Miasto i Gmina Końskie

szukaj >



U C H W A Ł A Nr XII / 110 /2003

RADY MIEJSKIEJ W KOŃSKICH

z dnia 30 grudnia 2003 r.

w sprawie zwolnienia od podatku od nieruchomości przedsiębiorców

na terenie gminy Końskie



Na podstawie art.18 ust. 2 pkt.8, art. 40 ust. 1, art. 41 ust.1 ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001r. Nr 142, poz.1591, z 2002r. Nr 23, poz.220, Nr 62, poz.558, Nr 113, poz.984, Nr 214 poz.1806, z 2003r. Nr 80 poz.717, Nr 162, poz.1568), art. 7 ust. 3 ustawy z dnia 12 stycznia 1991r.o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2002r. Nr 9, poz.84, Nr 200, poz.1683, z 2003r. Nr 11 O poz. 1 039), art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 20 lipca 2000r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 62, poz. 718, z 2001r. Nr 46, poz.499, z 2002r. Nr 74, poz.676, Nr 113, poz.984, z 2003r. Nr 65 poz.595) Rada Miejska uchwala, co następuje:

 

§ 1. W celu udzielenia pomocy podmiotom gospodarczym w tworzeniu nowych miejsc pracy na terenie miasta i gminy Końskie, zwalnia się od podatku od nieruchomości na warunkach określonych w niniejszej uchwale podmioty prowadzące działalność gospodarczą.

 

§ 2. Zwolnienie od podatku od nieruchomości, o którym mowa w § 1 uchwały jest pomocą publiczną w rozumieniu przepisów o pomocy publicznej.

 

§ 3. O zwolnienie od podatku mogą ubiegać się wszystkie podmioty gospodarcze, produkcyjne, usługowe i handlowe, które utworzą nowe miejsca pracy.

Poprzez utworzenie miejsca pracy rozumie się zatrudnienie na podstawie umowy o pracę w pełnym wymiarze czasu pracy.

Zwolnienie uzależnione jest od powierzchni użytkowej budynków podatnika związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej (wg deklaracji na podatek od nieruchomości, informacji w sprawie podatku od nieruchomości):

a) przy powierzchni użytkowej budynków: do 500 m2 - 60 m2 na jednego zatrudnionego,

b) przy powierzchni użytkowej budynków: od 501 m2 do 5.000 m2 - 100 m2 na jednego zatrudnionego,

c) przy powierzchni użytkowej budynków: powyżej 5.001 m2 - 200 m2 na jednego zatrudnionego.

W przypadku zatrudnienia kobiet wskaźnik, o którym mowa powyżej powiększa się o 25 %. Maksymalne zwolnienie nie może przekraczać w danym roku wymiaru rocznego podatku od nieruchomości (z pozycji budynki).

 

§ 4. 1. Okresem do zwolnienia jest dany rok podatkowy.

2. Zwolnienie od podatku od nieruchomości przysługuje, jeżeli zwiększony poziom zatrudnienia zostanie utrzymany przez okres 2 lat podatkowych, tj. roku w którym udzielono ulgi i kolejnym roku podatkowym.

 

§ 5. Zwolnienie od podatku stosowane będzie na wniosek podatnika zawierający:

1. Dla firm nowopowstających wielkość zatrudnienia w roku rozpoczęcia działalności gospodarczej w rozbiciu na mężczyzn i kobiety poświadczona przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

2. Dla firm istniejących wielkość zatrudnienia w poprzednim roku poświadczona przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

3. Planowany wzrost zatrudnienia.

4. Potwierdzenie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, iż podmiot gospodarczy nie zalega z opłatami składek na ubezpieczenie społeczne.

 

§ 6. Podatnik jest obowiązany zawiadomić organ podatkowy o wszelkich zmianach, które mają wpływ na przyznanie zwolnienia, bądź jego rozmiarów w terminie 14 dni od dnia ich zaistnienia.

 

§ 7. W przypadku, gdy kwota planowanej pomocy łącznie z pomocą uzyskaną przez przedsiębiorcę w różnych formach oraz z różnych źródeł w ciągu kolejnych 3 lat poprzedzających dzień tego udzielenia, przekracza kwotę będącą równowartością 100 tys. EURO udzielenie pomocy następuje zgodnie z programem pomocy horyzontalnej, o którym mowa w § 8 niniejszej uchwały.

 

§ 8. Program pomocy horyzontalnej przeznaczonej na utworzenie nowych miejsc pracy w przedsiębiorstwach.

1. Przeznaczenie pomocy: pomoc horyzontalna na utworzenie nowych miejsc pracy w przedsiębiorstwach.

2. Forma pomocy: zwolnienie z podatku od nieruchomości.

3. Warunki dopuszczalności pomocy określonej w § 3 i § 4 niniejszej uchwały:

a) o zwolnienie od podatku mogą ubiegać się wszystkie podmioty gospodarcze, produkcyjne, usługowe i handlowe, które utworzą nowe miejsca pracy. Poprzez utworzenie miejsca pracy rozumie się zatrudnienie na podstawie umowy o pracę w pełnym wymiarze czasu pracy.

b) zwiększony poziom zatrudnienia musi zostać utrzymany przez okres 2 lat podatkowych, tj. roku w którym udzielono ulgi i kolejnym roku podatkowym.

c) maksymalna intensywność pomocy horyzontalnej w przypadku małych i średnich przedsiębiorców z wyjątkiem prowadzących działalność gospodarczą w sektorze transportu wynosi 65 % kosztów kwalifikujących się do objęcia pomocą.

d) maksymalna intensywność pomocy horyzontalnej w przypadku pozostałych przedsiębiorców wynosi 50 % kosztów kwalifikujących się do objęcia pomocą.

e) wielkość pomocy w celu utworzenia nowych miejsc pracy dla osób niepełnosprawnych może wynosić do 150 % maksymalnej wielkości pomocy określonej dla obszaru miasta i gminy Końskie.

4. Program nie przewiduje udzielania pomocy eksportowej, operacyjnej am pomocy w sektorach uznanych za wrażliwe.

5. Koszty kwalifikujące się do objęcia pomocą publiczną przewidzianą w programie:

a) wartość ponoszonych przez przedsiębiorcę dwuletnich kosztów płacy brutto nowo zatrudnionych pracowników,

b) wartość ponoszonych przez przedsiębiorcę innych obowiązkowych płatności związanych z ich zatrudnianiem.

6. Wielkość środków przewidzianych na udzielenie pomocy w ramach programu:

Zastosowanie przedmiotowych zwolnień z podatku od nieruchomości spowoduje zmniejszenie wpływów do budżetu gminy, w zależności od liczby przedsiębiorców, którzy będą tworzyć nowe miejsca pracy. Rocznie może to wynieść ok. 300.000 zł.

7. Omówienie sposobu zapewnienia nie przekroczenia maksymalnych intensywności pomocy:

Przedsiębiorca korzystający ze zwolnienia jest zobowiązany na początku każdego roku podatkowego do przedłożenia informacji dotyczących:

a) kosztów pracy nowo zatrudnionych pracowników,

b) wielkości oraz przeznaczenia pomocy publicznej uzyskanej w ciągu trzech kolejnych lat.

8. Czas trwania programu: Program obowiązuje w latach 2004 - 2006.

9. Beneficjenci pomocy: Adresatami pomocy są przedsiębiorcy, którzy po wejściu w życie niniejszej uchwały utworzą na terenie miasta i gminy Końskie nowe miejsca pracy.

10. Organy udzielające pomocy: Organem udzielającym pomocy jest Burmistrz Miasta i Gminy Końskie.

11. Kumulacja pomocy: Pomoc udzielana na podstawie programu podlega sumowaniu z inną pomocą bez względu na jej formę i źródło pochodzenia i nie może przekroczyć maksymalnej intensywności pomocy.

12. Zakres terytorialny pomocy: Program obejmuje swym działaniem teren miasta i gminy Końskie.

 

§ 9. Z dniem 31 grudnia 2003r. traci moc uchwała Nr III/23/2002 Rady Miejskiej w Końskich z dnia 23 grudnia 2002r. w sprawie zwolnienia od podatku od nieruchomości podmiotów gospodarczych zwiększających zatrudnienie.

 

§ 10. Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta i Gminy w Końskich.

 

§ 11. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia w Dzienniku Urzędowym Województwa Świętokrzyskiego.





                                                                              Przewodniczący Rady Miejskiej

                                                                                          Grzegorz Wąsik



Biuletyn Informacji Publicznej redaguje Jacek Nowak
Osoba odpowiedzialna za treść: Emilia Kupis
Data modyfikacji: 2005/11/15 08:13:12
Redaktor: Administrator