Miasto i Gmina Końskie

szukaj >

 

Zarządzenie Nr 167/2007

BURMISTRZA MIASTA I GMINY KOŃSKIE

z dnia 25 lipca 2007r.

w sprawie określenia zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych przez pracowników Urzędu Miasta i Gminy w Końskich.

Działając na postanowienia art. 33 ust. 3 i ust. 5 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591, z 2002 r. Nr 23, poz. 220, Nr 62, poz. 558, Nr 113, poz. 984, Nr 153, poz. 1271 i Nr 214, poz. 1806, z 2003 r. Nr 80, poz. 717 i Nr 162, poz. 1568, z 2004 r. Nr 102, poz. 1055 i Nr 116, poz. 1203, z 2005 r. Nr 172, poz. 1441 i Nr 175, poz. 1457, z 2006 r. Nr 17, poz. 128 i Nr 181, poz. 1337 oraz z 2007 r. Nr 48, poz.327) w związku z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 12 października 1993 r. w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych (Dz. U. Nr 103, poz. 472, z 1996 r. Nr 24, poz. 110 oraz z 2006 r. Nr 31, poz. 216) zarządzam, co następuje:

1. Zasady i warunki podnoszenia kwalifikacji zawodowych pracowników Urzędu Miasta i Gminy w Końskich określa się w celu zapewnienia stałego rozwoju zawodowego pracowników oraz wysokiego poziomu ich kwalifikacji zawodowych.

2. 1. Ilekroć w zarządzeniu jest mowa o:

1) Urzędzie - należy przez to rozumieć Urząd Miasta i Gminy w Końskich

2) pracodawcy - należy przez to rozumieć Burmistrza Miasta i Gminy Końskie;

3) pracowniku - należy przez to rozumieć pracownika Urzędu Miasta i Gminy w Końskich zatrudnionego na czas nie określony;

4) studiach - należy przez to rozumieć uzupełniające studia magisterskie lub studia podyplomowe.

3. Przez podnoszenie kwalifikacji zawodowych pracowników rozumie się uzyskiwanie i uzupełnianie wiedzy ogólnej, umiejętności i kwalifikacji zawodowych, które odbywa się:

1) w szkolnych formach kształcenia tj. w formie uzupełniających studiów magisterskich;
2) w pozaszkolnych formach kształcenia, takich jak studia podyplomowe, kursy zawodowe, seminaria, praktyki zawodowe.

4. Podnoszenie kwalifikacji zawodowych pracowników może odbywać się w godzinach pracy, a także w systemie wieczorowym, zaocznym, eksternistycznym oraz poprzez samokształcenie kierowane.

5. Podnoszenie kwalifikacji zawodowych może być realizowane na podstawie skierowania przez Pracodawcę lub bez takiego skierowania.

6.1. Pracownikowi, który podejmie studia na podstawie skierowania, przysługuje urlop szkoleniowy w wymiarze określonym w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 12 października 1993 r. w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych (Dz. U. Nr 103, poz. 472 ze zm.), płatny według zasad obowiązujących przy obliczaniu wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy.

2. Wniosek o udzielenie urlopu szkoleniowego składa się w trybie przyjętym w Urzędzie dla wniosków o urlop wypoczynkowy.

7. Pracownikowi podnoszącemu kwalifikacje w formie studiów na podstawie skierowania Pracodawca może:

1) zwrócić koszty przejazdu na obowiązkowe zajęcia i egzaminy wg zasad określonych w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju (Dz. U. Nr 236, poz. 1990 ze zm.);

2) pokryć część opłat za naukę do wysokości 80% czesnego za każdy semestr/rok nauki.

8.1. Z wnioskiem o skierowanie na studia oraz dofinansowanie kosztów nauki może wystąpić pracownik lub jego bezpośredni przełożony. Wniosek powinien zawierać:

1) dokładne określenie rodzaju szkoły, wydziału i kierunku, terminu rozpoczęcia nauki, czasu jej trwania oraz trybu (zaoczny, wieczorowy, eksternistyczny), wysokości opłat;

2) uzasadnienie konieczności podniesienia kwalifikacji zawodowych w związku z pracą wykonywaną przez pracownika -  gdy z wnioskiem występuje bezpośredni przełożony pracownika lub opinię bezpośredniego przełożonego zawierającą informacje dotyczące potrzeby kształcenia pracownika w określonym zakresie -  gdy z wnioskiem występuje pracownik;

3) w przypadku, gdy wnioskodawca występuje o dofinansowanie kosztów nauki - określenie wysokości i rodzaju wnioskowanej pomocy oraz opinię Skarbnika Miasta i Gminy Końskie.

9.1. Pracownik który podejmie naukę z własnej inicjatywy, bez skierowania, w celu uczestniczenia w zajęciach, sesji egzaminacyjnej przygotowaniu lub obronie pracy magisterskiej (dyplomowej) może ubiegać się o udzielenie na ten cel urlopu bezpłatnego, o zwolnienie z części dnia pracy - bez zachowania prawa do wynagrodzenia oraz o dofinansowanie kosztów nauki do wysokości 50 % czesnego za każdy semestr/rok nauki.

2. Urlop bezpłatny może być udzielony jedynie w sytuacji gdy dłuższa nieobecność pracownika nie będzie miała negatywnego wpływu na prawidłowe funkcjonowanie zatrudniającej go komórki organizacyjnej.

3. Dofinansowanie kosztów nauki może być przyznane w wyjątkowych przypadkach, uzasadnionych przede wszystkim potrzebami kadrowymi pracodawcy.

4. Podstawę przyznania świadczeń, o których mowa w ust. 1 jest wniosek pracownika. Przepisy 8 ust. 1 pkt 1, pkt 2 i pkt 3 stosuje się odpowiednio.

10.1. Wysokość kwot dofinansowania kosztów kształcenia uzależniona jest od posiadanych środków na szkolenia i ma charakter uznaniowy.

2. Decyzję o przyznaniu oraz wysokości dofinansowania podejmuje Pracodawca.

11.1. Prawa i obowiązki stron, związane z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych w formie studiów oraz warunki dofinansowania kosztów kształcenia określa umowa zawarta z pracownikiem podnoszącym kwalifikacje zawodowe, która zobowiązuje pracownika w szczególności do:

1) przepracowania w Urzędzie okresu od 6 miesięcy do 3 lat, w zależności od wysokości kosztów poniesionych przez Pracodawcę,

2) zwrotu kosztów poniesionych przez Pracodawcę w przypadkach:

a) przerwania lub nie rozpoczęcia nauki z winy pracownika,

b) rozwiązania przez pracownika umowy o prace za wypowiedzeniem,

c) rozwiązania przez pracodawcę umowy o prace bez wypowiedzenia z winy pracownika,

d) wygaśnięcia stosunku pracy wskutek porzucenia pracy.

2. Wzory umów, o których mowa w ust. 1, określają załączniki nr 2 i nr 3.

12.1. W kursach zawodowych, seminariach, praktykach zawodowych organizowanych przez uprawnione do tego szkoły i instytucje mogą uczestniczyć pracownicy, jeżeli tematyka tych kursów związana jest bezpośrednio z zadaniami wykonywanymi przez komórkę organizacyjną, w której jest zatrudniony pracownik.

2. Koszty podnoszenia kwalifikacji pracowników na kursach, o których mowa w ust. 1, pokrywa Pracodawca w całości.

13. Nadzór nad realizacją zarządzenia powierzam Sekretarzowi Miasta

i Gminy oraz Skarbnikowi Miasta i Gminy - odpowiednio do zakresu ich działania.

14. W sprawach nieuregulowanych w niniejszym zarządzeniu stosuje się przepisy rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 12 października 1993 r w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych (Dz. U. Nr 103, poz. 472 ze zm.).

15. Traci moc Zarządzenie Nr 2 18/2005 Burmistrza Miasta i Gminy Końskie z dnia 21 listopada 2005 r. w sprawie podnoszenia wykształcenia ogólnego i kwalifikacji a także doskonalenia zawodowego w szkołach wyższych lub w ramach studiów podyplomowych przez pracowników Urzędu Miasta i Gminy w Końskich.

16. Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.

 

Biuletyn Informacji Publicznej redaguje Jacek Nowak
Osoba odpowiedzialna za treść: Emilia Kupis
Data modyfikacji: 2008/10/23 09:55:17
Redaktor: