Uchwała Nr IV/40/2003
Rady Miejskiej w Końskich
z dnia 27 lutego 2003 roku
w sprawie określenia szczegółowych zasad i trybu umarzania wierzytelności jednostek organizacyjnych Gminy Końskie z tytułu należności pieniężnych, do których nie stosuje się przepisów ustawy - Ordynacja Podatkowa, udzielania innych ulg w spłacaniu tych należności.
Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt. 8, art. 40 ust.1,art. 41 ust. 1 i art. 42, ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym (z 2001r Dz. U. Nr 142 poz. 1591; z 2002r Dz. U. Nr 23, poz.220, Nr 62 poz. 558, Nr 113 poz. 984, Nr 214 p.1806) oraz art. 34a ustawy z dnia 26 listopada 1998 r. o finansach publicznych (tekst jednolity Dz. U. Nr 15 poz. 148 z 2003 r.) i art. 4 ust. l ustawy z dnia 20 lipca 2000r o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych (Dz. U. Nr 62, poz. 718, z 2001r Nr 46 poz. 499, z 2002 r. Nr 74 poz. 676 i Nr 113 poz. 984) Rada Miejska uchwala, co następuje:
§1. Wierzytelności jednostek organizacyjnych Gminy Końskie z tytułu należności pieniężnych, w tym cywilno-prawnych, do których nie stosuje się przepisów ustawy - Ordynacja podatkowa w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem dłużnika lub interesem publicznym mogą być umarzane w całości lub części, rozkładane na raty albo odraczane terminy płatności.
§2. Do umarzania wierzytelności z tytułu należności pieniężnych oraz udzielania innych ulg w spłacaniu tych należności uprawniony jest Burmistrz Miasta i Gminy w Końskich.
§3.1. Wierzytelność może być umorzona w całości lub części jeżeli:
l) wierzytelności nie ściągnięto w toku zakończonego postępowania likwidacyjnego lub upadłościowego
2) nie można ustalić dłużnika lub dłużnik zmarł nie pozostawiając spadkobierców
3) zachodzi uzasadnione przypuszczenie, że w postępowaniu egzekucyjnym nie uzyska się kwoty wyższej od kosztów dochodzenia i egzekucji tej wierzytelności lub postępowanie egzekucyjne stało się nieskuteczne,
2. Wierzytelności mogą być również umorzone w całości lub w części, mimo braku okoliczności wymienionych w ust. l jeżeli za umorzeniem przemawia ważny interes strony lub interes publiczny a odroczenie terminu zapłaty lub rozłożenie na raty nie zapewniałoby spłaty tych wierzytelności.
3. Umorzenie wierzytelności za którą odpowiada- solidarnie więcej niż jeden dłużnik może nastąpić, gdy okoliczności uzasadniające umorzenie zachodzą co do wszystkich zobowiązanych.
4. Umorzenie wierzytelności głównej powoduje również umorzenie wierzytelności ubocznych w całości lub w takiej części w jakiej została umorzona wierzytelność główna.
§ 4.1. W przypadkach uzasadnionych ważnym interesem dłużnika w spłacaniu wierzytelności o których mowa w § l mogą być udzielane inne ulgi a mianowicie:
l) rozłożenie na raty zapłaty całości lub części wierzytelności
2) odroczenie terminu zapłaty całości lub części wierzytelności.
2. Rozłożenie na raty obejmuje zarówno wierzytelność główną jak również wierzytelności uboczne.
3. Jeżeli w terminie określonym w decyzji dłużnik nie dokonał zapłaty odroczonej wierzytelności bądź nie zapłacił którejkolwiek z rat, na jakie została rozłożona wierzytelność, terminem płatności tej raty lub odroczonej wierzytelności jest termin zapłaty obowiązujący przed wydaniem decyzji.
§ 5.1. Umorzenie wierzytelności w przypadkach określonych w § 3 ust. 1 pkt. 1 i 3, ust. 2 może nastąpić na wniosek dłużnika a w przypadkach określonych w § 3 ust. 1 pkt. 1, 2 i 3 również z urzędu.
2. Odroczenie terminu zapłaty lub rozłożenie na raty zapłaty wierzytelności albo wierzytelności zaległej może nastąpić jedynie na wniosek dłużnika.
§ 6.1 Organ uprawniony do umarzania lub udzielania ulg może cofnąć swoją decyzję o umorzeniu lub udzielaniu ulg w spłacaniu wierzytelności jeżeli;
l) wyjdzie na jaw, że dowody na podstawie których wierzytelność umorzono lub udzielono ulg w jej spłacaniu, okazały się fałszywe bądź że dłużnik wprowadził ten organ w błąd, co do okoliczności, które stanowiły podstawę decyzji.
2) decyzja została wydana z zastrzeżeniem dopełnienia przez dłużnika określonych czynności a dłużnik nie dopełnił ich w wyznaczonym terminie.
§ 7. Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta i Gminy w Końskich.
§ 8. Uchwała podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Świętokrzyskiego i wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Przewodniczący Rady Miejskiej
Grzegorz Wąsik