszkańców Osiedla Nr 5 w Końskich – zał. Nr 5 do uchwały

§ 2. Tracą moc następujące uchwały :

a/ Uchwała Nr XXIV/229/92 Rady Miejskiej w Końskich z dnia 22 grudnia 1992 r. w sprawie uchwalenia Statutu Samorządu Mieszkańców Osiedla w mieście Końskie,

b/ Uchwała Nr IX/114/99 Rady Miejskiej w Końskich z dnia 9 września 1999 r. w sprawie zmian w Statucie Samorządu Mieszkańców miasta Końskie,

c/ Uchwała Nr XIII/176/2000 Rady Miejskiej w Końskich z dnia 27 kwietnia 2000r. w sprawie zmian w Statucie Samorządu Mieszkańców Osiedla w m. Końskie.

§ 3. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Świętokrzyskiego.


Przewodniczący Rady Miejskiej

                                                      Grzegorz Wąsik


 

U z a s a d n i e n i e

Wprowadzenie nowelizacji statutu samorządu mieszkańców osiedla koniecznym jest przede wszystkim z uwagi na:

1. wejście w życie ustawy z dnia 20 czerwca 2002 r. o bezpośrednim wyborze
wójta, burmistrza i prezydenta miasta ( Dz. U. Nr 113 poz. 984 z póź.
zmianami ) likwidującej pojęcie zarządu gminy, a w to miejsce w zakresie
kompetencji, uprawnień i obowiązków wprowadzającej funkcję Wójta,
Burmistrza lub Prezydenta.

W ślad za powyższym w tekście statutu należy wprowadzić odpowiednie
zmiany.

2. zgodnie z § 91.2 Statutu Gminy Końskie Rada Miejska określa dla każdej
jednostki pomocniczej ( osiedla ) odrębnym statutem organizację i zakres
jej działania.

Dotychczas dla wszystkich jednostek obowiązuje ten sam statut.

3. uwzględnienie propozycji Zarządów Osiedli dotyczących zmian niektórych
dotychczas obowiązujących w statucie zapisów.

 

 

 

Załącznik Nr 1 (do 5)
do Uchwały Nr XIII/117/04
Rady Miejskiej w Końskich
z dnia 20.02.2004r


 

S T A T U T

SAMORZĄDU MIESZKAŃCÓW OSIEDLA Nr 1 (do 5)

w KOŃSKICH


Końskie, luty 2004


Rozdział I

POSTANOWIENIA OGÓLNE


§ 1. Ogół mieszkańców Osiedla Nr 1 w Końskich stanowi Samorząd Mieszkańców Osiedla Nr 1 w Końskich i jest jednostką pomocniczą Gminy Końskie.

§ 2. Osiedle Nr 1 w Końskich obejmuje następujące ulice: Armii Krajowej, Jana Kiepury, Jana Kilińskiego, Lipowa, Mostowa, Nowowiejska, Poprzeczna, Północna, Spółdzielcza, Stanisława Staszica, Warszawska, Warsztatowa i Wojska Polskiego.

( § 2. Osiedle Nr 2 w Końskich obejmuje następujące ulice: Gimnazjalna, Hugo Kołłątaja, Kielecka, 3 Maja, Niepodległości, Marszałka Piłsudskiego, Kazimierza Pułaskiego, Spacerowa., kpt. Stoińskiego, Romualda Traugutta, Wjazdowa, Starowarszawska, Targowa, Zachodnia.

§ 2. Osiedle Nr 3 w Końskich obejmuje następujące ulice: Brzozowa, ks. J.Granata, mjr Hubala, Kazanowska, Krakowska, Łazienna, 1-go Maja, Mieszka I-go, Iwo Odrowąża, Plac Kościuszki, Pocztowa, Polna, Południowa bloki nr: 2, 3, 4, 6,8 i 10, Spokojna, Strażacka, 16-go Stycznia i Zamkowa

§ 2. Osiedle Nr 4 w Końskich obejmuje następujące ulice: Browarna, Cicha, Działkowa, Folwarczna, Fabryczna, Gliniana, Graniczna, Gruntowa, Górna, Izabelowska, Jasna, Kolejowa, Kościeliska, Krzywa, Młyńska, Nadstawna, Nowa, Odludna, Ogrodowa, Partyzantów, Piaskowa, Rzeczna, Słoneczna, Sportowa, Staromłyńska, Wąska, Wschodnia, Zielona, Żwirowa i Źródlana.

§ 2. Osiedle Nr 5 w Końskich obejmuje następujące ulice: Grzybowa, Jagodowa, Jodłowa, Klonowa, M. Konopnickiej, M. Kopernika, Kwiatowa, Leśna, Malinowa, A. Mickiewicza, Olimpijska, J.P.”Ponurego”, Piłkarska, PCK, Południowa (bez bloków nr: 2, 3, 4,6, 8 i 10), Robotnicza, Różana, Sosnowa, Sowia, Startowa, W. Szwieca „Robota”, Wilcza, Wioślarska, Wiśniowa, Wrzosowa, ZWZ, Zwycięstwa, S. Żeromskiego i Żużlowa.)

§ 3. Ilekroć w niniejszym Statucie jest mowa o:

Gminie należy przez to rozumieć miasto i gminę Końskie

Osiedlu należy przez to rozumieć Osiedle Nr 1 (do 5) w Końskich

Statucie należy przez to rozumieć Statut Samorządu Mieszkańców Osiedla Nr 1 (do 5) w Końskich

Ustawie samorządowej należy przez to rozumieć ustawę o samorządzie gminnym z dnia 8 marca 1990 roku

Samorządzie należy przez to rozumieć Samorząd Mieszkańców Osiedla Nr 1 (do 5) w Końskich

Zarządzie należy przez to rozumieć Zarząd Osiedla Nr 1 (do 5) w Końskich

Przewodniczącym Zarządu należy przez to rozumieć Przewodniczącego Zarządu Osiedla Nr 1 (do 5) w Końskich

Burmistrzu należy przez to rozumieć Burmistrza Miasta i Gminy Końskie

§ 4. Niniejszy Statut określa organizację i zakres działania Samorządu, w tym:

a/ jego zadania,

b/ organizację i zasady działania jego organów,

c/ uprawnienia dotyczące składników mienia komunalnego przekazanych mu do zarządzania i korzystania,

d/ zasady gospodarki finansowej

e/ zasady sprawowania nadzoru nad działalnością jego organów.

§ 5. 1. Samorząd posiada zdolność sądową i prawną w sprawach należących do jego właściwości z mocy ustawy samorządowej i niniejszego Statutu.

2. Samorząd może uczestniczyć w postępowaniu administracyjnym na zasadach określonych w kodeksie postępowania administracyjnego dla organizacji społecznych i w związku z tym może występować z żądaniami wszczęcia postępowania oraz dopuszczenia do udziału w postępowaniu na prawach strony, jeżeli jest to uzasadnione celami statutowymi i gdy przemawia za tym interes społeczny mieszkańców Osiedla.

W postępowaniu wymienionym w ust. 2 Samorząd Osiedla reprezentuje jego Zarząd.

Rozdział II


ZAKRES DZIAŁANIA SAMORZĄDU

§ 6. Samorząd uczestniczy w realizacji zadań gminnych poprzez:

a/ udział w rozpatrywaniu spraw socjalno - bytowych, kulturalnych, opieki zdrowotnej, sportu, wypoczynku oraz innych związanych z miejscem zamieszkania i Osiedlem.

b/ organizowanie wspólnych prac na rzecz miejsca zamieszkania, a zwłaszcza w zakresie: infrastruktury technicznej, opieki nad młodzieżą i jej wychowaniem, upowszechniania kultury, utrzymania porządku, spokoju i czystości,

c/ reprezentowanie interesów mieszkańców Osiedla wobec władz miasta Końskie, spółdzielni mieszkaniowej oraz innych jednostek organizacyjnych,

d/ sprawy utrzymania, konserwacji i remontu obiektów mieszkalnych oraz infrastruktury technicznej,

e/ opiniowanie projektów planu rozwoju gospodarczego Osiedla i zagospodarowania przestrzennego,

f/ wyrażanie opinii w sprawach czasu pracy zlokalizowanych na terenie Osiedla, zakładów gastronomicznych ze sprzedażą napojów alkoholowych po godz. 2200 do 600 rano,

g/ współdziałanie ze spółdzielczymi i innymi samorządami, wspólnotami blokowymi mieszkańców,

h/ opiniowanie zasad zbywania i obciążania nieruchomości gruntowych stanowiących własność Gminy i położonych na terenie Osiedla.

§ 7.1. Organy Samorządu realizują swoje zadania poprzez podejmowanie uchwał i wyrażanie opinii, a także podejmowanie działań i wykonywanie czynności, o których mowa w § 6 statutu.

2. Uchwały podejmowane przez odpowiednie organy Samorządu nie mogą być sprzeczne z obowiązującym prawem i naruszać uprawnień innych organów do podejmowania decyzji w tych sprawach.

§ 8. Zarząd może wnioskować do organów Gminy o rozpatrzenie spraw, których załatwienie wykracza poza jego zakres możliwości i kompetencji.

§ 9.1. Zarząd współpracuje z organami Gminy i radnymi z terenu Osiedla, ułatwiając mieszkańcom kontakt z radnymi, umożliwia kierowanie określonych wniosków i postulatów.

2. Prowadzi działalność mediacyjną w sprawach sąsiedzkich.

§ 10. Uchwały opinie i wnioski Samorząd przekazuje Burmistrzowi, który zapewnia ich rozpatrzenie i w ciągu 30 dni informuje Samorząd o sposobie ich załatwienia.

§ 11. Dla realizacji wspólnych przedsięwzięć, Samorząd może nawiązywać kontakty z innymi osiedlami lub sołectwami, zawierać porozumienia określające zakres i sposób wykonywania wspólnych zadań, podejmować wspólne uchwały, wyrażać opinie i kierować wnioski do odpowiednich organów Gminy lub innych organizacji i jednostek.

§ 12.1. Rada Miejska może przekazać Samorządowi w drodze odrębnej uchwały niektóre składniki mienia komunalnego do korzystania.

2. Samorząd zarządza i korzysta z mienia komunalnego oraz rozporządza dochodami z tego źródła na zasadach określonych w statucie.

3. Samorząd posiada uprawnienia do pobierania opłat za korzystanie z tego mienia (dzierżawa, najem, użytkowanie) przez osoby trzecie i przeznacza je na potrzeby Osiedla.

§ 13.1. Nadzór nad działalnością Samorządu sprawuje Burmistrz.

2. Jeśli podjęta uchwała jest sprzeczna z przepisami prawa lub narusza interes Gminy, to Burmistrz może zawiesić uchwałę Samorządu.

3. Zarząd po zasięgnięciu opinii Zebrania Ogólnego, może złożyć odwołanie do Rady Miejskiej w terminie 30 dni od daty powiadomienia o jej treści.

4. Jeżeli swoim postępowaniem Zarząd narusza przepisy prawa i nie wykonuje swoich obowiązków lub dopuścił się czynu dyskwalifikującego w opinii środowiska, Burmistrz może zawiesić w czynnościach członków Zarządu do czasu rozpatrzenia sprawy przez Zebranie Ogólne.

5. Burmistrz może wystąpić o niezbędne informacje i dane dotyczące organizacji i funkcjonowania Osiedla, może dokonywać wizytacji i uczestniczyć w zebraniach organów Samorządu oraz dokonywać oceny pracy tych organów po zakończeniu roku kalendarzowego.


Rozdział III

ORGANY SAMORZĄDU OSIEDLA


§ 14.1. Organami Samorządu są:

a/ Ogólne Zebranie Mieszkańców - jako organ uchwałodawczy i kontrolny,

b/ Zarząd - jako organ wykonawczy

2. Ogólne Zebranie Mieszkańców stanowią wszyscy stali mieszkańcy Osiedla posiadający prawo wyborcze do Rady Miejskiej, tj. zameldowani na terenie Osiedla.

3. Ogólne Zebranie Mieszkańców dla realizacji swoich zadań może powołać komisje stałe lub doraźne w zależności od potrzeb, określając ich skład osobowy oraz zakres działania.

4. Zarząd jest organem wykonawczym Samorządu Osiedla. Na czele Zarządu stoi Przewodniczący Zarządu.

5. Przewodniczący Zarządu korzysta z ochrony prawnej przysługującej funkcjonariuszom publicznym.

§ 15.1. Kadencja organów Samorządu odpowiada kadencji Rady Miejskiej.

2. Po upływie kadencji Rady Miejskiej Samorząd działa do dnia wyborów nowych organów.

3. Burmistrz zarządza wybory organów Samorządu w terminie do 6 miesięcy po upływie kadencji Rady Miejskiej.

§ 16.1. Organy Samorządu obowiązane są dbać o przestrzeganie zasad samorządności, demokracji, kolegialności i jawności.

2. Zarząd obowiązany jest składać sprawozdania Ogólnemu Zebraniu Mieszkańców co najmniej raz w roku.

§ 17.1. Działalność w Samorządzie ma charakter społeczny.

2. Przewodniczący Zarządu może uczestniczyć w pracach organów Gminy na ich zaproszenie bez prawa udziału w głosowaniu.

3. Za uczestnictwo w pracach Rady Miejskiej Przewodniczącemu Zarządu przysługuje dieta w wysokości jak sołtysowi.

§ 18. 1. Ogólne Zebranie Mieszkańców zwoływane jest przez Zarząd w miarę zachodzących potrzeb.

2. Zarząd obowiązany jest zwołać Ogólne Zebranie Mieszkańców na wniosek:

a/ Rady Miejskiej w Końskich,

b/ Burmistrza,

c/ co najmniej 10% uprawnionych do głosowania mieszkańców Osiedla

w terminie 30 dni od dnia otrzymania wniosku.

§ 19.1. Ogólne Zebranie Mieszkańców jest ważne bez względu na liczbę uczestników, gdy zostali o nim zawiadomieni wszyscy uprawnieni mieszkańcy Osiedla w sposób przyjęty zwyczajowo.

2. Ogólne Zebranie Mieszkańców podejmuje decyzje w formie uchwał, wyrażając w nich swoją opinię, wnioski i stanowisko w określonych sprawach.

3. Uchwały na Ogólnym Zebraniu Mieszkańców zapadają zwykłą większością głosów i podejmowane są jawnie.

4. Ogólne Zebranie Mieszkańców może postanowić o przeprowadzeniu głosowania tajnego w określonej sprawie.

5. W głosowaniu uczestniczą tylko osoby posiadające czynne prawo wyborcze.

§ 20. Do kompetencji Ogólnego Zebrania Mieszkańców należy:

a/ wybór i odwołanie przed upływem kadencji Zarządu bądź poszczególnych jego członków.

b/ zatwierdzenie rocznego planu wydatków finansowych.

c/ ustalenie programu działalności Osiedla i jego organów.

d/ występowanie do organów Gminy z wnioskami o rozpatrzenie spraw, których załatwienie wykracza poza możliwości Samorządu.

e/ wydawanie opinii w sprawach wykorzystania majątku przekazanego przez Radę Miejską do dyspozycji Samorządu.

§ 21. 1. Z Ogólnego Zebrania Mieszkańców sporządza się protokół, do którego załącza się podjęte uchwały i inne dokumenty.

2. Protokół podpisuje przewodniczący zebrania i protokolant.

3. Zarząd zobowiązany jest doręczyć protokół z Ogólnego Zebrania Mieszkańców do Burmistrza w terminie 14 dni od dnia jego odbycia.

§ 22. 1. Zarząd jest organem wykonawczym i składa się z 5 osób w tym Przewodniczącego Zarządu, Zastępcy Przewodniczącego i trzech członków.

2. Posiedzenia Zarządu zwołuje jego Przewodniczący lub Zastępca.

3. O posiedzeniu Zarządu zawiadamia się radnych Rady Miejskiej.

§ 23. 1. Do kompetencji Zarządu należą wszystkie sprawy nie zastrzeżone do Ogólnego Zebrania Mieszkańców.

2. W szczególności Zarząd:

a/ zwołuje Ogólne Zebranie Mieszkańców i przygotowuje je pod względem

organizacyjnym i merytorycznym,

b/ organizuje mieszkańców w celu rozwiązywania problemów Osiedla,

c/ współdziała z samorządami sąsiadujących osiedli,

d/ wykonuje uchwały Ogólnego Zebrania Mieszkańców,

e/ wyraża zgodę na korzystanie z obiektów komunalnych przekazanych mu do dyspozycji przez Radę Miejską oraz zawiera w tym przedmiocie odpowiednie umowy,

f/ realizuje zadania, na które w budżecie Gminy zabezpieczone zostały odpowiednie środki finansowe do dyspozycji Samorządu.

§ 24. Zarząd podejmuje decyzje w formie uchwał, w których zajmuje stanowisko w określonych sprawach, wyraża opinie i kieruje wnioski do organów Gminy i innych instytucji oraz organizacji.

§ 25. 1. Uchwały na posiedzeniu Zarządu zapadają zwykłą większością głosów przy obecności przynajmniej połowy statutowego składu Zarządu.

2. Umowy w imieniu Zarządu w sprawie korzystania z mienia komunalnego zawiera dwuosobowo Przewodniczący i Zastępca Przewodniczącego lub członek Zarządu.

§ 26. Przewodniczący Zarządu:

a/ zwołuje posiedzenie Zarządu i przewodniczy jego obradom oraz organizuje jego pracę,

b/ reprezentuje Zarząd na zewnątrz,

c/ kieruje bieżącymi sprawami Osiedla.

§ 27. 1. W celu umożliwienia mieszkańcom Osiedla załatwienia swoich spraw, Zarząd obowiązany jest ustalić godziny dyżurów swoich członków i podać je do publicznej wiadomości w sposób zwyczajowo przyjęty.

2. W miarę możliwości dyżury członków Zarządu powinny być pełnione łącznie z dyżurami radnych.


Rozdział IV


TRYB WYBORU ORAZ ODWOŁANIA ORGANÓW SAMORZĄDU


§ 28. 1. Ogólne Zebranie Mieszkańców, na którym ma być dokonany wybór Zarządu zwołuje Burmistrz określając miejsce, dzień i godzinę oraz wyznacza osobę obsługującą zebranie do czasu wyboru przez zebranych przewodniczącego zebrania.

2. Za akceptacją Radnego Rady Miejskiej, Burmistrz może powierzyć mu obsługę zebrania.

3. Zarządzenie Burmistrza o zwołaniu Zebrania Ogólnego Mieszkańców dla dokonania wyboru Zarządu podaje się do wiadomości mieszkańców Osiedla co najmniej na 7 dni przed wyznaczoną datą zebrania.

4. Wybory Zarządu dokonywane są w głosowaniu tajnym.

§ 29.1. Wybory o których mowa w § 28 przeprowadza Komisja Skrutacyjna składająca się z 3 – 5 osób wybranych w głosowaniu jawnym spośród obecnych na zebraniu mieszkańców.

Zadaniem Komisji Skrutacyjnej jest:

a/ przygotowanie wyborów,

b/ przeprowadzenie wyborów,

c/ obliczenie głosów,

d/ sporządzenie protokółu,

e/ ogłoszenie wyników wyborów.

  1. Członek Komisji Skrutacyjnej nie może kandydować do Zarządu.

3. Z wykonania swoich czynności Komisja Skrutacyjna sporządza protokół, który powinien zawierać:

a/ skład komisji z podziałem na funkcje,

b/ ilość osób biorących udział w głosowaniu,

c/ ilość kandydatów,

d/ ilość głosów ważnie oddanych, w tym ważnych i nieważnych,

e/ ilość głosów ważnie oddanych na poszczególnych kandydatów,

f/ wskazanie kandydatów, którzy zostali wybrani do organów osiedla,

g/ podpisy wszystkich członków komisji i przewodniczącego zebrania.

§ 30. Wybory Przewodniczącego Zarządu oraz pozostałych członków przeprowadza się w następujący sposób:

a/ czynne i bierne prawo wyborcze przysługuje pełnoletnim osobom zameldowanym i zamieszkującym na terenie Osiedla,

b/ prawo zgłaszania kandydatów przysługuje uczestnikom zebrania mającym czynne prawo wyborcze,

c/ kandydat powinien wyrazić zgodę na kandydowanie ustnie na zebraniu lub pisemnie w razie swojej nieobecności,

d/ Komisja Skrutacyjna sporządza karty do głosowania, umieszczając nazwiska kandydatów w porządku alfabetycznym,

e/ głosujący oddają głos na tego kandydata, którego nazwisko pozostawił nie skreślone,

f/ głos jest nieważny jeśli:

- karta do głosowania jest całkowicie skreślona,

- zawiera większą ilość nie skreślonych nazwisk niż liczba osób wybieranych,

- karta do głosowania jest inna niż sporządzona przez Komisję Skrutacyjną.

g/ dokonywanie na karcie do głosowania zapisków oraz poczynienie innych zapisów nie wywołuje skutków prawnych,

h/ wybory na Przewodniczącego Zarządu przeprowadza się oddzielnie, na pozostałych członków Zarządu łącznie,

i/ Przewodniczącym Zarządu wybranym zostaje ten kandydat, który uzyskał kolejno największą liczbę ważnie oddanych głosów,

j/ członkiem Zarządu zostaje wybrany ten kandydat, który uzyskał największą ilość ważnie oddanych głosów. W przypadku równej ilości głosów uniemożliwiającej wybór Zarządu, przeprowadza się ponowne wybory aż do skutku, spośród tych kandydatów, którzy uzyskali w I turze równą ilość głosów.

§ 31. 1. Zarząd wybiera ze swego grona Zastępcę Przewodniczącego.

2. Odwołanie Przewodniczącego, Zastępcy i pozostałych członków Zarządu przed upływem kadencji następuje w tym samym trybie co wybór.

§ 32. Mandat członka Zarządu wygasa w przypadku:

a/ śmierci,

b/ zrzeczenia się,

c/ odwołania przed upływem kadencji,

d/ utraty prawa wybieralności.

§ 33. W sprawach nieunormowanych w niniejszym rozdziale a dotyczących wyborów lub odwołania organów Osiedla, decyzje podejmuje Ogólne Zebranie Mieszkańców.


Rozdział V


POSTANOWIENIA KOŃCOWE.


§ 34. Zmiany Statutu dokonuje Rada Miejska.

§ 35. W spornych przypadkach ostatecznych i wiążących interpretacji postanowień Statutu dokonuje Rada Miejska.


Przewodniczący Rady Miejskiej

                                                        Grzegorz Wąsik

 

Biuletyn Informacji Publicznej redaguje Jacek Nowak
Osoba odpowiedzialna za treść: Emilia Kupis
Data modyfikacji: 2004/07/26 08:54:28
Redaktor: Administrator