UCHWAŁA Nr XVII/125/2007
RADY MIEJSKIEJ w KOŃSKICH
z dnia 20 grudnia 2007 r.
w sprawie przyjęcia Programu współpracy Gminy Końskie z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na rok 2008
Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2001 r. Nr 142, poz.1591; z 2002 r. Nr 23, poz.220; Nr 62, poz.558; Nr 113, poz. 984; Nr 153, poz. 1271; Nr 214, poz.1806; z 2003 r. Nr 80, poz. 717; Nr 162, poz. 1568; z 2004 r. Nr 102, poz. 1055; Nr 116, poz. 1203; z 2005 r. Nr 172, poz. 1441; Nr 175, poz. 1457; z 2006 r. Nr 17, poz. 128, Nr 181, poz. 1337; z 2007 r. Nr 48, poz. 327; Nr 138, poz. 974; Nr 173, poz. 1218) oraz art. 5 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz.U. Nr 96, poz. 873; z 2004 r. Nr 64, poz. 593; Nr 116, poz. 1203; Nr 210, poz. 2135; z 2005 r. Nr 155, poz. 1298; Nr 169, poz. 1420; Nr 175, poz. 1462; Nr 249, poz. 2104; z 2006 r. Nr 94, poz. 651) Rada Miejska uchwala, co następuje:
§ 1. Przyjmuje się do realizacji Program współpracy Gminy Końskie z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na rok 2008, stanowiący załącznik do niniejszej uchwały.
§ 2. Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta i Gminy Końskie.
§ 3. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
Przewodniczący Rady Miejskiej
Marian Gąszcz
UZASADNIENIE
Ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie nałożyła na organy administracji publicznej obowiązek realizacji zadań publicznych we współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy, prowadzącymi, odpowiednio do terytorialnego zakresu działania organów administracji publicznej, działalność pożytku publicznego w zakresie odpowiadającym zadaniom tych organów. Podstawowe znaczenie w tej kwestii ma art. 5 ust. 3 cytowanej ustawy, zgodnie z którym, organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego uchwala roczny program współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy.
Program ten określa główne kierunki polityki społecznej Gminy Końskie w zakresie współpracy z organizacjami prowadzącymi działalność pożytku publicznego, a w szczególności zasady, zakres i formy tej współpracy.
Załącznik
do Uchwały Nr XVII/125/2007
Rady Miejskiej w Końskich
z dnia 20 grudnia 2007 r.
Program współpracy Gminy Końskie
z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na rok 2008
Aktywna działalność organizacji prowadzących działalność pożytku publicznego jest ważnym elementem społeczeństwa obywatelskiego. Dla budowania partnerstwa istotne znaczenie ma zarówno wymiana doświadczeń między poszczególnymi organizacjami, jak i ich współpraca z sektorem publicznym, a w szczególności z organami samorządu terytorialnego.
Współpraca ta ma na celu zwiększenie skuteczności i efektywności działań związanych z realizacją zadań publicznych i wzrost zaangażowania sektora pozarządowego w rozwiązywaniu problemów lokalnych.
Rozdział I
Postanowienia ogólne
§ 1
Ilekroć w Programie jest mowa o:
ustawie – rozumie się przez to ustawę z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz.U. Nr 96, poz. 873 z późniejszymi zmianami), programie – rozumie się przez to Program współpracy Gminy Końskie z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na rok 2008,
Organizacjach – rozumie się przez to organizacje pozarządowe oraz podmioty, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy, prowadzące działalność pożytku publicznego, odpowiednio do terytorialnego zasięgu działania Gminy Końskie, Gminie – rozumie się przez to Gminę Końskie, Urzędzie – rozumie się przez to Urząd Miasta i Gminy w Końskich, Komisji – rozumie się przez to Komisję Konkursową, konkursie – rozumie się przez to otwarty konkurs ofert, o którym mowa w art. 11
ust. 2 ustawy, dotacji – rozumie się przez to dotacje w rozumieniu art. 106 ust. 2 pkt 1 lit. d ustawy
z dnia 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych (Dz.U. Nr 249, poz. 2104 z późniejszymi zmianami), Forum – rozumie się przez to Forum Organizacji Pozarządowych.
§ 2
Program określa zasady, zakres i formy współpracy, a także zadania priorytetowe w zakresie współpracy Gminy Końskie z organizacjami pozarządowymi w 2008 roku.
Rozdział II
Cele Programu
§ 3
Głównym celem programu jest kształtowanie demokratycznego ładu społecznego w środowisku lokalnym poprzez budowanie partnerstwa między administracją publiczną i organizacjami pozarządowymi. Służyć temu ma wspieranie organizacji pozarządowych w realizacji ważnych celów społecznych. Ponadto program ma na celu: podnoszenie skuteczności i efektywności działań w sferze zadań publicznych, tworzenie systemowych rozwiązań dla ważnych problemów społecznych,
integrację podmiotów realizujących zadania publiczne.
Rozdział III
Realizatorzy Programu
§ 4
W realizacji Programu uczestniczą:
Rada Miejska w Końskich – w zakresie wytyczania polityki społecznej gminy, ustalania priorytetowych zadań w sferze współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz określania wielkości środków publicznych przeznaczonych na ten cel, Burmistrz Miasta i Gminy Końskie – w zakresie realizacji polityki społecznej gminy i podejmowania współpracy z organizacjami pozarządowymi (w tym w zakresie ogłaszania otwartych konkursów ofert i ustalania procedury ich przeprowadzania), Wydziały Urzędu Miasta i Gminy w Końskich oraz gminne jednostki organizacyjne – w zakresie bieżącej współpracy z organizacjami pozarządowymi, w tym konsultowania projektów aktów normatywnych dotyczących działalności statutowej Organizacji,
Koordynator ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi – w zakresie bieżącej współpracy z organizacjami pozarządowymi, Komisja Konkursowa – w zakresie przeprowadzania procedury otwartego konkursu ofert, Organizacje pozarządowe, podmioty, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy, prowadzące działalność pożytku publicznego, odpowiednio do terytorialnego zasięgu działania Gminy Końskie – w zakresie realizacji zadań gminy.
Rozdział IV
Zakres współpracy
§ 5
Gmina współpracuje z Organizacjami w sferze zadań publicznych, o których mowa w art. 4 ust. 1 ustawy, o ile są one zadaniami gminy.
§ 6
Ustala się następujące zadania priorytetowe, które mogą być realizowane we współpracy z Organizacjami w 2008 r.:
w zakresie kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i tradycji:
prowadzenie działań na rzecz edukacji kulturalnej poprzez organizację konkursów, festiwali, przeglądów, prezentacji, wystaw, plenerów, warsztatów i innych imprez kulturalno-artystycznych,
wspieranie amatorskiego ruchu artystycznego,
wspieranie inicjatyw kulturalnych promujących miasto i gminę Końskie,
wspieranie przedsięwzięć mających na celu ochronę dóbr kultury i tradycji,
w zakresie upowszechniania kultury fizycznej i sportu:
szkolenie dzieci i młodzieży w różnych dyscyplinach sportowych,
organizacja współzawodnictwa sportowego dzieci i młodzieży,
organizacja ogólnodostępnych imprez sportowych, rekreacyjnych i turystycznych na terenie Gminy Końskie.
w zakresie krajoznawstwa oraz wypoczynku dzieci i młodzieży:
organizacja różnych form letniego i zimowego wypoczynku dzieci i młodzieży,
organizacja różnorodnych form spędzania czasu wolnego dla dzieci i młodzieży,
w zakresie ochrony i promocji zdrowia:
wspieranie programów profilaktycznych, informacyjno-edukacyjnych i innych w ramach edukacji zdrowotnej,
popularyzowanie wiedzy o zachowaniach zdrowotnych oraz profilaktyce chorób (szczególnie cywilizacyjnych),
prowadzenie działań na rzecz profilaktyki i przeciwdziałania patologiom społecznym.
w zakresie pomocy społecznej,
w zakresie działań na rzecz osób niepełnosprawnych,
w zakresie działań na rzecz integracji europejskiej oraz rozwijania kontaktów i współpracy międzynarodowej,
w zakresie działalności wspomagającej technicznie, szkoleniowo, informacyjnie lub finansowo organizacje pozarządowe oraz podmioty, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy.
§ 7
Współpraca, o której mowa w § 5 może mieć charakter finansowy i pozafinansowy.
§ 8
Współpraca o charakterze finansowym polega na zlecaniu realizacji zadań publicznych Organizacjom prowadzącym odpowiednio do terytorialnego zakresu działania Gminy Końskie działalność pożytku publicznego w zakresie zadań gminy.
Zlecanie realizacji zadania publicznego może odbywać się w formach:
powierzenia wykonania zadania wraz z udzieleniem dotacji na finansowanie jego realizacji,
2) wspierania zadania wraz z udzieleniem dotacji na dofinansowanie jego realizacji.
Wspieranie oraz powierzanie realizacji zadań publicznych, o których mowa w ust. 2 następuje w trybie otwartego konkursu ofert, chyba że przepisy odrębne przewidują inny tryb zlecania.
Powierzenie realizacji zadania, o którym mowa w ust. 2 może nastąpić w innym trybie niż otwarty konkurs ofert, jeżeli dane zadanie można zrealizować efektywniej w inny sposób określony w odrębnych przepisach, w szczególności poprzez zakup usług na zasadach
i w trybie określonym w przepisach o zamówieniach publicznych, przy porównywalności metod kalkulacji kosztów oraz porównywalności opodatkowania.
Burmistrz Miasta i Gminy Końskie ogłasza otwarty konkurs ofert i określa szczegółowe warunki konkursu. Procedura konkursowa zostanie przeprowadzona zgodnie z ustawą.
Oferty złożone przez Organizacje podlegają ocenie Komisji Konkursowej, w skład której wchodzą: 4 radni Rady Miejskiej w Końskich wybierani w drodze głosowania jawnego na sesji Rady Miasta oraz 1 pracownik Urzędu Miasta – przedstawiciel Burmistrza.
Przewodniczącego Komisji Konkursowej wybierają z własnego grona członkowie Komisji w drodze głosowania jawnego.
W pracach Komisji może uczestniczyć z głosem doradczym ekspert posiadający specjalistyczną wiedzę w dziedzinie obejmującej zakres zadań podlegających konkursowi wskazany przez Burmistrza oraz przedstawiciel Forum.
W skład Komisji nie mogą wchodzić:
przedstawiciele organizacji pozarządowych, których oferta opiniowana jest przez Komisję,
osoby, których udział w opiniowaniu ofert może powodować konflikt interesów.
Organizację pracy Komisji określi Komisja Konkursowa.
O przyznaniu dotacji decyduje Burmistrz w porozumieniu z Komisją Konkursową, biorąc pod uwagę ocenę oferty dokonaną przez Komisję Konkursową oraz wysokość środków finansowych przeznaczonych na realizację zadania.
W procesie opiniowania ofert członkowie Komisji posługują się kartą oceny ofert (kartę oceny ofert określi Komisja Konkursowa).
Środki pochodzące z dotacji nie mogą być w szczególności wykorzystane na finansowanie:
zadań i zakupów inwestycyjnych,
prac remontowych,
zakupu gruntów,
działalności gospodarczej,
kosztów utrzymania biura Organizacji, z wyłączeniem bezpośrednich kosztów związanych z realizacją zadania,
kar, mandatów oraz odsetek z tytułu niezapłaconych w terminie zobowiązań,
zobowiązań powstałych przed datą zawarcia umowy.
Burmistrz każdorazowo, w drodze zarządzenia, ogłasza wyniki konkursów (informacje
o wynikach konkursów zamieszcza się w Biuletynie Informacji Publicznej oraz na tablicy ogłoszeń urzędu).
Na realizację danego zadania publicznego uprawniony podmiot może złożyć tylko jedną ofertę.
Wzory dokumentów związanych z realizacją Programu określa Rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 27 grudnia 2005 r. w sprawie wzoru oferty realizacji zadania publicznego, ramowego wzoru umowy o wykonanie zadania publicznego i wzoru sprawozdania wykonania tego zadania (Dz.U. Nr 264, poz. 2207).
§ 9
Współpraca o charakterze pozafinansowym może przybierać następujące formy:
tworzenia wspólnych zespołów o charakterze doradczym i inicjatywnym
np. Forum,
wzajemnego informowania się o planowanych kierunkach działalności
i współdziałania w celu zharmonizowania tych kierunków,
konsultowania z podmiotami Programu, odpowiednio do zakresu ich działania projektów aktów normatywnych w dziedzinach dotyczących działalności statutowej Organizacji,
udzielania rekomendacji Organizacjom współpracującym z Gminą, które ubiegają się o dofinansowanie z innych źródeł,
udzielania pomocy Organizacjom, w pozyskiwaniu środków finansowych ze źródeł zewnętrznych (doradztwo w przygotowaniu wniosków o granty i dotacje, informowanie o ciekawych programach wspieranych finansowo ze źródeł zewnętrznych),
udzielania wsparcia technicznego Organizacjom np. poprzez nieodpłatne udostępnianie lokali gminnych z przeznaczeniem na prowadzenie działalności statutowej w ramach działalności pożytku publicznego (lokale będą udostępniane
na wniosek Organizacji),
promowania działalności Organizacji (zamieszczanie nieodpłatnych informacji
na stronie internetowej Urzędu na wniosek Organizacji),
współdziałania w organizowaniu otwartych spotkań, konferencji i warsztatów służących podnoszeniu wiedzy, umiejętności i wymianie doświadczeń,
udzielania pomocy w nawiązywaniu kontaktów międzynarodowych z miastami partnerskimi,
obejmowania patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Końskie przedsięwzięć realizowanych przez Organizacje.
W celu pełnego i rzetelnego informowania się o planowanych kierunkach działalności oraz usprawnienia przepływu informacji pomiędzy Urzędem Miasta i Gminy w Końskich a Organizacjami Urząd prowadzi na swojej stronie internetowej www.umkonskie.pl
- Konecki Informator Organizacji Pozarządowych.
Informacje o współpracy i sprawach istotnych dla partnerów mogą być udostępniane ponadto:
na stronach internetowych Organizacji,
na spotkaniach organizowanych z inicjatywy Organizacji lub Gminy,
drogą pocztową i pocztą elektroniczną – przekazywanie informacji do Organizacji, których dane adresowe znajdują się w Koneckim Informatorze Organizacji Pozarządowych (dotyczy informacji nie udostępnionych na stronie internetowej Urzędu).
Rozdział V
Udział Organizacji prowadzących działalność pożytku publicznego
w działaniach programowych Gminy
§ 10
1. Współpraca Gminy z Organizacjami prowadzącymi działalność pożytku publicznego oraz jej monitorowanie odbywa się m.in. poprzez Forum Organizacji Pozarządowych.
2. Do zadań Forum należy w szczególności:
współtworzenie i opiniowanie kierunków działań Gminy w zakresie współpracy
z organizacjami pozarządowymi,
przedkładanie Burmistrzowi propozycji dotyczących zadań priorytetowych Gminy, które mogą być realizowane we współpracy z Organizacjami oraz potrzeb finansowych w zakresie ich realizacji w terminie do dnia 15 września br.,
proponowanie i inicjowanie nowych form i zasad partnerskiej współpracy,
współdziałanie przy opracowywaniu rocznego programu współpracy
z organizacjami pozarządowymi,
konsultowanie projektów aktów normatywnych dotyczących działalności statutowej organizacji pozarządowych,
dokonywanie oceny sprawozdania z realizacji Programu współpracy.
W posiedzeniach Forum uczestniczą przedstawiciele organizacji pozarządowych prowadzących, odpowiednio do terytorialnego zasięgu działania Gminy Końskie, działalność pożytku publicznego oraz bez prawa głosowania pracownicy Urzędu Miasta i Gminy w Końskich oraz gminnych jednostek organizacyjnych.
W posiedzeniach Forum mogą uczestniczyć z głosem doradczym osoby, które posiadają specjalistyczną wiedzę w dziedzinie będącej przedmiotem obrad Forum.
Pierwsze posiedzenie Forum zwołuje Burmistrz na wniosek Przewodniczącego Rady miasta najdalej w terminie 30 dni od daty wniosku. Na pierwszym posiedzeniu, Forum ustala tryb i organizację pracy, w tym harmonogram spotkań.
Pracami Forum kieruje Przewodniczący wybrany większością głosów obecnych na pierwszym posiedzeniu.
Kadencja Przewodniczącego trwa jeden rok.
Posiedzenia Forum są jawne.
Opinie, wnioski oraz inne ustalenia Forum zapadają zwykłą większością głosów obecnych na posiedzeniu.
§ 11
Gmina Końskie dołoży starań, aby akty normatywne dotyczące działalności statutowej organizacji pozarządowych oraz podmiotów, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy były współtworzone i konsultowane przez Organizacje.
W celu wypracowania wspólnego projektu rocznego programu współpracy Gminy Końskie z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego Burmistrz zaprasza do udziału w jego tworzeniu przedstawicieli Organizacji działających na terenie Gminy.
Współpraca ta przebiega w następujących etapach:
przygotowanie projektu uchwały przez Burmistrza,
przeprowadzenie konsultacji zgodnie z przyjętymi zasadami,
przekazanie do publicznej wiadomości informacji o rozpoczęciu prac nad projektem rocznego programu współpracy, z jednoczesnym zaproszeniem do współpracy,
zgłaszanie przez Organizacje uwag i propozycji do programu współpracy,
w terminie 14 dni od dnia ukazania się informacji.
Koordynacją działań w tym zakresie zajmuje się Koordynator ds. współpracy
z organizacjami pozarządowymi.
§ 12
Konsultacje, o których mowa w §11 mogą polegać na:
wyrażaniu opinii, uwag i propozycji dotyczących aktów normatywnych będących przedmiotem konsultacji,
udzielaniu odpowiedzi na postawione pytania,
wyborze jednego z zaproponowanych rozwiązań.
Postanawiając o przeprowadzeniu konsultacji organ Gminy podaje do publicznej wiadomości:
przedmiot konsultacji,
sposób oraz tryb zgłaszania opinii, uwag i propozycji,
datę rozpoczęcia i zakończenia konsultacji.
Proces konsultacji opiera się na następujących zasadach:
w konsultacjach mogą uczestniczyć wszystkie Organizacje działające na terenie Gminy,
o konsultacjach powiadamia się poprzez zamieszczenie informacji na stronie internetowej i na tablicy ogłoszeń Urzędu,
termin zakończenia konsultacji przypada w terminie 14 dni od dnia zamieszczenia informacji o konsultacjach,
z przeprowadzonych konsultacji sporządza się protokół zawierający
w szczególności przekazane uwagi, wnioski i propozycje; informacje o ich ewentualnym uwzględnieniu oraz dokument w wersji po konsultacjach,
dokument w wersji po konsultacjach przekazuje się do wiadomości publicznej poprzez zamieszczenie na stronie internetowej i na tablicy ogłoszeń Urzędu,
prowadzący konsultację jest zobowiązany do prowadzenia pełnej dokumentacji związanej z procesem konsultacji.
Wyniki konsultacji nie wiążą organów Gminy.
Rozdział VI
Koordynator
§ 13
Burmistrz powołuje Koordynatora ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi
i określa jego zadania.
Rozdział VII
Ocena realizacji programu
§ 14
Wykonanie zadań zleconych przez Gminę do realizacji Organizacjom podlega okresowej kontroli i ocenie, w szczególności w zakresie:
stanu realizacji zadania,
efektywności, rzetelności i jakości wykonania zadania,
prawidłowości wykorzystania środków publicznych otrzymanych na realizację zadania,
prowadzenia dokumentacji określonej w przepisach prawa i w postanowieniach umowy.
2. Uwagi, wnioski i propozycje dotyczące bieżącej realizacji Programu, mogą być zgłaszane bezpośrednio Burmistrzowi Miasta i Gminy Końskie lub za pośrednictwem Koordynatora.
3. Efektywność współpracy Gminy z Organizacjami będzie oceniana na podstawie następujących wskaźników:
liczby projektów realizowanych we współpracy z Organizacjami,
liczby osób, które były adresatami projektów,
wysokości środków finansowych przeznaczonych z budżetu Gminy na realizację zadań,
wielkości środków finansowych i pozafinansowych zaangażowanych przez organizacje pozarządowe do realizacji zadań publicznych na rzecz mieszkańców.
4. Jedno posiedzenie Forum zostanie poświęcone analizie i ocenie realizacji Programu.
Rozdział VIII
Przepisy końcowe
§ 15
W sprawach nieuregulowanych niniejszym Programem mają zastosowanie przepisy ustawy
z dnia 24 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz.U.
Nr 96, poz. 873 z późniejszymi zmianami) oraz inne przepisy szczególne, powszechnie obowiązujące.
Przewodniczący Rady Miejskiej
Marian Gąszcz