Miasto i Gmina Końskie

szukaj >

 

 

UCHWAŁA Nr XV/146/2004
RADY MIEJSKIEJ W KOŃSKICH
z dnia 29 kwietnia 2004 r.


w sprawie przyjęcia Programu współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na rok 2004.



Na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 19 i art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2001 r. Nr 142, poz.1591; z 2002 r. Nr 23, poz.220; Nr 62, poz.558; Nr 113, poz.984; Nr 214, poz.1806; z 2003 r. Nr 80, poz. 717; Nr 162, poz. 1568) oraz art. 5 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz.U. Nr 96, poz. 873) Rada Miejska uchwala, co następuje:


§ 1. Przyjmuje się do realizacji Program współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na rok 2004, stanowiący załącznik do niniejszej uchwały.


§ 2. Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta i Gminy Końskie.


§ 3. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

 

                                                                      Przewodniczący Rady Miejskiej

                                                                                Grzegorz Wąsik

 

Uzasadnienie


Ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie nałożyła na jednostki samorządu terytorialnego obowiązek realizacji zadań publicznych we współpracy z organizacjami pozarządowymi. Formy współpracy pomiędzy jednostkami samorządu terytorialnego a organizacjami pozarządowymi i podmiotami wskazanymi w art. 3 ust. 3 ustawy mogą być prowadzone w szczególności poprzez zlecanie realizacji zadań publicznych na zasadach określonych w ustawie, które może mieć formy:

  • powierzania wykonywania zadań publicznych, wraz z udzielaniem dotacji na finansowanie ich realizacji, lub

  • wspierania tych zadań wraz z udzielaniem dotacji na dofinansowanie ich realizacji.

Podstawą do zlecania zadań publicznych podmiotom, o których mowa w ustawie powinien być roczny program współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego.

 

Załącznik
do Uchwały Nr XV/146/2004
Rady Miejskiej w Końskich
z dnia 29 kwietnia 2004 r.


Program współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na rok 2004.


We współczesnym społeczeństwie organizacje pozarządowe stanowią znakomitą bazę dla rozwoju lokalnych społeczności, ponieważ skupiają najaktywniejszych i najbardziej wrażliwych na sprawy społeczne obywateli danego środowiska. Program ma na celu kształtowanie demokratycznego ładu społecznego w środowisku lokalnym poprzez budowanie partnerstwa między administracją samorządową a organizacjami pozarządowymi.


Postanowienia ogólne.

Program współpracy Gminy Końskie z organizacjami pozarządowymi, zwany dalej „Programem” stanowi element polityki społeczno-finansowej gminy. Program określa zasady, zakres i formy współpracy gminy z organizacjami pozarządowymi w prowadzeniu działalności w sferze zadań publicznych. Współpraca gminy z organizacjami pozarządowymi odbywa się na zasadach: pomocniczości, suwerenności stron, partnerstwa, efektywności, uczciwej konkurencji i jawności.


Cele szczegółowe.

  1. Umocnienie lokalnych działań oraz inicjatyw na rzecz społeczności lokalnej.

  2. Zwiększenie wpływu sektora obywatelskiego na kreowanie polityki społecznej w gminie.

  3. Poprawa jakości życia poprzez pełniejsze zaspokajanie potrzeb społecznych.

  4. Integracja podmiotów polityki lokalnej obejmującej swym zakresem sferę zadań publicznych wymienionych w art. 4 ustawy.

  5. Otwarcie na innowacyjność, konkurencyjność poprzez umożliwienie organizacjom pozarządowym indywidualnego wystąpienia z ofertą realizacji konkretnych zadań publicznych.

  6. Wypracowanie modelu współpracy z organizacjami pozarządowymi jako elementu długoterminowej polityki społecznej gminy.


Realizatorzy programu

1. Rada Miejska – w zakresie wytyczania założeń polityki społecznej i finansowej gminy oraz ustalania priorytetów przyznawania dotacji na realizację zadań publicznych.

2. Burmistrz – w zakresie realizacji założeń polityki społecznej i finansowej gminy, podejmowania współpracy z organizacjami pozarządowymi, dysponowania środkami w ramach budżetu, decydowania o przyznaniu dotacji i innych form pomocy poszczególnym organizacjom.

3. Wydziały Urzędu Miasta oraz gminne jednostki organizacyjne – w zakresie bieżącej współpracy z organizacjami pozarządowymi.

4. Komisja konsultacyjna w składzie: Burmistrz, Sekretarz Gminy, Skarbnik Gminy, Pełnomocnik ds. rozwiązywania problemów alkoholowych, po jednym przedstawicielu klubów radnych, trzech przedstawicieli wybranych przez organizacje pozarządowe z terenu gminy Końskie – w zakresie opiniowania wniosków o przyznanie dotacji lub innej formy pomocy, proponowania nowych form i zasad współpracy.


Zakres podmiotowy

Zakres podmiotowy programu określony został w art. 5 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Zgodnie z nim, podmiotami tego programu jest, z jednej strony, gmina Końskie, a z drugiej organizacje pozarządowe oraz podmioty wymienione w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, prowadzące działalność pożytku publicznego odpowiednio do terytorialnego zakresu działania gminy Końskie. Program obejmuje również podmioty wymienione w art. 3 ust. 4 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (zgodnie z ustawą współpraca z tymi podmiotami nie może być prowadzona w formie zlecania zadań publicznych).


Zakres przedmiotowy

Program obejmuje zadania publiczne zaliczane do sfery pożytku publicznego, w zakresie:

  1. Pomocy społecznej, w tym pomocy rodzinom i osobom w trudnej sytuacji życiowej oraz wyrównywania szans tych rodzin i osób.

  2. Działalności charytatywnej.

  3. Podtrzymywania tradycji narodowej, pielęgnowania polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej.

  4. Działalności na rzecz mniejszości narodowych.

  5. Ochrony i promocji zdrowia.

  6. Działania na rzecz osób niepełnosprawnych.

  7. Promocji zatrudnienia i aktywizacji zawodowej osób pozostających bez pracy i zagrożonych zwolnieniem z pracy.

  8. Upowszechniania i ochrony praw kobiet oraz działalność na rzecz równych praw kobiet i mężczyzn.

  9. Działalności wspomagającej rozwój gospodarczy, w tym rozwój przedsiębiorczości.

  10. Działalności wspomagającej rozwój wspólnot i społeczności lokalnych.

  11. Nauki, edukacji, oświaty i wychowania.

  12. Krajoznawstwa oraz wypoczynku dzieci i młodzieży.

  13. Kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i tradycji.

  14. Upowszechniania kultury fizycznej i sportu.

  15. Ekologii i ochrony zwierząt oraz ochrony dziedzictwa przyrodniczego.

  16. Porządku i bezpieczeństwa publicznego oraz przeciwdziałania patologiom społecznym.

  17. Upowszechniania wiedzy i umiejętności na rzecz obronności państwa.

  18. Upowszechniania i ochrony wolności i praw człowieka oraz swobód obywatelskich, a także działań wspomagających rozwój demokracji.

  19. Ratownictwa i ochrony ludności.

  20. Pomocy ofiarom katastrof, klęsk żywiołowych, konfliktów zbrojnych i wojen w kraju i za granicą.

  21. Upowszechniania i ochrony praw konsumentów.

  22. Działań na rzecz integracji europejskiej oraz rozwijania kontaktów i współpracy między społeczeństwami.

  23. Promocji i organizacji wolontariatu.

  24. Działalności wspomagającej technicznie, szkoleniowo, informacyjnie lub finansowo organizacje pozarządowe oraz podmioty, o których mowa w art. 3 ust. 3, w zakresie określonym w pkt 1-23.


Formy współpracy

Współpraca pomiędzy gminą Końskie a organizacjami pozarządowymi realizowana będzie poprzez:

1. Zlecanie realizacji zadań publicznych na zasadach określonych w ustawie.

2. Współdziałanie w pozyskiwaniu środków na działalność pożytku publicznego ze źródeł  pozabudżetowych poprzez:

    1. opiniowanie wniosków o dotacje celowe,

    2. konsultowanie projektów i programów na etapie ich przygotowywania oraz ich promowanie,

    3. wspólne aplikowanie po środki zewnętrzne,

3. Udzielanie wsparcia technicznego poprzez:

a) bezpłatne udostępnianie lokali,

b) użyczanie sprzętu,

c) wykonywanie usług.

4. Współdziałanie w organizowaniu otwartych spotkań, konferencji i warsztatów służących podnoszeniu wiedzy, umiejętności i wymianie doświadczeń.

5. Promowanie działalności organizacji poprzez zamieszczanie nieodpłatnych informacji na stronie internetowej Urzędu i w Biuletynie Informacyjnym oraz utworzenie bazy danych organizacji pozarządowych działających na terenie gminy Końskie.

6. Koordynacja działań w celu rozpoznania i rozwiązywania problemów społecznych.

7. Pomoc w nawiązywaniu kontaktów międzynarodowych z miastami partnerskimi.

8. Tworzenie wspólnych zespołów o charakterze doradczym i inicjatywnym, złożonych z przedstawicieli organizacji pozarządowych i samorządu.

9. Wzajemne informowanie się o planowanych kierunkach działalności
i współdziałania w celu zharmonizowania tych kierunków poprzez:

a) udział przedstawicieli organizacji pozarządowych w sesjach Rady Miejskiej oraz w pracach Komisji Rady Miejskiej w zakresie dotyczącym działalności statutowej tych organizacji,

b) przekazywanie informacji o przewidywanych lub realizowanych zadaniach sfery publicznej.


Tryb zlecania zadania

1. Zlecanie zadania publicznego organizacji pozarządowej może mieć formy:

a) powierzania wykonywania zadania publicznego wraz z udzieleniem dotacji na sfinansowanie jego realizacji

b) wspierania wykonywania zadania publicznego wraz z udzieleniem dotacji na częściowe dofinansowanie jego realizacji.

2. Zgodnie z zapisami ustawy organy administracji publicznej w celu zlecenia zadania zobowiązane są przeprowadzić otwarty konkurs ofert, w którym mogą uczestniczyć organizacje pozarządowe, osoby prawne i jednostki organizacyjne działające na podstawie przepisów o stosunku Państwa do kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej, o stosunku Państwa do innych kościołów i związków wyznaniowych oraz o gwarancjach wolności sumienia i wyznania, jeżeli ich cele statutowe obejmują prowadzenie działalności pożytku publicznego, stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego oraz jednostki organizacyjne podległe organom administracji publicznej lub przez nie nadzorowane.

3. Otwarty konkurs ofert powinien być ogłoszony z co najmniej 30 dniowym wyprzedzeniem. Ogłoszenie powinno zawierać informacje o:

  • rodzaju zadania,

  • wysokości środków publicznych przeznaczonych na realizację tego zadania,

  • zasadach przyznawania dotacji,

  • terminach i warunkach realizacji zadania,

  • terminie składania ofert,

  • terminie, trybie i kryteriach stosowanych przy dokonywaniu wyboru oferty,

  • zrealizowanych przez organ administracji publicznej zadaniach podobnego rodzaju w roku ogłoszenia i w roku poprzedzającym oraz o wysokości udzielonych na ten cel dotacji.

4. Ogłoszenie powinno zostać zamieszczone w Biuletynie Informacji Publicznej, dzienniku o zasięgu ogólnopolskim lub lokalnym oraz w siedzibie Urzędu.

5. Przy rozpatrywaniu ofert uwzględnia się:

  • ocenę możliwości realizacji zadania przez oferenta,

  • ocenę przedstawionej kalkulacji kosztów realizacji zadania,

  • wysokość środków publicznych przeznaczonych na realizację zadania.

6. Warunkiem zlecenia przez Gminę Końskie zadania oraz przekazania środków z budżetu na jego realizację jest zawarcie pisemnej umowy z oferentem.

7. Wykonanie zadania podlega okresowej kontroli i ocenie w zakresie:

  • stanu realizacji zadania,

  • efektywności, rzetelności i jakości wykonania zadania,

  • prawidłowości wykorzystania środków publicznych otrzymanych na realizację zadania,

  • prowadzenia dokumentacji określonej w przepisach prawa i w postanowieniach umowy.

8. Sprawozdanie z wykonania zadania określonego w umowie należy sporządzić w terminie 30 dni po upływie terminu, na który umowa została zawarta - z zastrzeżeniem, że okresem sprawozdawczym jest rok budżetowy.

9. Wzór oferty, ramowy wzór umowy oraz wzór sprawozdania określa Rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 października 2003 r. w sprawie wzoru oferty realizacji zadania publicznego, ramowego wzoru umowy o wykonanie zadania publicznego i wzoru sprawozdania z wykonania tego zadania (Dz. U. Nr 193 poz. 1891).

10. Powierzenie realizacji zadania może nastąpić w innym trybie niż otwarty konkurs ofert, gdy zadanie może być bardziej efektywnie zrealizowane w oparciu o inne przepisy np. Prawo zamówień publicznych.

11. Organizacja pozarządowa może z własnej inicjatywy złożyć ofertę realizacji zadania publicznego, również takiego, które jest już realizowane w inny sposób przez organ administracji publicznej. W takim przypadku organ administracji publicznej ma obowiązek rozważyć celowość realizacji zadania przez organizację. Organizacja pozarządowa winna być poinformowana o podjętej decyzji w ciągu 2 miesięcy od daty złożenia oferty.

12. Istnieją zadania, przy zlecaniu których nie będzie stosowany tryb otwartego konkursu ofert, tylko tryb przewidziany w odrębnych przepisach szczegółowych.


Postanowienia końcowe

W sprawach nie uregulowanych w programie mają zastosowanie obowiązujące przepisy prawa, w tym ustawa z dnia 24 kwietnia 2003 roku Przepisy wprowadzające ustawę o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie oraz ustawa z dnia 24 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.


 

Biuletyn Informacji Publicznej redaguje Jacek Nowak
Osoba odpowiedzialna za treść: Emilia Kupis
Data modyfikacji: 2004/07/26 08:55:03
Redaktor: Administrator