Miasto i Gmina Końskie

szukaj >

 

PROTOKÓŁ NR XXVI/2005

z sesji Rady Miejskiej w Końskich

odbytej w dniu 27 czerwca 2005 r.

w siedzibie Urzędu Miasta i Gminy w Końskich

 

 

     W XXVI sesji Rady Miejskiej w Końskich wzięło udział 20 radnych na ogólną liczbę 21.

W sesji wzięło udział 65 osób zaproszonych. Łącznie w obradach uczestniczyło 85 osób.

Listy obecności radnych i zaproszonych gości zostają załączone do oryginału niniejszego protokołu i stanowią jego załączniki.

Obrady trwały od godziny 11.00 – 18.00

 

 

Ad. pkt 1

 

     XXVI sesję Rady Miejskiej w kadencji 2002 – 2006 otworzył Radny Grzegorz Wąsik – Przewodniczący Rady Miejskiej w Końskich, który powitał przybyłych na obrady radnych Rady Miejskiej oraz gości.

     Stwierdził, że w obradach bierze udział 19 radnych na ogólną liczbę 21,
co zgodnie z ustawą czyni sesję zdolną do podejmowania prawomocnych uchwał.

    

Poinformował, że juniorzy piłki ręcznej Gminy Końskie zdobyli wicemistrzostwo Polski. Z tej okazji, złożył serdeczne gratulacje, piłkarzom, trenerom, działaczom sportowym, rodzicom i innym, którzy przyczynili się do osiągnięcia tak wspaniałego sukcesu. Serdecznie powitał na sesji Prezesa Świętokrzyskiego Związku Piłki Ręcznej – Pana Grzegorza Budziosza oraz przedstawicieli Zarządu Koneckiego Stowarzyszenia Sportowego Piłki Ręcznej na czele z Prezesem – Panem Jerzym Środą.

 

Pan Grzegorz Budziosz - Prezes Świętokrzyskiego Związku Piłki Ręcznej

Z okazji 15 – lecia powstania samorządu terytorialnego, w imieniu Świętokrzyskiego Związku Piłki Ręcznej, podziękował za włożoną przez władze samorządowe troskę o prawidłowy rozwój kultury fizycznej i sportu na terenie miasta i gminy Końskie. Szczególne podziękowania wyraził za wspieranie Koneckiego Stowarzyszenia Sportowego Piłki Ręcznej w Końskich w działaniach na rzecz rozwoju i popularyzacji piłki ręcznej. Z okazji 15 – lecia funkcjonowania samorządu na ręce Przewodniczącego Rady Miejskiej – Pana Grzegorza Wąsika i Burmistrza Miasta i Gminy Końskie – Pana Krzysztofa Obratańskiego przekazał pamiątkowy grawerton. Wręczył Przewodniczącemu Rady srebrny medal za zdobycie wicemistrzostwa Polski juniorów. Medalami uhonorował również: Burmistrza Miasta i Gminy Końskie, Pana Mariana Panka – trenera wicemistrzów Polski, Prezesa KSSPR – Pana Jerzego Środę, Wiceprezesa – Pana Jacka Nowaka, Wiceprezesa KSSPR – Pana Jarosława Piskorka, członka Zarządu KSSPR – Pana Zbigniewa Rurarza, Członka Komisji Rewizyjnej – Pana Adama Makucha, Członka Zarządu – Pana Jacka Dobrowolskiego.

 

Przewodniczący Rady Miejskiej

Wyraził podziękowanie za otrzymane wyróżnienie. Zadeklarował przekazanie kwoty 1000 zł z przeznaczeniem na nagrody dla drużyny juniorów piłki ręcznej.

 

Ad. pkt 2

 

     Przewodniczący Rady Miejskiej stwierdził, że Rada Miejska protokoły z sesji, z dnia 31 marca oraz z sesji nadzwyczajnej z dnia 24 maja 2005 r. przyjmuje, ponieważ zgodnie z § 35 ust. 3 Regulaminu Rady nie zostały zgłoszone żadne uwagi do protokołu.

Poinformował, że do protokołu z dnia 29 kwietnia br. radny Bogdan Kuśmierczyk złożył na jego ręce pismo w sprawie „ocenzurowania” jego interpelacji dotyczącej zjawiska wypalania traw w gminie Końskie (Powyższe pismo stanowi załącznik niniejszego protokołu).

Odczytał treść w/w pisma oraz fragment protokołu z sesji z dnia 29 kwietnia br.
w części dotyczącej sposobu zaprotokołowania wypowiedzi radnego Bogdana Kuśmieczyka.

Przypomniał, że interpelacja powinna dotyczyć spraw ważnych dla gminy. W tym przypadku taką ważną sprawą był problem wiosennego wypalania traw na nieużytkach. Jego zdaniem protokołujący właściwie uchwycili poruszony przez radnego Kuśmierczyka problem. Nie opisali natomiast całej przykładowej akcji strażaków przedstawionej przez radnego. Protokół bowiem powinien być zwięzłym zapisem intencji radnego.

Zaproponował poddać zgłoszony w cytowanym piśmie protest radnego pod głosowanie. Przypomniał, że jeśli radny nie zgadza się ze sformułowaniem w protokole Rada może poprzez głosowanie przyjąć jego argumenty lub odrzucić.

W związku z tym poddał pod głosowanie - kto z radnych jest za uwzględnieniem protestu radnego Bogdana Kuśmierczyka i wpisaniem w całości jego wypowiedzi do protokołu z sesji z dnia 29 kwietnia br.

 

Rada Miejska w głosowaniu jawnym w obecności 19 radnych przy 7 głosach za, 11 głosach przeciw i 1 głosie wstrzymującym się protest radnego Kuśmierczyka odrzuciła.

 

Przewodniczący Rady Miejskiej

Poinformował, że do protokołu z sesji z dnia 29 kwietnia br. wpłynął protest. dotyczący głosowania nad projektem uchwały w sprawie udzielenia absolutorium dla Burmistrza miasta i gminy za 2004 r. Odczytał jego treść. (Powyższy protest stanowi załącznik niniejszego protokołu). Przypomniał, że absolutorium udziela się bezwzględną większością głosów ustawowego składu Rady. Na wskazywanej sesji stwierdził, że Rada Miejska nie udzieliła absolutorium Burmistrzowi na podstawie wyniku głosowania – wyjaśnił. Informował wówczas, że w przypadku Rady Miejskiej w Końskich ta minimalna liczba głosów niezbędna do udzielenia absolutorium wynosiła 11. Za udzieleniem absolutorium głosowało wówczas 9 radnych a 12 radnych wstrzymało się od głosu. Rada Miejska nie udzieliła więc absolutorium podejmując stosowną uchwałę – przypomniał. Złożony do protokołu protest jest argumentem za tym, aby przyjąć uchwałę w sprawie skargi do NSA na rozstrzygnięcie nadzorcze RIO, gdyż pojawiają się wątpliwości co do interpretacji tego stanu rzeczy. Przypomniał, że z art. 14 ustawy o samorządzie gminnym wynika, że uchwały rady gminy zapadają zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowego składu rady w głosowaniu jawnym chyba, że ustawa stanowi inaczej. Oznacza to, iż zwykła większość głosów jest regułą, zaś wyjątki mogą być zawarte w odrębnych przepisach ustawy o samorządzie gminnym. Taki zapis będący wyjątkiem znajduje się w art. 28a ust. 2, który stanowi, iż uchwały w sprawie absolutorium rada gminy podejmuje bezwzględną większością głosów ustawowego składu rady gminy. Ustawodawca wskazał na minimalny próg wymaganej liczby głosów. W przypadku Gminy Końskie jest to 11 głosów, kiedy organ wykonawczy otrzymuje absolutorium. W sytuacji więc kiedy nie otrzymuje wymaganej liczby głosów z mocy prawa zostaje przyjęta uchwała o nie udzieleniu absolutorium Burmistrzowi miasta i gminy. Reguły wykładni językowej i systemowej przepisów ustawy o samorządzie gminnym dają podstawę do przyjęcia tezy, że stwierdzenie faktu nie przyjęcia uchwały o udzielenie absolutorium Burmistrzowi Miasta i Gminy na podstawie wyniku głosowania tej uchwały, stanowi wystarczającą okoliczność do ustalenia, iż została podjęta uchwała o nie udzieleniu absolutorium. Rada nie ma obowiązku, w sytuacji kiedy nie ma wystarczającej liczby głosów do przyjęcia uchwały w sprawie udzielenia absolutorium, głosowania nad projektem uchwały w sprawie nie udzielenia absolutorium. Jeśli więc za udzieleniem absolutorium nie głosowało przynajmniej 11 radnych to z mocy prawa podejmowana jest uchwała o nie udzieleniu absolutorium. Taka jest jego interpretacja przepisów – wyjaśnił. Pojawiające się tu wątpliwości interpretacyjne mogą zostać rozstrzygnięte przez NSA.

 

Radna Dorota Malicka

Zakomunikowała, że to ona wniosła omawiany protest. Poinformowała, że dysponuje wyrokiem NSA z 2002 r. w podobnej sprawie i zacytowała jego fragment: „Sformułowanie zawarte w art. 28b ust. 1a ustawy o samorządzie gminnym w sprawie absolutorium wskazuje, że bezwzględna większość ustawowego rady wymagana jest dla podjęcia uchwały zarówno w sprawie udzielenia jak i nie udzielenia absolutorium”. Rada Miejska nie podjęła uchwały o udzieleniu absolutorium. Jej zdaniem Przewodniczący „nadużył stanowiska” i przekazał do Regionalnej Izby Obrachunkowej uchwałę, której Rada nie podejmowała.

 

Przewodniczący Rady Miejskiej

Stwierdził, że nie zgadza się z radną Dorotą Malicką. Poinformował, że posiada inny w wyrok NSA w tej sprawie z dnia 12 lipca 2002 r., w którym jednoznacznie stwierdzono, iż poddanie pod głosowanie projektu uchwały w sprawie udzielenia absolutorium zawsze prowadzi do definitywnego rozstrzygnięcia głosowania. Jeśli nie ma bezwzględnej liczby głosów za lub przeciw, przyjmuje się, iż doszło do odrzucenia projektu uchwały o udzieleniu absolutorium, co jest równoznaczne z nie udzieleniem absolutorium. Bezwzględna większość głosów wymagana jest zarówno przy udzieleniu jak i przy nie udzieleniu absolutorium. Jeżeli wniosek w projekcie uchwały byłby taki, że Komisja wnioskuje o nie udzielenie absolutorium, to rzeczywiście wtedy przy głosowaniu musiałaby być bezwzględna większość Rady czyli 11, aby taki projekt przyjąć. Rada Miejska głosowała natomiast nad projektem o udzieleniu absolutorium.

 

Radna Dorota Malicka

Zaznaczyła, że Przewodniczący Rady nie przekonał jej do swoich racji. Do sprawy będzie można wrócić przy okazji rozpatrywania uchwał w sprawie skarg do NSA na rozstrzygnięcia nadzorcze RIO.

 

Przewodniczący obrad poddał pod głosowanie protest radnej Doroty Malickiej do protokołu z sesji z dnia 29 kwietnia br.

 

Rada Miejska w głosowaniu jawnym w obecności 19 radnych przy 8 głosach za, 10 głosach przeciw i 1 głosie wstrzymującym się protest radnej Malickiej odrzuciła.

 

Wobec odrzucenia protestów do protokołu z dnia 29.04.2005 r. oraz braku uwag do protokółów z dnia 31.03.2005 r. oraz z dnia 24 maja 2005 r. Przewodniczący Rady Miejskiej stwierdził, że Rada Miejska protokoły przyjmuje.

 

Ad. pkt 3

 

    Przewodniczący Rady Miejskiej stwierdził, że radni otrzymali projekt porządku obrad i nie zachodzi potrzeba jego odczytywania.

 

Przypominał, że zgodnie z art. 20 ust. 1 a ustawy o samorządzie gminnym Rada może wprowadzić zmianę w porządku obrad sesji bezwzględną większością głosów ustawowego składu Rady.

 

Przewodniczący Rady Miejskiej złożył wniosek o zdjęcie z porządku obrad projektu uchwały w sprawie bezprzetargowej sprzedaży lokali użytkowych położonych w Końskich przy ulicy Łaziennej 11 wraz z udziałem we współwłasności gruntu – na rzecz najemców (Pkt 9 od ppkt „i” zmieni tym samym kolejność).

 

Wobec braku uwag Przewodniczący Rady Miejskiej poddał po głosowanie zgłoszony wniosek.

 

Rada Miejska w głosowaniu jawnym w obecności 19 radnych przy 19 głosach za (jednogłośnie) wniosek przyjęła.

 

Poinformował, że w pkt. 9 ppkt „q” porządku obrad będzie miało miejsce rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu radnego Rady Miejskiej w Końskich. Projekt ten radni otrzymali w wymaganym przepisami terminie.

 

Radna Barbara Zielińska

Stwierdziła, iż z uwagi na to, że projekt uchwały w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu ma charakter porządkujący, to chciałaby do tego projektu wprowadzić zapis dotyczący stwierdzenia wygaśnięcia mandatów radnych Rady Miejskiej w Końskich. Zaproponowała, aby w § 2 projektu uchwały wpisać cyt: „Stwierdza się wygaśnięcie mandatu radnego Jerzego Grodzkiego w okręgu wyborczym nr 2 na skutek pełnienia przez radnego funkcji Przewodniczącego Stowarzyszenia prowadzącego działalność gospodarczą”. Z mocy prawa ten mandat wygasa. Zaproponowała, aby w podstawie prawnej projektu uchwały dodać „Dz.U. z 2003 r. Nr 159 poz. 1547 - art. 190 ust. 1 ppkt 2a oraz Dz.U. z 2001 r. ze zm. Nr 142 poz. 1591 - art. 24f”. Zacytowała zarządzenie Wojewody Łódzkiego o treści: „pełnienie przez radnego funkcji członka zarządu stowarzyszenia prowadzącego działalność gospodarczą z wykorzystywaniem mienia gminy skutkuje wygaśnięciem jego mandatu”.

Wygaśnięcie mandatu radnego następuje wskutek odmowy złożenia ślubowania, pisemnego zrzeczenia się mandatu oraz naruszenia ustawowego zakazu łączenia mandatu radnego z wykonywaniem określonych w odrębnych przepisach funkcji lub działalności.

Zaprzestanie prowadzenia takiej działalności powinno nastąpić w ciągu 3 m-cy od dnia złożenia ślubowania. Konsekwencją nie wypełnienia tego obowiązku jest wygaśnięcie mandatu radnego gminy. Mandat wygasa z mocy ustawy. Są to sprawy porządkowe, które należy wprowadzić dzisiejszą uchwałą – zaznaczyła.

 

Przewodniczący Rady Miejskiej

Poinformował, że wskazywany projekt uchwały w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu radnego Rady Miejskiej w Końskich nie może zostać zmieniony w taki sposób. Zgodnie z § 41 pkt 1 ppkt 3 Regulaminu Rady wszystkie sprawy, które dotyczą odwołania osób pełniących funkcję z wyboru a także uchwały w sprawie odwołania osób nie mogą być podjęte na tej samej sesji, na której wnioski zostały zgłoszone w trybie nagłym.

 

Radna Barbara Zielińska

Zaznaczyła, że nie chodzi tutaj o odwołanie tylko o wygaśnięcie mandatu. Są to dwie różne sprawy. Mandat radnego wygasa z mocy ustawy. Radny, którego mandat wygasł nie może głosować nad projektami uchwał.

 

Przewodniczący Rady Miejskiej

Rozumie to, jednak sprawa została zgłoszona w trybie nagłym. W związku z tym odpowiedni punkt w Regulaminie Rady mówi, że takie sprawy mogą być rozpatrywane na następnej sesji.

 

Radna Barbara Zielińska

Stwierdziła, że w takie sytuacji składa wniosek o przyjęcie na dzisiejszej sesji uchwały o wygaśnięciu mandatu dla radnego Jerzego Grodzkiego z okręgu wyborczego nr 2. Zapytała Radcy Prawnego UMiG Końskie – Pani Teresy Dorosławskiej czy w projekcie uchwały dotyczącym stwierdzenia wygaśnięcia mandatu radnego Zbigniewa Stańczyka może się znaleźć zapis o wygaśnięciu mandatów. 

 

Pani Teresa Dorosławska – Radca Prawny UMiG Końskie

Jej zdaniem taki zapis w w/w projekcie uchwały może się znaleźć.

 

Radny Jerzy Grodzki

Nie ukrywa, że zapis, o którym mówiła radna Zielińska był przedmiotem jego zainteresowania. Z prasy poświeconej tej tematyce można się było dowiedzieć, że zdarzenia wynikające z podanego zapisu miały miejsce. Można się z tym wszystkim zgodzić pod warunkiem, że takie stowarzyszenie czy inna organizacja prowadzi działalność gospodarczą dla zysku i członkowie zarządu pobierają wynagrodzenie. Tymczasem w Stowarzyszeniu, do którego należy nikt nie bierze pieniędzy z tytułu członkostwa. Pieniądze biorą wyłącznie pracownicy - konserwatorzy, natomiast środki z przychodów pochodzących ze sprzedaży biletów przeznaczane są na działalność statutową Stowarzyszenia.

 

Radna Barbara Zielińska

Poinformowała, że w ustawie nie znalazła zapisu o tym czy Pan Przewodniczący Stowarzyszenia z tytułu pełnionej funkcji otrzymuje jakieś pieniądze czy też nie. Jeśli Rada Miejska nie podejmie uchwały o wygaśnięciu mandatu, to wojewoda zarządzeniem zastępczym nakaże to uczynić. Wojewoda Łódzki w analogicznej do radnego Grodzkiego sytuacji wydał zarządzenie zastępcze - stwierdziła. Postawiła pytanie jak będzie wyglądała Rada Miejska podejmując uchwały z udziałem Pana radnego. Jest to bardzo poważny problem – dodała.

 

Radny Jerzy Grodzki

Stwierdził, że działalność Stowarzyszenia, którego jest członkiem nie jest działalnością stricte gospodarczą. Nie czerpie z niej bowiem pożytków żadna fizyczna osoba.

 

Przewodniczący Rady Miejskiej

Jego zdaniem sprawa ta powinna być rozpatrzona na kolejnej sesji. Tym nie mniej, jeśli Pani radna Zielińska podtrzyma swój wniosek to on podda go pod głosowanie.

 

Radna Barbara Zielińska

Oświadczyła, że podtrzymuje swój wniosek.

 

Wobec braku uwag Przewodniczący obrad poddał pod głosowanie wniosek, aby do projektu uchwały w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu radnego Rady Miejskiej w Końskich dodać: zapis „radnych” z określonych przez Panią radną powodów dotyczących wygaśnięcia mandatu radnego Jerzego Grodzkiego.

 

Rada Miejska w głosowaniu jawnym w obecności 19 radnych przy 6 głosach za, 11 głosach przeciw i 2 głosach wstrzymujących się wniosek odrzuciła.

 

Radny Jerzy Gołacki

Złożył wniosek o zdjęcie z projektu porządku obrad dwóch projektów uchwał z punktu 9 ppkt „n” i „o” w sprawach dotyczących wniesienia skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie na rozstrzygnięcie nadzorcze Regionalnej Izby Obrachunkowej w Kielcach. Jego zdaniem złożenie skarg do NSA do niczego nie doprowadzi.

 

Wobec braku uwag Przewodniczący obrad poddał pod głosowanie wniosek o zdjęcie z projektu porządku obrad projektu uchwały w punkcie 9 ppkt „n” w sprawie wniesienia skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie na rozstrzygnięcie nadzorcze Regionalnej Izby Obrachunkowej w Kielcach.

 

Rada Miejska w głosowaniu jawnym w obecności 19 radnych przy 8 głosach za, 11 głosach przeciw  wniosek odrzuciła.

 

Wobec braku uwag Przewodniczący obrad poddał pod głosowanie wniosek o zdjęcie z projektu porządku obrad projektu uchwały w punkcie 9 ppkt „o” w sprawie wniesienia skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie na rozstrzygnięcie nadzorcze Regionalnej Izby Obrachunkowej w Kielcach.

 

Rada Miejska w głosowaniu jawnym w obecności 19 radnych przy 8 głosach za, 11 głosach przeciw wniosek odrzuciła.

 

Poinformował, że od Burmistrza wpłynęły 3 wnioski o umieszczenie w porządku obrad sesji projektów uchwał w sprawach:

1.          wyrażenia zgody na włączenie terenów położonych w obszarze Gminy Końskie w obszar Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Starachowice”.

2.          zamiany nieruchomości pomiędzy Gminą Końskie a współwłaścicielami Reginą Derlatką, Wiesławem Derlatką, Zenonem Derlatką, Januszem Derlatką, Stanisławem Derlatką, Ewą Kania.

3.          pozyskania nieruchomości po składowisku odpadów produkcyjnych ZAMTAL

Powyższe projekty uchwał radni otrzymali i zostałyby one rozpatrzone w pkt 9 po pkt. „q” porządku obrad – stwierdził.

 

Wobec braku uwag Przewodniczący obrad poddał pod głosowanie w/w wnioski.

 

Rada Miejska w głosowaniu jawnym w obecności 19 radnych przy 19 głosach za (jednogłośnie) wnioski przyjęła.

 

Poinformował, że wpłynął projekt uchwały w sprawie zmiany Statutu Gminy Końskie. Uzyskał on negatywną opinię Radcy Prawnego UMiG Końskie, którą radni przed sesją otrzymali. Z tego też powodu nie umieścił go w projekcie porządku obrad – wyjaśnił. Poza tym, w chwili, gdy ten projekt uchwały wpłynął, to projekt porządku obrad został już radnym wysłany. W tym momencie wątpliwe jest wprowadzanie tego projektu uchwały pod obrady sesji ze względu na negatywną opinię Radcy Prawnego. Mimo to jednak zdecyduje się poddać pod głosowanie wprowadzenie w/w projektu do projektu porządku obrad sesji.

 

Radny Andrzej Zdunek

Stwierdził, że projekt uchwały został przekazany do Biura Rady 17 czerwca br., czyli na 10 dni przed terminem sesji. Termin został więc dochowany. Jeśli były jakieś uchybienia natury formalno-prawnej w w/w projekcie uchwały to jego zdaniem Radca Prawny UMiG i Biuro Rady mieli czas na to, aby przygotować odpowiednią opinię przed sesją i nanieść poprawki. Radni na wszystkim się nie znają. Uważa, że popełnione zostały tutaj jakieś błędy, niedociągnięcia ze strony odpowiednich służb Burmistrza i Rady Miejskiej. Jego zdaniem wina nie leży po stronie projektodawcy. Poinformował, że opinię Radcy Prawnego w tej sprawie otrzymał w dniu sesji.

 

Pani Teresa Dorosławska – Radca Prawny UMiG Końskie

Wyjaśniła, że projekt uchwały otrzymała o godzinie 11. Zawnioskowała wówczas co ma być w niej poprawione. Jeden punkt został tylko w niej poprawiony, po czym Pani radna Zielińska zakomunikowała, że taki projekt zanosi do Biura Rady. W ślad za złożonym projektem uchwały napisała opinię jakie błędy on w sobie zawiera.

 

Radna Barbara Zielińska

Poinformowała, że wynikające z projektu uchwały zmiany do Statutu Gminy Końskie dotyczą likwidacji Komisji Rady Miejskiej z pozostawieniem tylko obligatoryjnej Komisji Rewizyjnej. Stwierdziła, że trudno by było, aby radni za swoje pieniądze wynajmowali prawników, którzy poprawnie redagowaliby projekty uchwał. Wystąpiła do Burmistrza, aby ten zwrócił uwagę podległym służbom, aby te pomagały radnym jak to wynika ze Statutu. Na radnym nie spoczywa obowiązek samodzielnego redagowania projektów uchwał pod względem formalno-prawnym – dodała.

 

Pani Teresa Dorosławska – Radca Prawny UMiG Końskie

Zaznaczyła, że w stosunku do przedłożonego projektu uchwały wskazała wnioskodawcy jakie zapisy powinny zostać w nim poprawione. Wówczas Pani radna Zielińska stwierdziła, że ma czas na poprawienie zapisów w projekcie i zakomunikowała, iż zanosi go do Biura Rady. Pani radna co innego powiedziała do niej, a co innego mówi teraz – podkreśliła. Poinformowała, że opiniuje wszystkie projekty uchwał, ale nie w sposób, jaki miał miejsce w przypadku projektu uchwały w sprawie zmian w Statucie Gminy Końskie. Ten projekt uchwały by poprawiła, gdyby nie postawa Pani radnej, która twierdząc, że ma czas na poprawienie projektu zaniosła go do Biura Rady. Teraz natomiast mówi, iż to służby Burmistrza nie dokonały poprawek.

 

Radna Barbara Zielińska

W § 4 projektu uchwały jest zapis: „Upoważnia się Burmistrza Miasta i Gminy Końskie do ogłoszenia w drodze zarządzenia jednolitego tekstu Statutu Gminy. Do tego projektu uchwały powinien więc zostać dołączony jednolity tekst Statutu Gminy - zaznaczyła.

 

Pani Teresa Dorosławska – Radca Prawny UMiG Końskie

Poinformowała, że Statut jest ogłaszany w Dzienniku Urzędowym. Stwierdziła, że nie mogła się podpisać pod błędnie zredagowanym projektem uchwały.

 

Przewodniczący Rady Miejskiej

Jego zdaniem w/w projekt dotyczący tak istotnych spraw powinna opiniować Komisja Statutowa. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zrobić to w późniejszym terminie. Pani radna Zielińską zacytowała zapis w projekcie uchwały, iż Burmistrz ma ogłosić jednolity tekst Statutu Gminy. Nie można takich uprawnień dać Burmistrzowi. Statut jest dokumentem, który musi być ogłoszony w Dzienniku Urzędowym Województwa. Dlatego też nie może być ujednolicony zarządzeniem Burmistrza.

Wobec braku uwag Przewodniczący Rady Miejskiej poddał po głosowanie kto z radnych jest za wprowadzeniem do projektu porządku obrad projektu uchwały w sprawie zmian w Statucie autorstwa Pani radnej Zielińskiej.

 

Rada Miejska w głosowaniu jawnym w obecności 19 radnych przy 8 głosach za i 11 głosach przeciwnych w/w projektu uchwały do projektu porządku obrad nie wprowadziła..

 

Wobec braku uwag Przewodniczący Rady Miejskiej poddał po głosowanie projekt porządku obrad wraz z przyjętymi zmianami.

 

Rada Miejska w głosowaniu jawnym w obecności 19 radnych przy 11 głosach za, 5 głosach przeciw i 3 głosach wstrzymujących się uchwaliła porządek obrad.

                                                                   

 

Porządek obrad

 

1.    Otwarcie sesji i stwierdzenie quorum.

2.    Przyjęcie protokołu z obrad poprzedniej sesji.

3.    Przyjęcie porządku obrad.

4.    Informacja o pracy Burmistrza Miasta i Gminy między sesjami.

5.    Interpelacje i zapytania radnych oraz udzielenie odpowiedzi.

6.    Informacja nt. stanu przygotowania Sielpi do sezonu turystyczno-wypoczynkowego.

7.    Informacja o realizacji wniosków składanych przez radnych, sołtysów i samorządy osiedlowe.

8.    Informacja nt. temat stanu bezrobocia na terenie gminy.

9.    Rozpatrzenie projektów uchwał w sprawach:

     a) zmian w budżecie na 2005 r.,

     b) wprowadzenia regulaminu korzystania z terenów rekreacyjno-
          wypoczynkowych położonych w miejscowości Sielpia,

     c) ustalenia najniższego wynagrodzenia zasadniczego w pierwszej kategorii
         zaszeregowania oraz wartości jednego punktu dla pracowników Miejskiego
         Zarządu Obiektami Sportowymi w Końskich,

     d) wystąpienia do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji
         z wnioskiem o dokonanie zmiany granicy Gminy Gowarczów i Gminy 
         Końskie polegającej na wyłączeniu części obszaru wsi Bębnów z Gminy 
         Gowarczów powiatu koneckiego i włączeniu tego obszaru do wsi Barycz, 
         Gminy Końskie, woj. Świętokrzyskiego,

     e) zaciągnięcia pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska
         i Gospodarki Wodnej w Kielcach na realizację zadania inwestycyjnego pn.: 
         „Przebudowa kotłowni koksowej na opalaną gazem ziemnym wraz z 
         wymianą instalacji c.o. i c.c.w w budynku Gimnazjum Nr 2 Końskich ul.
         Partyzantów  9”,

     f) zaciągnięcia pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i
         Gospodarki Wodnej w Kielcach na realizację zadania inwestycyjnego pn.: 
         „Budowa instalacji solarnej dla potrzeb wspomagania wytwarzania energii
         dla istniejącej kotłowni pływalni miejskiej w Końskich ul. Warszawska 38”,

     g) upoważnienia Burmistrza Miasta i Gminy do zawarcia umowy użyczenia ze 
          Stowarzyszeniem Ochotnicza Straż Pożarna Kornica,

     h) ustanowienia w drodze bezprzetargowej prawa użytkowania wieczystego na 
         nieruchomości położonej w Końskich przy ulicy Wojska Polskiego,

      i) nieodpłatnego przekazania w formie darowizny na rzecz Zarządu Dróg  
         Powiatowych w Końskich ul. Spacerowa 72 chodnika przy ul. Polnej w 
         Końskich,

      j) przejęcia od Skarbu Państwa nieruchomości położonej w Modliszewicach,

      k) nadania nazw dla osiedla domków jednorodzinnych, ulicom i placu na 
          terenie miasta Końskie,

      l) przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania 
          przestrzennego obejmującego fragment terenu miasta Końskie w rejonie  
          ulic: Staszica i Wjazdowej,

    m) wniesienia skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie 
          na rozstrzygnięcie nadzorcze Regionalnej Izby Obrachunkowej w Kielcach,

     n) wniesienia skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie 
         na rozstrzygnięcie nadzorcze Regionalnej Izby Obrachunkowej w Kielcach,

     o) zmieniająca Uchwałę Nr XII/127/2004 Rady Miejskiej w Końskich z dnia 20
         lutego 2004r. w sprawie stref płatnego parkowania na terenie miasta
         Końskie,

     p) utworzenia obwodów głosowania w szpitalu, domu pomocy społecznej
         w wyborach do Sejmu RP i do Senatu RP oraz w wyborach Prezydenta RP,

     q) stwierdzenia wygaśnięcia mandatu radnego Rady Miejskiej w Końskich,

 r) wyrażenia zgody na włączenie terenów położonych w obszarze Gminy    
    Końskie w obszar Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Starachowice”,

 s) zamiany nieruchomości pomiędzy Gminą Końskie a współwłaścicielami
     Reginą Derlatką, Wiesławem Derlatką, Zenonem Derlatką, Januszem 
     Derlatką, Stanisławem Derlatką, Ewą Kania,

  t) pozyskania nieruchomości po składowisku odpadów produkcyjnych
     ZAMTAL.

10. Rozpatrzenie i przyjęcie protokołu z kontroli Komisji Rewizyjnej Rady 
      Miejskiej w Końskich.

11. Informacje i komunikaty.

12. Zakończenie obrad XXVI sesji Rady Miejskiej.

 

Przewodniczący Rady ogłosił 10-minutową przerwę po zakończeniu której wznowił obrady.

 

Ad. pkt 4

 

Burmistrz Miasta i Gminy - Pan Krzysztof Obratański
Przedstawił informację o pracy Burmistrza w okresie między sesjami.

(informacja ta została przedłożona na piśmie i stanowi załącznik niniejszego protokołu).

Poinformował, że otrzymał pismo z Centrum Badań Regionalnych. Centrum to corocznie przygotowuje i publikuje analizy potencjału rozwojowego gmin. Za rok 2004 Gmina Końskie została wzięta „pod lupę” ze względu na w miarę unikalne w skali kraju osiągnięcia związane z wysokością środków przeznaczonych na inwestycje. W ślad za tym otrzymał pismo od redaktora naczelnego Rzeczypospolitej. Zacytował jego fragmenty cyt.: „Szanowni Państwo! Redakcja Dziennika Rzeczypospolita przygotowuje ranking w wyniku, którego wybrane zostaną najlepsze gminy i miasta w Polsce. Klasyfikacja przeprowadzona zostanie w 3 grupach, t.j. miasta na prawach powiatu, pozostałe gminy miejskie oraz miejsko-wiejskie, gminy wiejskie. W przedsięwzięciu wykorzystywać będziemy informacje, które pozwolą nam wskazać te samorządy, które najlepiej potrafią zadbać o swój rozwój lokalny. Starają się podnosić jakość życia mieszkańców, czyniąc to w sposób bezpieczny dla stanu swoich finansów. Nad wyborem czuwa kapituła, w której zasiadają przedstawiciele związków samorządowych, instytucji zajmujących się rozwojem lokalnym, Ministerstwa Finansów i Banku Gospodarstwa Krajowego. Pierwszy etap rankingu został przeprowadzony w oparciu o dane finansowe za lata 2002-2004. Miło nam poinformować, że w wyniku przeprowadzonej selekcji Państwa Gmina znalazła się w gronie najlepszych. Ogłoszenie wyników rankingu i wręczenie specjalnych wyróżnień najlepszym polskim samorządom odbędzie się w pierwszych dniach lipca w czasie uroczystego spotkania w Warszawie”. Z takiego wyróżnienia można być dumnym. Jeżeli jest tak dobrze, ale nie odczuwa się z tego powodu satysfakcji, to dlatego, że potrzeby są znacznie większe niż możliwości ich zaspokojenia. I mimo, że obiektywnie z punktu widzenia liczb, które publikuje Główny Urząd Statystyczny, Gmina Końskie jest jedną z najlepszych, to jednak pozostaje to w pewnej sprzeczności z powszechnie odczuwanym niedosytem.

Poinformował, że w ostatni piątek odbyło się z sołtysami spotkanie, które w porozumieniu z nimi znacznie wcześniej przygotował i do niego doprowadził. Jest mu niezmiernie przykro, że nie mógł w nim uczestniczyć, gdyż w międzyczasie wyniknął problem jego wyjazdu do miasta Sala na Słowacji. Z miastem tym Końskie ma podpisaną umowę partnerską. Jest to jego drugi wyjazd w tej kadencji. Był on niezbędny do umożliwienia nawiązania współpracy gospodarczej. Z zaprzyjaźnionymi miastami ustalono, że w sierpniu br. zorganizowana zostanie specjalna konferencja połączona z wystawą gospodarczą na terenie Mogilewa Podolskiego. Mogilew leży poza granicami UE i jest wspólnym dla Końskich i Sali miastem partnerskim. W związku z tym mogą być w Mogilewie traktowani na specjalnych zasadach. Z Gminy Końskie ma tam pojechać 5-7 przedsiębiorców mających potrzeby i możliwości „ekspansji na Wschód”. Zainteresowanie ze strony przedsiębiorców jest bardzo duże. O ile wie, spotkanie z sołtysami przyniosło wszelkie możliwe dostępne informacje, co do zakresu prac związanych ze składanymi przez sołtysów wnioskami i co do perspektyw tych prac w dalszym okresie lata. Przeprosił sołtysów za swoją nieobecność podczas tego spotkania.

W Gminie Końskie prowadzona jest trzecia w tym roku kontrola Najwyższej Izby Kontroli. Pierwsza z nich miała miejsce od lutego do marca. Druga, dotycząca funkcjonowania Urzędu Miasta i Gminy potrwa do lipca. Równolegle rozpoczęła się kontrola NIK w Koneckim Towarzystwie Budownictwa Społecznego. Po tygodniu kontroli w KTBS Inspektor przedstawił mu dyspozycję Dyrektora Delegatury NIK w Kielcach rozszerzającą zakres kontroli na Urząd Miasta i Gminy oraz na lata 1999-2002. W związku z tym te dwie kontrole prowadzone są równolegle. Podziękował wszystkim tym, którzy przyczyniają się do zainteresowania Gminą Końskie instytucji kontrolnych. Kontrole są niezbędne, gdyż polskie prawo jest skomplikowane, trudne i nie zawsze właściwie się je interpretuje. Kontrole mają służyć temu, aby sprawy, co do których rozstrzygało się do tej pory samodzielnie, ukierunkować w sposób, który z punktu widzenia instytucji kontrolnych jest właściwszy. Tym niemniej takie natężenie kontroli wskazuje na to, że ograniczają się możliwości bieżącego funkcjonowania Urzędu. Znaczna część pracowników Urzędu jest bowiem wyłączona z bieżącej pracy, ponieważ musi przygotowywać zestawienia, dane, udzielać wyczerpujących informacji inspektorom NIK.

Otrzymał informację, że w ostatni piątek przeszukania dokumentów w UMIG dokonała grupa oficerów z Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach z Wydziału Przestępstw Gospodarczych. W związku z tym, że był wówczas nieobecny w Urzędzie, dlatego nie posiada w tym zakresie danych, którymi mógłby się podzielić.

 

Uwagi do przedstawionej informacji wnieśli:

 

Radny Bogdan Kuśmierczyk

Przypomniał, że Pan Burmistrz w swojej informacji mówił o sprzątaniu kilku ulic, na których zlokalizowano dzikie wysypiska śmieci. Poinformował, że do wymienionych ulic powinna dołączyć ulica Zachodnia, gdzie na wprost ogródków działkowych jest zatoczka, na której zatrzymują się samochody. W tamtym miejscu kierowcy wyrzucają śmieci, przy czym nie ma tam żadnych pojemników śmieci, przez co śmieci można zauważyć na ulicy, na jej poboczu i w lesie. Drugie takie miejsce znajduje się przy ulicy Browarnej na drodze w stronę cmentarza, tuż na zakręcie przed zalewem. Jest to prywatna działka, na którą zwożone są śmieci.

 

Odpowiedzi udzielił Burmistrza Miasta i Gminy

Informacje o dzikich wysypiskach przy ulicach: Zachodniej i Browarnej rozumie jako zgłoszenie istniejących wysypisk. Poinformował, że katalog wysypisk, które wymienił w swojej informacji nie jest katalogiem zamkniętym. Jest to katalog wysypisk, które już zostały zlikwidowane.

 

Radny Zbigniew Kowalczyk

Z przedstawionej informacji wynika, że w związku z programem „Ekolog” Gmina Końskie ma zatrudnić 55 osób. Zapytał czy ten limit został już wykorzystany i czy istnieje możliwość, aby sołtysi w swoich terenach mogli zgłaszać ludzi do pracy.

 

Odpowiedzi udzielił Burmistrza Miasta i Gminy

Program „Ekolog” realizowany jest przez Staropolski Związek Gmin, którego członkiem jest Gmina Końskie. Pracodawcą dla wszystkich zatrudnianych w ramach tego programu jest Staropolski Związek Gmin. Do pracy skierowania wystawia Urząd Pracy. Jest to jedna z nielicznych form robót publicznych, która oparta jest na dosyć sztywnych kryteriach założonych przez Urząd Pracy. Podjęcie zatrudnienia proponowane jest tym osobom, które na rynku pracy mają spore trudności ze znalezieniem pracy. Chodzi tu o osoby po 50-tym roku życia oraz o długotrwale bezrobotnych, a więc takich, których okres bezrobocia przekracza 24 m-ce. Wskazywane 55 osób już pracuje. Komplet jest już wyczerpany. Wszelkie ruchy kadrowe mogą wynikać jedynie z konieczności takiej zmiany, np. choroba pracownika, rezygnacja z pracy czy zwolnienie dyscyplinarne.

 

            Wobec braku uwag Przewodniczący Rady Miejskiej stwierdził, że

 

Rada Miejska przyjęła przedłożoną informację do wiadomości.

 

 

Ad. pkt 5

 

Interpelacje i zapytania radnych wraz
z udzielonymi odpowiedziami przez Burmistrza Miasta
i Gminy

 

Przewodniczący obrad przypominał, że w myśl § 21 i § 22 Regulaminu Rady interpelacje składane są na piśmie, zaś zapytania mogą być składane na piśmie lub ustnie.

 

Radny Jan Grot

  1. Na terenie NZOZ-u przy ul. Południowej znajduje się kanał odprowadzający ścieki z przychodni w kierunku ul. Południowej. W chwili obecnej przykrycie tego kanału budzi poważne zastrzeżenia i wymaga kapitalnego remontu. Biorąc pod uwagę głębokość i stan przykrycia oraz fakt, że znajduje się on na terenie ogólnodostępnym, po którym często poruszają się dzieci, można stwierdzić, iż stwarza to duże zagrożenie dla bezpieczeństwa i może stać się przyczyną tragedii.

Odp.

Na chwili obecną nie wiadomo, kto jest właścicielem wskazywanego kanału i czemu on służy. Nie ma go w ewidencji ZWiK ani ZEC-u. Zadeklarował zbadanie tej sprawy i w miarę możliwości zabezpieczenie kanału.

 

  1. Przejazd kolejowy w kierunku Przysuchy wymaga kapitalnego remontu, tak jak i droga przed przejazdem na odcinku ok. 100 metrów oraz za przejazdem do ulicy Zielonej.

Odp.

Przejazd kolejowy w kierunku Przysuchy położony na drodze wojewódzkiej znajduje się w fatalnym stanie. UMiG, podobnie jak i inne podmioty, występuje do zarządcy drogi o doprowadzenie tego przejazdu do stanu przejezdności. W tej sprawie do zarządcy wielokrotnie zwracał się Pan sołtys Rogowa.

 

  1. Właściciel działki między ul. Ceramiczną, a ul. Mechaniczną (teren dawnego Zamtalu) nie wykonuje żadnych prac pielęgnacyjnych na tym terenie jeśli chodzi o koszenie trawy.

Odp.

Wysłany zostanie patrol Straży Miejskiej we wskazywane miejsce celem ustalenia jego właściciela i określenia sposób doprowadzenia działki do stanu pożądanego.

 

  1. W miejscowości Pomyków posesja, w której mieścił się bar jest bardzo zaniedbana (powybijane szyby, nie koszona trawa). W podobnym stanie znajduje się posesja pod numerem 41 w tej samej miejscowości. Oba budynki znajdują się przy drodze krajowej i dla przejeżdżających stanowią nieciekawy wygląd. 

Odp.

Z tego, czego się dowiedział, to prowadzone są przez nadzór budowlany postępowania w sprawie wydania decyzji o rozbiórkach.

 

  1. W miejscowości Pomyków droga gminna do miejscowości Koczwara została wyremontowana, ubytki uzupełniono kruszywem, jednak przy zjeździe z drogi krajowej na drogę gminną powstały wyrwy. Zgłosił potrzebę położenia na tym odcinku kilkumetrowego dywanika asfaltowego.

Odp.

Poinformował, że na skrzyżowaniu dróg rożnych zarządców, za tą cześć drogi odpowiada zarządca najwyższej kategorii. W tym przypadku jest to zarządca drogi krajowej. Zadeklarował przekazanie tego wniosku do zarządcy.

 

  1. Należy niezwłocznie dokonać remontu mostka na drodze prowadzącej od ulicy Zielonej do miejscowości Rogów.

Odp.

Wskazywany mostek znajduje się co pewien czas w stanie trudnym do użytkowania. Być może powodem jest jego nadmierna lub niewłaściwa eksploatacja. Sprawa remontu mostka zostanie rozpatrzona.

 

 

  1. Zgłosił potrzebę wybudowania przy Zespole Szkół w Rogowie boisk do uprawiania gier zespołowych na terenie otwartym. Dużo się o tym mówi, ale jak dotąd nie poczyniono w tym kierunku żadnych działań. 

Odp.

Przy Zespole Szkół w Rogowie znajduje się na chwilę obecną tylko boisko do piłki plażowej. Jest ono jednak zbyt małe i trudno jest mówić o jego funkcjonalności. Trwają przygotowania nad utworzeniem takiego boiska przy Zespole Szkół Rogowie. W tym roku zostaną tam wykonane prace, które umożliwią oddanie boiska do użytku w roku przyszłym.

 

Radny Bogdan Kuśmierczyk

Z mediów można było się dowiedzieć, że wszyscy radni, nie udzielając absolutorium, wyrazili swój brak zaufania do Pana Burmistrza. Powodem miała być mała operatywność pracowników Urzędu w pozyskiwaniu środków unijnych, które w porównaniu do środków pozyskanych przez poprzedni Zarząd Gminy, stanowią drobny ułamek. Z kolejnej publikacji prasowej dowiedział się, że Rada kieruje zawiadomienie do prokuratora o tym, że Gospodarz Gminy, rozpoczynając budowę hali sportowej bez stosownej uchwały Rady, przekroczył swoje uprawnienia, a tym samym złamał prawo. Stwierdził, że Pana Burmistrza darzy wielkim szacunkiem i ceni go za mądrość i rozwagę.

 

Odp.

W sprawie unijnych dotacji Pan radny Kuśmierczyk powtórzył niezbyt ścisłe informacje zaczerpnięte ze stanowiska Kluby Radnych SLD, które były powtarzane przez prasę. W ubiegłym roku żadna gmina nie otrzymała unijnych dotacji z pieniędzy z funduszy strukturalnych. Od 1 maja 2004 r. Polska stała się członkiem UE i rozpoczęły się procedury wdrażania całego systemu dostępu do funduszy strukturalnych. W 2004 r. miały miejsce pewne rozstrzygnięcia, co do ilości przyjętych, zakwalifikowanych wniosków. W roku bieżącym podpisywane są pierwsze umowy i będą realizowane pierwsze inwestycje. W związku z tym mówienie, że w 2004 r. ktoś otrzymał jakieś wielkie pieniądze unijne jest nieprawdą. Gmina Końskie przygotowuje się do sięgnięcia po duże  środki w ramach funduszu spójności.

 

1.         Poinformował, że przysiółek Małachów w sołectwie Trzemoszna do dnia dzisiejszego nie jest zelektryfikowany. Zgłosił pilną potrzebę zelektryfikowania tej miejscowości. Zapytał ile takich przysiółków w Gminie Końskie czeka na elektryfikację.

 

Odp.

Zadeklarował, że w poruszonej sprawie zwróci się do Zakładu Energetycznego co do możliwości elektryfikacji przysiółka Małachów. Obecnie Zakład Energetyczny jest zobowiązany do doprowadzenia linii energetycznej do każdej posesji.

 

2.         Jeśli konecka Policja nie potrafi zidentyfikować wandala, który sprofanował pomnik mjr Hubala to jego zdaniem Burmistrz powinien poprosić o pomoc Policję kielecką.

 

Odp.

Profanacja pomnika mjr Hubala jest rzeczą bolesną. Zadeklarował zajęcie się tą sprawą.

 

3.         Zgłosił potrzebę umieszczenia tablic informacyjnych obok zabytkowych budowli w parku miejskim.

 

Odp.

Poprosił tutaj o cierpliwość, ponieważ kwestia umieszczania tablic informacyjnych obok zabytkowych budowli będzie prawdopodobnie jednym z elementów zapisów programu ochrony zabytków. Program ten jest z kolei skutkiem podjęcia uchwały o utworzeniu parku kulturowego.

 

4.         W Sierosławicach po modernizacji linii energetycznej na ulicy Koneckiej znajdują się tylko 3 lampy. Poinformował, że w Nieświniu zanim wjedzie się do wsi z daleka widać rząd lamp, które są zainstalowane na każdym słupie. Czy ma to związek z tym, że Burmistrz pochodzi z Sierosławic a Przewodniczący Rady z Nieświnia – zapytał.

 

Odp.

Światła uliczne w Sierasłowicach i w Nieświniu pozornie tylko wynikają z różnych możliwości Burmistrza i Przewodniczącego Rady. Jego zdaniem wynika to z odmiennej kategorii dróg. Droga przez Nieświń jest drogą wojewódzką o większym natężeniu ruchu, stąd parametry oświetlenia muszą być nieco inne niż w przypadku Sierosławic. W ramach przygotowywanego programu modernizacji oświetlenia nastąpi tam prawdopodobnie niewielkie doświetlenie.

 

 

5.         Poinformował, że przy ul. Zachodniej w Karolinowie jest miejsce na odpoczynek dla podróżnych z wiatą i ławeczką. Wiata jest już „dziurawa”. W okolicy podobny przystanek znajduje się jeszcze na Kamiennym Krzyżu. Jego zdaniem takich przystanków przy drogach wyjazdowych z miasta powinno być więcej. Zwrócił się o zwiększenie liczby takich przystanków.

 

Odp.

Przystanek przy ul. Kieleckiej nie jest z pewnością dobrą wizytówką miasta Końskie, podobnie jak i część innych przystanków. W Gminie Końskie jest około 40 przystanków. Część z nich znajduje się w fatalnym stanie. Do utrzymania przystanku przy ul. Kieleckiej zobowiązał się PKS. O ile mu wiadomo to pierwsze naprawy zostały na nim już przeprowadzone.

 

6.         Mieszkańcy ul. Leśnej w Nowych Sierosławicach proszą o przekwalifikowanie gruntów położonych między ulicą Leśną a równoległą do niej droga polną od ul. Długiej do Karolinowa tak, aby można było na tych gruntach budować domy mieszkalne.

 

Odp.

Jeśli chodzi o postulat przekwalifikowania gruntów rolnych na działki budowlane, to istnieje obecnie możliwość składania wniosków związanych z przystąpieniem do aktualizacji studium uwarunkowań przestrzennych. Autorzy studium muszą najpierw przejrzeć to studium wraz ze składanymi wnioskami i zaproponować zmiany w tym studium. Wszystkie złożone wnioski zostaną rozpatrzone. Złożony postulat trzeba będzie zgłosić jako wniosek do trwającej aktualizacji.

 

7.         Właściciele działek usytuowanych wzdłuż dróg są obdarowywani drzewami sadzonymi na ich własności i to często bez ich zgody. Przy ścięciu takiego drzewa drewno zabierają pracownicy Zarządu Dróg a rolnikowi pozostawia się obowiązek uprzątnięcia gałęzi z pola po wycince. Są rejony, gdzie Zarządcy nie dopłacają do wycinki starych drzew, gdyż ktoś, kto pozyskuje takie drewno robi to w zamian za sprzątanie poboczy. Zapytał jak ta sprawa wygląda w Gminie Końskie.

 

Odp.

Wycinka drzew na poboczach dróg dokonywana jest przez zarządców dróg. Generalnie dominuje polityka polegająca na wybieraniu tych przedsiębiorców, którzy gwarantują jakość pracy i bezpieczeństwo, w zamian za pozyskany surowiec. Wykonują więc pewną usługę na rzecz zarządcy drogi, a jako zapłatę uzyskują materiał zamiast pieniędzy. Na różnych drogach odbywa się to w różny sposób. Każda sprawa ma charakter indywidualny. Wynika np. z wielkości drzewa czy czasu zajęcia pasa drogowego. Właściciele działek leżących przy pasach drogowych mogą najczęściej występować do samych zarządców o powierzenie im usługi wycięcia danego drzewa. Jeśli tylko zagwarantują odpowiednie bezpieczeństwo i warunki pracy, to zarządca zapewne wyrazi na takie rozwiązanie zgodę. Pamiętać jednak należy, że z reguły te drzewa są duże i ich wycinka obarczona jest pewnym ryzykiem. Żaden zarządca nie weźmie na siebie odpowiedzialności za wykonywanie takich operacji przez osoby nie posiadające uprawnień do posługiwania się piłą mechaniczną oraz nie dające gwarancji bezpieczeństwa podczas wykonywanej usługi.

 

 

8.         Poinformował, że zwrócił się do niego działający w Sielpi przedsiębiorca z prośbą o wyjaśnienie wątpliwości dotyczących oświadczenia majątkowego Przewodniczącego Rady Miejskiej. Wątpliwości dotyczą wartości nieruchomości ujawnionej w części 2 pkt 4 oświadczenia majątkowego. W oświadczeniu podane zostały dane: ośrodek wypoczynkowy, domki letniskowe i budynki 1514 m2 o wartości – cena zakupu 240 tys. zł. Tak było podawane przez ostatnie 3 lata. W roku bieżącym do oświadczenia majątkowego dodana została korekta, w której ta sama rubryka zawiera zapis – ok. 350 tys. zł. Ten przedsiębiorca pokazał mu wycinek prasowy z czerwca 2002 r. zawierający ogłoszenie, zgodnie, z którym Zarząd Miasta i Gminy przeznaczył do sprzedaży w drodze przetargu prawo użytkowania wieczystego gruntu wraz z prawem własności do budynków i budowli tworzących ośrodek „Relaks”. Zgodnie z tym ogłoszeniem całość wyceniona przez rzeczoznawcę majątkowego miała wartość 1 055 920 zł, w tym budynki i budowle 838 tys. zł. Pan Przewodniczący został zwycięzcą ogłoszonego przetargu. Jest szereg liczb opisujących wartość ośrodka „Relaks”: 240 tys. zł., 350 tys. zł., 838 tys. zł oraz 1 055 920 zł. Zapytał, która z tych liczb jest prawdziwa. Czy prawdę podał Pan Przewodniczący czy też rzeczoznawca majątkowy? Jeżeli Pan Przewodniczący za kwotę 240 tys. zł nabył majątek o wartości 350 tys. zł bądź 838 tys. zł lub 1 055 920 zł w zależności od tego, jaką wersję się przyjmie, to poprosił o odpowiedź, w jaki sposób się „robi takie interesy”.

 

Odp. udzielił Przewodniczący Rady Miejskiej

Oświadczenia majątkowe są jawne i dostępne w Biuletynie Informacji Publicznej. Poinformował, że jako Przewodniczący Rady Miejskiej dokonuje analizy oświadczeń majątkowych wszystkich radnych, natomiast jego oświadczenie oraz Burmistrza analizuje Wojewoda. Ideą oświadczenia jest to, aby w okresie roku brać po uwagę to, czy np. radny nie osiągnął dochodów mniejszych niż majątek, którym w tym czasie nabył. Ten majątek, o którym mówił Pan Kuśmierczyk, nabyły 4 osoby w 1995 r. Stał się więc współwłaścicielem ośrodka wypoczynkowego w ¼. Była na to faktura wynikająca z ceny zakupu na przetargu otwartym i w taki sposób było umieszczane w corocznych oświadczeniach majątkowych. W roku bieżącym Wojewoda zwrócił mu uwagę na to, aby w oświadczeniu nie pisać ceny zakupu, tylko wartość posiadanego majątku. W związku z tym napisał korektę. Doradzono mu, abym, jeśli chodzi o wycenę majątku, podać jego przybliżoną wartość. O ile pamięta, to od 2002 r. istnieje dwóch współwłaścicieli tego majątku. W oświadczeniu majątkowym podał wartość majątku, który sam posiada. Tego majątku nie posiada wspólnie z żoną tylko z osobami obcymi. Jego zdaniem podana w oświadczeniu kwota odpowiada wartości posiadanego majątku. Natomiast kwestia wyceny dokonanej przez rzeczoznawcę jest odrębną sprawą. Wyceny są dokonywane zawsze w jakimś celu. Tak było również i w tym przypadku. Niebawem nieruchomości w Sielpi będą niewiele warte, ponieważ jest to związane z tym jak Gmina dba o Sielpię. Jeśli do tego przyjmie się fakt, iż nieruchomości te są wykorzystywane tylko w okresie 2-3 miesięcy w roku, to trudno jest określi ich wartość. Ostateczną wartość takiej nieruchomości może zweryfikować rynek podczas jej sprzedaży. Ażeby uzyskać odpowiedź na pytanie „jak się robi takie interesy” zachęcił do stanięcia do przetargu celem nabycia przeznaczonego do sprzedaży ośrodka wypoczynkowego „Wykromet” na Sielpi, a następnie do funkcjonowania i zarabiania pieniędzy.

 

 

Radny Jan Wiaderny

  1. W 2004 r. powstała w Końskich nowa ulica – ul. Mila łącząca ul. Krakowską z ul. Strażacką. Do chwili obecnej brak jest tablic informacyjnych o nazwie tej ulicy.

Odp.

Ulica Miła jest ulicą nową. W chwili, kiedy była projektowana, Gmina nie wymagała od wykonawcy tablic z nazwami, ponieważ jeszcze nie było nadanej nazwy dla tej ulicy. Tablica informująca o nazwie ulicy pojawi się wraz z zamówieniem na większą liczbę tablic, ponieważ im jest większe zamówienie tym jest tańsza cena jednostkowa. Wymiana tablic w części miasta będzie sukcesywnie postępowała i jeszcze w tym roku tablica z nazwą ulicy Miłej się pojawi.

 

  1. We wrześniu i październiku odbędą się wybory parlamentarne i prezydenckie. Lokal Szkoły Muzycznej przy ul. Krakowskiej będzie siedzibą Obwodowej Komisji Wyborczej. Frontowa część szkoły, filary są bardzo zniszczone i robią przygnębiające wrażenie. Mimo iż obiekt szkoły nie podlega Gminie, to jednak będzie ona organizatorem jesiennych wyborów. Wniósł o zainspirowanie podjęcia prac remontowych ściany frontowej w/w budynku.

Odp.

Budynek Szkoły Muzycznej przy ul. Krakowskiej nie znajduje się w zbyt dobrym stanie. Wielokrotnie rozmawiał z Radą Pedagogiczną i Dyrektorem na temat możliwości wsparcia przez Gminę modernizacji czy też remontu tego budynku. Zobowiązał się, że w imieniu Gminy wystąpi do Rady Miejskiej o możliwość dofinansowania remontu, jeżeli tylko Dyrektor pozyska pozostałą część środków z Ministerstwa Kultury i Sztuki.

 

  1. Z większości ulic w naszym mieście, szczególnie tych podległych Wojewódzkiemu i Krajowemu Zarządowi Dróg „poznikały” oznakowania poziome jezdni. Przy wyjeździe z ul. Piłsudskiego w ul. Warszawską naruszony został znak informujący o kierunku jazdy na Warszawę. Znak odsunięty od pionu prawie leży. W związku z tym, że dotyczy to centrum miasta istnieje pilna potrzeba zajęcia się tą sprawą. Na styku ul. Zamkowej z ul. Partyzantów leży kilka pozrywanych słupków metalowych. Zwrócił się o podjęcie tutaj stosownych działań.

Odp.

Oznakowania poziome dróg już właściwie są wykonane w większości dróg. Rozumie, że problemem są znaki pionowe i słupki mające zabezpieczać przed nagłym wtargnięciem na jezdnię. Wskazywane przez radnego oznakowania i zabezpieczenia znajdują się przy drogach wojewódzkich lub krajowych. Z chwilą powstania są one rejestrowane i przekazywane do zarządców przez UMiG. Urząd nie posiada umowy o wykonawstwo zastępcze, które byłoby chyba najlepszym rozwiązaniem. Gmina mając taką umowę mogłaby w przypadku wystąpienia zdarzenia, o którym mówił radny, zlecić remont obciążając jego kosztami właściwego zarządcę. Żaden z zarządców z Gminą takiej umowy nie chce jednak podpisać w obawie, iż takie koszty będą zbyt duże.

 

Radny Krzysztof Lis

Zapytał, kiedy Pan Burmistrz udzieli mu odpowiedzi na interpelację złożoną w dniu 16.03.2005 r., a dotyczącą zmiany koncepcji budowy kanalizacji w Modliszewicach.

 

Odp.

Pan radny zgłosił dwie interpelacje. Jedną na sesji, a drugą w okresie między sesjami. Otrzymał jedną odpowiedź, która stanowiła jednocześnie odpowiedź na obydwie interpelacje. Jeżeli takie rozwiązanie Pana radnego nie zadowala, to otrzyma odrębną pisemną odpowiedź na wskazywaną interpelację.

 

Radny Krzysztof Sota

  1. Zapytał kiedy zostanie zakończony remont drogi powiatowej – Sierosławice – Bedlenko – Bedlno. Droga jest w bardzo złym stanie.

Odp.

Na to pytanie nawet Pan Kojtek – Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg będzie mógł odpowiedzieć prawdopodobnie tylko w ograniczonym zakresie, ponieważ jest zarządcą dróg, a nie prowadzącym politykę transportową czy drogową Starostwa Powiatowego. O tym jakie drogi powiatowe i w jakim zakresie będą remontowane decyduje Zarząd Starostwa a nie Pan Dyrektor Kojtek. Tego rodzaju wnioski Gmina będzie do Starostwa zgłaszać. Trzeba mieć też jednak świadomość ograniczonych możliwości. Faktem jest, że z tych dróg powiatowych przebiegających przez teren Gminy korzystają jej mieszkańcy. Równie oczywistą sprawą jest także to, iż te drogi mają też swoich zarządców. Pieniądze z budżetu państwa na utrzymanie dróg powiatowych otrzymuje powiat a nie gmina. Nie można więc przejmować obowiązków bez przejmowania środków. Wyraził chęć współpracy z każdym radnym w sprawie monitowania zarządców dróg. Wyręczanie natomiast innych podmiotów od wykonywaniu powierzonych zadań byłoby chyba rzeczą mało racjonalną.

 

  1. Zapytał co z remontem drogi powiatowej Przybyszowy – Koliszowy (droga szutrowa).

Odp. udzielona w odp. na interpelację nr 1

 

  1. Poinformował, że mieszkańcy Nowego Kazanowa zwracają się z prośbą o ustawienie znaku ograniczającego prędkość do 40 km lub położenie progów zwalniających do pętli autobusowej.

Odp. nie została udzielona.

 

Radny Jerzy Gołacki

1.      Zwrócił się o to, by na parkingu przy cmentarzu oznaczyć miejsca, przy których nie powinno się parkować, czyli przy wjazdach. Chodzi o to, by samochody nie blokowały dojazdu do wolnych miejsc parkingowych oraz wyjazdu z terenu parkingu.

 

Odp.

Rzeczywiście istnieje potrzeba wprowadzenia takiego oznakowania dla zagwarantowania bezpieczeństwa.

 

2.      Zgłosił potrzebę uporządkowania wejścia do parku od ul. 1-go Maja, będącego dotychczas w części własnością Spółdzielni Mieszkaniowej, a od marca br. własnością Gminy.

 

Odp.

Wskazywany chodnik przy wejściu do parku był przedmiotem pewnego sporu między Gminą a Konecką Spółdzielnią Mieszkaniową. Chodnik ten jest wpisany do programu remontów na rok bieżący.

 

 

Radny Zbigniew Kowalczyk

1.      Zwrócił się o naprawę chodnika od ul. Sportowej do kładki przy przejściu kolejowym na Stary Młyn.

 

Odp.

Chodnik przy dojściu do kładki przy przejeździe kolejowym położony jest w ciągu drogi wojewódzkiej. Podobnie jak w przypadku dróg powiatowych zadeklarował chęć współpracy z radnym w zakresie monitowania do Świętokrzyskiego Wojewódzkiego Zarządu Dróg w celu poprawy stanu chodnika.

 

2.      Zgłosił potrzebę wycięcia dwóch suchych modrzewi w parku miejskim przy wejściu przy zbiegu ul. Sportowej z ul. 1-go Maja.

 

Odp.

Wszystkie drzewa w parku miejskim są corocznie poddawane analizie żywotności. Te, które nie mają szans na przetrwanie powinny zostać usunięte. Jeśli w przypadku wskazywanych modrzewi będzie ostateczna, odpowiednia opinia co do ich stanu, to będzie miało miejsce wystąpienie o zgodę na ich usunięcie.

 

3.      Poprosił o interwencję w sprawie naprawy drogi na Starym Młynie (most). Wcześniej były tam dziury a teraz są muldy.

 

Odp.

Powinno się pilnować jakości dokonywanych napraw dróg gruntowych i bitumicznych. Ceni sobie informacje od radnych - gdzie i jakie drogi zostały źle wyremontowane.

 

4.       Zgłosił potrzebę naprawy przystanku autobusowego na Starym Młynie – brakuje tam ławek i jest brudno.

 

Odp. udzielona w odp. na interp. Nr 5 radnego Bogdana Kuśmierczyka

 

5.      Poprosił o zajęcie się sprawą głośnego działania wentylatorów w Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej Końskie. W tej sprawie interweniowali u niego mieszkańcy ul. Armii Krajowej 8 i 12 – poinformował.

 

Odp.

Sprawa głośnego działania wentylatorów w OSM zostanie zbadana przez podległe mu służby. Jeśli okaże się, iż faktycznie wentylatory pracują zbyt głośno, to konieczna będzie interwencja w OSM.

 

6.      Pan Burmistrz informował o odbudowywaniu kapliczki w parku miejskim. Przechodząc obok niej zauważył przybitą do drzewa tabliczkę informacyjną o inwestorze i wykonawcy. Zwrócił się o nie zawieszanie tego typu tablic informacyjnych o inwestorze i wykonawcy na drzewach w parku.

 

Odp.

Tabliczka informująca o inwestorze i wykonawcy odbudowy kapliczki była ustawiona na słupku. Słupek został skradziony a sprawca tego czynu przywiązał tabliczkę do drzewa.

 

 

Radny Wojciech Pasek

Wniósł o ucywilizowanie istniejącego w parku miejskim „wychodka” lub jego definitywną likwidację, a w to miejsce wyposażenie parku w przenośne sanitariaty.

 

Odp.

W roku 2004 gmina ogłosiła przetarg na rozbiórkę budynku pełniącego niegdyś funkcje szaletu. Nie zgłosił się wówczas nikt chętny do wykonania tego zadania. W roku bieżącym postępowanie przetargowe zostało rozstrzygnięte i za kwotę 8 000 zł rozbiórka zostanie przeprowadzona do dnia 30 lipca br. Planuje się ustawienie w parku przynajmniej na okres letni toalet przenośnych.

 

Radny Józef Staniszewski

  1. Poinformował, że droga Końskie – Nałęczów posiada mocno zarośnięte pobocza. Zwrócił się o „obkoszenie” tych poboczy.

 

Odp.

Zgodził się tym, że pobocza wskazywanej drogi powiatowej powinny być oczyszczone, aby umożliwiać korzystanie z nich pieszym.

  

  1. Poinformował, że droga Proćwiń – Modliszewice jest zniszczona i zdewastowana.
    W podobnym stanie znajduje się droga Proćwiń – Kornica. Są to drogi powiatowe. Zwrócił się o zajęcie się sprawą tych dróg.

Odp. udzielona w odp. na interp. Nr 1 radnego Krzysztofa Soty

 

  1. Zwrócił się o udzielenie głosu na sesji sołtysom.

Odp.

Po informacjach, które uzyskał, może stwierdzić, iż nieprawdą jest, że piątkowe spotkanie z sołtysami nie doszło do skutku. O ile wie, to Pan radny wraz z kilkoma osobami wyszedł w trakcie owego spotkania i nie uczestniczył w nim do końca. Stwierdził, że jako Burmistrz nie może być jednocześnie w kilku miejscach na raz. Zebranie otworzył i prowadził jego Zastępca – Pan Józef Duda. W sprawach technicznych informacji udzielała Pani Naczelnik Maryla Faraś. Jeśli tylko ktoś chciał się czegoś dowiedzieć, to miał taką szansę. Z wypowiedzi sołtysa z Kornicy wynika, że istnieje potrzeba spotykania się z nim osobiście. Bardzo mu to pochlebia, jednak jego osobiste zainteresowania są nieco inne – dodał.

 

Radny Krzysztof Jakubczyk

  1. W ulicy Robotniczej (na odcinku nie asfaltowym) jest duża dziura w przepuście pod drogą. Poprosił o jej załatanie, w przeciwnym razie może dojść do tragedii.

Odp.

Sprawa dziury w przepuście zostanie zbadana.

 

  1. W ubiegłym tygodniu rozpoczęto łatanie dziur w drodze powiatowej Końskie – Czarniecka Góra przez Wąsosz, ale roboty zostały z niewiadomych przyczyn przerwane. Z drogi tej bardzo często korzystają rowerzyści.

Odp. udzielona w odp. na interp. Nr 1 radnego Krzysztofa Soty

 

  1. Poinformował, że rodzice dzieci uczęszczających do szkoły w Stadnickiej Woli pytają czy od nowego roku szkolnego zostanie uruchomiona stołówka.

Odp.

Stołówka w szkole w Stadnickiej Woli zostanie uruchomiona od 1 września br., ale jej funkcjonowanie będzie zależeć od wystarczającej liczby chętnych do korzystania z niej. W roku bieżącym w ramach uzupełnienia sprzętu do w/w szkoły zakupiony zostanie sprzęt niezbędny na wyposażenie stołówki. Jeżeli ilość chętnych będzie znikoma to wówczas rezygnacja z uruchomienia stołówki będzie bardzo prawdopodobna.  

 

Pan Grzegorz Milczarek – sołtys Nałęczowa

Zapytał, kto jest gospodarzem terenu łąk – nieużytków w Nałęczowie należących niegdyś do WOPR-u. Te nieużytki mogłyby przynosić dochody.

Budynek świetlicy w Nałęczowie został wyremontowany tylko z zewnątrz, natomiast w środku budynku nic się nie zmieniło, przez co nie może z niego korzystać młodzież.

Poruszył problem braku chodnika w Nałęczowie. Istnieje tylko 1,5-metrowy odcinek chodnika po jednej stronie ulicy.

 

Odp.

Wskazywane tereny łąk zalewowych były kiedyś administrowane przez Wojewódzki Ośrodek Postępu Rolniczego, następnie przez Wojewódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego, a później przekazano je Zakładowi Wodociągów i Kanalizacji. ZWiK zawarł umowę na korzystanie z tych łąk z Panią Kozik. Jest ona Polką, ale być może ma wspólnika angielskiego. Żadne z nich nie zwróciło się jednak do UMiG w sprawie dostępu do pastwisk. Zwracając się o dzierżawę w/w łąk do ZWiK dzierżawcy mieli przekazaną sprawę braku dostępu, który kiedyś przebiegał przez tory, ale został przez PKP zlikwidowany. W związku z tym nie wie, w jaki sposób mógłby pomóc w tej sytuacji. Jeżeli Ci Państwo wiedząc o braku dostępu do łąk przez tory, zdecydowali się podpisać umowę dzierżawy, to uczynili to z pełną świadomością tego stanu rzeczy.

Obiekt świetlicy w Nałęczowie został z zewnątrz wyremontowany. Dla wykonania remontu również wewnątrz oczekiwałby aktywności samej rady sołeckiej, co do zakresu prac do wykonania i wzajemnej współpracy. Chciałby osiągnąć taki stan, jaki jest w kilku innych sołectwach, w których gmina oferuje pewne materiały, surowce i akceptuje ogólny program działania, natomiast samo zadanie jest wykonywane przez miejscową społeczność. Wtedy istnieje pewność, że środki na taki cel nie są zmarnowane. Zaprosił sołtysa Nałęczowa do sprecyzowania potrzeb pod tym względem.

Wskazywany w Nałęczowie chodnik leży w pasie drogi powiatowej. Gmina nie ma tyle środków, aby oprócz dróg własnych, remontować i modernizować drogi powiatowe, wojewódzkie i krajowe.

 

Pan Remigiusz Krawczyk – sołtys Kornicy

Podziękował Burmistrzowi za zebranie w ostatni piątek. Rozumie, że nie mógł być on na nim obecny. Przyznał, że „z jego ust” padło niefortunne zdanie, iż „Burmistrz pojechał się bawić za Słowację”. Przeprosił za użycie tego rodzaju słów. Zebranie z sołtysami jednak do końca się nie odbyło, gdyż sołtysi z niego po prostu wyszli, choć nie wszyscy. Sołtysi stwierdzili, że Burmistrz ich lekceważy. Zapytał kto i gdzie ma wysłuchać sołtysów w takiej sytuacji. Nie wolno im zabrać głosu na sesji, ale dzisiaj dzięki Panu radnemu mają taką możliwość. Na jedyne spotkanie z sołtysami Burmistrz nie przyszedł, twierdząc, iż musiał wyjechać na Słowację.

 

Odp.

Na jednym ze spotkań w 2004 r. zgłoszony został postulat możliwości uwzględnienia w porządku obrad sesji Rady Miejskiej miejsca dla sołtysów. Wówczas informował, że gospodarzem sesji jest Przewodniczący Rady, któremu następnie ten postulat przekazał. To Przewodniczący Rady, a nie Burmistrz decyduje o tym – kto i w jakiej sprawie ma zabrać głos na sesji. Spotkania ogólne z sołtysami będzie organizował jak najczęściej. W sprawach indywidualnych stara się przyjąć każdego, jeśli tyko dysponuje w danej chwili wolnym czasem. Poinformował, że nie pojechał na Słowację, aby się bawić. Przykro mu, że Pan sołtys w taki sposób myśli o jego obowiązkach.

 

Radny Grzegorz Wąsik – Przewodniczący Rady Miejskiej

Korzystając z obecności na sesji Komendanta Powiatowego Policji poinformował, że radny Jan Wiaderny otrzymuje od pewnego czasu anonimy z pogróżkami, aby m.in. inaczej zachowywał się w głosowaniu w czasie obrad. Ostatnio radnemu podpalono namiot foliowy na działce pracowniczej wykorzystywanej do uprawy warzyw. Po tych anonimach i po tym podpaleniu można stwierdzić, że walka polityczna weszła w groźną fazę, gdyż dotyczy gróźb i zniszczenia mienia. Powinna się tym zainteresować Policja i ewentualnie Prokuratura celem wykrycia sprawców tych czynów.

 

Uwagi do udzielonych odpowiedzi wnieśli:

 

Radna Barbara Zielińska

Wydaje jej się, że Pan Przewodniczący w swoim wystąpieniu dotyczącym oświadczenia majątkowego wskazał na współwłasność. Zaznaczyła, że sama w swoim oświadczeniu podała wartość mieszkania zaznaczając, iż stanowi ono współwłasność wspólnie z małżonkiem. Przewodniczący Rady zapisał to chyba inaczej – dodała.

 

Przewodniczący Rady Miejskiej

Odpowiedział, że w umowie spółki ma zapisaną 50% udział w nieruchomości na Sielpi. Ta jego część stanowi współwłasność wspólnie z małżonką – wyjaśnił.

 

Radna Barbara Zielińska

Zapytała, w jakim terminie przedstawiona zostanie na sesji analiza oświadczeń majątkowych radnych dokonana przez Przewodniczącego Rady oraz analiza oświadczenia Przewodniczącego Rady przeprowadzona przez Wojewodę. Taki obowiązek spoczywa na podmiocie dokonującym analizy.

 

Przewodniczący Rady Miejskiej

Odpowiedział, że Pani radna chyba nie uważa na sesjach Rady, ponieważ co roku do 31 października taka informacja o złożonych oświadczeniach majątkowych jest przedstawiana na sesji Rady. Taką informację o analizie składa również Urząd Skarbowy oraz Wojewoda w odniesieniu do oświadczenia majątkowego Przewodniczącego Rady i Burmistrza.

 

Radny Bogdan Kuśmierczyk

Z uzyskanej odpowiedzi zrozumiał, że Przewodniczący Rady określił w swoim oświadczeniu majątkowym udział jaki posiada w umowie spółki, czyli połowę.

 

Przewodniczący Rady Miejskiej

Stwierdził, że Pan radny dobrze to zrozumiał.

 

Wszystkie interpelacje i zapytania zostały złożone na piśmie i stanowią załączniki niniejszego protokołu.

 

Potrzebę uzyskania odpowiedzi na piśmie na złożone interpelacje i zapytania zgłosili radni: Jan Grot, Krzysztof Lis, Krzysztof Sota, Zbigniew Kowalczyk (na interpelację nr 5) oraz Bogdan Kuśmierczyk (od Przewodniczącego Rady).

 

Wobec braku uwag Przewodniczący Rady Miejskiej stwierdził, że

 

Rada Miejska otrzymane odpowiedzi przyjęła do wiadomości.

 

 

Ad. pkt 6

 

Burmistrz Miasta i Gminy

Przedłożył ocenę stanu przygotowania Sielpi do sezonu turystyczno-wypoczynkowego. (Informacja ta stanowi załącznik niniejszego protokołu).

 

Radny Jan Grot – Wiceprzewodniczący Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki Rady Miejskiej w Końskich.

Przedstawił opinię Komisji na temat stanu przygotowania Sielpi do sezonu turystyczno - wypoczynkowego.(Powyższa opinia stanowi załącznik niniejszego protokołu).

 

Uwagi do przedstawionych informacji wnieśli:

 

Radna Barbara Zielińska

Poinformowała, że Komisja nie przyjęła opinii przedstawionej przez radnego Jana Grota. Protokół nie został podpisany przez radnego Krzysztofa Jasińskiego Przewodniczącego Komisji. W związku z tym nie wie, czy ta opinia powinna być przyjmowana przez Radę Miejską.

 

 

Przewodniczący Rady Miejskiej

Powyższą opinię powinno się potraktować informacyjnie. Zapytał, na jakiej podstawie stwierdzono, że inne ośrodki nie uiszczają opłaty miejscowej.

 

Radny Jan Grot

Odpowiedział, że na podstawie informacji udzielonej przez Pana Leszka Bednarskiego – Prezesa Zarządu OSiR sp. z o.o. w Sielpi.

 

Pan Leszek Bednarski – Prezes Zarządu OSiR sp. z o.o. w Sielpi

Poinformował, że w Sielpi pracuje obecnie wieloosobowa Komisja składająca się z przedstawicieli wielu instytucji odpowiedzialnych za utrzymanie porządku na terenie Sielpi. Komisja ta stwierdziła m.in. iż na terenie ośrodka, który nie został jeszcze oddany do użytku, przebywały dzieci. Od tych dzieci nie została odprowadzona opłata, mimo ich wielodniowego tam pobytu.

 

Przewodniczący Rady Miejskiej

Stwierdził, że rozumie, iż taka sytuacja mogła się zdarzyć, ale taki zapis w przedstawionej opinii powoduje, że podaje się błędną informację. Wynika bowiem z niego, że nikt inny poza OSiR nie płaci, a tego przecież tego chyba nie stwierdzono. Taki zapis jest niefortunny i zbyt ogólny.

 

Radny Bogdan Kuśmierczyk

Z informacji przygotowanej przez Pana Leszka Bednarskiego – Prezesa Zarządu OSiR wynika, że część ścieków odprowadzana jest bezpośrednio do zalewu. Poinformował, że przeprowadził sondaż na reprezentatywnej grupie 10 młodych osobach. Dowiedział się od nich, że nie jeżdżą oni do Sielpi celem skorzystania z kąpieli w zalewie, tylko na „na piwo” oraz aby móc „potańczyć”. Zapytał Prezesa Zarządu OSiR - czy w związku z tym zmienia się struktura usług na Sielpi oraz jak wygląda sprawa odprowadzania ścieków na chwilę obecną.

 

Pana Leszek Bednarski – Prezes Zarządu OSiR sp. z o.o. w Sielpi

Poinformował, że jakość wody na Sielpi jest dobra. Dziwna jest nieco barwa wody. Wynika to z tego, że rzeka Czarna przepływa przez lasy sosnowe i dlatego ma odczyn mocno kwaśny. Poza tym w wodzie znajduje się sporo wypłukanych namułów. Wszystko to sprawia pozorne wrażenie, iż woda w zalewie jest brudna. Są to tylko pozory, gdyż woda jest stosunkowo czysta. Faktycznie w ubiegłym roku przy okazji budowy kolektora sanitarnego na terenie Sielpi odkryto ponad 20 dzikich przyłączy, którymi ścieki z domków odprowadzano bezpośrednio do kanału burzowego, skąd następnie trafiały one do zalewu wodnego. Te wszystkie przyłącza zostały rozebrane i zlikwidowane. Jego zdaniem na chwilę obecną nie ma przypadków odprowadzania ścieków do zalewu. Pojawił się natomiast problem szamb, które są jednak sukcesywnie zasypywane i likwidowane. Odrębną kwestię stanowią nielegalne przyłącza wodociągowe, których kilkadziesiąt zostało już zlikwidowanych, a przynajmniej drugie tyle czeka jeszcze na likwidację. Istnieje też problem dzikich przyłączy do kolektora sanitarnego. Jest to już problem zarządcy sieci wodociągowej, który z tego powodu ponosi straty. Nie powoduje to natomiast bezpośrednio zanieczyszczenia środowiska. Woda na Sielpi została dopuszczona do użytku – podsumował.

 

Radny Zbigniew Struzik

Zapytał Dyrektora ZWiK czy znane mu są nazwiska lub numery posesji, które miały podłączone „na dziko” wodę. Jeżeli tak, to co w tym kierunku zostało zrobione. Za tych, którzy przyłączają się nielegalnie płacą inni mieszkańcy Gminy.

 

Pan Tomasz Szatkowski – Dyrektor ZWiK w Końskich

Na chwilę obecną nie pamięta nazwisk. Trwa kontrola, nielegalne przyłącza są usuwane. Sprawdzane jest czy z takimi osobami ZWiK ma podpisane umowy. Sprawa jest wyjaśniana. Jest to sytuacja dość trudna, ponieważ Sielpia jest użytkowana 2-3 miesiące w roku. W pozostałą cześć roku na Sielpi znajduje się niewielu ludzi i łatwo się podłączyć do wodociągu, gdyż panuje niewielkie ciśnienie w sieci.

 

Radny Bogdan Kuśmierczyk

Na Komisji Prawa i Praworządności padło stwierdzenie, iż za otwarcie szlabanu w godzinach pozaregulaminowych pobierane są specjalne opłaty. Zapytał czy te opłaty wpłacane są na jakieś konkretne konto i czy jest tylko jedna osoba upoważniona do pobierania tych opłat, o których na Komisji mówił jeden z użytkowników Sielpi. Poinformował, że zwróciła się do niego właścicielka sklepu na Sielpi z apelem o podjęcie działań w celu poprawienia stanu oświetlenia w tej miejscowości.

 

Pan Leszek Bednarski – Prezes Zarządu OSiR sp. z o.o. w Sielpi

Poinformował, że sprawa pomówienia, które miało miejsce na Komisji trafiła do Sądu. Pan Czech posądził go branie łapówek za otwieranie wjazdu zablokowanego szlabanem. Zaznaczył, że nie wydaje zezwoleń na wjazd. Przed rozpoczęciem sezonu wszyscy handlujący i trudniący się zaopatrzeniem otrzymują automatycznie zezwolenie na wjazd w godzinach do tego celu wyznaczonych. Poza tymi godzinami żadnych innych zezwoleń się nie wydaje. Poinformował, że osobiście zezwoleń nie wydaje. Podpisuje natomiast in blanco kilkaset takich zezwoleń, które wydaje Kierownik Hybik według specjalnego rejestru. Czasami, któryś z dostawców się spóźnił. Wówczas wspólnie ze Strażą Miejską prosił o umożliwienie wjazdu takiemu dostawcy bez karania mandatem. Szlabany, zwłaszcza przed sezonem są otwierane poza godzinami dla Ośrodka „Łucznik”, w którym organizowane są wesela.

 

Pan Marek Czech – Przedsiębiorca na Sielpi

Ustosunkowując się do kwestii pomówienia stwierdził, iż nie może być tak, że są „równi i równiejsi”. Pan Chachaj czy też Pan z Leśniczanki dysponują swobodnym wjazdem. On natomiast, Pan Obara, Pan Woś, Pani Narożnicka nie mogli dostać przepustek na wjazd poza godzinami wyznaczonymi. Tymczasem w akcie notarialnym jest zapisane, że Gmina udostępnia im służebność drogi nieodpłatnie o każdej porze. Karani są natomiast mandatami. Jako przedsiębiorcy starają dbać o to, by Sielpia dobrze wyglądała. Jego zdaniem Sielpia w ogóle nie jest przygotowana do sezonu turystyczno-wypoczynkowego. Od 2 miesięcy Sielpia jest „jednym wielkim bałaganem”. Brakuje policjantów i strażników miejskich, którzy pilnowaliby porządku. Do tego wieczorami jest bardzo ciemno ze względu na słabe oświetlenie, co sprzyja rozbojom i napadom. Podkreślił konieczność znalezienia wspólnego porozumienia między organizatorami imprez a dbającymi o porządek. Nie ma lamp oświetleniowych na drodze do Leśniczanki, na ulicach Kąpielowej, Turystycznej i Sosnowej. Zbyt mała liczba koszy na śmieci jest rozmieszczona i w zbyt dużej odległości od siebie. Nie można więc mówić, że Sielpia jest przygotowana do sezonu turystyczno-wypoczynkowego.

 

Pan Leszek Bednarski – Prezes Zarządu OSiR sp. z o. o. w Sielpi

W swej wypowiedzi mówił o wjazdach do centrum handlowego, do którego dostęp i przepustki na poruszanie się w wyznaczonych godzinach dostają wszyscy właściciele i dostawcy. Pan Czech natomiast wspomniał o zupełnie innych wjazdach. Te ośrodki, które nie mają dojazdu bezkolizyjnego ze strony ul. Spacerowej (Ośrodek MSWiA, Ośrodka ZNP oraz kina letniego. Dla tych ośrodków przed sezonem podbijanych jest kilkaset przepustek in blanco. W razie potrzeby przepustki są dodatkowo dorabiane bez limitów, a już tym bardziej bez brania „w łapę”.

 

Radny Jan Wiaderny

Sielpia jest kołem zamachowym agroturystyki. Utrata przez nią walorów turystyczno-wypoczynkowych pogłębi wysoki wskaźnik bezrobocia w Gminie. Należy się starać osiągnąć tutaj kompromis – zaapelował.

 

Pan Inspektor Robert Dybka – Komendant Powiatowej Policji w Końskich

W roku bieżącym Policja i Straż Miejska znajdują się na Sielpi w jednym budynku. Komisariat taki powoływany 15-20 czerwca pełni swoją funkcję zazwyczaj do 15 września, a więc przez okres sezonu. Do Komisariatu na Sielpi oddelegowani są policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Końskich, z Komisariatu z Radoszyc oraz ze Stąporkowa. Nie podejmuje się oceny systemu funkcjonowania centrum rozrywkowego na Sielpi. Taki styl prowadzenia działalności gospodarczej powoduje, iż jest to ośrodek rozrywkowy, a nie rekreacyjno-wypoczynkowy. Postulował, aby przy uchwalaniu regulaminu wprowadzić zapis o wyłączaniu głośnej muzyki po 22 na terenach otwartych, gdyż tak stanowią przepisy o ciszy nocnej. Obowiązuje uchwała Rady Miejskiej z 30. 06. 2003 r., która reguluje sposób prowadzenia działalności gospodarczej w lokalach zamkniętych. Tylko czy teren pod namiotem jest terenem otwartym czy zamkniętym - zapytał. Należy sobie jednak postawić pytanie czy Sielpia ma funkcjonować jeszcze 10-15 lat czy też tylko 1-2 lata, gdyż na wypoczynek mało kto będzie tam przyjeżdżał. Należy tutaj osiągnąć kompromis.

 

Pan Artur Obara – Przedsiębiorca na Sielpi

Woda na Sielpi z roku na rok jest coraz płytsza, co utrudnia kąpiel. Czystość piasku na plaży również pozostawia wiele do życzenia. Wszystko to powoduje, że za 1-2 lata Sielpia straci swoje funkcje wypoczynkowo-rekreacyjne. W protokole Komisji znalazł się zapis o konieczności nawiezienia piasku w miejscu, gdzie występuje uskok terenu między centrum handlowo-usługowym a plażą. Poinformował, że 2 lata temu przedsiębiorcy z tego centrum nawieźli piasek na Sielpię, co pozwoliło dzieciom się w miarę czysto bawić. Zapytał kto teraz ma to zrobić, skoro dla przedsiębiorców z centrum są same utrudnienia w prowadzeniu działalności gospodarczej. Można powiedzieć, że Sielpia straciła już swoją rangę wypoczynkową. Młodzież poszukuje bardziej aktywnej formy wypoczynku. Potencjalny klient ma dzisiaj inne wymagania wobec ośrodków wypoczynkowych na Sielpi. Zaproponował postawienie na drodze łódzkiej bilboardu informującego turystów o Sielpi i jej ofercie wypoczynkowo-rekreacyjnej. Wydaje mu się, że na ten cel zarówno Gmina jak i ośrodki wypoczynkowe wyasygnują wspólnie środki.

 

Burmistrz Miasta i Gminy

Wyraził podziękowania za pracę dla członków Komisji powołanej do zbadania przygotowania Sielpi do sezonu turystyczno-wypoczynkowego, o której mówił Pan Prezes Bednarski, t,j. dla przedstawicieli Sanepidu, Policji, Straży Pożarnej, ZWiK i OSiR. W pracach Komisji zabrakło niestety przedstawiciela Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego. Kiedy będą gotowe protokoły z prac Komisji, wówczas będzie można wrócił to tego, co się na Sielpi dzieje.

 

Wobec braku innych uwag Przewodniczący Rady Miejskiej stwierdził, że

 

Rada Miejska przedstawione informacje przyjęła do wiadomości.

 

Ad. pkt 7

 

Burmistrz Miasta i Gminy

Informację o realizacji wniosków składanych przez radnych, sołtysów i samorządy osiedlowe (Powyższa informacja stanowi załącznik niniejszego protokołu).

 

Uwagi do powyższej informacji wnieśli:

 

Radny Wojciech Pasek

Zaznaczył, że w/w informacja nie uwzględnia wniosków, które nie znalazły się w budżecie miasta i gminy na 2005 r. i które w związku z tym nie będą realizowane. Zapytał czy można liczyć na odpowiedzi na wnioski radnych i sołtysów od Pana Burmistrza.

 

Burmistrz Miasta i Gminy

Na zebraniu z sołtysami zostało ustalone, iż szczegółowe omówienie wniosków, zakresu ich realizacji oraz tych, które z różnych przyczyn nie będą w roku bieżącym realizowane jest wystarczająco obszerne, iż nie zachodzi potrzeba kosztownego przygotowywania i wysyłania tego samego na piśmie. Przypomniał, że do budżetu na rok 2005 wpłynęło ponad 200 wniosków, przy czym niektóre z nich się powtarzały, gdy ten sam wniosek był przedkładany przez kilka podmiotów. Oznaczałoby to w praktyce konieczność przygotowania kilkuset, jeśli nie więcej odpowiedzi pisemnych, następnie ich rozesłania do adresatów. O ile wie, przekazanie informacji poprzez spotkanie z sołtysami, było dla nich satysfakcjonujące. Jeżeli natomiast ktoś z radnych sobie życzy odpowiedzi na piśmie, to taka odpowiedź zostanie udzielona. Przypomniał, że podstawą realizacji każdego wniosku budżetowego jest jego zgodność z zapisami w przyjętym programie kadencyjnym. Najpierw musi więc wystąpić ta zgodność, potem dopasowanie do struktury budżetu z uwzględnieniem wydatków sztywnych i realizacji inwestycji już rozpoczętych. Dopiero wówczas można rozważyć możliwości uwzględnienia wniosków, jeśli budżet wykazuje wystarczającą elastyczność.

 

Radny Krzysztof Lis

Poinformował, że w przedstawionej informacji zauważył pewną nieścisłość w zapisie dotyczącym oświaty. W punkcie 1 znalazł się zapis: „wykonanie chodnika z kostki brukowej oraz wykonanie 50% elewacji budynku. Rozumie, że chodzi tutaj o budynek szkoły. Co do wykonania chodnika to był to jego wniosek. Nigdy natomiast nie wnioskował o wykonanie 50% elewacji budynku. Zapytał skąd taki zapis się pojawił.

 

Burmistrz Miasta i Gminy

Rozumie, że zapis wniosku Pana radnego miał bardziej ogólny charakter. Wydaje mu się, że radny nie będzie jednak przeciwny wykonaniu elewacji budynku. Ta elewacja jest przeprowadzana prawdopodobnie na wniosek kogoś innego.

 

Pan Zbigniew Ślifierz – Dyrektor ZOPO

Uchwałą Rady Miejskiej przeznaczone zostały środki na wykonanie chodnika do szkoły. Okazało się, że chodnik ten można będzie wykonać tańszym kosztem. Zaoszczędzone środki będzie można wykorzystać na wykonanie części elewacji budynku szkoły. Stąd też taki zapis w w/w informacji, który dla szkoły z pewnością będzie korzystny.

 

Wobec braku innych uwag Przewodniczący Rady Miejskiej stwierdził, że

 

Rada Miejska przedstawioną informację przyjęła do wiadomości.

 

Ad. pkt 8

 

Pan Wojciech Kowalewski – Z-ca Kierownika Powiatowego Urzędu Pracy w Końskich

Przedstawił informację o stanie bezrobocia na terenie gminy (Powyższa informacja stanowi się załącznik niniejszego protokołu).

 

Uwagi do przedstawionej informacji wnieśli:

 

Radny Bogdan Kuśmierczyk

Zapytał ile wynosi obecnie stopa bezrobocia w Końskich.

 

Pan Wojciech Kowalewski – Z-ca Kierownika Powiatowego Urzędu Pracy w Końskich

W tej chwili stopa bezrobocia dla całego powiatu koneckiego wynosi ok. 35%. Nie dysponuje jeszcze najnowszymi danymi przekazywanymi przez Urząd Statystyczny.

 

Radny Jan Wiaderny

Zachęcił do zorganizowania dyskusji z udziałem posłów, radnych różnych szczebli i przedsiębiorców na temat wypracowania sposobu zmniejszenia bezrobocia w powiecie koneckim.

 

Pan Wojciech Kowalewski – Z-ca Kierownika Powiatowego Urzędu Pracy w Końskich

Sprostował, że na koniec kwietnia stopa bezrobocia w powiecie koneckim wynosiła 31,5% a nie jak podał wcześniej ok. 35%. Wskaźnik na chwilę obecną powinien się jeszcze trochę zmniejszyć.

 

Wobec braku innych uwag Przewodniczący Rady Miejskiej stwierdził, że

 

Rada Miejska przedstawioną informację przyjęła do wiadomości.

 

Ad. pkt 9

 

Rozpatrzenie projektów uchwał

 

a)

Projekt uchwały w sprawie zmian w budżecie na 2005 r. wraz z autopoprawką Burmistrza MiG był opiniowany przez Komisje Rady Miejskiej i uzyskał pozytywną opinię. Z tym, że Komisja Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki zaopiniowała projekt uchwały bez autopoprawki, która wpłynęła już po odbyciu się posiedzenia Komisji Oświaty. Drugą autopoprawkę, którą radni otrzymali przed sesją Komisja Rozwoju Gospodarczego, Budżetu i Finansów zaopiniowała pozytywnie – poinformował Przewodniczący obrad.

Wobec braku uwag Przewodniczący obrad poddał pod głosowanie powyższy projekt uchwały

 

Rada Miejska w obecności 19 radnych przy 18 głosach za i 1 głosie wstrzymującym się powzięła

 

U C H W A Ł Ę  NR XXVI/239/2005

 

która stanowi integralną część niniejszego protokołu.

 

b)

 

Projekt uchwały w sprawie wprowadzenia regulaminu korzystania z terenów rekreacyjno-wypoczynkowych położonych w miejscowości Sielpia był opiniowany przez Komisje Rady Miejskiej.

Komisja Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki zgłosiła do tego projektu dwa wnioski:

a) w załączniku do projektu uchwały na str. 2 w ppkt „c” dokonać wpisu 
     umożliwiającego wjazd pojazdów osób będących właścicielami gruntu bez
     możliwości parkowania,

b) w załączniku do projektu uchwały na str. 2 w ppkt „d” dokonać wpisu „zabrania 
     się używania urządzeń nagłaśniających od niedzieli do czwartku w godzinach 
     od 2300 do 600, natomiast w piątki i soboty od godziny 100 do 600.

Komisja Oświaty pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały wraz
z wnioskami.

Komisja Prawa i Praworządności zgłosiła 4 wnioski:

a) w Załączniku do projektu uchwały dodać § o treści: „Niniejszy regulamin
     obowiązuje w okresie od 15 czerwca do 15 września”,

b) w Załączniku do projektu uchwały w punkcie 1 w tzw. słowniczku dopisać
      słowo „letnisko”.

c) w Załączniku do projektu uchwały w ppkt „a” dopisać w nawiasie „(nie dotyczy   
     specjalistycznych samochodów dostawczych)”.

d)  w Załączniku do projektu uchwały ppkt „d” zapisać w brzmieniu: „zabrania się  
     używania urządzeń nagłaśniających od niedzieli do czwartku
w godzinach od 2400 do 600, natomiast w piątki i soboty od godziny 100 do 600”.

Komisja Prawa i Praworządności projekt uchwały wraz z wnioskami zaopiniowała pozytywnie.

Komisja Ochrony Zdrowia, Pomocy Społecznej i Ochrony Środowiska do projektu uchwały opinii nie wydała.

Komisja Rozwoju Gospodarczego do projektu uchwały opinii nie wydała. Tym niemniej w wyniku dyskusji skierowała zapytania do Radcy Prawnego
o wyjaśnienie czy:

a) Czy załącznikiem do regulaminu mogą być zarządzenia Zarządu OSiR a
     szczególnie te, które określają pobieranie opłat?

b) Czy ograniczenie wjazdu do własnej nieruchomości nie koliduje z przepisami  
     wynikającymi z prawa własności?

W dniu dzisiejszym radni otrzymali autopoprawkę, którą uwzględnia cześć wniosków Komisji – poinformował Przewodniczący Rady Miejskiej.

 

W dyskusji głos zabierali:

 

Radny Krzysztof Jasiński

Projekt w/w uchwały ma charakter kontrowersyjny zarówno dla Zarządcy terenów ogólnodostępnych, czyli OSiR-u, jak i dla przedsiębiorców prowadzących działalność handlowo-usługową oraz wypoczynkową. Brak kompromisu między tymi dwiema stronami stwarza radnym dyskomfort przy podjęciu uchwały w sprawie regulaminu Sielpi. Zwrócił się o udzielenie głosu przedsiębiorcom z Sielpi.

 

Pan Leszek Bednarski – Prezes Zarządu OSiR sp. z o.o. w Sielpi

Ciężko mu się odnieść do samego projektu uchwały, ponieważ nie dysponuje jego treścią. Do tej pory pewne zarządzenia porządkowe na terenie Sielpi były wprowadzane zarządzeniami Dyrektora a potem Prezesa OSiR-u. Regulowały one wszystkie sprawy związane z funkcjonowaniem letniska, zalewu, zasadami pobierania opłat itd. W roku ubiegłym wraz z pojawieniem się na Sielpi centrum handlowo-usługowego pojawiły się jednocześnie problemy dotyczące przestrzegania ciszy nocnej. Stąd też zaproponowano, na wniosek Komendanta Policji, aby regulaminowi nadać rangę aktu prawnego wyższego rzędu poprzez przyjęcie go uchwałą Rady Miejskiej. W ten sposób można by było ułatwić prace służbom porządkowym na Sielpi, czyli Policji i Straży Miejskiej. Przy przyjmowaniu regulaminu w określonym kształcie należy odpowiedzieć na pytanie czym ma być Sielpia. Czy będzie to ośrodek wypoczynkowy, do którego przyjeżdżają ludzie starsi i rodzice z dziećmi, aby móc wypoczywać przez okres 1-3 tygodni. Czy też Sielpia pójdzie w kierunku, w którym obecnie zmierza, czyli stanie ośrodkiem ściśle weekendowym. Obowiązująca uchwała Rady Miejskiej dotycząca ciszy nocnej, handlu alkoholem oraz organizacji imprez w lokalach zamkniętych była dobrą uchwałą. Umożliwiała ona z jednej strony ludziom zabawę np. w Leśniczance czy Biedronce, a z drugiej strony gwarantowała ciszę i spokój dla tych, którzy przyjeżdżają na Sielpię wypocząć. To w jakim kształcie uchwała zostanie podjęta wpłynie na to w jakim kierunku rozwój Sielpi będzie zmierzał. Właściciele ośrodków wypoczynkowych położonych blisko centrum rozrywkowego borykają się z problemem odpływu turystów ze względu na głośną muzykę i zakłócenia porządku. Do Ośrodka OSiR-u, położonego w większej odległości od centrum, przeprowadza się spora liczba turystów z Ośrodka MSWiA ulokowanego blisko tego centrum. Jeżeli w dzień powszedni do godz. 24 zostanie ustalona pora puszczania muzyki, to będzie to oznaczało w praktyce, iż młodzież będzie powodowała zakłócenia porządku do 2-3 rano. Nie jest przeciwnikiem zabawy do godzin rannych, ale tylko w lokalach zamkniętych a nie na terenie otwartym.

 

Pan Wiesław Chachaj – Dyrektor Ośrodka MSWiA w Sielpi

Poinformował, że jeśli w roku bieżącym Ośrodek MSWiA nie osiągnie zysku, to zostanie zlikwidowany. W wyniku likwidacji ośrodka pracę straci ok. 20 pracowników, w tym 6 zatrudnionych na stałe. W ośrodku znajduje się ok. 250 miejsc noclegowych, przy czym w 2004r. liczna wczasowiczów wahała się w granicach 80. Powodem, który przyczynia się do takiej sytuacji jest „namiot piwny”.

 

Pan Marek Czech – Przedsiębiorca na Sielpi

Stwierdził, że z wypowiedzi Prezesa OSiR-u i Dyrektora Ośrodka MSWiA wynika, że największe problemy na Sielpi stwarza namiot. To z Leśniczanki wychodzą młodzi ludzie o 4-5 rano i demolują otoczenie w czasie powrotu z dyskoteki. Pod namiotem impreza kończy się już o 24. Bójki natomiast wszczynane są przed Leśniczanką. Spadek liczby wczasowiczów, o którym mówił Pan Chachaj jest następstwem systematycznie postępującego procesu ubożenia społeczeństwa. W innych ośrodkach na Sielpi sytuacja bywa podobna. Jego zdaniem w dni powszednie puszczanie muzyki na terenie centrum pod namiotem powinno być dopuszczalne do godziny 24. Natomiast w piątki i soboty nie powinno być ograniczeń czasowych. Ludzie przyjeżdżając na Sielpię chcą się bawić na terenie otwartym pod namiotem, a nie w lokalach zamkniętych. Trzeba działać wspólnie dla dobra Sielpi, współpracować ze sobą, a nie wzajemnie się zwalczać. Pan Chachaj jako jedyny dyrektor ośrodka wypoczynkowego ciągle składa skargi na sposób funkcjonowania centrum handlowo-usługowego, działając w ten sposób przeciwko Sielpi – zaznaczył. Namiot pod którym grana jest muzyka ma właściwości dźwiękochłonne. Jego zdaniem w piątki i soboty powinno się umożliwić puszczanie muzyki bez ograniczeń.

 

Radny Zbigniew Struzik

Na posiedzeniach Komisji obecni byli przedstawiciele Sielpi. Problem, o którym się dyskutuje jest więc radnym dobrze znany. Każda ze stron w tej sprawie ma swoje racje. Rada Miejska musi tutaj podjąć decyzję. Głównym problem jest młodzież, która po zakończonej zabawie przez ok. 2 godziny rozchodzi się do domów zakłócając ciszę i porządek. Proponowany regulamin nie reguluje sprawy imprez urządzanych w lokalach zamkniętych np. w Leśniczance czy Biedronce, po zakończeniu których w godzinach 3-4 rano młodzież również może zakłócać porządek. Jak się okazało jedynym ośrodkiem wypoczynkowym, który wnosi skargi na centrum rozrywkowe jest ośrodek MSWiA. Jeżeli muzyka miałaby być puszczana do godziny 24, to powinna być ona wyciszona w taki sposób, aby nie przeszkadzała ośrodkom wypoczynkowym. Kolejny problem stanowi kwestia wjazdu właścicieli działek. Postawił pytanie czy zgodna z prawem jest sytuacja, w której właścicielowi działki wprowadza się ograniczenia w dojeżdżaniu do niej. Przy uchwalaniu regulaminu trzeba wypracować kompromis. Sprawa jest bowiem bardzo skomplikowana.

 

Pan Inspektor Robert Dybka – Komendant Powiatowej Policji w Końskich

To nie jest tak do końca, iż cały czas tylko ośrodek MSWiA składa skargi. To nie muzyka w namiocie Pana Czecha stanowi problem. Problemem są natomiast głośne śpiewy ok. 200 osób, które zakłócają ciszę. Zależy mu na tym, aby Sielpia była miejscem w miarę cywilizowanym. Puszczanie ściszonej muzyki po godzinie 24 nikomu nie powinno przeszkadzać. Trzeba znaleźć takie rozwiązanie, które umożliwi osobom starszym wypoczynek a młodym zabawę. Ze swej strony wspólnie z innymi będzie starał, aby sprawić, żeby młodzież rozchodziła się po zakończonej zabawie do domów we w miarę rozsądny sposób. Jeśli dochodzi do bójek, to są to bójki między okolicznymi mieszkańcami, a nie wczasowiczami. Uchwalenie regulaminu ma na celu zadbanie o bezpieczeństwo okolicznych mieszkańców, ale i przede wszystkim o wczasowiczów. Chodzi o wyposażenie go w instrument umożliwiający mu egzekwowanie przestrzegania porządku na Sielpi. Namiot tłumi dźwięk, ale tylko w części. Przekonał się o tym, podczas pobytu wypoczynkowego w Ośrodku MSWiA, gdzie „spać się nie da” ze względu na brak ciszy. Trzeba się zastanowić w jaki sposób Sielpia ma funkcjonować.

 

Radny Bogdan Kuśmierczyk

Rozumie potrzeby ludzi, którzy chcą się bawić przez całą noc, ale rozumie też ludzi, którzy chcą spokojnie wypoczywać. Jeżeli nie można tych dwóch racji pogodzić, to należałoby postawić namiot kilometr dalej, a nie nad wodą. Należałoby się zastanowić nad wprowadzeniem zakazu sprzedaży piwa na plaży. Wówczas wszyscy będą zadowoleni i nikt nie będzie demolował o 3 rano ławek – zaznaczył.

 

Radny Jerzy Gołacki

Należałoby zobligować właścicieli punktów usługowo-rozrywkowych do ponoszenia odpowiedzialności za swoich klientów. W przypadku uchylania się od odpowiedzialności właścicielom można by było cofać pozwolenie na prowadzenie danego lokalu. Jego zdaniem godzina puszczanie muzyki do 23-24 może stanowić kompromis.

  

Pan Wiesław Chachaj – Dyrektor Ośrodka MSWiA w Sielpi

Każdy ośrodek wypoczynkowy na Sielpi płaci przez cały rok podatki. Ośrodek MSWiA jest obecnie największym ośrodkiem. Porównywanie go z małym punktem handlowym jest jego zdaniem nieporozumieniem. Likwidacja Ośrodka MSWiA powiększy bezrobocie.

 

Pan Marek Czech – Przedsiębiorca na Sielpi

Centrum jako całość dysponujące 3 tysiącami m2 odprowadza podatki w wysokości 33 tys. zł. Umożliwienie puszczania muzyki do godziny 24 będzie dobrym rozwiązaniem – zaznaczył.

 

Pan Artur Obara – Przedsiębiorca na Sielpi

Jeśli się nie wyjdzie na przeciw potrzeb klientów, niezależnie od ich wieku, to za rok nie będzie ich w ogóle na Sielpi. Ograniczenie czasu pracy punktów usługowo-rozrywkowych powinno wynikać z potrzeb klientów przyjeżdżających na Sielpię. Nie wyobraża sobie z punktu widzenia technicznego jak właściciele lokalów mieliby zagwarantować, aby wracająca po zamknięciu centrum do domów młodzież zaprzestała głośnych śpiewów. Tym bardziej, że z zapewnieniem bezpieczeństwa nie radzą sobie służby porządkowe.

 

Pan Leszek Bednarski – Prezes Zarządu OSiR sp. z o.o. w Sielpi

Stwierdził, iż niezależnie od tego, w jakim kształcie Rada Miejska regulamin uchwali, to dla niego osobiście będzie to i tak miało duże znaczenie. Do tej pory wyłączną odpowiedzialność za to, co się dzieje na Sielpi obarczano Prezesa OSiR-u. Teraz będzie się mógł tą odpowiedzialnością podzielić z radnymi. Ludzie, którzy przyjeżdżają do ośrodków wypoczynkowych na wczasy rodzinne chcą wyjść do jakiegoś lokalu, przy piwie posłuchać muzyki, a następnie wrócić do ośrodka i wyspać się.  Z usług centrum korzystają natomiast okoliczni mieszkańcy, którzy przyjeżdżają późnym wieczorem na zabawę, rankiem prześpią się „pod drzewkiem lub na ławeczce”, nie korzystając z noclegowych usług ośrodków. To nie jest więc klientela z ośrodków wypoczynkowych, która „zostawia” na Sielpi pieniądze.

 

Przewodniczący Rady Miejskiej

Jego zdaniem należałoby zastanowić nad urozmaiceniem oferty dla przyjeżdżających na Sielpię turystów. Jeśli bowiem jedyną atrakcją będzie głośna muzyka i piwo, to dyskusja między właścicielami ośrodków a punktów handlowo-usługowych się nie zakończy. Postawił pytanie czy ktoś pomyślał o ofercie kulturalnej na Sielpi dla wczasowiczów np. imprezy, jarmarki itp. Jedyną taką imprezą kulturalną są Kuźnice Koneckie organizowane przez powiat. Kino letnie już nie funkcjonuje. Propozycja różnokierunkowa dla wczasowiczów może samoistnie spowodować, iż nie będzie tylu, co do tej pory, zgromadzonych w jednym miejscu ludzi. Ma wątpliwości czy radni powinni przyjmować regulamin uchwałą Rady Miejskiej. Podejrzewa za uchwała ta może zostać uchylona przez organ nadzoru. Oprócz poprawek natury ogólnej do rozstrzygnięcia pozostaje kwestia godzin ciszy nocnej. Czy ma to być godzina 22 – tak jak w projekcie, czy też 23 lub 24 – tak jak we wnioskach do projektu. Rada Miejska musi zdecydować jaki wariant tutaj wybrać. Jeżeli Rada Miejska ma uchwalić regulamin dotyczący zarządzania terenem gminnym na Sielpi, to dlaczego nie dotyczy on pola namiotowego, skoro jest to też teren gminny a regulowane by było regulaminem nadanym przez OSiR. Drugą wątpliwość budzi ograniczenie wjazdu do nieruchomości. Nie wiadomo czy nie koliduje ono z innymi ustawami. Postawił pytanie – czy załącznikiem do regulaminu mogą być zarządzenia OSiR-u, a szczególnie te, które określają pobieranie opłat. W gestii Rady Miejskiej jest uchwalanie podatków i opłat lokalnych. Mówi się teraz o opłatach za wodowanie, za dzierżawę nabrzeża. W związku z tym jest wątpliwość czy OSiR może takie opłaty samodzielnie narzucać, czy też to Rada Miejska powinna je ustalać. Ze względu na czas jaki jest potrzebny na wejście w życie omawianej uchwały, regulamin nie będzie już dotyczył bieżącego sezonu wypoczynkowego. Dlatego też zastanawia się czy należy teraz „na szybko” przyjmować ten niedopracowany regulamin czy nie lepiej byłoby go w gronie specjalistów poprawić, skoro obejmie on dopiero przyszłoroczny sezon.

Zapytał Radcę Prawnego UMiG – Panią Teresą Dorosławską czy załącznikiem do regulaminu mogą być zarządzenia Zarządu OSiR, a szczególnie te, które określają pobieranie opłat i czy ograniczenie wjazdu do własnej nieruchomości nie koliduje z przepisami wynikającymi z prawa własności.

 

Pani Teresa Dorosławska – Radca Prawny UMiG

Jeśli chodzi o zapis w proponowanym regulaminie o treści: „zabrania się wjazdu samochodów i innych pojazdów mechanicznych na tereny rekreacyjno-wypoczynkowe” to jej zdaniem można by było dopisać tu zwrot: „z wyjątkiem właścicieli”. Trudno bowiem sobie wyobrazić, aby właściciel swoim samochodem nie mógł dojechać do własnego ośrodka. We wskazywanym ograniczeniu chodzi o to, by samochody przyjeżdżające i wyjeżdżające z Sielpi były pozostawiane na parkingu.

Odnośnie kwestii pobierania opłat, to pracownicy OSiR-u zostali powołani uchwałą Rady Miejskiej jako inkasenci do poboru opłaty targowej. Nie wie jak wygląda sprawa wodowania na zalewie. W regulaminie jest zapis: „zobowiązuje się użytkowników i właścicieli sprzętu do jego rejestracji”. Nie zostało jeszcze rozstrzygnięte czyją własnością jest zalew wodny – starostwa czy też Skarbu Państwa. Na chwilę obecną zalew znajduje się w zarządzaniu OSiR-u. Stąd też zapewne w regulaminie znalazł się zapis: „zgodnie z zarządzeniem OSiR-u – do wglądu w siedzibie OSiR-u”. Jej zdaniem taki zapis w regulaminie może się znaleźć. Z informacji jakie uzyskała, pole namiotowe, o którym mówił Pan Przewodniczący Rady jest wydzierżawione. Jeżeli dzierżawca godzi się na regulamin jaki narzuca mu OSiR to już jest to jego sprawą. Z tego co wie, to dzierżawca wyraża na to zgodę. Zaznaczyła, że również ma wątpliwości co do nadania tego regulaminu. Poszczególne kwestie są bowiem uregulowane uchwałami Rady Miejskiej. Obowiązuje bowiem uchwała o czasie pracy placówek gastronomicznych, uchwała o pobieraniu opłat, uchwała o utrzymaniu porządku i czystości. Wszystko to jest powielane w proponowanym regulaminie w bardzo ogólnym zarysie. Nie jest przekonana czy przyjęcie tego regulaminu przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa i porządku na Sielpi.

 

Przewodniczący Rady Miejskiej

Na Sielpi muszą obowiązywać określone ograniczenia, w tym te dotyczące ruchu samochodowego. Wątpliwości, które zawarła Komisja Rozwoju Gospodarczego w swoim zapytaniu nie zostały rozwiane. OSiR wykonuje rzeczywiście uchwałę Rady Miejskiej o opłacie targowej, ale to Rada określiła wysokość tej opłaty a nie OSiR. Natomiast kwestia opłat za wodowanie wynika z regulaminu przyjętego przez OSiR. Opłaty za wodowanie są opłatami miejscowymi, a ich ustalanie należy przecież do wyłącznej kompetencji Rady Miejskiej. Jest tu więc wątpliwość czy OSiR może samodzielnie ustalać wysokość tych opłat czy też nie.

 

Pani Teresa Dorosławska – Radca Prawny UMiG

Stwierdziła, że nie ma takiego zapisu o opłatach, tylko jest zapis o obowiązku rejestracji sprzętu pływającego zgodnie z zarządzeniem OSiR.

 

Pan Leszek Bednarski – Prezes Zarządu OSiR sp. z o.o. w Sielpi

O ile pamięta to na podstawie uchwały z 1998 r. Rada Miejska przekazała OSiR-owi zarząd terenami ogólnodostępnymi, zielonymi wraz z delegacją do określania czynszów, pobierania opłat, wykorzystywania tych terenów. Jeżeli chodzi o wodowanie sprzętu pływającego, opłaty za pomosty, to konsultował tą kwestię z zespołem prawnym Urzędu Wojewódzkiego. Zespół ten nie stwierdził istnienia przeszkód na takie rozwiązanie, tym bardziej, że prawo wodne ma charakter specjalistyczny.

 

Radny Bogdan Kuśmierczyk

Zaproponował, aby w zmienianym punkcie w regulaminie do zapisu, iż właściciele swoich posesji mają prawo wjazdu na swój teren dopisać, że mają oni parkować na własnym terenie, a nie na drodze publicznej.

 

Przewodniczący Rady Miejskiej

Rozumie, że Pan radny Kuśmierczyk proponuje zmianę w pkt 1 ppkt „c”.

 

Burmistrz Miasta i Gminy

Jego zdaniem redagowanie projektu uchwały na sesji jest zajęciem dość ryzykownym. Komisje poświęciły dużo czasu tej sprawie formułując określone propozycje zmian w projekcie regulaminu. Regulamin jest potrzebny zarówno dla służb odpowiedzialnych za zapewnienie porządku i bezpieczeństwa, jak i dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Nie ma bowiem nic gorszego niż niestabilne, „rozchwiane” przepisy, według których właściwie jest wolno wszystko w zależności od sposobu ich interpretacji. Bez wprowadzenia tego regulaminu możliwości zapewnienia ładu na Sielpi są znacznie mniejsze. Z samej uchwały wynika, że wejdzie ona w życiu z pewnym opóźnieniem w stosunku do bieżącej sesji. Najpierw poddania zostanie badaniu w trybie nadzoru, a potem opublikowana w Dzienniku Urzędowym Województwa Świętokrzyskiego i nabierze mocy prawnej po upływie 14 dni od ogłoszenia. Uchwała ta więc z pewnością więcej niż połowę sezonu na Sielpi nie obejmie. Ta połowa sezonu może stać się testem na sprawdzenie tego rozwiązania. Będzie więc czas, aby na przyszłoroczny sezon dokonać ewentualnie w regulaminie zmian tych zapisów, które będą tego wymagały. Jeżeli uchwalenie regulaminu zostanie przesunięte w czasie, to nie będzie okazji na przetestowanie nowych rozwiązań. Jest za przyjęciem tej uchwały – zaznaczył.

 

Radny Jan Wiaderny

Zaproponował przyjęcie wypracowanych na Komisjach wniosków do regulaminu oraz samego projektu uchwały. Wówczas w praktyce będzie można sprawdzić jakie skutki przyniosły wprowadzone regulaminem zmiany.

 

Radny Krzysztof Jakubczyk

Zapytał czy ograniczenia dotyczące godzin puszczania muzyki będą dotyczyły wszystkich lokali na Sielpi czy też tylko „lokalu pod namiotem”.

 

Radny Bogdan Kuśmierczyk

Zaproponował, aby wnioskowi Komisji Oświaty o treści: „w załączniku do projektu uchwały na str. 2 w ppkt „c” dokonać wpisu  umożliwiającego wjazd pojazdów osób będących właścicielami gruntu bez możliwości parkowania” nadać następujące brzmienie: „w załączniku do projektu uchwały na str. 2 w ppkt „c” dokonać wpisu  umożliwiającego wjazd pojazdów osób będących właścicielami gruntu z możliwością parkowania na terenie własnym”.

 

Radna Dorota Malicka

Zapytała czy nie prościej by byłoby zapisać „możliwości parkowania na terenie nie publicznym”.

 

Wobec braku innych uwag Przewodniczący obrad poddał pod głosowanie wniosek Komisji Oświaty wraz z zaproponowaną jego zmianą o treści: „w załączniku do projektu uchwały na str. 2 w ppkt „c” dokonać wpisu umożliwiającego wjazd pojazdów osób będących właścicielami gruntu z możliwością parkowania na terenie własnym”.

 

Rada Miejska w obecności 19 radnych przy 17 głosach za i 2 głosach wstrzymujących się zmieniony wniosek przyjęła.

 

Radny Jerzy Grodzki

Odnośnie 2 wniosków Komisji dotyczących ustalenia godzin puszczania muzyki, zaproponował poddanie pod głosowanie w pierwszej kolejności wniosku najdalej idącego, a więc wniosku Komisji Prawa i Praworządności.

 

Wobec braku innych uwag Przewodniczący obrad poddał pod głosowanie wniosek Komisji Prawa i Praworządności o treści: „w Załączniku do projektu uchwały ppkt „d” zapisać w brzmieniu: „zabrania się używania urządzeń nagłaśniających od niedzieli do czwartku w godzinach od 2400 do 600, natomiast w piątki i soboty od godziny 100 do 600.

 

Rada Miejska w obecności 19 radnych przy 7 głosach za, 6 głosach przeciwnych i 6 głosach wstrzymujących się wniosek przyjęła.

 

Przewodniczący Rady wyjaśnił, że w tej sytuacji wniosek Komisji Oświaty dotyczący godzin puszczania muzyki stał się bezprzedmiotowy a pozostałe wnioski Komisji zostały uwzględnione przez Burmistrza w autopoprawce.

 

Wobec braku uwag Przewodniczący obrad poddał pod głosowanie powyższy projekt uchwały wraz z autopoprawką i przyjętymi wnioskami.

 

Rada Miejska w obecności 19 radnych przy 11 głosach za i 8 głosach wstrzymujących się powzięła

 

U C H W A Ł Ę  NR XXVI/240/2005

 

która stanowi integralną część niniejszego protokołu.

 

Przewodniczący Rady ogłosił 15-minutową przerwę po zakończeniu której wznowił obrady.

 

c)

Projekt uchwały w sprawie ustalenia najniższego wynagrodzenia zasadniczego w pierwszej kategorii zaszeregowania oraz wartości jednego punktu dla pracowników Miejskiego Zarządu Obiektami Sportowymi w Końskich był opiniowany przez Komisje Rady Miejskiej i uzyskał pozytywną opinię– poinformował Przewodniczący obrad..

 

Wobec braku uwag Przewodniczący obrad poddał pod głosowanie powyższy projekt uchwały

  

 

Rada Miejska w obecności 19 radnych przy 19 głosach za (jednogłośnie) powzięła

 

U C H W A Ł Ę  NR XXVI/241/2005

 

która stanowi integralną część niniejszego protokołu.

 

d)

Projekt uchwały w sprawie wystąpienia do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z wnioskiem o dokonanie zmiany granicy Gminy Gowarczów i Gminy Końskie polegającej na wyłączeniu części obszaru wsi Bębnów z Gminy Gowarczów powiatu koneckiego i włączeniu tego obszaru do wsi Barycz, Gminy Końskie, woj. Świętokrzyskiego był opiniowany przez Komisje Rady Miejskiej i uzyskał pozytywną opinię – poinformował Przewodniczący Rady.

 

Wobec braku uwag Przewodniczący obrad poddał pod głosowanie powyższy projekt uchwały.

 

Rada Miejska w obecności 19 radnych przy 19 głosach za (jednogłośnie) powzięła

 

U C H W A Ł Ę  NR XXVI/242/2005

 

która stanowi integralną część niniejszego protokołu.

 

e)

Projekt uchwały w sprawie zaciągnięcia pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach na realizację zadania inwestycyjnego pn.: „Przebudowa kotłowni koksowej na opalaną gazem ziemnym wraz z wymianą instalacji c.o. i c.c.w w budynku Gimnazjum Nr 2 Końskich ul. Partyzantów  9” był opiniowany przez Komisje Rady Miejskiej  i uzyskał pozytywną opinię – poinformował Przewodniczący Rady.

 

Wobec braku innych uwag Przewodniczący obrad poddał pod głosowanie powyższy projekt uchwały wersji najnowszej.

 

Rada Miejska w obecności 19 radnych przy 19 głosach za (jednogłośnie) powzięła

 

U C H W A Ł Ę  NR XXVI/243/2005

 

która stanowi integralną część niniejszego protokołu.

 

f)

Projekt uchwały w sprawie zaciągnięcia pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach na realizację zadania inwestycyjnego pn.: „Budowa instalacji solarnej dla potrzeb wspomagania wytwarzania energii dla istniejącej kotłowni pływalni miejskiej w Końskich ul. Warszawska 38” był opiniowany przez Komisje Rady Miejskiej i uzyskał pozytywną opinię – poinformował Przewodniczący Rady.

 

Wobec braku innych uwag Przewodniczący obrad poddał pod głosowanie powyższy projekt uchwały.

 

Rada Miejska w obecności 19 radnych przy 19 głosach za (jednogłośnie)  powzięła

 

U C H W A Ł Ę  NR XXVI/244/2005

 

która stanowi integralną część niniejszego protokołu.

 

g)

Projekt uchwały w sprawie upoważnienia Burmistrza Miasta i Gminy do zawarcia umowy użyczenia ze Stowarzyszeniem Ochotnicza Straż Pożarna Kornica był opiniowany przez Komisje Rady Miejskiej i uzyskał pozytywną opinię.

Z tym, że Komisja Rozwoju Gospodarczego, Budżetu i Finansów zgłosiła wniosek, aby takie projekty uchwał przygotować dla innych Strażnic OSP na remont, których można pozyskiwać środki z zewnątrz – poinformował Przewodniczący Rady.

 

Wobec braku innych uwag Przewodniczący obrad poddał pod głosowanie powyższy projekt uchwały wraz z wnioskiem.

 

Rada Miejska w obecności 19 radnych przy 19 głosach za (jednogłośnie) powzięła

 

U C H W A Ł Ę  NR XXVI/245/2005

 

która stanowi integralną część niniejszego protokołu.

 

h)

Projekt uchwały w sprawie ustanowienia w drodze bezprzetargowej prawa użytkowania wieczystego na nieruchomości położonej w Końskich przy ulicy Wojska Polskiego był opiniowany przez Komisje Rady Miejskiej i uzyskał pozytywną opinię – poinformował Przewodniczący Rady.

 

Wobec braku uwag Przewodniczący obrad poddał pod głosowanie powyższy projekt uchwały.

 

Rada Miejska w obecności 19 radnych przy 19 głosach za (jednogłośnie) powzięła

 

U C H W A Ł Ę  NR XXVI/246/2005

 

która stanowi integralną część niniejszego protokołu.

 

i)

Projekt uchwały w sprawie nieodpłatnego przekazania w formie darowizny na rzecz Zarządu Dróg Powiatowych w Końskich ul. Spacerowa 72 chodnika przy ul. Polnej w Końskich był opiniowany przez Komisje Rady Miejskiej i uzyskał pozytywną opinię – poinformował Przewodniczący Rady.

 

Wobec braku uwag Przewodniczący obrad poddał pod głosowanie powyższy projekt uchwały.

 

 

Rada Miejska w obecności 19 radnych przy 18 głosach za i 1 głosie wstrzymującym się powzięła

 

U C H W A Ł Ę  NR XXVI/247/2005

 

która stanowi integralną część niniejszego protokołu.

  

j)

Projekt uchwały w sprawie przejęcia od Skarbu Państwa nieruchomości położonej w Modliszewicach był opiniowany przez Komisje Rady Miejskiej i uzyskał pozytywną opinię – poinformował Przewodniczący Rady.

 

Wobec braku uwag Przewodniczący obrad poddał pod głosowanie powyższy projekt uchwały.

 

Rada Miejska w obecności 19 radnych przy 19 głosach za (jednogłośnie) powzięła

 

U C H W A Ł Ę  NR XXVI/248/2005

 

która stanowi integralną część niniejszego protokołu.

 

k)

Projekt uchwały w sprawie nadania nazw dla osiedla domków jednorodzinnych, ulicom i placu na terenie miasta Końskie był opiniowany przez Komisje Rady Miejskiej i uzyskał pozytywną opinię – poinformował Przewodniczący Rady.

 

Radny Jerzy Gołacki

Zaproponował zmianę nazwy ulicy Małachowskich wskazanej w projekcie uchwały na ulicę ks. Popiełuszki.

 

Przewodniczący Rady Miejskiej

Zapytał wnioskodawcę projektu uchwały – radnego Andrzeja Zdunka o stanowisko w tej sprawie.

 

Radny Andrzej Zdunek

Stwierdził, że przychyla się do wniosku radnego Jerzego Gołackiego.

 

Wobec braku uwag Przewodniczący obrad poddał pod głosowanie zgłoszony wniosek, aby nazwę ulicy Małachowskich zmienić na ulicę ks. Popiełuszki.

 

Rada Miejska w obecności 19 radnych przy 16 głosach za i 3 głosach wstrzymujących się wniosek przyjęła.

 

Wobec braku uwag Przewodniczący obrad poddał pod głosowanie powyższy projekt uchwały wraz z wnioskiem.

  

 

Rada Miejska w obecności 19 radnych przy 19 głosach za (jednogłośnie) powzięła

 

U C H W A Ł Ę  NR XXVI/249/2005

 

która stanowi integralną część niniejszego protokołu.

 

l)

Projekt uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obejmującego fragment terenu miasta Końskie w rejonie ulic: Staszica i Wjazdowej był opiniowany przez Komisje Rady Miejskiej i uzyskał pozytywną opinię – poinformował Przewodniczący Rady.

 

Wobec braku uwag Przewodniczący obrad poddał pod głosowanie powyższy projekt uchwały.

 

Rada Miejska w obecności 19 radnych przy 19 głosach za (jednogłośnie) powzięła

 

U C H W A Ł Ę  NR XXVI/250/2005

 

która stanowi integralną część niniejszego protokołu.

 

m)

Projekt uchwały w sprawie wniesienia skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie na rozstrzygnięcie nadzorcze Regionalnej Izby Obrachunkowej w Kielcach był opiniowany przez Komisje Rady Miejskiej (z wyjątkiem Komisji Ochrony Zdrowia, Pomocy Społecznej i Ochrony Środowiska) i uzyskał pozytywną opinię – poinformował Przewodniczący Rady.

 

W dyskusji głos zabierali:

 

Radna Dorota Malicka

Wniosła o zdjęcie z porządku obrad w/w projektu uchwały oraz kolejnego projektu uchwały dotyczącego również wniesienia skargi do NSA na rozstrzygnięcie nadzorcze RIO. Wskazała, że w podstawie prawnej obydwu projektów uchwał podany został niewłaściwy Dziennik Ustaw. Dz.U. z 2004 r. Nr 153 poz. 1271 nie dotyczy ustawy samorządowej, lecz aktu prawnego w sprawie wymagań jakie powinny spełniać statki powietrzne ze względu na ochronę środowiska. Stwierdziła, że są to błędy rażące i że nie można takiego „bubla” wysłać do NSA.

 

Przewodniczący Rady Miejskiej

Jeśli w projektach uchwał został podany w podstawie błędny Dziennik Ustaw, to należy to zmienić. Rozumie, że Pani Teresa Dorosławska – Radca Prawny UMiG to sprawdzi.

 

Pani Teresa Dorosławska – Radca Prawny UMiG

Poinformowała, że faktycznie wskazywany Dziennik Ustaw jest błędny i że należy go wykreślić.

 

Przewodniczący Rady Miejskiej

Zaproponował wykreślenie omyłkowo wpisanego Dziennika Ustaw.

 

Radna Dorota Malicka

Pan Przewodniczący Rady jako autor projektu uchwały powołał w uzasadnieniu ustawę o finansach publicznych. Zapytała Radcę Prawnego czy w takiej sytuacji ta ustawa powinna być przywołana w podstawie prawnej projektu uchwały.

 

Pani Teresa Dorosławska – Radca Prawny UMiG

Odpowiedziała, że jej zdaniem tak.

 

Radny Jerzy Gołacki

Zapytał Przewodniczącego Rady jakie skutki wywoła uwzględnienie lub nie omawianych skarg przez NSA.

 

Przewodniczący Rady Miejskiej

Stanowisko NSA w tej sprawie pozwoli wyjaśnić jaka powinna być interpretacja przepisów dotyczących np. głosowania nad udzieleniem absolutorium dla Burmistrza. Jakiś znaczących konsekwencji natomiast nie będzie. Budowa hali zmierza ku końcowi i pieniądze na jej dokończenie muszą być. Jest to kwestia jakby pewnej „gry intelektualnej”.

 

Radna Dorota Malicka

Jej zdaniem nie byłoby zamieszania w sprawie absolutorium, gdyby radni nie głosujący za jego udzieleniem, zagłosowali przeciwko zamiast się wstrzymywać od głosu.

 

Burmistrz Miasta i Gminy

Intelektualna gra o której mówił Pan Przewodniczący Rady angażuje dużo czasu, sił i energii, która powinna być wykorzystana gdzie indziej. Nie jest to gra z pożytkiem dla Gminy i wina spoczywa tutaj po stronie prowadzącej taką grę. Przypomniał, że w ubiegłym roku, wobec trudności we współpracy na linii Rada –Burmistrz, zaproponował podanie swojej osoby do dymisji a Radzie przyjęcie uchwały o samorozwiązaniu. Byłyby wówczas przedterminowe wybory do Rady i na Burmistrza. Po co się wzajemnie szarpać – zapytał.

 

Radna Dorota Malicka

Poinformowała, że na ostatniej Komisji Rozwoju Gospodarczego dowiedziała się, iż miał miejsce „podstolikowy układ”. Burmistrz Obratański wygrał wybory. Zastępcą Burmistrza miał zostać członek SLD i stąd teraz „ta wojna” – stwierdziła.

 

Przewodniczący Rady Miejskiej

Nie zgodził się z wypowiedzią radnej Doroty Malickiej. Rozmowa dotyczyła bowiem innych, bardziej politycznych pytań poruszanych przez radnego Jerzego Gołackiego. Natomiast projekty uchwał dotyczą konkretnych spraw, a więc uchylenia przez RIO w części uchwały budżetowej oraz uchwały absolutoryjnej.

 

Radny Jerzy Gołacki

Należałoby postawić Burmistrzowi konkretne zarzuty, aby było wiadomo o co chodzi.

 

Przewodniczący Rady Miejskiej

Zapytał radnego Gołackiego czy ten czytał uzasadnienie do projektu uchwały.

 

Radny Jerzy Gołacki

Odpowiedział, że czytał uzasadnienie, ale jest ono dla niego niezrozumiałe.

 

Wobec braku innych uwag Przewodniczący obrad poddał pod głosowanie powyższy projekt uchwały.

 

Rada Miejska w obecności 19 radnych przy 10 głosach za, 8 głosach przeciwnych i 1 głosie wstrzymującym się powzięła

 

U C H W A Ł Ę  NR XXVI/251/2005

 

która stanowi integralną część niniejszego protokołu.

 

Radna Barbara Zielińska

W związku z tym, że głosowanie w tej sprawie nie mogło mieć charakteru imiennego - zwróciła się o zapisanie do protokołu, iż przeciwko przyjęciu w/w uchwały głosowali radni: Barbara Zielińska, Dorota Malicka, Andrzej Zdunek, Jerzy Gołacki, Władysław Ciepliński, Bogdan Kuśmierczyk, Jan Grot i Krzysztof Jakubczyk.

 

Przewodniczący Rady Miejskiej

Radna Barbara Zielińska zgłosiła wniosek więc należy go poddać pod głosowanie.

 

Radna Barbara Zielińska

Zaznaczyła, że nie jest to wniosek, tylko prośba o wniesienie do protokołu zapisu kto głosował przeciwko tej uchwale.

 

Przewodniczący Rady Miejskiej

Odpowiedział, że taki zapis w protokole zostanie ujęty.

 

n)

Projekt uchwały w sprawie wniesienia skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie na rozstrzygnięcie nadzorcze Regionalnej Izby Obrachunkowej w Kielcach był opiniowany przez Komisje Rady Miejskiej (z wyjątkiem Komisji Ochrony Zdrowia, Pomocy Społecznej i Ochrony Środowiska) i uzyskał pozytywną opinię – poinformował Przewodniczący Rady.

 

Wobec braku uwag Przewodniczący obrad poddał pod głosowanie powyższy projekt uchwały.

 

Rada Miejska w obecności 19 radnych przy 10 głosach za, 8 głosach przeciwnych i 1 głosie wstrzymującym się powzięła

 

U C H W A Ł Ę  NR XXVI/252/2005

 

która stanowi integralną część niniejszego protokołu.

 

Radna Barbara Zielińska

Zwróciła się o zapisanie do protokołu, iż przeciwko przyjęciu w/w uchwały głosowali radni: Barbara Zielińska, Dorota Malicka, Andrzej Zdunek. Jerzy Gołacki, Władysław Ciepliński, Bogdan Kuśmierczyk, Jan Grot i Krzysztof Jakubczyk.

 

Przewodniczący Rady Miejskiej

Odpowiedział, że postara się uczynić zadość prośbie radnej Barbarze Zielińskiej.

 

o)

Projekt uchwały zmieniającej Uchwałę Nr XII/127/2004 Rady Miejskiej w Końskich z dnia 20 lutego 2004r. w sprawie stref płatnego parkowania na terenie miasta Końskie był opiniowany przez Komisje Rady Miejskiej i uzyskał pozytywną opinię – poinformował Przewodniczący Rady.

 

Wobec braku uwag Przewodniczący obrad poddał pod głosowanie powyższy projekt uchwały.

 

Rada Miejska w obecności 19 radnych przy 19 głosach za (jednogłośnie) powzięła

 

U C H W A Ł Ę  NR XXVI/253/2005

 

która stanowi integralną część niniejszego protokołu.

 

p)

Projekt uchwały w sprawie utworzenia obwodów głosowania w szpitalu, domu pomocy społecznej w wyborach do Sejmu RP i do Senatu RP oraz w wyborach Prezydenta RP był opiniowany przez Komisje Rady Miejskiej (z wyjątkiem Komisji Oświaty, Kultury, Sportu Turystyki) i uzyskał pozytywną opinię – poinformował Przewodniczący Rady.

 

Wobec braku uwag Przewodniczący obrad poddał pod głosowanie powyższy projekt uchwały.

 

Rada Miejska w obecności 19 radnych przy 19 głosach za (jednogłośnie) powzięła

 

U C H W A Ł Ę  NR XXVI/254/2005

 

która stanowi integralną część niniejszego protokołu.

 

q)

Projekt uchwały w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu radnego Rady Miejskiej w Końskich jest konsekwencją złożonej przez radnego Zbigniewa Stańczyka pisemnej rezygnacji z mandatu radnego kadencji 2002-2006 – poinformował Przewodniczący Rady.

 

Wobec braku uwag Przewodniczący obrad poddał pod głosowanie powyższy projekt uchwały.

 

Rada Miejska w obecności 19 radnych przy 19 głosach za (jednogłośnie) powzięła

 

U C H W A Ł Ę  NR XXVI/255/2005

 

która stanowi integralną część niniejszego protokołu.

 

r)

Projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na włączenie terenów położonych w obszarze Gminy Końskie w obszar Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Starachowice” był opiniowany przez Komisje Rady Miejskiej (z wyjątkiem Komisji Oświaty, Kultury, Sportu Turystyki oraz Komisji Prawa i Praworządności) i uzyskał pozytywną opinię – poinformował Przewodniczący Rady.

 

Wobec braku uwag Przewodniczący obrad poddał pod głosowanie powyższy projekt uchwały.

 

Rada Miejska w obecności 19 radnych przy 18 głosach za i 1 głosie wstrzymującym się powzięła

 

U C H W A Ł Ę  NR XXVI/256/2005

 

która stanowi integralną część niniejszego protokołu.

 

s)

Projekt uchwały w sprawie zamiany nieruchomości pomiędzy Gminą Końskie a współwłaścicielami Reginą Derlatką, Wiesławem Derlatką, Zenonem Derlatką, Januszem Derlatką, Stanisławem Derlatką, Dariuszem Derlatką, Ewą Kania był opiniowany przez Komisje Rady Miejskiej (z wyjątkiem Komisji Oświaty, Kultury, Sportu Turystyki oraz Komisji Prawa i Praworządności) i uzyskał pozytywną opinię – poinformował Przewodniczący Rady.

 

Wobec braku uwag Przewodniczący obrad poddał pod głosowanie powyższy projekt uchwały.

 

Rada Miejska w obecności 19 radnych przy 19 głosach za (jednogłośnie) powzięła

 

U C H W A Ł Ę  NR XXVI/257/2005

 

która stanowi integralną część niniejszego protokołu.

 

t)

Projekt uchwały w sprawie pozyskania nieruchomości po składowisku odpadów produkcyjnych ZAMTAL radni otrzymali przed sesją. Sprawa ta była omawiana na posiedzeniach dwóch Komisji, t.j. Komisji Ochrony Zdrowia, Pomocy Społecznej i Ochrony Środowiska oraz Komisji Rozwoju Gospodarczego, Budżetu i Finansów i uzyskała pozytywną opinię – poinformował Przewodniczący Rady.

 

Wobec braku uwag Przewodniczący obrad poddał pod głosowanie powyższy projekt uchwały.

 

Rada Miejska w obecności 19 radnych przy 19 głosach za (jednogłośnie) powzięła

 

U C H W A Ł Ę  NR XXVI/258/2005

 

która stanowi integralną część niniejszego protokołu.

 

 

Ad. pkt 10

 

Rozpatrzenie i przyjęcie protokołu z kontroli Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej w Końskich

 

Radny Jan Wiaderny – Przewodniczący Zespołu Kontrolnego Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej w Końskich przedstawił protokół przeprowadzonej kontroli w dniach 9 i 17 czerwca 2005 r. w Koneckim Towarzystwie Budownictwa Społecznego spółka z o.o. w Końskich w zakresie stanu zasobów komunalnych z uwzględnieniem wykorzystania dotacji udzielonej na remonty mieszkań komunalnych. (Powyższy protokół stanowi załącznik niniejszego protokołu).

 

Przewodniczący Rady Miejskiej

Z przedstawionego protokołu wynika, że Pan Kuzdak – Prezes KTBS podpisał protokół z zastrzeżeniami, których nie przedstawił – zapytał.

 

Radny Jan Wiaderny

Odpowiedział, że tak.

 

Radny Jerzy Gołacki

O ile pamięta to Pan Jan Wiaderny „wyrwał” 100 tys. zł dla KTBS nie zgadzając się na minimalne podwyżki.

 

Radny Jan Wiaderny

Przypomniał, że na jego pytanie czy po zakończeniu sprzedaży mieszkań komunalnych z 80%-ową bonifikatą przeznaczone zostaną środki na fundusz remontowy Pan Burmistrz odpowiedział, że takie środki zostaną przekazane. Ta obietnica została dotrzymana. Akcja sprzedaży mieszkań za bonifikatą zakończyła się sukcesem. Spodziewał się jednak, że dotacja dla KTBS będzie większa. Problem w tym, że KTBS zaczął używać pieniędzy z dotacji, w sytuacji kiedy nie znalazły się one jeszcze na jego koncie.

 

Radna Barbara Zielińska

Zapytała Burmistrza czy ten rozważa wprowadzenie sprzedaży mieszkań za 85%-ową bonifikatą dla tych lokatorów, którzy nie zalegają z czynszem i z opłatami oraz nie stwarzają problemów i nie zakłócają porządku.

 

Burmistrz Miasta i Gminy

Jego zdaniem Ci, którzy skorzystali z ostatniej 80%-owej bonifikaty przy wykupie mieszkania komunalnego mogliby się poczuć oszukani, gdy obecnie wprowadzona została 85%-owa bonifikata. Między jedną bonifikatą o wprowadzeniem kolejnej powinien być większy dystans czasowy i przy wystąpieniu jakiegoś czynnika zewnętrznego. Być może takim czynnikiem będzie utworzenie Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w miejsce KTBS. W przyszłym roku będzie można się zastanowić nad wprowadzeniem nowej bonifikaty. W chwili obecnej natomiast pierwszym i zasadniczym obowiązkiem zarządcy będzie uporządkowanie sprawy zadłużenia lokatorów. Z danych jakie posiada 159 lokatorów posiada zadłużenie przekraczające 3 m-ce. Jest to duża liczba. Są to zadłużenia na poziomie od kilkuset do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Te sprawy powinny zostać uporządkowane przed zakończeniem likwidacji KTBS, tak, aby nowy zarządca ZGM mógł zacząć swoją działalność z „czystym kontem”.

 

Radny Jan Wiaderny

Ogromną pomocą dla KTBS byłoby uruchomienie mieszkań, które wpłynęłyby korzystnie na efektywność windykacji należności. Jego zdaniem pomysł przekształcenia lokali biurowych po ZWiK na mieszkania socjalne był pomysłem słusznym. Szkoda, że pomysł przekształcenia budynku po dawnej szkole w Jeżowie na mieszkania nie doszedł do skutku. Byłby to bowiem swoisty „straszak” dla tych, którzy mają pieniądze a nie chcą płacić za zajmowane mieszkania.

 

Burmistrz Miasta i Gminy

Poinformował, że otrzymał od Prezesa PSS propozycję nabycia budynku, który stosunkowo łatwo i tanio może zostać przystosowany do potrzeb mieszkaniowych. Są to budynki przy dworcu kolejowym. Mogłoby tam powstać od 4 do 6 mieszkań socjalnych. Jest to oczywiście na razie „luźna” propozycja.

 

Wobec braku innych uwag Przewodniczący obrad poddał pod głosowanie przyjęcie powyższego protokołu wraz wnioskami.

 

Rada Miejska w obecności 19 radnych przy 10 głosach za i 9 głosach wstrzymujących się protokół z kontroli wraz z wnioskami przyjęła.

 

Ad. pkt 11

 

Informacje i komunikaty

 

 

Przewodniczący Rady Miejskiej

Zapoznał z pismem Pani Moniki Majcher – Dyrektor Domu Doradztwa Biznesowego „MM” skierowanym do Rady Miejskiej w Końskie w sprawie bezpłatnego szkolenia nt. „wierzby energetycznej”. (Powyższe pismo stanowi załącznik niniejszego protokołu).

 

 

Ad. pkt 12

 

              Wobec wyczerpania porządku obrad Przewodniczący Rady Miejskiej podziękował za uczestnictwo i ogłosił zamknięcie obrad XXVI sesji Rady Miejskiej w Końskich.

 

 

Protokółowali                                                   Przewodniczący Rady Miejskiej

 

Jadwiga Świeboda                                                        Grzegorz Wąsik

Rafał Kuba

 

Biuletyn Informacji Publicznej redaguje Jacek Nowak
Osoba odpowiedzialna za treść: Emilia Kupis
Data modyfikacji: 2005/10/17 10:12:51
Redaktor: Administrator