Miasto i Gmina Końskie

szukaj >

 

PROTOKÓŁ NR XXVIII/2005

z sesji Rady Miejskiej w Końskich

odbytej w dniu 14 września 2005 r.

w siedzibie Urzędu Miasta i Gminy w Końskich



W XXVIII sesji Rady Miejskiej w Końskich wzięło udział 21 radnych na ogólną liczbę 21.

W sesji wzięły udział 52 osoby zaproszone. Łącznie w obradach uczestniczyło 73 osoby.

Obrady trwały od godziny 14.00 – 18.10



Ad. pkt 1


XXVIII sesję Rady Miejskiej w kadencji 2002 – 2006 otworzył Radny Grzegorz Wąsik – Przewodniczący Rady Miejskiej w Końskich, który powitał przybyłych na obrady radnych Rady Miejskiej oraz gości.

Stwierdził, że w obradach bierze udział 20 radnych na ogólną liczbę 21,
co zgodnie z ustawą czyni sesję zdolną do podejmowania prawomocnych uchwał.


Ad. pkt 2


Przewodniczący Rady Miejskiej stwierdził, że Rada Miejska protokół z sesji
z dnia 27 czerwca 2005 r. przyjmuje, ponieważ zgodnie z § 35 ust. 3 Regulaminu Rady nie zostały zgłoszone żadne uwagi do protokołu.



Ad. pkt 3


Przewodniczący Rady Miejskiej stwierdził, że radni otrzymali projekt porządku obrad i nie zachodzi potrzeba jego odczytywania.


Przypominał, że zgodnie z art. 20 ust. 1 a ustawy o samorządzie gminnym Rada może wprowadzić zmianę w porządku obrad sesji bezwzględną większością głosów ustawowego składu Rady.


Radny Jerzy Grodzki

W uchwale Rady Miejskiej Nr XXX/380/98 z dnia 10.06.1998 r. w załączniku dotyczącym zasad sprzedaży lokali użytkowych stanowiących własność gminy jest zapisane, iż o sprzedaży decyduje Zarząd Miasta i Gminy – obecnie Burmistrz Miasta i Gminy. Radni więc „niechcący” weszli tutaj w kompetencje Burmistrza – zaznaczył. W związku z tym złożył wniosek o zdjęcie z projektu porządku obrad projektów uchwał w sprawach:

  • bezprzetargowej sprzedaży lokali użytkowych położonych w Końskich przy ul. Łaziennej 11 wraz z udziałem we współwłasności gruntu – na rzecz najemców,

  • bezprzetargowej sprzedaży lokalu użytkowego położonego w Końskich przy ulicy Piłsudskiego 19 wraz z prawem własności gruntu – na rzecz najemcy.


Radna Barbara Zielińska

Stwierdziła, że na ostatniej sesji wnioskowała o podjęcie uchwały w sprawie wygaśnięcia mandatu radnego Jerzego Grodzkiego. Z uwagi na to, że projekt uchwały w tej sprawie nie znalazł się w projekcie porządku obrad, zapytała jak dzisiaj zachowa się Rada Miejska. Czy radni będą głosować i co z jej wnioskiem – zwróciła się do Przewodniczącego Rady o udzielenie informacji.


Burmistrz Miasta i Gminy – Krzysztof Obratański

Poinformował, że złożył na piśmie wniosek o uzupełnienie porządku obrad sesji
o projekty uchwał w sprawach:

  1. zaciągnięcia długoterminowego kredytu,

  2. wyrażenia zgody na włączenie terenów położonych w obszarze Gminy Końskie w obszar Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Starachowice”.

Projekty tych uchwał były opiniowane na Komisji Rozwoju Gospodarczego, Budżetu i Finansów. Zgłosił wniosek o uzupełnienie porządku obrad dodatkowo o projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na włączenie terenów położonych w obszarze Gminy Końskie w obszar Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Starachowice”, który radni przed sesją otrzymali. Projekt ten dotyczy gruntów zajmowanych przez „ALPOL Gips”. Wniosek z ALPOL-u wpłynął do UMiG zbyt późno, aby projekt uchwały w tej sprawie mógł być opiniowany przez Komisje. W związku z tym, że na sesji byłby rozpatrywany projekt uchwały w podobnej sprawie, a dotyczący terenów zajmowanych przez „Ceramikę Końskie” to wydaje się, iż jest możliwe rozpatrzenie obydwu projekt uchwał. Przypomniał, że objęcie części terenów Końskich Specjalną Strefą Ekonomiczną daje działającym inwestorom spore preferencje. W chwili powstawania Strefy dosyć przypadkowo zostały nią niektóre objęte grunty, aby stworzyć pewną masę krytyczną, pewną wielkość, przed podpisaniem traktatu akcesyjnego. Zarząd Starachowickiej Strefy Ekonomicznej zdecydował niedawno o tym, aby wyłączyć ze Strefy obszar Zamtalu w części objętej składowiskiem odpadów przemysłowych, ze względu na brak możliwości gospodarczego wykorzystania tego terenu. W wyniku tego podstrefa konecka się poważnie zmniejszyła. ALPOL Gips ma pewne zamierzenia inwestycyjne, którym uchwała Rady Miejskiej może pomóc. Wniósł o wprowadzenie do porządku obrad projektu uchwały w tej sprawie.

Odnosząc się do wniosku radnego Jerzego Grodzkiego dotyczącego zdjęcia z porządku obrad 2 projektów uchwał w sprawie bezprzetargowej sprzedaży, stwierdził, że czytając literalnie uchwałę Rady Miejskiej z 1998 r. można dojść do wniosku, iż daje ona kompetencje Burmistrzowi do sprzedaży lokali użytkowych, jeśli jest to zgodne z uchwałą. Jednak nie wyłącznie Burmistrzowi daje taką kompetencję. Poza tym w sprawach dotyczących gospodarki nieruchomościami opinia Rady Miejskiej wydaje mu się rzeczą niezwykle ważną. Do tej pory Rada Miejska uchwały w sprawach budzących wątpliwości rozpatrywała. Zaapelował, aby Rada Miejska zajęła stanowisko w tej kontrowersyjnej sprawie. Przypomniał, że na Komisji Rozwoju Gospodarczego w przypadku jednego z wnioskowanych do zdjęcia projektów wszyscy radni przy wyrażaniu opinii wstrzymali się od głosu. Być radnym to wielki honor, ale również i wielka odpowiedzialność. Nie wie czy dobrą rzeczą jest uchylanie się od wzięcia przez Radę Miejską części odpowiedzialności.


Radny Andrzej Zdunek

Zapytał Burmistrza czy przesunięcie rozpatrywania projektu uchwały w sprawie wyrażenia zgody na włączenie terenów położonych w obszarze Gminy Końskie (zajmowanych przez „ALPOL Gips”) w obszar Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Starachowice” na następną sesje Rady Miejskiej spowoduje uniemożliwi podjęcie konkretnych działań w tej sprawie. Często się zdarzało, iż radni otrzymywali projekty uchwał w dniu sesji i nie było możliwości wcześniejszego zapoznania się z nimi na Komisjach. Zdarzało się też, iż z tego powodu projekty uchwał nie wprowadzane były do porządku obrad sesji.


Burmistrz Miasta i Gminy

Z tego co wie, to jeśli projekt tej uchwały zostanie rozpatrzony do końca października to nic tragicznego się nie stanie, ponieważ podejmowanie decyzji o zmianie granic Specjalnych Stref Ekonomicznych jest wyłączną kompetencją Rady Ministrów. Decyzję w tej sprawie podejmować już będzie Rada Ministrów w nowym składzie po wyborach parlamentarnych.

Radny Andrzej Zdunek

Złożył wniosek o nie wprowadzanie do porządku obrad sesji projektu uchwały w sprawie wyrażenia zgody na włączenie terenów położonych w obszarze Gminy Końskie w obszar Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Starachowice” zajmowanych przez „ALPOL Gips” i przełożenie go na następną sesję.


Radny Zbigniew Kowalczyk

Złożył wniosek popierający propozycję Burmistrza wprowadzenia do porządku obrad projektu uchwały w sprawie wyrażenia zgody na włączenie terenów położonych w obszarze Gminy Końskie w obszar Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Starachowice” zajmowanych przez „ALPOL Gips”. Jest to sprawa tak ważna dla powstania nowych miejsc pracy, że powinna być rozpatrzona na bieżącej sesji.


Wobec braku uwag Przewodniczący Rady Miejskiej poddał po głosowanie wniosek w sprawie zdjęcia z projektu porządku obrad projektów uchwał w sprawach:

  • bezprzetargowej sprzedaży lokali użytkowych położonych w Końskich przy ul. Łaziennej 11 wraz z udziałem we współwłasności gruntu – na rzecz najemców,

  • bezprzetargowej sprzedaży lokalu użytkowego położonego w Końskich przy ulicy Piłsudskiego 19 wraz z prawem własności gruntu – na rzecz najemcy.


Rada Miejska w głosowaniu jawnym w obecności 20 radnych przy 12 głosach za, 6 głosach przeciwnych i 2 głosach wstrzymujących się wniosek przyjęła.


Przewodniczący Rady Miejskiej poddał po głosowanie wniosek dotyczący wprowadzenia do porządku obrad sesji projektu uchwały w sprawie zaciągnięcia długoterminowego kredytu.


Rada Miejska w głosowaniu jawnym w obecności 20 radnych przy 19 głosach za i 1 glosie wstrzymującym się wniosek przyjęła.


Przewodniczący Rady Miejskiej poddał po głosowanie wniosek dotyczący wprowadzenia do porządku obrad sesji projektu uchwały w sprawie wyrażenia zgody na włączenie terenów położonych w obszarze Gminy Końskie w obszar Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Starachowice” (tereny zajmowane przez Ceramikę Końskie).


Rada Miejska w głosowaniu jawnym w obecności 20 radnych przy 12 głosach za i 8 głosach wstrzymujących się wniosek przyjęła.


Przewodniczący Rady Miejskiej poddał po głosowanie wniosek dotyczący wprowadzenia do porządku obrad sesji projektu uchwały w sprawie wyrażenia zgody na włączenie terenów położonych w obszarze Gminy Końskie w obszar Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Starachowice” (tereny zajmowane przez „ALPOL Gips”). Projekt radni otrzymali przed sesją – stwierdził. Często się zdarza, że projekty uchwał wpływają do Rady Miejskiej w sposób niezgodny z przepisami. Są to czasem bardzo ważne projekty, które powinny być rozpatrzone w możliwie najkrótszym terminie. Poinformował, że rozmawiał z nim prezes ALPOL-u – Pan Gumułka i dowiedział się od niego, że wniosek o przygotowanie omawianego projektu uchwały złożył do Burmistrza ok. 10 dni temu. Gotowy projekt uchwały wpłynął jednak do Rady Miejskiej dopiero
w przeddzień sesji. Wyjaśnił Panu Gumułce, że zgodnie z przepisami projekt uchwały powinien trafić do Rady Miejskiej najpóźniej na 7 dni przed terminem sesji. Potrzebę pilnego podjęcia tej uchwały Pan Gumułka uzasadniał możliwością utworzenia nowych miejsc pracy oraz umówionymi już terminami spotkań z przedstawicielami Wojewody i Strefy Starachowickiej. Istnieje propozycja włączenia 14 hektarów do Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Nie wie czy Burmistrz dysponuje analizą co do zysków i strat dla Gminy po włączeniu do Specjalnej Strefy Ekonomicznej nowych terenów. Włączenie będzie skutkowało zmniejszeniem dochodów własnych Gminy, ale z drugiej strony pojawieniem się nowych miejsc pracy. Radni nie mają możliwości tworzenia nowych miejsc pracy, ale mogą się przyczyniać do ich powstawania.


Rada Miejska w głosowaniu jawnym w obecności 20 radnych przy 11 głosach za, 4 głosach przeciwnych i 5 głosach wstrzymujących się wniosek przyjęła.


Przewodniczący Rady poinformował, że na wniosek Komisji Rewizyjnej w porządku obrad nie umieścił wynikającego z planu pracy na miesiąc wrzesień punktu dotyczącego oceny pracy Burmistrza MiG za 2004 r. Komisja znajduje się obecnie na etapie zbierania materiałów koniecznych do przygotowania takiej oceny.

Wyjaśnił, że nie umieścił w porządku obrad rozpatrzenia projektu uchwały w sprawie wygaśnięcia mandatu radnego Jerzego Grodzkiego z uwagi na otrzymaną opinię prawną Radcy Prawnego UMiG Końskie, której treść odczytał.

W punkcie 13 porządku obrad nastąpi rozpatrzenie protokołów Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej z kontroli skarg. Kolejne punkty zmienią tym samym kolejność - wyjaśnił.


Wobec braku uwag Przewodniczący Rady Miejskiej poddał po głosowanie projekt porządku obrad wraz z przyjętymi wnioskami.


Rada Miejska w głosowaniu jawnym w obecności 20 radnych przy 15 głosach za, 5 głosach wstrzymujących się uchwaliła porządek obrad.


Porządek obrad


  1. Otwarcie sesji i stwierdzenie quorum.

  2. Przyjęcie protokołu z obrad poprzedniej sesji.

  3. Przyjęcie porządku obrad.

  4. Podjęcie uchwały w sprawie uzupełnienia składu Rady Miejskiej w Końskich.

  5. Podjęcie uchwały w sprawie powołania radnego do stałych Komisji Rady Miejskiej.

  6. Informacja o pracy Burmistrza Miasta i Gminy między sesjami.

  7. Interpelacje i zapytania radnych oraz udzielenie odpowiedzi.

  8. Informacja nt. środków na finansowanie działań „Zalesianie Gruntów Rolnych” i „Wspieranie Przedsięwzięć Rolnośrodowiskowych oraz Poprawy Dobrostanu Zwierząt” w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

  9. Ocena realizacji budżetu za I półrocze 2005 r.

10.Informacja nt. stanu przygotowania placówek oświatowych do nowego roku szkolnego.

11.Rozpatrzenie projektów uchwał w sprawach:

a) zmian w budżecie na 2005 r.,

b) zamiany nieruchomości między Gminą Końskie a właścicielem Sergiuszem Gałwiaczkiem,

c) zamiany nieruchomości między Gminą Końskie a właścicielką Grażyną Szczukocką,

d) nieodpłatnego przekazania w formie darowizny na rzecz Powiatu Koneckiego chodnika przy ul. Polnej w Końskich,

e) zmieniająca Uchwałę Nr IX/113/99 Rady Miejskiej w Końskich z dnia 9 września 1999 r. w sprawie zmiany nazwy Straży Gminnej na Straż Miejską w Końskich oraz uchwalenia Statutu Straży Miejskiej,

f) uchylenia Uchwały Rady Miejskiej w Końskich Nr XXX/380/98 z dnia 10 czerwca 1998 roku w sprawie sprzedaży lokali użytkowych w budynkach stanowiących własność Gminy Końskie

g) wezwania do usunięcia naruszenia interesu prawnego spowodowanego podjęciem uchwały Nr XXIV/231/2005 z dnia 29 kwietnia 2005 r. w sprawie zatwierdzenia taryf za zbiorowe odprowadzenie ścieków deszczowych i roztopowych dla Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Końskich do miejskiej sieci kanalizacji deszczowej w Końskich, wniesionego przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Kielcach,

h) wezwania do usunięcia naruszenia interesu prawnego spowodowanego podjęciem uchwały Nr XXIV/231/2005 z dnia 29 kwietnia 2005 r. w sprawie zatwierdzenia taryf za zbiorowe odprowadzenie ścieków deszczowych i roztopowych dla Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Końskich do miejskiej sieci kanalizacji deszczowej w Końskich, wniesionego przez Zarząd Dróg Powiatowych w Końskich,

i) oddania w użytkowanie wieczyste nieruchomości mienia gminnego w drodze bezprzetargowej z równoczesnym przeniesieniem własności budynków na rzecz Gminnej Spółdzielni Samopomoc Chłopska w Końskich,

j) sprzedaży nieruchomości mienia gminnego we wsi Sielpia w drodze bezprzetargowej na rzecz Fabryki Urządzeń Mechanicznych „Wykromet” Spółka Akcyjna w Częstochowie,

k) zaciągnięcia długoterminowego kredytu,

l) wyrażenia zgody na włączenie terenów położonych w obszarze Gminy Końskie w obszar Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Starachowice”,

m) wyrażenia zgody na włączenie terenów położonych w obszarze Gminy Końskie w obszar Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Starachowice”.

12. Informacja nt. funkcjonowania Staropolskiego Związku Gmin i Miast.

13. Rozpatrzenie i przyjęcie protokołu z kontroli Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej w Końskich.

14. Informacje i komunikaty.

15. Zakończenie obrad XXVIII sesji Rady Miejskiej.


Ad. pkt 4


Projekt uchwały w sprawie uzupełnienia składu Rady Miejskiej w Końskich Państwo radni otrzymali. Kandydat na radnego Pan Zbigniew Grabarczyk złożył pisemne oświadczenie o wyrażeniu zgody na objęcie mandatu radnego - poinformował Przewodniczący Rady.


Wobec braku uwag Przewodniczący obrad poddał pod głosowanie powyższy projekt uchwały.


Rada Miejska w obecności 20 radnych przy 20 głosach za (jednogłośnie) powzięła


U C H W A Ł Ę NR XXVIII/260/2005


która stanowi integralną część niniejszego protokołu.


Kolejnym akcentem dzisiejszej sesji stanowi złożenie ślubowania przez radnego, który uzyskał mandat do Rady Miejskiej. Odmowa złożenia ślubowania oznacza zrzeczenie się mandatu. Ślubowanie odbywa się w ten sposób, że po odczytaniu roty ślubowania wywołany radny powstaje i wypowiada słowo: „ślubuję”. Ślubowanie może być złożone z dodaniem zdania: „Tak mi dopomóż Bóg” – poinformował Przewodniczący Rady i odczytał treść roty cyt.:

„Wierny Konstytucji i prawu Rzeczypospolitej Polskiej, ślubuję uroczyście obowiązki radnego sprawować godnie, rzetelnie i uczciwie, mając na względzie dobro mojej gminy i jej mieszkańców”.


Radny Zbigniew Grabarczyk

Wstając złożył ślubowanie, wypowiadając słowo: „ślubuję”.


Przewodniczący Rady Miejskiej

Pogratulował Panu Zbigniewowi Grabarczykowi uzyskania mandatu do Rady Miejskiej i życzył jednocześnie pełnej satysfakcji i zadowolenia z pracy samorządowej.


Radny Zbigniew Grabarczyk

Podziękował Radzie Miejskiej za obdarzone zaufanie i przyjęcie „w szeregi radnych”.


Ad. pkt 5


W związku ze złożonym ślubowaniem przez radnego Pana Zbigniewa Grabarczyka Przewodniczący Rady Miejskiej przedstawił projekt uchwały w sprawie powołania radnego do składów osobowych Komisji.


Przewodniczący Rady Miejskiej

Zaproponował Panu radnemu Zbigniewowi Grabarczykowi członkostwo w Komisji Rozwoju Gospodarczego, Budżetu i Finansów oraz Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki Rady Miejskiej w Końskich. W Komisjach tych pracował Pan Zbigniew Stańczyk, który złożył mandat - przypomniał.


Radny Zbigniew Grabarczyk

Potwierdził gotowość podjęcia pracy w Komisji Rozwoju Gospodarczego, Budżetu i Fianansów. Co do proponowanego członkostwa w Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki, to nie posiada odpowiedniej doświadczenia w tej dziedzinie – zaznaczył. Dlatego jeśli któryś z radnych wyraziłby chęć dokonania zamiany do z chęcią wstąpiłby do składu Komisji Rewizyjnej – zaproponował.


Przewodniczący Rady Miejskiej

W związku z propozycją Pana radnego Zbigniewa Grabarczyka zapytał czy któryś z członków Komisji Rewizyjnej chciałby dokonać takiej zamiany.


Radny Władysław Ciepliński

Wyraził gotowość dokonania proponowanej zamiany. Złożył rezygnację z członkostwa w Komisji Rewizyjnej i zgłosił chęć wstąpienia do składu Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki. (Powyższa rezygnacja stanowi załącznik niniejszego protokołu).


Wobec braku uwag Przewodniczący obrad poddał pod głosowanie projekt uchwały w sprawie odwołania radnego Władysława Cieplińskiego ze składu osobowego Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej w Końskich.


Rada Miejska w obecności 21 radnych przy 17 głosach za i 4 glosach wstrzymujących się powzięła


U C H W A Ł Ę NR XXVIII/261/2005


która stanowi integralną część niniejszego protokołu.


Wobec braku uwag Przewodniczący obrad poddał pod głosowanie projekt uchwały w sprawie powołania radnego Władysława Cieplińskiego do składu osobowego Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki Rady Miejskiej w Końskich.


Rada Miejska w obecności 21 radnych przy 20 głosach za i 1 glosie wstrzymującym się powzięła


U C H W A Ł Ę NR XXVIII/262/2005


która stanowi integralną część niniejszego protokołu.


Przewodniczący obrad poddał pod głosowanie projekt uchwały w sprawie powołania radnego Zbigniewa Grabarczyka do stałych Komisji Rady Miejskiej.


Rada Miejska w obecności 21 radnych przy 21 głosach za (jednogłośnie) powzięła


U C H W A Ł Ę NR XXVIII/263/2005


która stanowi integralną część niniejszego protokołu.



Ad. pkt 6


Burmistrz Miasta i Gminy - Pan Krzysztof Obratański
Przedstawił informację o pracy Burmistrza w okresie między sesjami.

 

Oczytał „List Gratulacyjny” Wojewody Świętokrzyskiego - Pana Włodzimierza Wójcika dotyczący zajęcia przez Gminę Końskie wysokiej pozycji w Rankingu Samorządów dziennika „Rzeczpospolita”.

Poinformował, że w ubiegły poniedziałek odbyło się w Korytnicy szkolenie zorganizowane przez Świętokrzyski Związek Gmin. Szkolenie dotyczyło wielu spraw. Jednym z tematów była analiza studium uwarunkowań przestrzennych. Szkolenie zostało przeprowadzone w oparciu o uchwałę Rady Miejskiej w Końskich o ocenie studium uwarunkowań przestrzennych. Urzędnicy Urzędu Wojewódzkiego prowadzący szkolenie uznali uchwałę Rady Miejskiej w Końskich za modelowe rozwiązanie i wzór do naśladowania. W oparciu o tę uchwałę przeprowadzono analizę urbanistyczną.


Uwagi do przedstawionej informacji wnieśli:


Radny Krzysztof Lis

Zapytał jaka będzie długość budowanego chodnika przy ul. Gasińskiego w Modliszewicach.


Burmistrz Miasta i Gminy

Odpowiedział, że chodnik ma 306 m2 powierzchni i ok. 160 m2 bieżących. Jest tam niespełna 2 metry szerokości na przebiegu.


Wobec braku uwag Przewodniczący Rady Miejskiej stwierdził, że


Rada Miejska przyjęła przedłożoną informację do wiadomości.



Ad. pkt 7


Interpelacje i zapytania radnych wraz z udzielonymi odpowiedziami przez Burmistrza Miasta i Gminy


Przewodniczący obrad przypominał, że w myśl § 21 i § 22 Regulaminu Rady interpelacje składane są na piśmie, zaś zapytania mogą być składane na piśmie lub ustnie.


Radny Jan Grot

  1. Skrzyżowanie ulicy Warszawskiej z ulicą Armii Krajowej i Staszica, jest jednym z najniebezpieczniejszych skrzyżowań w mieście. W celu poprawy bezpieczeństwa zaproponował rozważenie możliwości wykonania „maleńkiego” ronda na tym skrzyżowaniu.


Odp.

Propozycja wydaje się być rzeczowa i merytorycznie uzasadniona. Wniosek o przyjęcie takiej koncepcji został już wcześniej złożony do Wojewódzkiego Świętokrzyskiego Zarządu Dróg. Koncepcja ta będzie niezbędna w momencie, kiedy ulica Staszica stanie się elementem wyjściowym dla obwodnicy kieleckiej. Obwodnica ta będzie się bowiem kończyć przy ulicy Staszica mającej odgrywać rolę łącznika z ulicą Warszawską. Przyjęcie tego postulatu mogłoby w sposób bezpieczny zorganizować ruch komunikacyjny.


  1. Ulica Partyzantów jest drogą krajową. Zaproponował zwrócenie się do zarządcy tej drogi o wykonanie przejścia dla pieszych na wysokości ulicy Jasnej.


Odp.

To, czy jest możliwe wykonanie przejścia dla pieszych na wysokości ulicy Jasnej powinien odpowiedzieć zarządca drogi, czyli Generalna Dyrekcja Dróg Publicznych i Autostrad. Według wstępnie uzyskanej opinii będzie to trudne do zrealizowania, ponieważ w niewielkiej odległości znajduje się przejście dla pieszych, której jest opatrzone sygnalizacją świetlną.

  1. Pismem z dn. 23.05.2005 r. został poinformowany, iż Kierownik Składu Budowlanego „Mrówka” zobowiązał się do wymiany ogrodzenia na nowe oraz o tym, że zostanie wyremontowany chodnik przy ulicy Ceramicznej i Mechanicznej. Prac tych jednak nie przeprowadzono – oznajmił.


Odp.

Polskie Składy Budowlane, które są właścicielami „Mrówki” i terenów po byłej spółdzielni „Młot” prowadzą prace modernizacyjne na tym terenie. Plan tych prac obejmuje również modernizację ogrodzenia i jest zgodny z przyjętym przez właściciela harmonogramem. To ogrodzenie według deklaracji właściciela zostanie wyremontowane.


  1. Pismem z dn. 19.04.2005 r. został poinformowany, że zostanie odnowione ogrodzenie okalające boisko na ul. Niepodległości. Prace te nie zostały podjęte – poinformował.


Odp. zostanie udzielona na piśmie.


  1. Przypomniał, że miał być przesunięty słup ogłoszeniowy, który jest usytuowany przy ulicy Kazanowskiej.


Odp. zostanie udzielona na piśmie.


  1. Zapytał co zostało zrobione w temacie zmiany ruchu kołowego w kierunku Przysuchy.


Odp.

Jeżeli chodzi o zorganizowanie ruchu samochodowego na Przysuchę przez ulicę Górną, Krzywą, to oznakowanie, które tą drogą skierowałoby cześć ruchu pozostaje w gestii zarządcy drogi. Wysłany został postulat zarówno do Generalnej Dyrekcji Dróg Publicznych i Autostrad, która zarządza drogą krajową nr 42 (droga wylotowa na Skarżysko) jak i do Świętokrzyskiego Wojewódzkiego Zarządu Dróg zarządzającym drogą na Przysuchę. Ulica Krzywa jest natomiast drogą powiatową.


  1. Przypomniał, że na jednej z ostatnich sesji została podjęta uchwała odnośnie płatnych parkingów. Jak dotąd nie został jednak ogłoszony przetarg.


Odp.

Nowelizacja uchwały o płatnych parkingach wymaga uprawomocnienia, które nastąpi w 14 dni po publikacji w Dzienniku Urzędowym. O ile wie, to sprawa publikacji się przeciąga w czasie i gmina nie ma na to wpływu. Natomiast rozstrzygnięcie przetargowe nie jest możliwe bez wcześniejszego uprawomocnienia się w/w uchwały. Przetarg zostanie ogłoszony tak szybko, jak to tylko będzie możliwe.


Radny Bogdan Kuśmierczyk


  1. Hala sportowa do późnych godzin wykorzystywana jest przez zainteresowane grupy osób, chcących poprawić swoją kondycję fizyczną i niekoniecznie są to zespoły sportowe. Czy po odliczeniu wszystkich kosztów, w kasie naszej Gminy pozostają z tego tytułu jakieś dochody zapytał.


Odp.

Sport i rekreacja zdobywają coraz większą popularność. Są firmy, które są gotowe płacić za swoich pracowników, by utrzymać ich w dobrej kondycji fizycznej i w dobrym samopoczuciu. Gmina Końskie nie jest pod tym względem wyjątkiem, choć stara hala sportowa przy ul. Stoińskiego nie jest tak do końca wykorzystywana w sposób komercyjny. Ogólnie, utrzymanie obiektów sportowych w ubiegłym roku, tj. 2 stadionów sportowych i hali sportowej kosztowało ok. 200 000 zł. Jest to koszt ogrzewania, oświetlenia, utrzymania personelu, wykonywania zabiegów agrotechnicznych na stadionach. Z tego hala sportowa pochłania 2/3 kosztów. Hala sportowa jest jednocześnie tym miejscem, które zarabia. Dochód z wynajmu hali za rok 2004 wyniósł ponad 50 000 zł. Dochód ten wynika z wykorzystania komercyjnego, a więc takiego, które jest pochodną umowy dwustronnej między zarządcą hali a tymi, którzy chcą z niej korzystać. W najbardziej atrakcyjnym czasie hala jest udostępniana dla młodych ludzi czynnie uprawiających sport. Trudno przeliczyć na złotówki wartość czasu wykorzystywanego na hali przez tych młodych ludzi. Wartość ta jest znaczna, ale nie jest wyrażona w bilansie samego utrzymania hali, ponieważ hala ta jest udostępniana dla tych osób nieodpłatnie.


  1. Zapytał czy plac na rogu ul. Kazanowskiej i Marszałka Piłsudskiego będzie miał nazwę i czy już jest w planach jego modernizacja. 25 lat temu powstała Solidarność. Ten powszechny ruch społeczny doprowadził do zmiany ustroju. Zwrócił się o nadanie temu placowi nazwy Placu lub Skweru Solidarności. Na Koneckim Wrześniu poseł Ziemi Koneckiej wywodził, że są momenty, gdy członkowie Rady ponad podziałami podejmują decyzje. Jego zdaniem taki moment teraz nadszedł.


Odp.

W roku 2004 ogłoszony został przetarg na zagospodarowanie wskazywanego placu. Przetarg ten niestety nie wyszedł. W roku bieżącym są przymiarki do czegoś takiego, co byłoby skorelowane zarówno z uchwałą Rady Miejskiej o parku kulturowym jak i z powstającym planem zabytków oraz nie będzie kolidowało z istniejącym stanem prawnym. Jego zdaniem na tym terenie konieczne będą zabiegi związane z „przetrzebieniem” istniejącego drzewostanu, z uwzględnieniem jego stanu i rodzaju, a następnie z nowymi nasadzeniami, tak, aby plac przyjął rolę skweru miejskiego. Kiedy ten plac powstanie, to wówczas będzie można wrócić do pomysłu jego nazwania. Są sprawy, w których Rada Miejska podejmuje decyzje ponad podziałami.


  1. 30 sierpnia zdesperowana mieszkanka naszego miasta, samotna matka czworga dzieci, podjęła próbę samobójstwa, skacząc z mostu do zbiornika wody w Pile. Zapytał czy ta osoba otrzymała jakąś pomoc ze strony Gminy.



Odp.

Los tej Pani nie jest mu znany. Podejmowane są próby uzyskania informacji. Odpowiedź w tej sprawie zostanie udzielona na piśmie po zebraniu stosownych informacji.


  1. Przy wjeździe do Nowych Sierosławic od strony Karolinowa, ulica Leśna jest wyasfaltowana, ale na pierwsze kilkanaście metrów tej ulicy zabrakło asfaltu. W konsekwencji wysypany tam żwirek rozsypuje się na drogę nr 42, co powoduje, że pojazdy, przy próbie hamowania, wpadają w poślizg. W tym miejscu było już kilka wypadków komunikacyjnych. Poprosił o wyeliminowanie tej przyczyny.


Odp.

Potwierdził istnienie nie wyasfaltowanego odcinka drogi w wymienionym miejscu. Przed wyasfaltowaniem tego odcinka drogi trzeba wcześniej uporządkować stan prawny tego terenu.


  1. Zapytał gdzie w Końskich znajduje się ulica J. Piłsudskiego. W spisie ulic, zgodnie z instrukcją RCI PESEL, jest ulica Marszałka Piłsudskiego. Na tabliczkach na większości budynków jest podobnie. Niektórzy właściciele domów, pewnie przez sentyment, pozostawili tabliczki z nazwą 22 Lipca. Na wprost Pomnika Kościuszki nawet z dopiskiem RPGKiM. Na słupach informacyjnych przy Urzędzie Skarbowym i przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych jest nazwa: ul. J. Piłsudskiego, a na wprost SDH jest ulica m. J. Piłsudskiego. Czy te tabliczki były malowane w czynie społecznym, czy może ktoś otrzymał za to zapłatę, a jeszcze ktoś inny dokonał odbioru roboty – zapytał.


Odp.

Główna ulica w Końskich nosi nazwę Marszałka Piłsudskiego. Poprzednio nosiła nazwę 22 lipca. W obecnej kadencji samorządu dla tej ulicy nie były zamawiane żadne tabliczki. W związku z tym, nie ma informacji w jaki sposób doszło do zmian, które są niezgodne z oficjalnym nazewnictwem. Chyba nikt w Polsce i w Końskich nie ma wątpliwości, że Józef Piłsudski i Marszałek Piłsudski to postacie tożsame. Mimo, że te zmiany nie powinny wprowadzać w błąd, to jednak powinny być zgodne z istniejącym prawem.


  1. Na ulicy Partyzantów obok „Domku Wnuczętów” „straszy” przechodniów suchy pień kasztanowca. Jego upadek może spowodować wypadek komunikacyjny. Poprosił o usunięcie tego zagrożenia.


Odp.

Poinformował, że stan wskazywanego kasztanowca zostanie sprawdzony.


  1. Teren wokół Szkoły Podstawowej w Kazanowie nie jest oświetlony. Gromadzą się tam palacze marihuany. Policja nie reaguje, bo towar ponoć jest dostarczany prosto z Warszawy. Zwrócił się o zainstalowanie oświetlenia wokół szkoły.


Odp.

Zagrożenie związane jest nie tyle z tym, iż teren jest nieoświetlony, ale z tym, co tam się dzieje. Jest to bardzo ważny sygnał. Postara się, aby ten sygnał stał się przedmiotem analizy w tamtejszej szkole. Zwróci się również do Policji o podjęcie działań prowadzących do kontroli tego terenu.


  1. Skrzyżowanie ulicy Spacerowej z Zachodnią od strony wysypiska śmieci. Nawierzchnia betonowa ulicy Zachodniej wcina się w pas drogowy ulicy Spacerowej. Ci z kierujących pojazdami, którzy zachowują stałą odległość od krawędzi jezdni, w tym miejscu automatycznie wyjeżdżają na środek drogi. Było tam już kilka wypadków komunikacyjnych – poinformował.


Odp.

Kolizyjność tego skrzyżowania wynikająca ze sposobu jego skonstruowania wydaje się być oczywista. Skrzyżowania podlegają zarządowi Zarządcy wyższej kategorii. Gmina ze swej strony przeprowadzi samodzielną analizę i zwróci się z wnioskami do Generalnej Dyrekcji Dróg Publicznych i Autostrad w celu podjęcia działań zmierzających do zmniejszenia zagrożenia wypadków komunikacyjnych na tym skrzyżowaniu.


  1. W marcu br. występował z zapytaniem, komu przyporządkowane są do utrzymania porządku poszczególne ulice w mieście. Niedługo po tym, na tablicy ogłoszeń, znajdującej się obok Sądu, zauważył plan miasta z ulicami zamalowanymi kilkoma kolorami. Niestety, ta mapka ma format A3, czyli 420 x 594mm i trudno jest dostrzec zaznaczone tam ulice. Natomiast duże plany miasta: na skwerku i przy ulicy Marszałka Piłsudskiego, nie mają takich oznaczeń. Zaznaczył, że te plany są nieaktualne. Naniesione są tam tylko jednostki gminy a nie ma jednostek powiatu. Natomiast z przedsiębiorstw są tylko te, które wpłaciły do gminy „haracz” za zaznaczenie ich na tym planie.


Odp.

Poszczególne ulice w mieście są przyporządkowane różnym zarządcom. Zgodnie z tym, co ilustruje plan miasta, dostępny w UMiG oraz na tablicy przed Sądem, rzeczywiście format tego planu jest taki, iż trudno przeciętnemu, mniej zainteresowanemu dostrzec na nim szczegóły. Natomiast duże plany powstały na tyle wcześniej, że nie było prawdopodobnie postulatu kolorystycznego zróżnicowania dróg z zależności od tego, kto nimi zarządza. O ile wie, to plany te powstały bez udziału funduszów gminnych, za zgodą władz gminnych, a sfinansowane zostały przez wpłaty przedsiębiorców, których reklamy ukazały się niejako przy okazji na tychże tablicach. Udział władz gminnych był więc tutaj niewielki, pośredni, w postaci wyrażenia zgody na umieszczenie tych tablic, a na nich herbu miasta Końskie. Staraniom przedsiębiorców, którzy oferowali budowę i usadowienie takich planów miasta towarzyszyła pomoc UMiG w postaci listu otwartego do przedsiębiorstw informującego o wyrażeniu zgody władz miast na takie działania. Przedsiębiorstwa, które mają swoje nazwy i reklamy na wskazywanych tablicach nie płaciły „haraczu” gminie, lecz przedsiębiorcom, którzy wykonali tablice. Relacji bezpośrednich gminy między tymi przedsiębiorcami nie było.


  1. Na czerwcowej sesji wprowadzono Regulamin korzystania z Sielpi. Zapytał jakie rezultaty dało jego wprowadzenie. Do Regulaminu, już na sesji, wprowadzony został punkt, zezwalający na wjazd pojazdów, których właściciele mają możliwość parkowania. Jest to zapis nieprecyzyjny. Możliwość parkowania, to nie to samo co parkowanie na własnym terenie. Jak to jest praktykowane – zapytał.


Odp.

Regulamin Sielpi przyjmowany na czerwcowej sesji Rady Miejskiej w bieżącym sezonie bezpośrednio nie oddziaływał na sytuację na Sielpi. Był natomiast znany najbardziej zainteresowanym i w ogólnych zarysach był przestrzegany. Jego zdaniem analiza skutków tego Regulaminu powinna być przeprowadzona na Komisji Prawa i Praworządności. Mimo, że sezon na Sielpi już się zakończył, to za wcześnie jest na dokonanie podsumowania. Z opinii Komendanta Powiatowego Policji oraz Komendanta Straży Miejskiej wynika, że obecny sezon na Sielpi był stosunkowo spokojny. Nie było specjalnych wydarzeń, które zagrażałaby bezpieczeństwu publicznemu. Na chwilę obecną jest za wcześnie na przedstawienie analizy skutków uchwalenia regulaminu dla Sielpi.


  1. Jeżeli między budynkiem, lub jego ogrodzeniem, a chodnikiem jest pas ziemi należący do gminy, to obowiązek odgarniania śniegu z chodnika leży po stronie gminy. W Końskich w wielu przypadkach między posesją a chodnikiem jest przestrzeń należąca do gminy. Jest również wielu mieszkańców, którzy gotowi są odstąpić gminie cząstkę swojej działki, by nie mieć styku z chodnikiem. Zapytał czy Gmina pójdzie w kierunku przejmowania tych marginesów, czy może rozszerzy chodniki do granicy z posesjami.




Odp.

W przypadku, gdy przestrzeń między chodnikiem a granicą posesji należy do gminy, to wówczas utrzymanie chodnika jest obowiązkiem gminy. Generalnie jednak chodniki służą przede wszystkim tym, którzy przy nich mieszkają. Powinno się dopasować granice posesji do granic chodników. O wiele łatwiej jest właścicielowi posesji utrzymać porządek w półmetrowym pasie zieleni niż miastu organizować prace tak znacznym stopniu rozproszenia powierzchni. Do tego dochodzi jeszcze sprawa utrzymania chodników.


  1. Droga dojazdowa na pola w Sierosławicach, w bok od drogi do Bedlenka po stronie Kazanowskiej, jest podkopana przez amatorów taniego piachu. W wyniku tego mógł tamtędy przejechać kombajn. Sprawcy nadal bezkarnie podkopują drogę - poinformował.


Odp.

Na wskazywaną sytuację służby UMiG w porozumieniu z zarządcą drogi będą reagowały, tak, aby wykryć sprawców podkopujących drogę.


  1. Park. Ozdoba miasta. Lampy mają klosze nie myte od zamontowania. Kto ma zapisane w zakresie czynności mycie tych lamp – zapytał.


Odp.

W poprzedniej kadencji samorządu oświetlenie parku miejskiego zostało przekazane nieodpłatnie na własność Zakładu Energetycznego. Właściciel oświetlenia odpowiada za jego stan. Gmina może tu jedynie postulować o poprawę stanu oświetlenia. Zawsze jednak rozmowy z Zakładem Energetycznym są bardzo trudne i ciężko jest doprowadzić do wyegzekwowania podstawowych obowiązków właścicielskich.


Radny Andrzej Zdunek

  1. Zapytał co się dzieje ostatnio w KTBS? Czy to prawda, że spółka ta ma zablokowane konto bankowe. Czy to prawda, że kontrole NIK i Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach wykryły w KTBS poważne nieprawidłowości, dotyczące przekształcenia Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w KTBS. Jego zdaniem uchwała Rady Miejskiej w sprawie likwidacji KTBS ma charakter intencyjny, ponieważ decyzję o likwidacji spółki podejmuje walne zgromadzenie członków spółki. Wątpliwość budzi paragraf 2 tej uchwały, w którym zapisano, iż przekształcenie spółki KTBS w ZGM musi się odbyć na takich zasadach, że pracownicy mają przejść do nowego zakładu. Tymczasem kodeks pracy nic na ten temat nie mówi. Jest w nim natomiast zapis, iż w przypadku upadłości czy likwidacji spółki nie obowiązują żadne artykuły z kodeksu pracy dotyczące ochrony pracowników. Dlatego też nie głosował za przyjęciem stanowiska Komisji Rewizyjnej w sprawie skargi złożonej na działania Prezesa KTBS, działania niby niezgodne z prawem – zaznaczył.


Odp.

Ze zdziwieniem przyjął informację, że konta bankowe KTBS są zablokowane. Według jego informacji KTBS ma ze swej działalności dodatnie wyniki. Z dostawcami mediów rozlicza się na bieżąco. Być może jednak nie ma pełnych informacji. W związku z tym poprosił Prezesa KTBS o udzielenie odpowiedzi w tej sprawie. Potwierdził trwającą od maja br. kontrolę Najwyższej Izby Kontroli w KTBS. Kontrola ta w bieżącym tygodniu zakończyła się naradą pokontrolną. Kontrola została częściowo rozciągnięta również na UMiG w Końskich. Było to spowodowane wykrytymi przez NIK nieprawidłowościami w trakcie przekształcania Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w KTBS. Sprawa była na tyle poważna, że w naradzie pokontrolnej osobiście wziął udział Dyrektor Delegatury NIK w Kielcach – Pan Poddębniak. Protokół pokontrolny nie został jeszcze przekazany. Otrzymał informację, że w związku z wykrytymi w KTBS nieprawidłowościami Komenda Wojewódzka Policji w Kielcach wszczęła postępowanie. Dotyczy to okresu przekształcenia Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w KTBS.


Pan Sławomir Kuzdak – Prezes KTBS

Informacja, że KTBS ma zablokowane konta bankowe nie jest prawdziwa. Spółka funkcjonuje prawidłowo. Wszystkie faktury są na bieżąco rozliczane. Pojawił się natomiast drobny epizod za poprzedniego Zarządu KTBS kiedy Prezesem był Pan Kowalczyk. Nie ma dokumentów, które by wskazywały, iż KTBS ma zobowiązania. Dysponuje tylko notą księgową – składka członkowska za 2002 r. – 5 000 zł. Za 2003 r. była to kwota 1 000 zł. Nie wie skąd takie zobowiązanie wobec KTBS powstało. W tej chwili trwają wyjaśnienia. Ogólnopolska Izba Gospodarcza dała informacje do Krajowego Rejestru Długów. Stąd też być może pojawiła się informacja o zablokowanych kontach KTBS.


  1. Zapytał dlaczego Policja nie reaguje na organizowane przez kierowców „wyścigi” samochodowe ulicami Końskich. Poprosił o zainteresowanie tym problemem Policji.


Odp.

Zobowiązał się przekazać informację o organizowanych wyścigach samochodowych na Policję.

Poinformował, że na stanowisku Komendanta Powiatowego Policji w Końskich nastąpi z dniem 1 października br. zmiana. Dotychczasowy Komendant – Pan Robert Dybka przechodzi do pracy w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Kielcach. Jego miejsce zajmie obecny Z-ca Komendanta Powiatowego Policji w Jędrzejowie.

Radna Barbara Zielińska

Zapytanie dotyczy wniosku, który składała na poprzedniej sesji, o którym dzisiaj wspominała. Uważa, że ten wniosek winien być poddany pod głosowanie, wniosek, który złożyła na poprzedniej sesji. Odnosi wrażenie, że Pan Przewodniczący sam taką decyzję podjął o tym, aby projekt uchwały o którym mówiła na początku sesji nie znalazł się w porządku obrad. Uważa, że jej wniosek powinien być poddany pod głosowanie i cała Rada powinna zdecydować o tym czy mandat radnego powinien być uchylony czy nie. Zwróciła się do Przewodniczącego Rady o odpowiedź w tej sprawie na piśmie.


Odp. Przewodniczącego Rady zostanie udzielona na piśmie.


Wszystkie interpelacje i zapytania zostały złożone na piśmie i stanowią załączniki niniejszego protokołu.


Potrzebę uzyskania odpowiedzi na piśmie na złożone interpelacje i zapytania zgłosili radni: Jan Grot oraz Barbara Zielińska (od Przewodniczącego Rady).


Wobec braku uwag Przewodniczący Rady Miejskiej stwierdził, że

Rada Miejska otrzymane odpowiedzi przyjęła do wiadomości.


Ad. pkt 8


Pan Marek Gucwa – Z-ca Kierownika Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Końskich

Przedstawił informację nt. środków na finansowanie działań „Zalesianie Gruntów Rolnych” i „Wspieranie Przedsięwzięć Rolnośrodowiskowych oraz Poprawy Dobrostanu Zwierząt” w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Gmina Końskie wybitnie kwalifikuje się do pewnych działań znajdujących się w Planie Rozwoju Obszarów Wiejskich. Jakość niektórych gleb nie predysponuje ich do prowadzenia gospodarki rolnej. We wspomnianym Planie znalazły się m.in. dwa działania, które posiadają niewykorzystany budżet. Poinformował, że wszyscy zainteresowani szczegółowe informacje na temat warunków zalesiania gruntów mogą uzyskać w Biurze Powiatowym mieszczącym się w Końskich przy ul. Staszica w budynku Starostwa Powiatowego. Wspieranie Przedsięwzięć Rolnośrodowiskowych oraz Poprawy Dobrostanu Zwierząt jest realizowane w tzw. pakietach. Płatności te są przeliczane w złotówkach na hektar na rok. Do tych pakietów należy: „rolnictwo zrównoważone” polegające na ograniczeniu nawożenia; „rolnictwo ekologiczne” wykorzystujące metody ekologiczne; utrzymanie łąk ekstensywnych (wykaszanie łąk w określonych okresach czasu); zachowanie ginących gatunków zwierząt; ochrona gleb i wód polegająca na stosowaniu plonów i międzyplonów dla jak najdłuższego utrzymania okrywy roślinnej na glebie; strefy buforowe; zachowanie lokalnych ras zwierząt gospodarskich. Za to są płacone konkretne pieniądze np. w rolnictwie zrównoważonym jest to 160 zł na hektar rocznie, w rolnictwie ekologicznym od 260 zł do 1800 zł, za utrzymywanie łąk ekstensywnych od 400 zł do 1000 zł, za ochronę wód i gleb od 330 zł do 570 zł, przy strefach buforowych od 18 do 64 zł na 100 metrów bieżących, za zachowywanie ginących lokalnych ras zwierząt gospodarskich od 300 do 1300 zł. W celu uzyskania szczegółowych informacji należy zgłosić się do Biura Powiatowego mieszczącego się w budynku Starostwa Powiatowego przy ul. Staszica w Końskich.

Wnioski o zalesianie gruntów rolnych przyjmowane są w okresie czerwca – lipca. Działka przeznaczona do zalesienia nie może być mniejsza niż 30 arów i musi mieć nie mniej niż 20 metrów szerokości. Działka taka musi się znaleźć w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego bądź też w studium uwarunkowań przestrzennych. Następnie Nadleśniczy sporządza plan zalesieniowy. Po spełnieniu wymaganych warunków wydawana jest decyzja o zalesieniu. Na pokrycie kosztów zalesienia Biuro Powiatowe wypłaca środki. Takie wsparcie wynosi od 4 300 zł do 8 300 zł na hektar. Przez 5 lat wypłacana jest tzw. premia pielęgnacyjna wynosząca od 420 zł. do 1 100 zł. na hektar, aby można było zachować uprawę w należytym stanie. W piątym roku starosta na wniosek zainteresowanego powinien przekwalifikować teren z rolnego na leśny. Następnie przyznawana jest premia zalesieniowa na okres 20 lat w wysokości od 360 zł do 1400 zł na hektar na rok. Zaprosił wszystkich zainteresowanych po bliższe informacje do Biura Powiatowego.


Burmistrz Miasta i Gminy

Zadeklarował zorganizowanie spotkania z sołtysami, którzy otrzymaliby stosowne materiały a na piśmie a następnie upubliczniliby je w środowisku wiejskim.


Wobec braku uwag Przewodniczący Rady Miejskiej stwierdził, że

Rada Miejska przyjęła przedłożoną informację do wiadomości.


Ad. pkt 9


Ocena realizacji budżetu miasta i gminy za I półrocze 2005 r.


Burmistrz Miasta i Gminy przestawił informację o przebiegu wykonania budżetu miasta i gminy za I półrocze 2005 r.


Radny Zbigniew Kowalczyk – Przewodniczący Komisji Rewizyjnej przedstawił opinię Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej w Końskich do informacji o wykonaniu budżetu Miasta i Gminy Końskie za I półrocze 2005 r., która stanowi załącznik niniejszego protokołu.


Przewodniczący obrad

Poinformował, że Regionalna Izba Obrachunkowa w Kielcach uchwałą Nr 1129/2005 Składu Orzekającego II z dnia 6 września 2005 r. wyraziła opinię pozytywną o przebiegu wykonania budżetu Miasta i Gminy Końskie za I półrocze 2005 r. Poinformował, że informacja z wykonania budżetu Miasta i Gminy za I półrocze 2004 r. wraz z projektem uchwały w sprawie jej przyjęcia opiniowały właściwe Komisje Rady Miejskiej i wyraziły pozytywną opinię.


Uwagi do przedstawionej informacji wnieśli:


Radny Zbigniew Kowalczyk

Zapytał jak ma się sprawa wykupów działek pod obwodnicę kielecką. O ile wie, to decyzja o warunkach zabudowy jest ważna do końca bieżącego roku. Czy do tego czasu wykupy zostaną przeprowadzone? W budżecie na wykup działek zapisana jest kwota 400 000 zł. Tymczasem z informacji uzyskanej od Pana Naczelnika Wydziale Rolnictwa i Gospodarki Gruntami wynika, iż pozostałe do wykupienia nieruchomości są dużo droższe.


Burmistrz Miasta i Gminy

Do wykupienia pod obwodnicę kielecką pozostały 4 ważne działki zabudowane. Negocjacje z właścicielami trwają już dość długo. Problem polega na tym, iż właściciele mają świadomość, że bez nabycia przez gminę ich działek inwestycja budowy obwodnicy nie ruszy. W związku z tym mają poczucie wartości mniej lub bardziej subiektywnie odczuwanej. Z drugiej strony gmina dysponuje szacunkami biegłych, które określają pewne granice postępowania negocjacyjnego. W związku z tym istnieją dwie możliwości. Pierwsza to wyjście w negocjacjach poza przybliżone ramy kwot ustalonych przez biegłych rzeczoznawców określających wartość nieruchomości podlegających wykupowi. Druga możliwość to wobec zbliżającego się terminu, w którym trzeba będzie wystąpić o pozwolenie na budowę, wszcząć postępowanie wywłaszczeniowe. Na chwilę obecną ponad 90% gruntu na tym odcinku jest własnością Gminy. Cała część od ul. Piłsudskiego do ul. Staszica należy już do Gminy. Znaczna część gruntu między ul. Krakowską a ul. Piłsudskiego należy również do Gminy. Pozostaje do rozstrzygnięcia kwestia w jakim kierunku iść. Różnice między szacunkami biegłych a oczekiwaniami potencjalnych zbywających są ogromne. W związku z tym istnieje problem wyboru kierunku działania. W przypadku jednej z nieruchomości szacunki biegłego opiewają na wartość ok. 180 000 zł. Natomiast oczekiwanie właściciela nieruchomości wyrażone na piśmie zbliża się do 500 000 zł. Wyrażenie zgody na tak wysoką kwotę naraziłoby gminę na zarzut ze strony tych, którzy sprzedali dobrowolnie swoje działki pod obwodnicę, iż gmina postąpiła wobec nich nieuczciwie. Z drugiej strony procedura wywłaszczeniowa jest bardzo nieprzyjemna. Stanowi ostateczność. Postawił pytanie czy gminę stać na to, by z jednej strony narazić się na wspomniane zarzuty płacąc za działki znacznie więcej niż wynika to z szacunków biegłych rzeczoznawców czy też narazić się na działania, które są z zasady nieprzyjemne dla wszystkich stron. Budowa obwodnicy jest planowana od kilkudziesięciu lat i bardzo długo oczekiwana. Chciałby poznać opinię radnych na które z tych dwóch działań się zdecydować. Zwrócił się o wyrażenie takiej opinii poprzez głosowanie i zajęcie w ten sposób stanowiska w tej sprawie. Opinia taka ułatwi mu podjęcie decyzji czy zgodzić się na 3-4-krotnie wyższą od szacunków rzeczoznawców cenę proponowaną przez właścicieli działek pod obwodnicę czy też wszcząć procedurą wywłaszczeniową. Oczywiście procedura wywłaszczeniowa nie oznacza przejęcia działek za darmo. Ona tylko przesądza o tym, iż spór dotyczący wartości przeniesiony jest na zewnątrz. Wówczas Sąd powołuje biegłego, który wycenia wartość nieruchomości. Na tej wycenie Sąd się opiera przy ustalaniu wysokości odszkodowania. Zaznaczył, że sprawa ta nie dotyczy ludzi ubogich, wprost przeciwnie. Czas nagli, ponieważ do połowy października gmina powinna złożyć do Starosta wnioski o wszczęcie procedury wywłaszczeniowej. Zapytał radnych czy Ci mogą mu w tej sprawie pomóc poprzez zajęcie stanowiska.


Przewodniczący Rady Miejskiej

W związku z prośbą Burmistrza zapytał czy ktoś z radnych zechciałby wyrazić swoją opinię w tej sprawie.


Radny Jan Wiaderny

Budowa obwodnicy jest konieczna. Trzeba zrobić wszystko by to zadanie zrealizować. Pod tą inwestycję wykupionych zostało ponad 40 działek, pozostały jeszcze do przejęcia 4 „oporne” działki. Stojący na działce dom stanowi dorobek życia jego właściciela. Trzeba więc do tej sprawy podejść delikatnie. Jego zdaniem należy tutaj szukać kompromisu w negocjacjach, nie wybierać rozwiązania siłowego.


Radny Jerzy Gołacki

Jego zdaniem trzeba wziąć pod uwagę dobro wspólne. Powinno się więc jak najszybciej wszcząć procedury wywłaszczeniowe. Mimo wszczęcia procedur wywłaszczeniowych nadal będzie można dojść do porozumienia z właścicielami nieruchomości poprzez negocjacje. Jeśli nie osiągnie z nimi kompromisu to wówczas Sąd wyznaczy realną wartość działek.


Przewodniczący Rady Miejskiej

Z wypowiedzi radnych wynika, że Pan Burmistrz otrzymał dwa przeciwstawne rozwiązania zaistniałej sytuacji i będzie musiał dokonać wyboru. Zwrócił się do radnych, iż jeśli któryś z nich ma pomysł na to, w jaki można pomóc Burmistrzowi, to niech po przemyśleniu sprawy zwróci się z tym do Burmistrza. Wydaje mu się, iż Burmistrz znajdzie rozwiązanie umożliwiające wybudowanie obwodnicy kieleckiej.


Burmistrz Miasta i Gminy

Zwrócił się do Rady o zajęcie stanowiska w dyskutowanej sprawie poprzez głosowanie. Wszczęcie procedury wywłaszczeniowej nie oznacza końca negocjacji. Jeśli strony dojdą do porozumienia to wniosek wywłaszczeniowy można wycofać. Zapytał radnych czy otrzyma od nich upoważnienie do wyrażenia zgody na cenę działek, jakiej domagają się właściciele działek pozostałych do wykupienia. W grę wchodzą bowiem pieniądze publiczne. Czy też ma wszcząć procedury wywłaszczeniowe.


Radny Jerzy Grodzki

Zapytał czy byłoby możliwe poznanie nazwisk właścicieli działek do przejęcia. Burmistrz mówił, że nie dotyczy to ludzi biednych. Gdyby znał nazwiska tych osób to być może łatwiej byłoby mu zająć stanowisko w tej sprawie.


Przewodniczący Rady Miejskiej

Wracając do punktu porządku obrad dotyczącego rozpatrzenia sprawozdania z wykonania budżetu za I półrocze 2005 r. zaznaczył, iż do sprawy wykupu działek wróci się w późniejszym czasie.


Wobec braku uwag Przewodniczący obrad poddał pod głosowanie projekt uchwały w sprawie przyjęcia informacji o przebiegu wykonania budżetu Miasta i Gminy Końskie za I półrocze 2005 r.


Rada Miejska w obecności 21 radnych przy 18 głosach za i 3 glosach wstrzymujących się powzięła


U C H W A Ł Ę NR XXVIII /264/ 2005


która stanowi integralną część niniejszego protokołu.




Ad. Pkt 10


Ocena stanu przygotowania placówek oświatowych do nowego roku szkolnego


Przewodniczący Rady Miejskiej

Poprosił Burmistrza Miasta i Gminy Końskie o przedstawienie informacji nt. stanu przygotowania placówek oświatowych do nowego roku szkolnego.


Burmistrz Miasta i Gminy

Nie był poinformowany, że ma przygotować taką informację. Z jego wiedzy wynikało, iż taka informacja jest w przygotowaniu Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki. Materiał, którym dysponuje był w posiadaniu Komisji. Dlatego też, ze swej strony może powiedzieć tylko, iż placówki oświatowe są dobrze przygotowane do nowego roku szkolnego.


Przewodniczący Rady Miejskiej

Jeśli jest zaplanowany temat pracy Rady Miejskiej, to po stronie Burmistrza leży zasada, iż ten przedstawia informację na dany temat. Natomiast po stronie Komisji leży obowiązek przedstawienia opinii w tej sprawie. Sprawy mogą być czasami tożsame, ale takie są zasady.


Pan Krzysztof JasińskiPrzewodniczący Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki

Przedstawił informację Komisji na temat stanu przygotowań placówek oświatowych do nowego roku szkolnego. (Powyższa informacja stanowi załącznik niniejszego protokołu).


Uwagi do przedstawionych informacji wnieśli:


Przewodniczący Rady Miejskiej

Zapytał czy informacja przedstawiona przez Pana Krzysztofa Jasińskiego została przez Komisję przyjęta w drodze głosowania.


Pan Krzysztof JasińskiPrzewodniczący Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki

W dotychczasowej praktyce, przynajmniej od roku 1990, Komisja nigdy nie przyjmowała takiej informacji. Komisja w trakcie kontroli wyrażała swoje uwagi i jeśli były rozbieżności, to każdy z członków Komisji miał prawo wnieść uwagi do protokołu. Taka informacja „znalazła się w rękach” każdego z członków Komisji i każdy z nich mógł się z jej treścią zapoznać.




Wobec braku innych uwag Przewodniczący Rady Miejskiej stwierdził, że

Rada Miejska przedstawione informacje przyjęła do wiadomości.



Ad. pkt 11


Rozpatrzenie projektów uchwał


a)

Projekt uchwały w sprawie zmian w budżecie na 2005 r. był opiniowany przez Komisje Rady Miejskiej (z wyjątkiem Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki) i uzyskał pozytywną opinię – poinformował Przewodniczący obrad.


Radny Zbigniew Kowalczyk

W dziale 926 – Kultura Fizyczna i Sport zmniejsza się kwotę 549 000 zł na inwestycję – rezygnacja z budowy instalacji solarnej w Pływalni Miejskiej. Na Komisji Pan Jerzy Rąbalski – Z-ca Burmistrza tłumaczył, iż chodzi o zmianę sposobu finansowania inwestycji. Czy jest to związane z tą wypowiedzią czy po prostu chodzi o rezygnację z instalacji solarnej.


Burmistrz Miasta i Gminy

Ta inwestycja miała być dofinansowana ze źródeł Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. Jednak w przypadku tego typu inwestycji – nośnik energii i kotłownie, to wielkość dofinansowania jest zależna od mocy grzewczej. W związku z tym, można byłoby tutaj liczyć na stosunkowo niewielką dotację, a większość przyznanych środków miałaby charakter pożyczki, tyle że nie komercyjnej. To, jakie będą oszczędności z tytułu tej inwestycji można się było dowiedzieć dopiero po wykonaniu dwóch dokumentów, t.j. audytu termicznego oraz dokumentacji technicznej. Wartość energetyczna tej instalacji pozwoli na zmniejszenie zużycia energii o 15%. Nie jest to mało, ale biorąc pod uwagę wartość inwestycji nie jest to dużo. Będzie się opłacało zrealizować tą inwestycję, kiedy większość środków będzie pochodziła z zewnątrz. Opublikowane zostały informacje o tzw. norweskim instrumencie finansowym. Jednym z preferencji tego instrumentu jest wspieranie inwestycji w dziedzinie odnawialnych źródeł energii, z uwzględnieniem kolektorów słonecznych. Bardziej racjonalne jest sięgnięcie po ten instrument finansowy, ponieważ dotacja dla samorządu w przypadku takiej inwestycji może sięgnąć 85% . Zamiast pożyczki można by było liczyć na dotację. Jeśli tego dofinansowania gmina nie uzyska, to zawsze będzie można wrócić do pomysłu pomocy z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. Podtrzymał wniosek o wykonaniu instalacji solarnej w przyszłości. Trzeba znaleźć bardziej wydajne źródło finansowania tego zadania, mnie obciążające gminę.


Wobec braku innych uwag Przewodniczący obrad poddał pod głosowanie powyższy projekt uchwały


Rada Miejska w obecności 21 radnych przy 16 głosach za i 5 głosach wstrzymujących się powzięła


U C H W A Ł Ę NR XXVIII/265/2005


która stanowi integralną część niniejszego protokołu.


b)

Projekt uchwały w sprawie zamiany nieruchomości między Gminą Końskie a właścicielem Sergiuszem Gałwiaczkiem był opiniowany przez właściwą Komisję Rady Miejskiej – Komisję Rozwoju Gospodarczego, Budżetu i Finansów i uzyskał pozytywną opinię – poinformował Przewodniczący Rady Miejskiej.


Wobec braku uwag Przewodniczący obrad poddał pod głosowanie powyższy projekt uchwały.


Rada Miejska w obecności 21 radnych przy 9 głosach za, 11 głosach przeciwnych i 1 głosie wstrzymującym się projekt uchwały odrzuciła.


Radny Jerzy Gołacki

Zauważył, że skoro opinia Komisji do tego projektu uchwały była pozytywna, a teraz na sesji projekt został odrzucony, to oznacza, iż wielu radnych zmieniło zdanie.


c)

Projekt uchwały w sprawie zamiany nieruchomości między Gminą Końskie a właścicielką Grażyną Szczukocką był opiniowany przez właściwą Komisję Rady Miejskiej – Komisję Rozwoju Gospodarczego, Budżetu i Finansów i uzyskał pozytywną opinię – poinformował Przewodniczący obrad.

Wobec braku uwag Przewodniczący obrad poddał pod głosowanie powyższy projekt uchwały


Rada Miejska w obecności 21 radnych przy 18 głosach za i 3 głosach wstrzymujących się powzięła


U C H W A Ł Ę NR XXVIII/266/2005


która stanowi integralną część niniejszego protokołu.


d)

Projekt uchwały w sprawie nieodpłatnego przekazania w formie darowizny na rzecz Powiatu Koneckiego chodnika przy ul. Polnej w Końskich był opiniowany przez Komisje Rady Miejskiej (z wyjątkiem Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki) i uzyskał pozytywną opinię – poinformował Przewodniczący Rady. Uchwała Rady Miejskiej w tej sprawie została rozstrzygnięciem nadzorczym uchylona. Stosowne poprawki zostały do projektu uchwały wprowadzone – dodał.


Wobec braku uwag Przewodniczący obrad poddał pod głosowanie powyższy projekt uchwały.


Rada Miejska w obecności 21 radnych przy 20 głosach za i 1 głosie wstrzymującym się powzięła


U C H W A Ł Ę NR XXVIII/267/2005


która stanowi integralną część niniejszego protokołu.



e)

Projekt uchwały zmieniającej Uchwałę Nr IX/113/99 Rady Miejskiej w Końskich z dnia 9 września 1999 r. w sprawie zmiany nazwy Straży Gminnej na Straż Miejską w Końskich oraz uchwalenia Statutu Straży Miejskiej był opiniowany przez właściwą Komisję Rady Miejskiej – Komisję Prawa
i Praworządności i uzyskał pozytywną opinię. – poinformował Przewodniczący Rady.


Wobec braku innych uwag Przewodniczący obrad poddał pod głosowanie powyższy projekt uchwały.


Rada Miejska w obecności 21 radnych przy 21 głosach za (jednogłośnie) powzięła


U C H W A Ł Ę NR XXVIII/268/2005


która stanowi integralną część niniejszego protokołu.


f)

Projekt uchwały w sprawie uchylenia Uchwały Rady Miejskiej w Końskich Nr XXX/380/98 z dnia 10 czerwca 1998 roku w sprawie sprzedaży lokali użytkowych w budynkach stanowiących własność Gminy Końskie był opiniowany przez Komisję Prawa i Praworządności oraz Komisję Rozwoju Gospodarczego, Budżetu i Finansów Rady Miejskiej i nie uzyskał żadnej opinii. Na Komisji Prawa 1 radny głosował za wydaniem pozytywnej opinii, 1 był przeciw a 7 wstrzymało się od głosu. Na Komisji Rozwoju Gospodarczego natomiast 8 radnych wstrzymało się od głosu – poinformował Przewodniczący Rady.


Wobec braku innych uwag Przewodniczący obrad poddał pod głosowanie powyższy projekt uchwały.


Rada Miejska w obecności 21 radnych przy 12 głosach przeciwnych i 9 głosach wstrzymujących się projekt uchwały odrzuciła.


g)

Projekt uchwały w sprawie wezwania do usunięcia naruszenia interesu prawnego spowodowanego podjęciem uchwały Nr XXIV/231/2005 z dnia 29 kwietnia 2005 r. w sprawie zatwierdzenia taryf za zbiorowe odprowadzenie ścieków deszczowych i roztopowych dla Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Końskich do miejskiej sieci kanalizacji deszczowej w Końskich, wniesionego przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Kielcach był opiniowany przez Komisje Rady Miejskiej (z wyjątkiem Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki) i uzyskał pozytywną opinię – poinformował Przewodniczący Rady.


Wobec braku uwag Przewodniczący obrad poddał pod głosowanie powyższy projekt uchwały wraz z wnioskiem.


Rada Miejska w obecności 21 radnych przy 21 głosach za (jednogłośnie) powzięła


U C H W A Ł Ę NR XXVIII/269/2005


która stanowi integralną część niniejszego protokołu.


h)

Projekt uchwały w sprawie wezwania do usunięcia naruszenia interesu prawnego spowodowanego podjęciem uchwały Nr XXIV/231/2005 z dnia 29 kwietnia 2005 r. w sprawie zatwierdzenia taryf za zbiorowe odprowadzenie ścieków deszczowych i roztopowych dla Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Końskich do miejskiej sieci kanalizacji deszczowej w Końskich, wniesionego przez Zarząd Dróg Powiatowych w Końskich był opiniowany przez Komisje Rady Miejskiej (z wyjątkiem Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki) i uzyskał pozytywną opinię – poinformował Przewodniczący Rady.


Wobec braku uwag Przewodniczący obrad poddał pod głosowanie powyższy projekt uchwały.


Rada Miejska w obecności 21 radnych przy 21 głosach za (jednogłośnie) powzięła


U C H W A Ł Ę NR XXVIII/270/2005


która stanowi integralną część niniejszego protokołu.


i)

Projekt uchwały w sprawie oddania w użytkowanie wieczyste nieruchomości mienia gminnego w drodze bezprzetargowej z równoczesnym przeniesieniem własności budynków na rzecz Gminnej Spółdzielni Samopomoc Chłopska w Końskich był opiniowany przez Komisje Rady Miejskiej (z wyjątkiem Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki oraz Komisji Ochrony Zdrowia, Pomocy Społecznej i Ochrony Środowiska) i uzyskał pozytywną opinię – poinformował Przewodniczący Rady.

Wobec braku uwag Przewodniczący obrad poddał pod głosowanie powyższy projekt uchwały.


Rada Miejska w obecności 21 radnych przy 21 głosach za (jednogłośnie) powzięła


U C H W A Ł Ę NR XXVIII/271/2005


która stanowi integralną część niniejszego protokołu.



j)

Projekt uchwały w sprawie sprzedaży nieruchomości mienia gminnego we wsi Sielpia w drodze bezprzetargowej na rzecz Fabryki Urządzeń Mechanicznych „Wykromet” Spółka Akcyjna w Częstochowie był opiniowany przez Komisje Rady Miejskiej (z wyjątkiem Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki oraz Komisji Ochrony Zdrowia, Pomocy Społecznej i Ochrony Środowiska) i uzyskał pozytywną opinię – poinformował Przewodniczący Rady.


Wobec braku uwag Przewodniczący obrad poddał pod głosowanie powyższy projekt uchwały.


Rada Miejska w obecności 21 radnych przy 19 głosach za i 2 glosach wstrzymujących się powzięła


U C H W A Ł Ę NR XXVIII/272/2005


która stanowi integralną część niniejszego protokołu.


k)

Projekt uchwały w sprawie zaciągnięcia długoterminowego kredytu był opiniowany przez Komisję Rozwoju Gospodarczego, Budżetu i Finansów Rady Miejskiej i uzyskał pozytywną opinię – poinformował Przewodniczący Rady.


Wobec braku uwag Przewodniczący obrad poddał pod głosowanie powyższy projekt uchwały.


Rada Miejska w obecności 21 radnych przy 21 głosach za (jednogłośnie) powzięła


U C H W A Ł Ę NR XXVIII/273/2005


która stanowi integralną część niniejszego protokołu.


l)

Projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na włączenie terenów położonych w obszarze Gminy Końskie w obszar Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Starachowice” był opiniowany przez Komisję Rozwoju Gospodarczego, Budżetu i Finansów Rady Miejskiej i uzyskał pozytywną opinię – poinformował Przewodniczący Rady. Projekt ten dotyczy terenów przy ul. Odlewniczej
w Końskich.


Wobec braku uwag Przewodniczący obrad poddał pod głosowanie powyższy projekt uchwały.


Rada Miejska w obecności 21 radnych przy 20 głosach za i 1 głosie wstrzymującym się powzięła


U C H W A Ł Ę NR XXVIII/274/2005


która stanowi integralną część niniejszego protokołu.


m)

Projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na włączenie terenów położonych w obszarze Gminy Końskie w obszar Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Starachowice” nie był opiniowany przez Komisje Rady Miejskiej. Projekt ten radni otrzymali przed sesją – poinformował Przewodniczący Rady.


Wobec braku uwag Przewodniczący obrad poddał pod głosowanie powyższy projekt uchwały.


Rada Miejska w obecności 21 radnych przy 12 głosach za, 2 głosach przeciwnych i 7 głosach wstrzymujących się powzięła


U C H W A Ł Ę NR XXVIII/275/2005


która stanowi integralną część niniejszego protokołu.


Ad. pkt 12


Burmistrz Miasta i Gminy

Przedstawił informację nt. funkcjonowania Staropolskiego Związku Gmin i Miast.

W dniu 27 listopada 2003 r. Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji wpisał Staropolski Związek Miast i Gmin do rejestru związków międzygminnych. Skupia on wszystkie gminy powiatu koneckiego. Głównym celem tego Związku było prowadzenie regionalnej polityki rozwoju, zwłaszcza w dziedzinie ekologii, reprezentowanie interesów gmin wchodzących w skład Związku na forum krajowym i zagranicznym, tworzenie lepszych warunków dla rozwoju turystyki. Do chwili obecnej odbyto 7 posiedzeń Walnego Zgromadzenia Związku. W myśl Statutu tego Związku, jego organami są Walne Zgromadzenie Związku oraz Zarząd. W trakcie posiedzeń Walnego Zgromadzenia Związku podjęto 11 uchwał dotyczących m.in. wysokości rocznej składki członkowskiej. Wysokość tej składki jest proporcjonalna do liczby mieszkańców poszczególnych gmin w wysokości 20 groszy liczonej na 1 mieszkańca. Dla gminy Końskie ta składka wynosi
7673,80 zł. Kolejne uchwały to m.in. budżet na 2005 r., wdrożenie programu „Ekolog”. W okresie od 1 czerwca do 30 września realizowany jest specjalny program pod nazwą „Ekolog”. Zasadniczym jego przesłaniem jest połączenie możliwości skorzystania z istniejących rozwiązań będących w dyspozycji Urzędu Pracy i połączenie ich z ideą likwidacji dzikich wysypisk śmieci, renowacją terenów przylegających do zbiorników wodnych, renowacją miejsc pamięci narodowej itp. Program nie jest jeszcze zakończony więc trudno jest teraz mówić o jego kompletnej ocenie. W skali Związku Gmin zatrudnionych zostało 176 osób, z tego 55 osób na terenie miasta i gminy Końskie. Zlikwidowano bardzo dużą ilość dzikich wysypisk, które po likwidacji stały się przedmiotem kontroli co do możliwości ich ponownego odtworzenia. Program ten nie byłby możliwy bez znakomitej współpracy z Powiatowym Urzędem Pracy i bez osobistego zaangażowania w realizację tego programu Pana Władysława Pająka – Kierownika PUP. Wyraził podziękowanie dla Pana Pająka za udział w tym programie. Po zakończeniu tego programu zostanie on rozliczony i oceniony.


Wobec braku uwag Przewodniczący Rady Miejskiej stwierdził, że


Rada Miejska przyjęła przedłożoną informację do wiadomości.


Ad. pkt 13


Rozpatrzenie i przyjęcie protokołu z kontroli Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej w Końskich


Radny Jan Wiaderny – Przewodniczący Zespołu Kontrolnego Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej w Końskich przedstawił protokół z przeprowadzonej kontroli skargi Pani Pelagii Jakubowskiej.


Radny Zbigniew Kowalczyk

Zapytał czy Burmistrz podjął decyzję w sprawie wynikającej z przedstawionego protokołu kontrolnego.


Burmistrz Miasta i Gminy

Sprawa trwa od dłuższego czasu. Pani Jakubowska dostała propozycję na podstawie której gmina miała odstąpić od pobrania opłaty wspólnej za budowę wodociągu. Natomiast koszt przyłącza do swego budynku Pani ta miała dokonać we własnym zakresie. Rezygnacja ze wspólnych kosztów stanowi rekompensatę za straty, jeśli takie w ogóle wystąpiły wskutek wybudowania przyłącza. Alternatywą było rozebranie przyłącza. Pani Jakubowska wybrała rozebranie przyłącza. W związku z tym, zdecydował się przeprowadzić rozbiórkę tego przyłącza poprzez ZWiK w trybie usunięcia awarii dla Pani Zielińskiej. To przyłącze było zaprojektowane specjalnie dla Pani Zielińskiej, która jest osobą niepełnosprawną. Wyraził żal, iż sprawa obrała taką kierunek. Wydaje mu się, że gdyby na etapie inwestycji w 2000/2001 r. była obustronna wola, to przyłącze byłoby wykonane bezproblemowo dla obydwu stron.


Wobec braku innych uwag Przewodniczący obrad poddał pod głosowanie przyjęcie powyższego protokołu.


Rada Miejska w obecności 21 radnych przy 19 głosach za i 2 głosach wstrzymujących się protokół z kontroli przyjęła.


Radny Zbigniew Kowalczyk – Przewodniczący Komisji Rewizyjnej

Przedstawił stanowisko Komisji Rewizyjnej w sprawie pisma Związków Zawodowych „Budowlani” KTBS Spółka z o.o. w Końskich. (Powyższe stanowisko stanowi załącznik niniejszego protokołu).


Wobec braku innych uwag Przewodniczący obrad poddał pod głosowanie przyjęcie powyższego stanowiska.


Rada Miejska w obecności 21 radnych przy 15 głosach za, 2 przeciw i 4 głosach wstrzymujących się stanowisko przyjęła.


Ad. pkt 14


Informacje i komunikaty


Przewodniczący Rady Miejskiej

Wracając do poruszonego przy rozpatrywaniu sprawozdania z wykonania budżetu za I półrocze 2005 r., stanowiska Rady Miejskiej w sprawie wyrażenia opinii odnośnie wykupu gruntów pod obwodnicę kielecką, to jego zadaniem najprostszym rozwiązaniem będzie wystąpienie przez Burmistrza do Klubów Radnych o taką opinię. Dziś zapewne radni nie mają jeszcze przemyśleń na ten temat i trudno byłoby im w tej chwili podjąć jakąś decyzję. Wydaje mu się, iż tak jak w sprawie zmiany czasu pracy pracowników Biura Rady, Burmistrz wystąpi o konsultacje do przewodniczących Klubów Radnych. Chodzi o wyrażenie opinii w imieniu Klubów.


Przewodniczący Rady Miejskiej

Poinformował, że z okazji Dnia Niepodległości Ukrainy wysłał fax z życzeniami dla władz obwodowych Winnicy i władz Mogilewa Podolskiego. Życzenia te zostały opublikowane w ukraińskiej gazecie „Winnicki Widomosci”. Zacytował ich treść:

W imieniu własnym, w imieniu Rady Miejskiej w Końskich, której mam zaszczyt i honor przewodniczyć miałem wielką, niekłamaną ochotę uczestniczyć w uroczystościach związanych z Dniem Niepodległości Ukrainy, aby Wam bezpośrednio przekazać w imieniu mieszkańców Ziemi Koneckiej szczere, przyjacielskie życzenia sukcesów w rozwijaniu i umacnianiu Waszej pięknej Ziemi Winnickiej. Dzień Niepodległości to szczególny moment i jedyna niepowtarzalna chwila, kiedy pojawiają się pytania jak Niepodległość Ojczyzny wykorzystać dla rozwoju kraju, dla dobra narodu. Mając świadomość, że wolność i niepodległość raz wywalczona musi być pielęgnowana i utrwalana, bo nie jest dana raz na zawsze. Wymaga stałej troski i tytanicznej pracy. Żywię głęboką nadzieję, że Naród Ukraiński podoła tym wyzwaniom znajdując ważne miejsce w rodzinie krajów europejskich. Z ogromną życzliwością i pełną akceptacją odnoszę się do umacniania, poszerzania i bogacenia naszej współpracy i przyjaźni dla dobra wspólnego”.



Pan Jan Sebski – Sołtys Rogowa

Zapytał czy Rada Miejska opowiada się za budową obwodnicy kieleckiej.


Przewodniczący Rady Miejskiej

Rada Miejska wyraziła swoją opinię przyjmując odpowiednie programy inwestycyjne, budżety na poszczególne lata i jak najbardziej jest za tym, aby ta inwestycja został zrobiona w terminie. Wielokrotnie władza wykonawcza była mobilizowana, aby przyspieszyć prace związane z wykupem gruntów pod obwodnicę.


Pan Jan Sebski – Sołtys Rogowa

Pan Burmistrz zwrócił się do Rady Miejskiej o wyrażenie opinii w sprawie wykupu działek pod to zadanie. Rada nie zajęła tutaj stanowiska i nie pomogła Burmistrzowi. Nie rozumie takiego zachowania – stwierdził.


Przewodniczący Rady Miejskiej

Przypomniał, że Burmistrz zwrócił się do Rady o wyrażenie opinii czy ma spowodować wszcząć postępowania wywłaszczeniowego czy też ma zapłacić właścicielom działek znacznie więcej niż wynika to z szacunku biegłego. Jego zdaniem najlepszym rozwiązaniem w tym momencie będzie jak Burmistrz zwróci się o wyrażenie opinii w poruszanej sprawie do przewodniczących Klubów Radnych.


Radny Zbigniew Struzik

Pytanie Burmistrza jakie rozwiązanie w sprawie pozostałych do wykupienia działek przyjąć padło dopiero na sesji. Wcześniej na posiedzeniach Komisji temat ten nie był poruszany. Jest to zbyt poważna sprawa, aby Rada „z marszu”, nie znając usytuowania w terenie, wyraziła opinię.


Radny Władysław Cielpiński

Stwierdził, że jest to bardzo ważna dla Końskich sprawa. Jego zdaniem Rada powinna zając tutaj stanowisko. Zapytanie Przewodniczącego Komisji Rozwoju Gospodarczego, Budżetu i Finansów o nazwiska właścicieli działek pozostałych do wykupienia pod obwodnicę, jest niestosowne. Jeśli gmina nie może z tymi osobami dojść do porozumienia to powinno zostać wszczęte postępowanie wywłaszczeniowe.


Radna Barbara Zielińska

Wyraziła zdziwienie, iż członkowie Komisji Rozwoju Gospodarczego, Budżetu
i Finansów nie znają nazwisk tych właścicieli. Jej zdaniem jeśli Rada może zajmować się sprawami godzin pracy Biura Rady czy wchodzić w kompetencje prezesów spółek, to tym bardziej może zająć stanowisko w sprawie sposobu wyboru działania wobec właścicieli działek, które pozostały jeszcze do wykupienia.


Radny Jerzy Grodzki

Członkowie Komisji Rozwoju Gospodarczego, Budżetu i Finansów nie znają nazwisk właścicieli działek, ponieważ takiej informacji Burmistrz nie przedstawiał na posiedzeniach Komisji.


Radny Jan Wiaderny

Zaproponował, aby do piątku przyszłego tygodnia tak opinia został wyrażona. W przeciwnym razie „uciekną” duże pieniądze.


Przewodniczący Rady Miejskiej

Postawił pytanie czy Rada ma dać przyzwolenie Burmistrzowi, aby ten postąpił
w sposób niezgodny z prawem. Rada nie może tak się zachować. Można się zdecydować na wszczęcie procedury wywłaszczeniowej, ale na chwili obecną on nie wie jaki wybór będzie lepszy. To Burmistrz powinien wybrać najlepsze dla gminy rozwiązanie.


Ad. pkt 15

Wobec wyczerpania porządku obrad Przewodniczący Rady Miejskiej podziękował za uczestnictwo i ogłosił zamknięcie obrad XXVIII sesji Rady Miejskiej w Końskich.



Protokółowali                                                          Przewodniczący Rady Miejskiej

Jadwiga Świeboda                                                              Grzegorz Wąsik

(protokołowała do godz. 14.30)

Rafał Kuba

 

Biuletyn Informacji Publicznej redaguje Jacek Nowak
Osoba odpowiedzialna za treść: Emilia Kupis
Data modyfikacji: 2005/11/22 10:35:54
Redaktor: Administrator