Miasto i Gmina Końskie

szukaj >

 

 

 

PROTOKÓŁ NR XXVII/08

z sesji Rady Miejskiej w Końskich

odbytej w dniu 29 października 2008 r.
w siedzibie
Urzędu Miasta i Gminy
w Końskich

 

 

     W XXVII sesji Rady Miejskiej w Końskich wzięło udział 20 radnych na ogólną liczbę 21.Jeden radny nieobecny– usprawiedliwionych.

W sesji wzięły udział 49 osoby zaproszone. Łącznie w obradach uczestniczyło  69 osób.

Listy obecności radnych i zaproszonych gości zostają załączone do oryginału niniejszego protokołu i stanowią jego załączniki.

Obrady trwały od godziny 1000 do godziny 1525

 

 

Ad. pkt 1

 

     XXVII sesję Rady Miejskiej w kadencji 2006 – 2010 otworzył radny Marian Gąszcz – Przewodniczący Rady Miejskiej w Końskich. Powitał przybyłych na obrady radnych Rady Miejskiej oraz gości.

 

     Stwierdził, że w obradach bierze udział 20 radnych na ogólną liczbę 21, co zgodnie z ustawą czyni sesję zdolną do podejmowania prawomocnych uchwał.

 

 

Ad. pkt 2

 

     Przewodniczący Rady Miejskiej poinformował, że Rada Miejska protokoły z poprzednich sesji tj. z dnia 25 września 2008 r. oraz z dnia 29 października 2008 r. przyjmuje, ponieważ zgodnie z § 35 ust. 3 Regulaminu Rady nie zostały zgłoszone uwagi do tego protokołu.

 

 

Ad. pkt 3

 

    Przewodniczący Rady Miejskiej stwierdził, że radni otrzymali projekt porządku obrad i nie zachodzi potrzeba jego odczytywania.

 

Przypominał, że zgodnie z art. 20 ust. 1 a ustawy o samorządzie gminnym Rada może wprowadzić zmianę w porządku obrad sesji bezwzględną większością głosów ustawowego składu Rady.

 

Poinformował, że Burmistrz Miasta i Gminy zgłosił wniosek o wprowadzenie do porządku obrad sesji rozpatrzenie projektów uchwał w sprawach:

1)           wydzierżawienia nieruchomości zabudowanej budynkiem – sklepu położonej w Sielpi przy ul. Kąpielowej 4,

2)           wyrażenia zgody na nabycie w drodze darowizny działki oznaczonej w ewidencji gruntów i budynków nr 6196/1 o powierzchni 0,0177 ha oraz udziału w działce nr 6196/3 o powierzchni 0,0026 ha wynoszącego 19/20 części.

3)           uchwalenia „Lokalnego Programu Rewitalizacji Miasta Końskie na lata 2007 – 2015”.

Projekty tych uchwał radni otrzymali przed sesją i zostałyby one rozpatrzone w pkt. 7 ppkty „l’ - „m” porządku obrad – dodał.

 

Przewodniczący obrad poddał pod głosowanie przyjęcie wniosku Burmistrza.

 

Rada Miejska w obecności 20 radnych przy 20 głosach za (jednogłośnie) ww. wniosek przyjęła.

 

Przewodniczący obrad poinformował, że w dniu sesji wpłynął kolejny wniosek Burmistrza (wraz z projektem uchwały) o wprowadzenie do porządku obrad sesji rozpatrzenia projektu uchwały w sprawie powołania Pełnomocnika ds. Realizacji Projektu (Measure Authorising Officer – MAO) z Funduszu Spójności, współfinansowanego przez Unię Europejską, pn. „Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej na terenie Miasta i Gminy Końskie”. Projekt tej uchwały nie posiada opinii radcy prawnego UMiG oraz nie wpłynął w wymaganym przepisami terminie, czyli na 7 dni przed terminem sesji Rady. Radni projekt tej uchwały otrzymali dopiero w dniu dzisiejszym.

W związku z tym zapytał  Radę Miejską  czy wyraża zgodę na wprowadzenie tego projektu uchwały do porządku obrad sesji poprzez poddanie wniosku pod głosowanie.

 

Burmistrz Miasta i Gminy

Zwrócił się o uwzględnienie ww. wniosku. Zaznaczył, że stał się on możliwy do wprowadzenia dopiero w ostatnim czasie, mianowicie po spotkaniu w Urzędzie Wojewódzkim Zespołu ds. negocjacji ostatecznego kształtu obszarów naturowych. Dopiero w dniu poprzedzającym sesję pojawiło się zapewnienie, że wszyscy uczestnicy postępowania zgadzają się co do zaproponowanego przez Gminę trybu postępowania o wydanie decyzji środowiskowej dla budowy kanalizacji na terenie aglomeracji kieleckiej. Oznacza to, iż Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Wojewódzkiego będzie mógł po uzyskaniu pozytywnych uzgodnień ze strony Sanepidu oraz Wojewódzkiego  Konserwatora Przyrody wydać postanowienie o nie nakładaniu obowiązku sporządzania raportu oddziaływania na środowisko. Będzie mógł wydać decyzję środowiskową do połowy listopada. Dzięki temu Gmina ma szansę aplikowania w terminie ogłoszonego już konkursu, którym nabór zaczyna się 3 listopada a kończy 4 grudnia. By można było złożyć aplikację muszą być powołane struktury zarządzające. Są one zorganizowane dwutorowo – z jednej strony jest pełnomocnik, którego powinna powołać Rada Miejska a z drugiej strony jest jednostka realizacji projektu  JRP, która już została powołana zarządzeniem Burmistrza. Uchwała ma charakter standardowy. Została przesłana przez konsultanta – firmę Proeco. Nie wprowadzenie ww. projektu uchwały do porządku obrad ograniczy szansę i skłoni go do wnioskowania o zwołanie sesji w takim terminie, który by umożliwiał między powołaniem MAO a końcowym terminem aplikacji złożenie stosownego egzaminu ministerialnego. Zwrócił się o wprowadzenie tego projektu uchwały do porządku obrad mimo ułomności polegających na tym, że projekt wpłynął w późnym terminie oraz nie posiada opinii prawnej. Opinia prawna nie mogła być wydana ze względów czysto praktycznych, ponieważ radca prawny UMiG znajduje się na 2-dniowym szkoleniu poza Końskimi.   

 

Rada Miejska w obecności 19 radnych przy 16 głosach za i 3 głosach wstrzymujących się ww. wniosek przyjęła.

 

 

Przewodniczący Rady Miejskiej

Wniósł o zmianę kolejności rozpatrywania projektów uchwał a mianowicie:

W podpunkcie a wniósł o rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie stawek dotacji przedmiotowej dla ZGM w Końskich na 2008r., a w podpunkcie b rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie zmian w budżecie na 2008 r.

 

Przewodniczący obrad poddał pod głosowanie przyjęcie zgłoszonego wniosku.

 

Rada Miejska w obecności 19 radnych przy 19 głosach za (jednogłośnie) ww. wniosek przyjęła.

 

           

Przewodniczący obrad poddał pod głosowanie przyjęcie porządku obrad wraz
z przyjętymi wnioskami.

 

Rada Miejska w obecności 19 radnych przy 19 głosach za (jednogłośnie) porządek obrad przyjęła.

 

 

 

Porządek obrad

 

1.    Otwarcie sesji i stwierdzenie quorum.

2.    Przyjęcie protokołów z obrad poprzedniej sesji.

3.    Przyjęcie porządku obrad.

4.    Informacja nt. realizacji projektu pn. „Podniesienie poziomu edukacji mieszkańców wsi na obszarze LGD – U Źródeł poprzez połączenie uczenia się ze współtworzeniem wiedzy na zajęciach szkoleniowo-warsztatowych dla 60 osób”.

5.    Informacja o pracy Burmistrza Miasta i Gminy między sesjami.

6.    Interpelacje i zapytania radnych oraz udzielenie odpowiedzi.

7.    Rozpatrzenie projektów uchwał w sprawach:

     a) stawek dotacji przedmiotowej dla Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Końskich na 2008 r.,

     b) zmian w budżecie na 2008 r.,

     c) przyjęcia Programu współpracy Gminy Końskie z organizacjami          pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na rok 2009,

     d) powołania zespołów wychowania przedszkolnego,

     e) przyjęcia Gminnej Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych na lata 2008 - 2014,

     f) ustalenia liczby licencji na wykonywanie transportu drogowego taksówką na
         terenie miasta i gminy Końskie,

     g) zaopiniowania wniosku o uznanie za ochronne lasów Skarbu Państwa,   będących w zarządzie Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy  Państwowe Nadleśnictwa Barycz, położonych na terenie Gminy Końskie w obrębie leśnym Barycz i Piła, 

     h) zaopiniowania wniosku o uznanie za ochronne lasów Skarbu Państwa, będących w zarządzie państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe Nadleśnictwa Stąporków  położonych na terenie Gminy Końskie w obrębie leśnym Miedzierza,

      i) nieodpłatnego przekazania w formie darowizny na rzecz Parafii Rzymsko – Katolickiej pw. Świętej Anny i Świętego Jana Chrzciciela w Końskich, ul. Browarna 28 dróg w części cmentarza parafialnego w Końskich przy ul. Browarnej (działka o nr ew. gr. 3201/5, obręb 2 w jednostce ewidencyjnej Końskie – miasto),

      j) nieodpłatnego przejmowania nieruchomości z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa – Agencji Nieruchomości Rolnych – Oddział Terenowy w Rzeszowie,

     k) wyrażenia zgody na nabycie nieruchomości na rzecz Gminy Końskie,

      l) wydzierżawienia nieruchomości zabudowanej budynkiem – sklepu położonej w Sielpi przy ul. Kąpielowej 4,

      ł) wyrażenia zgody na nabycie w drodze darowizny działki oznaczonej w ewidencji gruntów i budynków nr 6196/1 o powierzchni 0,0177 ha oraz  udziału w działce nr 6196/3 o powierzchni 0,0026 ha wynoszącego 19/20 części,

    m) uchwalenia „Lokalnego Programu Rewitalizacji Miasta Końskie na lata 2007 – 2015”,

     n) powołania Pełnomocnika ds. Realizacji Projektu (Measure Authorising Officer – MAO) z Funduszu Spójności, współfinansowanego przez Unię Europejską, pn. „Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej na terenie Miasta i Gminy Końskie”,

8.    Rozpatrzenie protokołów z kontroli Komisji Rady Miejskiej.

9.    Informacja nt. oświadczeń majątkowych radnych.

10.Informacje i komunikaty.

11.Zakończenie obrad XXVII sesji.

 

Ad. pkt 4

 

Pani Emilia Kupis

Przedstawiła informację nt. realizacji projektu pn. „Podniesienie poziomu edukacji mieszkańców wsi na obszarze LGD – U Źródeł poprzez połączenie uczenia się ze współtworzeniem wiedzy na zajęciach szkoleniowo-warsztatowych dla 60 osób” poprzez prezentację multimedialną.

 

Wobec braku uwag Przewodniczący Rady Miejskiej stwierdził, że:

 

Rada Miejska przyjęła przedłożoną informację do wiadomości.

 

 

Ad. pkt 5

 

Burmistrz Miasta i Gminy - Pan Krzysztof Obratański
Przedstawił informację o pracy Burmistrza w okresie między sesjami.

(Informacja ta została przedłożona na piśmie i stanowi załącznik niniejszego protokołu).

Poinformował o złożonych przez 16 pracowników i 31 kierowników gminnych jednostek organizacyjnych oświadczeniach majątkowych według stanu na dzień 31 grudnia 2007 r. Przeprowadzona analiza nie stwierdziła w nich nieprawidłowości.

 

Głos zabrali:

 

Radny Piotr Słoka

Stwierdził,  że Burmistrz mówił o unieważnieniu przetargu na boiska wielofunkcyjne na wsiach. Tymczasem w przedłożonej autopoprawce w załączniku inwestycji wieloletnich na boiska w roku 2008 jest zapisana kwota 150 tys. zł. Zapytał na co ta kwota zostanie wydatkowana w roku bieżącym. Skoro mówi się o ogłoszeniu przetargu w Nowym Dziebałtowie i Rogowie, to dlaczego nie ogłosi się od razu  przetargu na boisko wielofunkcyjne w Górnym Młynie.

Zapytał czy w roku bieżącym odbędzie się nabór fiszek na budowę sal gimnastycznych na wsiach.

 

Burmistrz Miasta i Gminy

Przetarg na budowę boisk zostanie ogłoszony i jeżeli pogoda dopisze to większość prac budowlanych może być wykonana i zafakturowana w roku bieżącym. Jest przekonany, iż w 2008 r. całości wykonać się nie da. Proponuje więc pozostawić środki umożliwiające przeprowadzenie przetargu i rozliczenie tych prac, która jest możliwa do wykonania. Odnośnie boiska wielofunkcyjnego w Górnym Młynie, to stwierdził, że aby można było podpisać umowę z wykonawcą, to trzeba mieć wcześniej wydane niezbędne decyzje administracyjne. Na szczęście boiska wielofunkcyjne nie wymagają pozwolenia budowlanego, ale realizowane są w oparciu o zgłoszenie. Trzeba mieć dokumentację budowlaną, którą wraz z informacją o zgłoszeniu przedstawia się w starostwie powiatowym. Częścią wniosku jest oświadczenie o prawie dysponowania gruntem pod rygorem odpowiedzialności karnej. Dopóki Burmistrz nie otrzyma w dysponowanie tego gruntu na cele boiska, dopóty nie może podpisać oświadczenia o prawie dysponowania gruntem.

Sala gimnastyczna przy SP Nr 1 została zgłoszona w ramach naboru do Regionalnego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego. Natomiast sale gimnastyczne w środowiskach wiejskich zgłosić planuje się do Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Optymistycznie może to być grudzień bieżącego roku, a realistycznie styczeń lub luty 2009 r.  

 

Radny Andrzej Sypytkowski

Zapytał czy są przewidziane jakieś parkomaty na parkingu naprzeciwko Urzędu Pracy.

 

Burmistrz Miasta i Gminy

Wskazywany parking został zaprojektowany jako wolny od opłat – parking publiczny z darmowymi miejscami postojowymi. Gmina Końskie ma przygotowany projekt uchwały o strefie ograniczonego postoju, który by uprawniał do pobierania opłat parkingowych. Centrum miasta obejmuje drogi gminne, powiatowe, wojewódzkie i krajowe. Projekt został uzgodniony z zarządcami dróg krajowych i wojewódzkich. Jest natomiast negatywna opinia Powiatowego Zarządu Dróg i dlatego projekt jak na razie nie może się znaleźć w realizacji. Zapewne będzie to jakaś ulga dla osób szukających w centrum miasta miejsc postojowych, zwłaszcza w dni targowe.

 

Radny Piotr Słoka

Jest przekonany, że do końca roku Burmistrz otrzyma wspomniane dysponowanie gruntem pod boisko w Górnym Młynie. Zapytał czy nie lepiej by było ogłosić już w styczniu przetarg na trzy boiska. Jeżeli nawet teraz się ogłosi przetarg, to i tak niewykorzystane środki trzeba będzie przenieść na rok 2009 w ramach środków nie wygasających.

 

Burmistrz Miasta i Gminy

Dopóki nie będzie miał dokumentów potwierdzających gruntem, dopóty zgłoszenie do starostwa zamiaru wykonania takiej inwestycji nie jest możliwe. Przetarg ogłoszony teraz z realizacją do końca kwietnia 2009 r. daje możliwość przyjaznego rozstrzygnięcia dla budżetu gminnego. W przyszłym roku prawdopodobnie będzie się robić więcej boisk niż tylko to w Górnym Młynie.       

    

Pan Jarosław Przygodzki – radny Sejmiku Wojewódzkiego

Odniósł się do sprawy wniosków składanych do RPO oraz do zagadnień Natura 2000.

Poinformował, że otrzymał pismo od Burmistrza odnośnie wniosków złożonych do RPO. Sprawa projekt budowy drogi gminnej Fidor – Stara Kuźnica oraz budowy ul. Turystycznej i Sosnowej w Sielpi. Pieniądze są. Jest problem rzeczowej realizacji. Jeżeli byłaby informacja, iż inwestycja rozpoczęła się w roku bieżącym, to pieniądze już by były. Nie wie czy to sprawa urzędników gminnych. Wszystkie gminy, które złożyły w tym roku a realizacja od października-grudnia, to dostały pieniądze automatycznie. Zwrócił się do Burmistrza o ponowienie i złożenie od 1 do 15 grudnia br. wniosku. Ma zapewnienie, że pieniądze są na 100% przyznane.

Projekt budowy sali gimnastycznej w SP Nr 1 i Gimnazjum Nr 1 w Końskich. Tutaj nieoficjalnie może powiedzieć, że jeżeli wniosek spełni warunki formalno-rzeczowe, to pieniądze zostaną przyznane. Podobnie w przypadku termomodernizacji.

Sprawa rewitalizacji Końskich. Tu nie może nic gwarantować w tej chwili, ponieważ jest to bardzo duża inwestycja i dopiero jest rozpatrywana.

Nie wie z jakiej osi działania robiona będzie ulica Południowa.

Według pierwszej wersji aż 46% województwa świętokrzyskiego było włączone w obszar Natury 2000. Ekolodzy chcieli objąć tym obszarem nawet całą rzekę Czarną i Sielpię oraz 53% „Ostoi Koneckiej”. Jest to paranoja. Trzeba prezentować twarde stanowisko wobec ekologów.

 

Przewodniczący Rady Miejskiej

Stwierdził, że z wypowiedzi radnego Jarosława Przygodzkiego wynika, że gdyby Gmina Końskie rozpoczęła budowę ulic na terenie Sielpi to dostałaby dofinansowanie.

 

 

Pan Jarosław Przygodzki – radny Sejmiku Wojewódzkiego

Potwierdził swoją wcześniejszą wypowiedzieć. Jeżeli termin realizacji rzeczowej inwestycji był w roku bieżącym, to wszystkie gminy miały przyznane środki. Jego zdaniem jest to wina pracowników – jeśli złożyli by oni w terminie informację o rozpoczęciu w roku bieżącym inwestycji to nie byłoby problemu. Zwrócił się o złożenie takiej informacji w okresie 1-15 grudnia br., żeby potem nie było niedopatrzenia.

Stwierdził, że poda informację, że Rada Miejska w Końskich wyraża sprzeciw wobec pominięcia samorządu gminnego w procesie ustalania nowych obszarów sieci ekologicznej Natura 2000 uznając, iż sposób wyboru miejsca występowania siedlisk przyrodniczych i gatunków uniemożliwi realizację przypisanych ustawowo zadań, inwestycji planowanych przez Gminę. Można dodać, że jest to Gmina typowo rolnicza w której występuje duża penetracja przez społeczeństwo. Zwrócił się o wysłanie pism do urzędów, instytucji dotyczących potrzeby przeprowadzenia konsultacji przed ustaleniem granicy Natury 2000.

 

Burmistrz Miasta i Gminy

Obydwie aplikacje dotyczące dróg na Sielpi oraz Stara Kuźnica – Fidor są wysoko oceniane i znajdują się na liście rezerwowej. Są to inwestycje przewidziane do dofinansowania, ale nie z puli tegorocznych środków, bo tym decydował deklarowany zamiar rozpoczęcia prac i poniesienia wydatków w roku bieżącym. Jeżeli chodzi o drogę Stara Kuźnica – Fidor, to prawdopodobnie cała dokumentacja byłaby gotowa z pozwoleniem na budowę, gdyby nie problemy z uzyskaniem prawa dysponowania działką leśną na wskazywanej drodze. Spowodowało to konieczność zmiany procedury, czyli odstąpienia od pójścia drogą decyzji administracyjnej o lokalizacji inwestycji celu publicznego i wejścia w „spec-ustawę”. Skoro Gmina nie miała prawa dysponowania gruntem, to nie mogła wystąpić o pozwolenie na budowę. Stąd też opóźnienie. Jeszcze w tym roku pozwolenie zostanie prawdopodobnie wydane i być może zdąży się ogłosić przetarg. To, że Gmina Końskie znajduje się na liście rezerwowej, nie oznacza, że trzeba będzie ponownie aplikować, ponieważ Gmina przeszła przez procedury konkursowe, otrzymała pozytywne oceny, wysoką punktację i znajduje się na liście wskazującej na dofinansowanie. Jeżeli chodzi o drogi w Sielpi, to radny Jarosław Przygodzki mówił o „Shadow Liscie”, o propozycji wprowadzenia do Natury 2000 całej doliny Czarnej łącznie z Sielpią. Jeżeli Sielpia zostałaby włączona w całości do Natury 2000, to wszystkie decyzje administracyjne, dla dróg w Sielpi przepadłyby. Jeżeli Gmina rozpoczęłaby inwestycję a potem w trakcie analizy okazałoby się, że w postępowaniu środowiskowym nie zostałaby uwzględniona Natura 2000, to projekt przepada a Gmina zwraca pieniądze. Wszystko wskazuje na to, że decyzje środowiskowe dla dróg w Sielpi zostaną wydane w oparciu o rzetelną wiedzę z uwzględnieniem propozycji Natury. To nie tak, że tam gdzie jest Natura 2000 to nie wolno niczego zbudować, tylko w postępowaniu środowiskowym musi być ujęte – jaki będzie skutek dla Natury, w jakiej technologii i czasie będzie robione. Pieniądze są przyznane. Z chwilą, gdy wszystkie decyzje zostaną sprawdzone i będą na 99% pewne będą ogłaszane przetargi i rozpocznie się budowa. Wyraził podziękowanie radnemu Jarosławowi Przygodzkiemu. Aplikując o środki z RPO do wszystkich radnych z sejmiku wojewódzkiego rozesłał informację

o inwestycjach planowanych przez Gminę Końskie do dofinansowania z RPO.

 

Przewodniczący Rady Miejskiej

Stwierdził, że Burmistrz w roku 2007 przekonywał radnych, że drogi zostaną zrobione i była wtedy już mowa o pozwolenie na budowę. Dla niego obecna sytuacja jest niezrozumiała.

 

Burmistrz Miasta i Gminy

Zaprosił Przewodniczącego na odrębną rozmowę celem wyjaśnienia niejasności.

      

         Wobec braku innych uwag Przewodniczący Rady Miejskiej stwierdził, że:

 

Rada Miejska przyjęła przedłożoną informację do wiadomości.

 

Przewodniczący Rady ogłosił 15-minutową przerwę po zakończeniu której wznowił obrady.

 

Radny Zbigniew Hybik

Odnosząc się do wniosku do RPO na ul. Południową, stwierdził, że chciałby uroczyście przekazać p. Dyrektorowi Jerzemu Środzie odpis złożonego wniosku z prośbą o pilotowanie sprawy wraz z radnym Jarosławem Przygodzkim.

 

Pan Jerzy Środa

Zobowiązał się na następną sesję Rady Miejskiej przedstawić na piśmie wszystkie skierowane do Urzędu Marszałkowskiego wnioski oraz wyniki ich rozpatrzenia.

O ile pamięta to fiszka wstępnie była przyznana na trzy drogi: Stara Kuźnica – Fidor, Poraj – Sworzyce, Dziebałtów – Sielpia. Była określona ilość pieniędzy i Burmistrz miał wybrać sobie którąś z tych dróg do wykonania. Taka była interpretacja w Urzędzie Marszałkowskim. Z działania 3.2 pieniądze są przyznane, ale zostaną przekazane w 2009 r., ponieważ nie zostało zgłoszone, iż w jeszcze w bieżącym roku rozpocznie się inwestycja. Jeżeli chodzi o drogę Fidor – Stara Kuźnica to jest dofinansowanie w kwocie ponad 3 mln zł, ale Gmina jest na 15 miejscu w rezerwie. Drogi na Sielpi – Turystyczna, Sosnowa – Gmina znajduje się na 7 miejscu – dofinansowanie 1,4 mln zł a łączy koszt ponad 2,4 mln zł. Ulica Południowa – koszt inwestycji wynosi ponad 7 mln zł a dofinansowanie z działania 3.1 w kwocie 4 396 000 zł zostało już przyznane.

Zaapelował o składanie większej ilości fiszek. Można występować, ponieważ są pieniądze. Jeden wniosek za 50 tys. zł na Gminę Końskie to jest zbyt mało.

W sprawie rewitalizacji do 4 grudnia br. UMiG ma dostarczyć dodatkowe dokumenty. Dopiero po ich dostarczeniu nastąpi weryfikacja. Jego zdaniem nie uda się tego wykonać już w pierwszym kwartale 2009 r. 

 

 

Ad. pkt 6

 

Interpelacje i zapytania radnych.  

 

Przewodniczący obrad przypominał, że w myśl § 21 i § 22 Regulaminu Rady interpelacje składane są na piśmie, zaś zapytania mogą być składane na piśmie lub ustnie.

 

 

Radny Piotr Słoka

  1. Zapytał kiedy nastąpi dokapitalizowanie spółki PWiK o kwotę przeznaczoną na zadanie budowy wodociągu Końskie – Piekło oraz czy inwestycja się rozpocznie w roku 2009.
  2. W imieniu mieszkańców Izabelowa i Pomykowa zapytał dlaczego bez zgody właścicieli gruntów władze Gminy wprowadziły ciężki sprzęt wyrównując drogę, która według UMiG teoretycznie nie istnieje. Przypomniał, że w roku bieżącym złożył wniosek o wykupienie przez Gminę gruntów pod tą drogę. Zapytał co z realizacją jego wniosku.
  3. Zapytał dlaczego odpowiedzi na piśmie na interpelacje radni otrzymują po upływie 21 dni. Jest to niezgodne z § 21.5 Regulaminu Rady Miejskiej.
  4. Zapytał na jakim etapie znajduje się przygotowanie programu budowy przydomowych oczyszczalni na terenach położonych poza aglomeracją.
  5. Wniósł do Burmistrza o dotrzymanie zobowiązań ustalonych na spotkaniu
    w dn. 15.10.2008 r. ze stowarzyszeniem KLF dotyczących parafowania nowej umowy na boiska sportowe dla KLF na OSIR po wypowiedzeniu uprzednio obowiązującej oraz parafowania nowej umowy najmu hali sportowej dla KLF.   
  6. Stwierdził, że w związku z tym, że Burmistrz zakazał pracownikom UMiG udzielania informacji radnym składa na ręce Burmistrza na piśmie 25 drobniejszych pytań kierowanych do Skarbnika i Naczelników i oczekuje na nie odpowiedzi w formie pisemnej. (Zapytania te stanowią załącznik niniejszego protokołu). Wniósł do Przewodniczącego, aby ten wystąpił o analizę prawną tego czy Burmistrz miał prawo zakazać pracownikom UMiG prawa kontaktowania się z radnymi. Wprowadzenie takiego zakazu nie jest dobrym zwyczajem. Jest to ograniczenie praw radnych.  

 

 

 

Radny Lucjan Górecki

  1. Zapytał jak wygląda sprawa funkcjonowania Wspólnoty Gruntowej i Leśnej wsi Wąsosz oraz Zarządu w związku z kontrolą Najwyższej Izby Kontroli prowadzoną w UMiG w Końskich.

 

Radny Marcin Latański

  1. Zapytał jakie należy podjąć dalsze kroki w celu reaktywacji Wspólnoty Wiejskiej wsi Modliszewice.
  2. W związku z otrzymanym pismem z ŚBRR na temat przyznania pomocy finansowej w ramach działania „Odnowa i rozwój wsi”, objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 –2013 zwrócił się
    o ustosunkowanie do udzielonych mu odpowiedzi na ten temat na sesji Rady Miejskiej w dniu 25.09.20008 r.
  3. Zwrócił się o udzielenie odpowiedzi na złożony wniosek dotyczący możliwości przejęcia na majątek Gminy drogi wraz z oświetleniem

     w Modliszewicach. Droga ta wykorzystywana jest obecnie przez ogół

     mieszkańców.

 

Radny Ernest Kruk

  1. Na jednej z Komisji p. Naczelnik Faraś poinformowała komisję o rozpoczęciu działań związanych z budową ul. Robotniczej. Zapytał co zostało zrobione w tym kierunku, kiedy można się spodziewać rozpoczęcia prac budowlanych zmierzających do realizacji tego projektu.
  2. Podczas prac radnych w Komisjach p. Burmistrz poinformował o możliwości utwardzenia gruntów gminnych, które są przedłużeniem ul. Hubala. Zapytał czy Burmistrz podtrzymuje swoją deklarację oraz kiedy można by było to realizować.

 

Radna Barbara Zielińska

  1. Zapytała czy istnieje możliwość monitorowania boiska wielofunkcyjnego na osiedlu Warszawska.

 

Radny Mariusz Czarnecki

  1. Zapytał czy Burmistrz mógłby rozpocząć szkolenia edukacyjne odpowiedniej segregacji odpadów w Gminie Końskie przed wprowadzeniem uchwały o opłatach zryczałtowanych za odpady komunalne.
  2. Zapytał czy przy ul. 16-go Stycznia mogą być wymienione zardzewiałe słupy elektryczne równolegle przy remoncie tej drogi lub w innym okresie.

 

Radny Krzysztof Jasiński

  1. Zapytał na jakim etapie znajduje się przygotowanie planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu Placu Kościuszki - Skwer.
  2. Na ul. Polnej na wysokości posesji p. T. Szatakowskiego zapada się nawierzchnia ulicy.
  3. Ul. Krakowska – rozbiórka chodników. Na odcinku od Domu Nauczyciela do ul. Kieleckiej znaczna część kostki brukowej została zniszczona wskutek niewłaściwie realizowanych prac (rozbiórka przy użyciu koparki).
  4. Ul. Lipowa – znak zakazu wjazdu w uliczkę wewnątrzosiedlową (wjazd tylko dla mieszkańców).
  5. „Sokolnia” – znajdujący się tam budynek jest w złym stanie technicznym, zagrażającym bezpieczeństwu.
  6. Ul. Ceramiczna oraz teren obok ronda na ul. Wojska Polskiego – zwiększa się tam systematycznie ilość śmieci.
  7. Ul. 3-go Maja – czy istnieje możliwość powstania chodnika na odcinku sklep – ul. Wjazdowa. 
  8. Słupy ogłoszeniowe jako miejsca przeznaczone do naklejania ogłoszeń a ich przyklejania w dowolnych miejscach.

 

Radny Marian Gąszcz

  1. Zwrócił się o podanie konkretnego terminu zebrania z mieszkańcami bloku przy ul. Warszawskiej 30.

 

Radna Ewa Swat

  1. W związku z tragiczną śmiercią młodego chłopca chciałaby uzyskać informację jaką pomocą ze strony M-G OPS była objęta jego rodzina, której sytuacja jest bardzo trudna.

   

Wszystkie interpelacje i zapytania zostały złożone na piśmie i stanowią załączniki niniejszego protokołu.

 

Przewodniczący Rady Miejskiej

W związku z obszernym porządkiem obrad zgłosił wniosek o udzielenie odpowiedzi na wszystkie zgłoszone zapytania i interpelacje przez Burmistrza na piśmie w regulaminowym terminie.

 

Wobec braku uwag poddał zgłoszony przez siebie wniosek pod głosowanie.

 

Rada Miejska w obecności 19 radnych przy 11 głosach za i 8 głosach wstrzymujących się ww. wniosek przyjęła.

 

    

Ad. pkt 7

 

Rozpatrzenie projektów uchwał

 

 

 

a)

Projekt uchwały w sprawie stawek dotacji przedmiotowej dla Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Końskich na 2008 r. był opiniowany przez Komisje Rady i uzyskał pozytywną opinię – poinformował Przewodniczący Rady Miejskiej.

 

Wobec braku uwag Przewodniczący obrad poddał pod głosowanie powyższy projekt uchwały.

 

Rada Miejska w obecności 18 radnych przy 16 glosach za i 2 głosach wstrzymujących się powzięła

 

U C H W A Ł Ę  NR XXVII/195/2008

 

która stanowi integralną część niniejszego protokołu.

 

b)

Projekt uchwały w zmian w budżecie na 2008 r był opiniowany przez Komisje Rady i uzyskał pozytywną opinię. W dniu dzisiejszym radni otrzymali autopoprawkę do tego projektu uchwały – poinformował Przewodniczący Rady.

 

Z tym, że Komisja Rozwoju Gospodarczego Budżetu i Finansów Rady Miejskiej przyjęła dwa wnioski:

 

1. Z zadania E – Świętokrzyskie rozbudowa infrastruktury  informatycznej w dziale  600 rozdział 60095 § 6630 kwotę 35 000 przenieść do działu 801  - Oświata
i Wychowanie  rozdział 80104 - Przedszkola § 2510 -  dotacja podmiotowa z budżetu dla zakładu budżetowego.

 

2.W dziale 851 rozdział 85154  - w nazwie zadania „Zakup sprzętu komputerowego do wiejskich kawiarenek internetowych” dodać wyrazy „ i filii bibliotek wiejskich”.

 

Natomiast Komisja Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki Rady Miejskiej przyjęła jeden wniosek:

 

Z działu 600 – Transport i łączność z rozdziału 60016 – Drogi publiczne gminne
z zadania „Budowa parkingów w Końskich (2007-2009)” zdjąć kwotę 50 000 zł
 i przenieść do działu 801 – Oświata i Wychowanie rozdział 80104 – Przedszkola
§ 2510 – Dotacja podmiotowa z budżetu dla zakładu budżetowego.

 

Przewodniczący obrad zwrócił się do Skarbnika o omówienie autopoprawki do tego projektu uchwały.

 

Pani Beata Lis - Skarbnik Miasta i Gminy

W autopoprawce znalazły się zapisy dotyczące zmniejszenia wydatków na boiska wielofunkcyjne. Druga zmiana dotyczy wykreślenia zadania, które znalazło się w projekcie uchwały w sprawie zmian w budżecie – budowy chodnika przy drodze krajowej nr 42 – brakuje tu podstaw prawnych do jego wykonania. Jeżeli chodzi o boiska, to Burmistrz szeroko przedstawił sytuację dotyczącą unieważnienia przetargu. W wyniku tych zmian wydatki budżetowe zmniejszą się o kwotę 195 tys. zł i środki te będą przeznaczone na zmniejszenie deficytu budżetowego. Zadanie pn. „koneckie muzykanty” jest współfinansowane ze środków województwa świętokrzyskiego. Z tego samego źródła współfinansowany jest projekt realizowany przez OSP Kornica. Pojawiło się zadanie – budowa oczyszczalni ścieków przy wiejskich świetlicach i będzie sfinansowane z wydatków przewidzianych wcześniej na remont tych świetlic. Ze względu na koszt tych oczyszczalni muszą się one znaleźć w załączniku wydatków inwestycyjnych.

 

Głos w dyskusji zabierali:

 

Radny Piotr Słoka

Zapytał przy jakich świetlicach mają powstać oczyszczalnie ścieków.

 

Burmistrz Miasta i Gminy

Oczyszczalnie powstaną przy dwóch świetlicach w Bedlnie i w Wąsoszy leżących poza aglomeracją objętą programem kanalizacji.

 

Radny Piotr Słoka

Zapytał czy w podanych miejscach występują świetlice wiejskie czy też OSP.

 

Burmistrz Miasta i Gminy

Budynki są własnością OSP, ale na mocy porozumienia między OSP a Gminą wykorzystywane są jako świetlice wiejskie.

 

Radny Piotr Słoka

Jego zdaniem nazwa podanego zadania powinna być bardziej czytelna jako budowa oczyszczalni ścieków przy OSP w Bedlnie i Wąsoszy. W Gminie Końskie są dwie instytucje na które się nie żałuje pieniędzy – OSP i uzdrowisko na Pływalni. Możliwe jest założenie kafejek internetowych przy OSP a przy bibliotekach wiejskich już nie.  Podobnie z oczyszczalnią ścieków.

Zapytał na jakiej podstawie została zarezerwowana kwota 46 tys. zł na stypendia sportowe dla zawodników. Na Komisji Oświaty Z-ca Burmistrza – Dariusz Kowalczyk zobowiązał się do przedłożenia na sesji imiennego wykazu stypendystów wraz z podanymi kwotami. Zapytał jaki klub oraz jacy zawodnicy otrzymali największe kwoty stypendium a jacy najmniejsze oraz czy stypendia te mają być przeznaczone dla najbiedniejszych zawodników czy najbardziej wyróżniających się zawodników.

O ile pamięta, to na drogę Kielecką zapisano 239 tys. zł – stwierdził. Zapytał czy są dokumenty, umowy, porozumienia, które świadczą o tym, że kwota ta zostanie wydana w tym roku.

 

Radna Barbara Zielińska

Zapytała czy istnieje możliwość utworzenia kawiarenek internetowych przy bibliotekach wiejskich.

 

Burmistrz Miasta i Gminy

Remizy strażackie spełniają rolę świetlic wiejskich. Budowa przydomowych oczyszczalni ścieków jest możliwa i celowa tam, gdzie w grę wchodzi zmiana funkcji – przebudowa sali – tak aby, mogła ona służyć na spotkania wraz zapleczem kuchennym i sanitariatem. Dotyczy to zarówno Bedlna jak i Wąsoszy. To jak powinien wyglądać zapis zadania jest kwestią fachowej wiedzy pracowników wydziału merytorycznego.

W przypadku stypendiów sportowych występuje projekt zwiększania kwoty na ten cel  a nie wprowadzanie nowego zadania. Na podstawie przyjętej uchwały przez Radę Miejską podstawową instytucją przewidzianą dla zaopiniowania stypendiów i nagród jest rada sportu, która została powołana. Wpływają do niej wnioski, które opiniuje. W przypadku pozytywnych opinii wydawane jest zarządzenie Burmistrza, które rozdysponowuje pulę w granicę posiadanych środków. Zarządzenia te może przedstawić. W radzie sportu reprezentowane są wszystkie większe kluby sportowe, w której decyzji zapadają na zasadzie consensusu. Podstawą zwiększenia środków jest wniosek rady sportu, która rozpatrywała wnioski z kilku klubów.

Podstawowe wydatki zaplanowane w roku bieżącym na ul. Kielecką dotyczą realizacji umowy z firmą „Neoinvest”, która przygotowuje dokumentację na odcinek konecki przedłużenia ul. Kieleckiej oraz ewentualne skuteczne wykupy pozostałych nieruchomości, które nie zostały jeszcze przejęte. Być może nie dojdzie do wydatkowania zaplanowanej kwoty na wykupy, ale dopóki negocjacje trwają dopóty kwota powinna być umieszczona w budżecie.

 

Pani Dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Końskie

Poinformowała, że obiekty filii bibliotecznych w większości nie spełniają wymogów lokalowych do zakładania kawiarenek internetowych. Dochodzą do tego jeszcze koszty utrzymania łącza internetowego. 

 

Radny Piotr Słoka

Chodzi o to, aby zakupić do filii komputery i podłączyć je do internetu. Zapytał w których bibliotekach nie ma warunków do zainstalowania komputerów z internetem.  Skoro wydatki budżetowe Biblioteki się zwiększą wskutek utrzymania łącza internetowego, to dyrektor powinien wnioskować o zwiększenie puli środków. Jest wiele dzieci na wsiach, które nie stać na zakup komputera. Stwierdził, że nie uzyskał odpowiedzi na pytanie  na podstawie czego Skarbnik rozdysponował 46 tys. zł na stypendia sportowe dla zawodników.

Zapytał jaka kwota została do tej pory wydana na inwestycję budowy ul. Kieleckiej oraz jaka prawdopodobnie może być wydana.

Zapytał jaki klub, zawodnik oraz trener dostał największą pulę środków oraz którzy otrzymali najmniej i dlaczego. Bracia Szymanowscy, którzy prawdopodobnie będą mogli startować na olimpiadzie w Londynie mają przyznane zaledwie 400 zł stypendium.  

Zapytał czy nie wykorzystana kwota 35 tys. zł na drogi krajowe oraz kwota 160 tys. zł na boiska wielofunkcyjne są przeznaczone na zmniejszenie deficytu budżetowego. 

 

Pani Beata Lis - Skarbnik Miasta i Gminy

Stwierdziła, że przekazuje na ręce radnego Piotra Słoki zarządzenia, które dotyczą obecnie zapisanej kwoty przeznaczonej na stypendia. Z tych zarządzeń będzie można wyczytać którzy zawodnicy, z jakich klubów i ile dostali środków.

Zwiększona kwota 46 tys. zł  przeznaczona jest na stypendia i na nagrody dla nowych zawodników z klubów sportowych z terenu miasta i gminy.

Na budowę drogi kieleckiej z budżetu gminnego jak do tej pory nie została wydana żadna kwota. Budżet projektowany był pod kątem ewentualnych zobowiązań z tytułu tej inwestycji. Wykup gruntów pod inwestycje stanowi nierozerwalny koszt tej inwestycji. W kwocie 239 tys. zł zawarte jest zobowiązanie z tytułu realizacji umowy przez firmę „Neoinvest” oraz planowane wykupy gruntów pod wykonanie tej inwestycji.

 

Radny Piotr Słoka

Zapytał na jaką łączną kwotę opiewają zobowiązania z wydanych zarządzeń dotyczących stypendiów.

 

Pani Beata Lis - Skarbnik Miasta i Gminy

Na chwilę obecną łączna kwora zobowiązań wynikająca z wydanych zarządzeń nie przekracza kwoty zaplanowanej w budżecie na sprawy stypendialne.

 

Radny Piotr Słoka

Wyraził zdziwienie, że do tej pory nie została wydana nawet złotówka na inwestycję budowy ul. Kieleckiej. Tymczasem jest już koniec października – zaznaczył.

 

Pan Jerzy Środa – Prezes KSSPR w Końskich

KSPR wystąpiło z wnioskiem przyznanie środków dla zawodników, którzy w roku bieżącym zdobyli mistrzostwo Polski. Drużyna rozsławia miasto Końskie na cały świat. W tym roku brała udział w turnieju na Słoweni, w którym uczestniczyły drużyny z 4 kontynentów i zajęła tam pierwsze miejsce. Jest to wielka promocja Końskich. Środki o które KSSPR występował miały być przeznaczone na torby, buty sportowe, koszulki, dresy z napisami „miasto Końskie” dla zawodników, którzy jeżdżąc po całym świecie mogliby promować Końskie. Jest to drużyna przyszłościowa – w 2007 i w 2008 r. nie przegrała żadnego meczu. Zawodnicy z Końskich grają na parkietach w całej Polsce. Należy dołożyć tu wszelkich starań, aby udzielić zawodnikom wsparcia.

Stwierdził cyt.:

„Sokół, który nie zgłasza żadnej drużyny dostaje 50 tys., a my gdzie mamy pięć drużyn dostajemy 60 tys. zł i drużyna dostaje pierwszą transzę gdzie nie rozegrali żadnego meczu od stycznia do czerwca a dostali pieniądze. To jest karygodne, naprawdę ja nie chcę być złośliwy – tak jak tutaj Pan Burmistrz złośliwy był i napisał skargę na nasz klub do RIO. Przez to, że napisał skargę – kto pod kim dołki kopie - to w nie wpada i Pan Burmistrz wpadł, ponieważ pisząc na mnie dostał to, co dostał a później ja w prasie czytam, że wspaniałomyślnie dał te pieniądze. Tak nie można. Pan Prezes Rzepa osobiście powiedział – kto pod kim dołki kopie, to w nie wpada, no niestety Panie Burmistrzu taka jest prawda. Ja naprawdę chciałbym uczciwości, bo możecie to sprawdzać, widzicie wszystko w sprawozdaniach, macie osiągnięcia. Dla kogo był ten drugi klub, powiedzcie mi Państwo? Powiedziane było oficjalnie, powiedział to Pan Piskorek oficjalnie u mnie, żeby mnie zrobić na złość, z resztą Pan do mnie osobiście powiedział, że było to koło ratunkowe dla KSSPR Końskie, ale jakie koło ratunkowe, to się w tej chwili okazuje, jakie mamy wyniki, zaplecze. Przez to, że mamy takie wyniki, dostajemy a drugi rok olimpiadę w Końskich – przez to Gmina Końskie może dostać pełne oświetlenie Philipsa na hali Stoińskiego. Oprócz tego możemy dostać różnego rodzaju tablice świetlne. Możemy dla tego miasta pewne rzeczy zdobyć”.        

 

Pan Dariusz Kowalczyk – Z-ca Burmistrza Miasta i Gminy

Zaznaczył, że we wniosku o treści: W dziale 851 rozdział 85154  - w nazwie zadania „Zakup sprzętu komputerowego do wiejskich kawiarenek internetowych” dodać wyrazy „ i filii bibliotek wiejskich” jest pewna nieścisłość – zamiast zapisu „i filii bibliotek wiejskich” powinien być zapis o treści: „i filii wiejskich Biblioteki Publicznej”. Wniósł o dokonanie poprawki.

 

Radny Marcin Latański

Odniósł się do informacji o realizacji uchwały Rady Miejskiej. Wśród niezrealizowanych znalazły się dwie uchwały dotyczące profilaktyki zakażeń pneumokokowych i meningokokowych na lata 2008-2012. Nie zgodził się z uzasadnieniem przyczyny ich nie wykonania. Uważa, że podana kwotą kosztów szczepień jest zbyt wysoka. Jeżeli szczepienia zostaną wprowadzone odgórnie na wysokim szczeblu, to program szczepień gminnych będzie można przerwać.
W związku z tym złożył wniosek, aby: „Z zadania „Budowa ulicy Kieleckiej” przenieść kwotę 50 000 zł do działu 851 – Ochrona zdrowia – rozdział 85195 - § 4300 -  „Zakup usług pozostałych” w celu wykonania uchwał Rady Miejskiej
w Końskich w sprawie uchwalenia programu profilaktyki zakażeń pneumokokowych i meningokokowych na lata 2008-2012”.

 

Przewodniczący Rady ogłosił 5-minutową przerwę po zakończeniu której wznowił obrady.

 

Radny Piotr Słoka

Odnosząc się do wydanych zarządzeń w sprawach stypendiów stwierdził, że jeśli została rozdysponowana kwota większa od tej jaka jest zabezpieczona w budżecie, to będzie to stanowiło naruszenie dyscypliny finansowej. Dlatego tak ważna jest kwota jaka została przydzielona wydanymi zarządzeniami. Zwrócił się do Skarbnika MiG o przedstawienie na piśmie jaka kwota poszła już na stypendia.

Stwierdził cyt.:

„Pani radna Zielińska zaatakowała mnie w przerwie nazywając mnie jakimś Popikiem i innym, że robię na pokaz. Pani radna – ja Pana Popika bardzo cenię i szanuję. Jest to mój kolega z koła łowieckiego. Nie powiem, że się różnimy swoimi poglądami skrajnie, ale go szanuję i proszę mi nie ubliżać w ten sposób, że ja jak Popik robię na pokaz. Nie robię tu na pokaz. Chciałbym oświadczyć, że nie mam zamiaru startować w wyborach następnych, także nie muszę tego robić. Powiem Pani jeszcze jedno – że jeśli nie ma łazienek w bibliotekach, to nie jest moja wina, jeśli są potrzebne, to trzeba zrobić i jeśli są tak bardzo potrzebne, to najpierw się powinno zrobić łazienki a później dopiero oczyszczalnię ścieków. Taka powinna być kolejność”.

Zgłosił wniosek „o zmniejszenie kwoty zmniejszenia deficytu o kwotę 50 tys. zł i przeniesienie tej kwoty działu 750 – Administracja publiczna – rozdział 75023 § 4010 – wynagrodzenia osobowe pracowników – na nagrody dla pracowników UMiG”.

 

Burmistrz Miasta i Gminy

Zgodnie z ustawą o finansach publicznych wysokość deficytu jest wyłączną kompetencją Burmistrza. Musiałby wyrazić zgodę, żeby deficyt tak określić. Od Skarbnika uzyskał informację, że we wskazywanym przez radnego dziale aktualnie zapisane środki gwarantują bezpieczeństwo. W związku z tym nie widzi potrzeby dokonywania zmiany w proponowanym deficycie. Przypomniał, że deficyt to różnica między dochodami a wydatkami. Jest to coś, na co trzeba zaciągnąć kredyt lub pożyczkę. Jeżeli przyszłoby zaciągać taką pożyczkę na zwiększenie wydatków na płace pracownik UMiG, zostałoby to źle przyjęte przez mieszkańców Gminy. Pożyczki kiedyś trzeba spłacić. Zanim ruszą wielkie inwestycje infrastrukturalne ważne jest, aby mieć jak najmniejsze obciążenie, co zwiększy zdolność kredytową Gminy.    

 

Radny Piotr Słoka

Wycofał przedstawiony przez siebie wniosek i zgłosił nowy wniosek o treści:
”Z zadania „Budowa ulicy Kieleckiej” przenieść kwotę 50 000 zł do działu 750 – Administracja Publiczna – rozdział 75023 - § 4010  - Wynagrodzenia osobowe pracowników - na nagrody dla pracowników UMiG”.

 

Burmistrz Miasta i Gminy

Płace i pochodne, w tym nagrody pracowników administracji samorządowej nie są w swobodnej gestii ani Burmistrza ani Rady Miejskiej. Jest ustawa o pracownikach samorządowych, która przewiduje określony typ zawierania umów, zobowiązania pracodawcy wobec pracowników, jest regulamin nagradzania. Z tego co wie od Skarbnika, to dotychczasowe zapisy budżetowe dają możliwość wypełnienia zobowiązań ze strony pracodawcy. Wyraził podziękowanie za to, iż praca urzędników jest widziana i doceniana.

Budżet po stronie wydatków stanowi upoważnienie do dokonywania wydatków a nie zobowiązanie do dokonywania wydatków. Zaznaczył, że może zaciągać zobowiązania do dokonywania wydatków w granicach upoważnienia zapisanego w budżecie. Dotyczy to również ul. Kieleckiej. Jest to inwestycja strategiczna. Nie wie na dziś czy zapisane środki będą w całości potrzebne. Jeżeli okaże się, że nie to wówczas zmniejszy się deficyt budżetowy. Wiarygodność kredytowa będzie Gminie niezmiernie potrzebna wtedy, gdy pojawi się konieczność zaciągnięcia pożyczek i kredytów na znacznie większe kwoty. Zwrócił się o ostrożne odnoszenie się do kwestii deficytu.

 

Pani Beata Lis - Skarbnik Miasta i Gminy

Odnosząc się do inwestycji budowy ul. Kieleckiej to stwierdziła, że od czasu jej pracy w UMiG podpisano dwie umowy na tą inwestycję. Jedna w 2007 r. na kwotę 47 140 zł a druga w 2008 r. na kwotę 85 217 zł. W przeszłości w roku 2005 podpisano umowę, która do tej pory jest realizowana przez wykonawcę i dotyczyła kwoty 180 000 zł. Umowa ta została w części zapłacona. Z zobowiązań wymienionych trzech umów do zapłaty pozostało ponad 223 tys. zł. Na zadaniu jest w tej chwili zapisane 239 tys. zł. Wprawdzie w roku bieżącym nie wydana była żadna kwota, ale nie ma gwarancji, że do końca 2008 r. nie będzie musiała być wydana.

 

Radny Piotr Słoka

Stwierdził, że podtrzymuje zgłoszony przez siebie wniosek.

 

Wobec braku uwag Przewodniczący obrad poddał pod głosowanie wniosek Komisji Rozwoju Gospodarczego do projektu uchwały, aby: „Z zadania E – Świętokrzyskie rozbudowa infrastruktury  informatycznej w dziale  600 rozdział 60095 § 6630 kwotę 35 000 przenieść do działu 801  - Oświata i Wychowanie  rozdział 80104 - Przedszkola § 2510 -  dotacja podmiotowa z budżetu dla zakładu budżetowego”.

 

Rada Miejska w obecności 19 radnych przy 13 głosach za i 6 głosach wstrzymujących się  ww. wniosek przyjęła.

 

Przewodniczący obrad poddał pod głosowanie wniosek Komisji Rozwoju Gospodarczego do projektu uchwały, aby:  W dziale 851 rozdział 85154  - w nazwie zadania „Zakup sprzętu komputerowego do wiejskich kawiarenek internetowych” dodać wyrazy „i filii wiejskich Biblioteki Publicznej”.

 

Rada Miejska w obecności 19 radnych przy 17 głosach za i 2 głosach wstrzymujących się  ww. wniosek przyjęła.

 

Burmistrz Miasta i Gminy

Odnosząc się do wniosków radnego Marcina Latańskiego oraz wniosku radnego Piotra Słoki zmniejszających kwotę wydatków na przebudowę ul. Kieleckiej, to stwierdził, że wobec kwoty zobowiązań 223 tys. zł przy zapisanych środkach 239 tys. zł zmniejszenie środków będzie skutkowało tym, że będzie musiał poinformować Regionalną Izbę Obrachunkową o różnicy między zaciągniętymi przez Gminę zobowiązaniami a kwotą pozostawioną przez Radę Miejską w budżecie. Będzie to różnica nie zawiniona przez Burmistrza i może skutkować uchyleniem uchwały w trybie nadzoru.   

 

Przewodniczący obrad poddał pod głosowanie wniosek radnego Marcina Latańskiego do projektu uchwały, aby:  „Z zadania „Budowa ulicy Kieleckiej” przenieść kwotę 50 000 zł do działu 851 – Ochrona zdrowia – rozdział 85195 - § 4300 -  „Zakup usług pozostałych” w celu wykonania uchwał Rady Miejskiej w Końskich w sprawie uchwalenia programu profilaktyki zakażeń pneumokokowych i meningokokowych na lata 2008-2012”.

 

Rada Miejska w obecności 19 radnych przy 12 głosach za, 5 głosach przeciwnych i 2 głosach wstrzymujących się  ww. wniosek przyjęła.

 

Przewodniczący obrad poddał pod głosowanie wniosek Komisji Oświaty do projektu uchwały, aby:  Z działu 600 – Transport i łączność z rozdziału 60016 – Drogi publiczne gminne z zadania „Budowa parkingów w Końskich (2007-2009)” zdjąć kwotę 50 000 zł i przenieść do działu 801 – Oświata i Wychowanie rozdział 80104 – Przedszkola § 2510 – Dotacja podmiotowa z budżetu dla zakładu budżetowego.

 

Rada Miejska w obecności 19 radnych przy 16 głosach za i 3 głosach wstrzymujących się  ww. wniosek przyjęła.

 

Przewodniczący obrad poddał pod głosowanie wniosek radnego Piotra Słoki do projektu uchwały, aby:  „Z zadania „Budowa ulicy Kieleckiej” przenieść kwotę 50 000 zł do działu 750 – Administracja Publiczna – rozdział 75023 - § 4010  - Wynagrodzenia osobowe pracowników - na nagrody dla pracowników UMiG ”.

 

Rada Miejska w obecności 19 radnych przy 13 głosach za, 3 głosach przeciwnych i 3 głosach wstrzymujących się  ww. wniosek przyjęła.

 

Wobec braku uwag Przewodniczący obrad poddał pod głosowanie powyższy projekt uchwały wraz z autopoprawką i z przyjętymi wnioskami.

 

Rada Miejska w obecności 19 radnych przy 15 głosach za i 4 głosach wstrzymujących się powzięła

 

U C H W A Ł Ę  NR XXVII/196/2008

 

która stanowi integralną część niniejszego protokołu.   

 

c)

Projekt uchwały w sprawie przyjęcia Programu współpracy Gminy Końskie z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na rok 2009 był opiniowany przez Komisje Rady i uzyskał pozytywną opinię – poinformował Przewodniczący Rady.

 

Wobec braku uwag Przewodniczący obrad poddał pod głosowanie powyższy projekt uchwały.

 

Rada Miejska w obecności 19 radnych przy 19 glosach za (jednogłośnie) powzięła

 

U C H W A Ł Ę  NR XXVII/197/2008

 

która stanowi integralną część niniejszego protokołu.

 

 

 

d)

Projekt uchwały w sprawie powołania zespołów wychowania przedszkolnego był opiniowany przez Komisje Rady i uzyskał pozytywną opinię – poinformował Przewodniczący Rady.

 

Wobec braku uwag Przewodniczący obrad poddał pod głosowanie powyższy projekt uchwały.

 

Rada Miejska w obecności 19 radnych przy 19 głosach za (jednogłośnie) powzięła

 

U C H W A Ł Ę  NR XXVII/198/2008

 

która stanowi integralną część niniejszego protokołu.

 

e)

Projekt uchwały w sprawie  przyjęcia Gminnej Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych na lata 2008 - 2014 był opiniowany przez Komisje Rady i uzyskał pozytywną opinię – poinformował Przewodniczący Rady.

 

Wobec braku uwag Przewodniczący obrad poddał pod głosowanie powyższy projekt uchwały.

 

Rada Miejska w obecności 19 radnych przy 19 głosach za (jednogłośnie) powzięła

 

U C H W A Ł Ę  NR XXVII/199/2008

 

która stanowi integralną część niniejszego protokołu.

 

f)

Projekt uchwały w sprawie ustalenia liczby licencji na wykonywanie transportu drogowego taksówką na terenie miasta i gminy Końskie był opiniowany przez Komisje Rady i uzyskał pozytywną opinię – poinformował Przewodniczący Rady.

 

Wobec braku uwag Przewodniczący obrad poddał pod głosowanie powyższy projekt uchwały.

 

Rada Miejska w obecności 19 radnych przy 19 głosach za (jednogłośnie) powzięła

 

U C H W A Ł Ę  NR XXVII/200/2008

 

która stanowi integralną część niniejszego protokołu.

 

g)

Projekt uchwały w sprawie zaopiniowania wniosku o uznanie za ochronne lasów Skarbu Państwa, będących w zarządzie państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe Nadleśnictwa Barycz, położonych na terenie Gminy Końskie w obrębie leśnym Barycz i Piła był opiniowany przez właściwe Komisje Rady i uzyskał pozytywną opinię – poinformował Przewodniczący Rady.

 

Wobec braku uwag Przewodniczący obrad poddał pod głosowanie powyższy projekt uchwały.

 

Rada Miejska w obecności 19 radnych przy 18 głosach za i 1 głosie wstrzymującym się powzięła

 

U C H W A Ł Ę  NR XXVII/201/2008

 

która stanowi integralną część niniejszego protokołu.

 

h)

Projekt uchwały w sprawie w sprawie zaopiniowania wniosku o uznanie za ochronne lasów Skarbu Państwa, będących w zarządzie państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe Nadleśnictwa  Stąporków  położonych na terenie Gminy Końskie w obrębie leśnym Miedzierza był opiniowany przez właściwe Komisje Rady i uzyskał pozytywną opinię – poinformował Przewodniczący Rady.

 

Wobec braku uwag Przewodniczący obrad poddał pod głosowanie powyższy projekt uchwały.

 

Rada Miejska w obecności 19 radnych przy 19 głosach za (jednogłośnie) powzięła

 

U C H W A Ł Ę  NR XXVII/202/2008

 

która stanowi integralną część niniejszego protokołu.

 

i)

Projekt uchwały w sprawie  nieodpłatnego przekazania w formie darowizny na rzecz Parafii Rzymsko – Katolickiej pw. Świętej Anny i Świętego Jana Chrzciciela w Końskich, ul. Browarna 28 dróg w części cmentarza parafialnego w Końskich przy ul. Browarnej (działka o nr ew. gr. 3201/5, obręb 2 w jednostce ewidencyjnej Końskie – miasto) był opiniowany przez właściwe Komisje Rady
i uzyskał pozytywną opinię – poinformował Przewodniczący Rady
.

 

Wobec braku uwag Przewodniczący obrad poddał pod głosowanie powyższy projekt uchwały.

 

Rada Miejska w obecności 19 radnych przy 19 głosach za (jednogłośnie) powzięła

 

U C H W A Ł Ę  NR XXVII/203/2008

 

która stanowi integralną część niniejszego protokołu.

 

j)

Projekt uchwały w sprawie nieodpłatnego przejmowania nieruchomości
z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa – Agencji Nieruchomości Rolnych – Oddział Terenowy w Rzeszowie był opiniowany przez właściwe Komisje Rady i uzyskał pozytywną opinię – poinformował Przewodniczący Rady
.

 

Wobec braku uwag Przewodniczący obrad poddał pod głosowanie powyższy projekt uchwały.

 

Rada Miejska w obecności 19 radnych przy 19 głosach za (jednogłośnie) powzięła

 

U C H W A Ł Ę  NR XXVII/204/2008

 

która stanowi integralną część niniejszego protokołu.

 

k)

Projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na nabycie nieruchomości na rzecz Gminy Końskie był opiniowany przez właściwe Komisje Rady i uzyskał pozytywną opinię – poinformował Przewodniczący Rady.

 

Wobec braku uwag Przewodniczący obrad poddał pod głosowanie powyższy projekt uchwały.

 

Rada Miejska w obecności 19 radnych przy 19 głosach za (jednogłośnie) powzięła

 

U C H W A Ł Ę  NR XXVII/205/2008

 

która stanowi integralną część niniejszego protokołu.

 

l)

Projekt uchwały w sprawie wydzierżawienia nieruchomości zabudowanej budynkiem – sklepu położonej w Sielpi przy ul. Kąpielowej 4 był opiniowany przez właściwe Komisje Rady i uzyskał pozytywną opinię – poinformował Przewodniczący Rady.

 

Wobec braku uwag Przewodniczący obrad poddał pod głosowanie powyższy projekt uchwały.

 

Rada Miejska w obecności 19 radnych przy 19 głosach za (jednogłośnie) powzięła

 

U C H W A Ł Ę  NR XXVII/206/2008

 

która stanowi integralną część niniejszego protokołu.

 

ł)

Projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na nabycie w drodze darowizny działki oznaczonej w ewidencji gruntów i budynków nr 6196/1 o powierzchni 0,0177 ha oraz udziału w działce nr 6196/3 o powierzchni 0,0026 ha wynoszącego 19/20 części był opiniowany przez właściwe Komisje Rady i uzyskał pozytywną opinię – poinformował Przewodniczący Rady.

 

Wobec braku uwag Przewodniczący obrad poddał pod głosowanie powyższy projekt uchwały.

 

Rada Miejska w obecności 19 radnych przy 19 głosach za (jednogłośnie) powzięła

 

U C H W A Ł Ę  NR XXVII/207/2008

 

która stanowi integralną część niniejszego protokołu.

 

m)

Projekt uchwały w sprawie uchwalenia „Lokalnego Programu Rewitalizacji Miasta Końskie na lata 2007 – 2015” był opiniowany przez właściwe Komisje Rady i uzyskał pozytywną opinię – poinformował Przewodniczący Rady.

 

Wobec braku uwag Przewodniczący obrad poddał pod głosowanie powyższy projekt uchwały.

 

Rada Miejska w obecności 19 radnych przy 19 głosach za (jednogłośnie) powzięła

 

U C H W A Ł Ę  NR XXVII/208/2008

 

która stanowi integralną część niniejszego protokołu.

 

n)

Projekt uchwały w sprawie powołania Pełnomocnika ds. Realizacji Projektu (Measure Authorising Officer – MAO) z Funduszu Spójności, współfinansowanego przez Unię Europejską, pn. „Uporządkowanie gospodarki wodno- ściekowej na terenie Miasta i Gminy Końskie” nie był opiniowany przez Komisje Rady i radni go otrzymali tuż przed sesją poinformował Przewodniczący Rady.

 

Burmistrz Miasta i Gminy

Omówił ww. projekt uchwały wskazując, iż częścią niezbędną oprócz dokumentacji budowlanej i decyzji administracyjnych, jest powołanie struktury zarządzającej realizacją wskazywanego projektu. Są tu 2 piony. Pierwszym jest pełnomocnik ds. realizacji projektu koordynujący działania administracyjne i finansowe. Drugim jest jednostka realizacji projektu, która wdraża projekt w życie – przygotowuje specyfikację istotnych warunków zamówienia, rozpisuje przetargi, nadzoruje ich realizację, dokonuje rozliczenia projektu. Gmina Końskie ma już powołaną JRP w osobie kierownika a w trakcie aplikowania zajdzie konieczność powołania JRP w pełnym składzie. Pozostaje więc do jeszcze powołanie MAO. Stąd też przedłożony projekt uchwały.    

  

Przewodniczący Rady Miejskiej

Zapytał kto pełni funkcję kierownika JRP.

 

Burmistrz Miasta i Gminy

Odpowiedział, że kierownikiem JRP został powołany p. Ryszard Szczegielniak – pracownik Wydziału Inwestycji. Z chwilą przeniesienia JRP do PWiK będzie powołana cała komórka.

 

Wobec braku innych uwag Przewodniczący obrad poddał pod głosowanie powyższy projekt uchwały.

 

Rada Miejska w obecności 19 radnych przy 19 głosach za (jednogłośnie) powzięła

 

U C H W A Ł Ę  NR XXVII/209/2008

 

która stanowi integralną część niniejszego protokołu.

 

 

Ad. pkt 8

 

Rozpatrzenie protokołów z kontroli przeprowadzonych przez Komisje Rady Miejskiej

 

 

Przewodniczący Rady Miejskiej poinformował, że protokół Komisji Rewizyjnej zostanie przedstawionej na kolejnej sesji.

 

Przewodniczący Rady ogłosił 10-minutową przerwę po zakończeniu której wznowił obrady.

 

Ad. pkt 9

 

Informacja nt. oświadczeń majątkowych radnych

 

Przewodniczący Rady Miejskiej

Zapoznał z informacją nt. oświadczeń majątkowych radnych.

(Informacja ta stanowi załącznik niniejszego protokołu).

 

Wobec braku uwag Przewodniczący Rady Miejskiej stwierdził, że:

 

Rada Miejska przyjęła przedłożoną informację do wiadomości.

 

 

Ad. pkt 10

 

Informacje i komunikaty:

 

I.

Przewodniczący Rady Miejskiej

Poinformował, że wpłynął wniosek o przedłużenie czasu obowiązywania dotychczasowych taryf dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków od Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Końskich.

Wniosek ten skierował do Burmistrza Miasta i Gminy Końskie celem przygotowania stosownego projektu uchwały w ustawowym terminie.

 

II.

Przewodniczący Rady Miejskiej

Zapoznał z wnioskiem p. Zbigniewa Bokińczuka dotyczącym indywidualnej sprzedaży lokalu mieszkalnego z wyższą bonifikatą.

Wniosek ten skierował do Burmistrza Miasta i Gminy Końskie celem przygotowania stosownego projektu uchwały dotyczącego sprzedaży p. Zbigniewowi Bokińczukowi lokalu mieszkalnego z wyższą bonifikatą.

Stwierdził, że takich wniosków zapewne będzie więcej. Zwrócił się o przedkładanie ich w miarę możliwości i na bieżąco w formie projektów uchwał do rozpatrywania Radzie Miejskiej.

 

Burmistrz Miasta i Gminy

W sprawach majątkowych ostateczna decyzja dotycząca ustalenia reguł lub indywidualnych decyzji należy do Rady Miejskiej. Gmina ma jednak prawo sprzedać, ale nie ma takiego obowiązku, zwłaszcza wtedy, gdy oczekiwanie dotyczy bonifikaty ponadnormatywnej. W związku z tym to, że zainteresowany zwraca się z wnioskiem o ustalenie mu indywidualnej wyższej bonifikaty niż obowiązująca nie oznacza, że obowiązkiem Gminy jest przygotowanie odpowiedzi w formie projektu uchwały. Jeżeli radni uznają, że koniecznym będzie wprowadzenie pewnych regulacji w tej sprawie, to one nie mogą one dotyczyć tylko pojedynczej osoby. Należałoby określić pewien mechanizm postępowania. Na chwilę obecną w dyspozycji Gminy Końskie pozostało już stosunkowo niewiele mieszkań, ponieważ ich wyprzedaż trwa już od roku 1994. Tymczasem istnieje duże zapotrzebowanie na mieszkania komunalne. Obecnie Gmina dysponuje 4-5 wolnymi lokalami rocznie. Im więcej mieszkań w tym zakresie Gmina sprzeda tym mniejsze będą możliwości w zakresie oferowania mieszkań komunalnych. Uważa, że kolejne indywidualne uchwały powinny być poprzedzone debatą i ustaleniem pewnej listy priorytetów działania w tym obszarze. 

 

III.

Przewodniczący Rady Miejskiej

Poinformował, że wpłynęło anonimowe pismo mieszkańca Końskich dotyczące
p. Ryszarda Myszkowskiego.

Pismo to skierował do Burmistrza celem odniesienia się do kwestii podniesionej
w ww. piśmie.

 

 

IV.

Przewodniczący Rady Miejskiej

Poinformował, że wpłynęło pismo od p. Grzegorza Kuśmierza dotyczące nie powiadomienia o przetargu na wydzierżawienie dwóch jazów na rzece Czarna Konecka w miejscowościach Sielpia i Wiosna z przeznaczeniem na budowę Małych Elektrowni Wodnych.

Pismo to skierował do Burmistrza celem odniesienia się do zarzutów w nim zawartych oraz udzielenia mi odpowiedzi.

 

V.  

Przewodniczący Rady Miejskiej

Poinformował, że wpłynęło pismo właścicieli działek przy ul. Akacjowej i Robotniczej.

Pismo to skierował do Burmistrza celem rozpatrzenia i udzielenia pisemnej odpowiedzi wnioskodawcom oraz Radzie Miejskiej.

 

VI.  

Przewodniczący Rady Miejskiej

Poinformował, że wpłynęło kolejne pismo od firmy MERQUS do rozpatrzenia na sesji Rady Miejskiej w miesiącu listopadzie. Do pisma dołączone są 2 wnioski 2 radnych. Sprawa będzie więc rozpatrywana na sesji listopadowej.

 

Wnioskodawcy: radny Tomasz Milcarz i radny Krzysztof Serafin podtrzymali swoje wnioski.

 

Radna Ewa Swat – Wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej

Stwierdziła, że p. Mularczyk nie jest dla niej osobą wiarygodną. Nie mając żadnych obietnic p. Mularczyk powołuje się mówiąc pozostałym radnym imiennie cyt.: „radna Ewa Swat – Wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej podpisała mu wniosek, a co pan czy pani na to”. Zaznaczyła, że z p. Mularczykiem się nie identyfikuje, nie chce mieć z nim doczynienia, niczego mu nie obiecywała i nie ma zamiaru się podpisywać pod jego wnioskami.

 

Przewodniczący Rady Miejskiej

Pan Mularczyk powinien przyjść na sesję Rady i przeprosić Komisję Rozwoju Gospodarczego za swoje zachowanie.   

 

Radny Tomasz Milcarz

Stwierdził, że każdy z radnych otrzymał dość obszerne materiały informujące o korzyściach jakie miasto i gmina może mieć korzyści ze zmiany planu zagospodarowania przestrzennego oraz strategii rozwoju. Podtrzymał zgłoszony przez siebie wniosek. W tej sprawie w drodze głosowania powinna się wypowiedzieć cała Rada Miejska.

Przewodniczący Rady Miejskiej

Rozpatrzenie ww. wniosku znajdzie się w porządku obrad kolejnej sesji roboczej.

 

Radny Andrzej Sypytkowski

Zapytał Burmistrza czy istnieje możliwość wybudowania w Końskich magazynów o powierzchni 10 000 m2 oraz czy Gmina jest w stanie przygotować warunki dla działalności nowych firm.

Odnośnie formy Merqus to stwierdził, że powstanie sklepów wielkopowierzchniowych spowoduje wymieranie miasta, zamknięcie wiele firm.

 

Burmistrz Miasta i Gminy

Zaprosił radnego Andrzeja Sypytkowskiego do Wydziału UKO celem wspólnego przeanalizowania możliwości tworzenia warunków dla inwestorów.    

 

Ad. pkt 10

 

              Wobec wyczerpania porządku obrad Przewodniczący Rady Miejskiej podziękował za uczestnictwo i ogłosił zamknięcie obrad XXVII sesji Rady Miejskiej w Końskich.

 

 

Protokółowali                                               Przewodniczący Rady Miejskiej

 

 Jadwiga Świeboda                                                     Marian Gąszcz

Kierownik Biura Rady Miejskiej

 

Rafał  Kuba

Inspektor Biura Rady  Miejskiej                                                  

 

 

 

Biuletyn Informacji Publicznej redaguje Jacek Nowak
Osoba odpowiedzialna za treść: Emilia Kupis
Data modyfikacji: 2009/01/16 09:41:43
Redaktor: Administrator