Miasto i Gmina Końskie

szukaj >

PROTOKÓŁ NR  XIII/2007

z   nadzwyczajnej s e s j i Rady Miejskiej

w Końskich odbytej w dniu 12 września 2007 r. w

siedzibie

Urzędu Miasta i Gminy  w Końskich

 

 

 

       W XIII  nadzwyczajnej sesji Rady  Miejskiej w Końskich wzięło udział 16 radnych na ogólną liczbę 21. Ponadto w sesji wzięło udział 6 osób zaproszonych.

Łącznie w obradach uczestniczyły  22 osoby.

Listy obecności radnych i  gości  zostają załą­czone do oryginału niniejszego protokołu i stanowią jego za­łączniki .

Obrady trwały od godziny 1500 do godziny 15 28.

 

Ad. pkt 1

 

        Nadzwyczajną sesję Rady Miejskiej w kadencji 2006-2010 otworzył Przewodniczący Rady Miejskiej w Końskich – radny Marian Gąszcz    który powitał przybyłych na obrady radnych Rady Miejskiej oraz gości . 

 

        Stwierdził, że w obradach bierze udział 16 radnych na ogólną liczbę 21, co zgodnie z ustawą czyni sesję zdolną do podejmowania prawomocnych uchwał.

 

      Przewodniczący Rady Miejskiej  poinformował, że  nadzwyczajna sesja została zwołana na wniosek Burmistrza Miasta i Gminy i  z jego treścią zapoznał Radę Miejską.

( wniosek ten stanowi załącznik niniejszego protokołu )

 

Przypomniał, że radni otrzymali w/w wniosek wraz z zawiadomieniem o sesji oraz projektami uchwał.

 

         Rada Miejska nie zgłosiła uwag do porządku obrad.

 

Porządek obrad

 

  1. Otwarcie sesji
  2. Rozpatrzenie projektów uchwał w sprawach:

a) utworzenia dodatkowych obwodów głosowania w wyborach do
    Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej
    Polskiej,

b) przeprowadzenia lokalnego referendum dotyczącego przejęcia za
odpłatnością przez Gminę Końskie obowiązku właścicieli nieruchomości w zakresie odbioru odpadów komunalnych z terenu nieruchomości.

  1. Zakończenie obrad.

 

 

Ad. pkt 2

 

a)

Burmistrz Miasta i Gminy – Krzysztof Obratański

Przedstawił projekt uchwały w sprawie utworzenia dodatkowych obwodów głosowania w wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej

(projekt tej uchwały stanowi załącznik niniejszego protokołu)

 

Wobec braku uwag Przewodniczący Rady Miejskiej poddał powyższy projekt uchwały  pod głosowanie.

 

Rada Miejska w obecności 16 radnych przy 16 głosach za (jednogłośnie)  powzięła

 

U C H W A Ł Ę   NR  XIII/75/2007

 

która stanowi integralną część niniejszego protokołu.

 

 

b)

Burmistrz Miasta i Gminy – Krzysztof Obratański

Przedstawił projekt uchwały w sprawie przeprowadzenia lokalnego referendum dotyczącego przejęcia za odpłatnością przez Gminę Końskie obowiązku właścicieli nieruchomości w zakresie odbioru odpadów komunalnych z terenu nieruchomości

(projekt tej uchwały stanowi załącznik niniejszego protokołu)

 

Uwagi zgłosili:

 

Radny Leszek Stanek

Zapytał ile będzie kosztować zorganizowanie i przeprowadzenie referendum.

 

Burmistrz Miasta i Gminy

Nie jest w stanie w tej chwili podać kosztów referendum. Może tylko podać reguły wynikające z ustawy o referendach. Należy powołać gminną terytorialną komisję referendalną oraz obwodowe komisje referendalne. Komisje obwodowe nie mogą być mniejsze niż 6 członków. W związku z tym, że referendum będzie odbywać się w tym samym terminie co wybory parlamentarne, to odpadną dodatkowe koszty dowozu materiałów. Natomiast wysokość diet dla członków komisji obwodowych określi Rada Miejska. W proponowanym projekcie uchwały jako źródło sfinansowania wskazuje się Gminny Fundusz Ochrony Środowiska.

 

Radny Piotr Słoka

Zapytał czy Gmina Końskie jest przygotowana do referendum. Uważa, że Gmina powinna mieć przygotowane dwa warianty na dzień referendum. Wariant pierwszy na pozytywny wynik głosowania, a drugi na negatywny wynik referendum. Postawił pytanie jak będzie wyglądała kampania na rzecz powodzenia referendum oraz w jakiej formie śmiecie byłyby odbierane. W przypadku pozytywnego wyniku referendum gwałtownie wzrośnie ilość oddawanych śmieci. Jego zdaniem powinna zostać zabezpieczona w budżecie gminy na to, by można było sprostać temu zadaniu. Sprzęt PGK może, bowiem wówczas jeździć po odbiór śmieci
a nie raz w miesiącu.

 

Burmistrz Miasta i Gminy

Jeśli chodzi o kampanię informacyjną, przedreferendalną, to przewidywane są 3 „pociągnięcia”, które upowszechnią wiedzę w tym temacie i przyczynią się do osiągnięcia sukcesu. Liczy na współprace z radnymi. Pierwsza rzecz, to praca poprzez szkoły, których dyrektorzy zostali zobligowani do zaplanowania zajęć wychowawczych oraz przedmiotowych związanych ze środowiskiem. Informacje w tym zakresie poprzez dzieci trafią do domów. Poprzez dzieci i młodzież uczącą się będzie można dotrzeć do niemal każdego domu. Drugim kanałem dystrybucji informacji będą druki bezadresowe z pełną informacją o referendum kierowane do każdej domu, każdej posesji. Do tego kanału informacji należy zaliczyć obszerną informację w środkach masowego przekazu. Trzecim kanałem dystrybucji będą organizowane lokalne spotkania zarówno w sołectwach jak i w mieście. Analiza wyniku referendum sprzed 5 lata skłania do wniosku, by większy nacisk położyć na przekaz informacji na zaktywizowanie środowisk wiejskich. Z punktu widzenia czysto finansowego pozytywne rozstrzygnięcie referendum jest korzystne dla mieszkańców osiedli wielorodzinnych, którzy obecnie płacą w czynszu opłatę zryczałtowaną za wywóz śmieci, wyższą niż ta przewidywana w przypadku udanego wyniku referendum. Mieszkańcy Ci mają, więc interes w tym, by wybrać się na głosowanie i zagłosować za. Sprawa śmieciowa była przedmiotem wszystkich spotkań wiejskich.      

 

 

Wobec braku innych uwag Przewodniczący Rady Miejskiej poddał powyższy projekt uchwały  pod głosowanie.

 

Rada Miejska w obecności 16 radnych przy 16 głosach za (jednogłośnie)  powzięła

 

U C H W A Ł Ę   NR  XIII/76/2007

 

która stanowi integralną część niniejszego protokołu.

 

 

Ad.pkt 3   

Wobec wyczerpania porządku obrad  Przewodniczący Rady Miejskiej  podziękował za uczestnictwo i ogłosił zakończenie posiedzenia nadzwyczajnej  sesji Rady Miejskiej w kadencji
2006 – 2010.

 

Protokółowali                                       Przewodniczący Rady Miejskiej

 

Jadwiga Świeboda                                  Marian Gąszcz

Kierownik Biura Rady Miejskiej

 

Rafał Kuba

Inspektor Biura Rady Miejskiej

 

 

Biuletyn Informacji Publicznej redaguje Jacek Nowak
Osoba odpowiedzialna za treść: Emilia Kupis
Data modyfikacji: 2007/10/04 11:50:32
Redaktor: Administrator