Miasto i Gmina Końskie

szukaj >

 

 

Zarządzenie Nr 14/2006

Burmistrza Miasta i Gminy Końskie

z dnia 19 stycznia 2006 r.

 

W sprawie procedury kontroli gromadzenia środków publicznych

w gminie

 

Na podstawie § 11 zarządzenia Nr 13/2006 Burmistrza Miasta i Gminy Końskie z dnia 19 stycznia 2006 r. zarządzam, co następuje:

 

§ 1

 

  1. Procedura dotyczy następujących dochodów gminy:
    1. subwencje,
    2. dochody własne - podatki i opłaty lokalne;
    3. dochody z majątku gminy.

 

§2

 

  1. Wysokość subwencji otrzymanej przez gminę oceniają:
    1. Wydział Edukacji w porozumieniu z Zespołem Obsługi Placówek Oświatowych w zakresie subwencji oświatowej w oparciu o sporządzaną sprawozdawczość,
    2. Wydział Finansowy w zakresie subwencji ogólnej.

 

§3

 

  1. Prawidłowość opodatkowania, stosowania właściwych stawek podatków i opłat lokalnych, stosowanie zasad powszechności opodatkowania oraz prawidłowość przypisów na kontach podatników należy do stanowisk wymiaru podatków i opłat lokalnych.
  2. Stanowiska wymiaru podatków i opłat lokalnych dla osiągnięcia celów wymienionych w ust. 1:
    1. zapoznają się na bieżąco z obowiązującymi przepisami zewnętrznymi /ogólnie stanowionymi/ i wewnętrznymi /uchwały Rady Miejskiej i zarządzenia Burmistrza w zakresie podatków i opłat oraz stawkami podatkowymi,
    2. prowadzą ewidencję wszystkich podatników,
    3. przygotowują projekty decyzji administracyjnych w sprawie wymiaru podatków i opłat oraz ulg w podatkach i w ich zapłacie.
    4. prowadzą rejestr wydanych decyzji.

 

§4

 

  1. Prawidłowość wykazania skutków obniżenia ustawowych stawek podatkowych oraz zwolnień podatkowych i ulg w zapłacie podatków udzielonych przez gminę należy do stanowisk wymiaru podatków i opłat oraz stanowisk ds. księgowości podatkowej.
  2. Stanowiska wymienione w ust. 1:
    1. zapoznają się na bieżąco z obowiązującymi przepisami zewnętrznymi i wewnętrznymi dotyczącymi stosowania ustawowych ulg i zwolnień podatkowych oraz zwolnień i ulg w zapłacie podatków na podstawie uchwał Rady Miejskiej,
    2. zestawiają dane dotyczące wysokości zwolnień i ulg w zapłacie podatków,
    3. sporządzają wnioski dotyczące rekompensaty utraconych dochodów.

 

§5

 

  1. Nadzór nad czynnościami wymienionymi w § 3 i 4 sprawuje Burmistrz jako organ podatkowy oraz osoby przez niego upoważnione.
  2. Burmistrz orzeka w sprawie w drodze decyzji chyba, że przepisy ustawy - Ordynacja podatkowa stanowią inaczej.

 

§6

 

  1. Poborem podatków i opłat oraz windykacją zaległości zajmują się stanowiska ds. wymiaru podatków i opłat oraz księgowości podatkowej.
  2. Stanowiska ds. księgowości podatkowej na zalegających podatników w zapłacie podatków i opłat wystawiają upomnienia a gdy te nie przyniosą spodziewanych rezultatów wystawiane są tytuły wykonawcze i kierowane do Urzędów Skarbowych celem egzekucji.
  3. Stanowiska ds. księgowości prowadzą rejestry wysłanych i doręczonych upomnień oraz wystawionych tytułów wykonawczych.

 

§7

 

  1. Dochody z majątku gminy realizowane są przez stanowiska pracy w Wydziale Rolnictwa i Gospodarki Gruntami. Są to dochody z tytułu najmu, dzierżawy i sprzedaży składników majątkowych.
  2. Stanowiska pracy zapoznają się na bieżąco z obowiązującymi przepisami zewnętrznymi i wewnętrznymi w zakresie gospodarki nieruchomościami.
  3. Prowadzą ewidencję nieruchomości gminnych i dokonują oceny stanu posiadania majątku.
  4. Stanowiska pracy dokonują analizy posiadanego majątku i jego wykorzystania względnie ewentualnej sprzedaży.
  5. Propozycje zagospodarowania posiadanego majątku przedkłada Wydział do akceptacji Burmistrzowi. W przypadku decyzji o sprzedaży ustalana jest cena za grunty, budynki, lokale i urządzenia.
  6. Sprzedaży mienia dokonuje się zgodnie z zasadami określonymi w ustawie o gospodarce nieruchomościami i uchwałami Rady Miejskiej.
  7. Stanowiska pracy zbierają wnioski osób chętnych do najmu, dzierżawy i kupna majątku gminy a następnie przygotowują projekty umów, które zawiera Burmistrz.
  8. Wydział prowadzi rejestr przypisanych kwot z tytułu najmu, dzierżawy, użytkowania wieczystego, za zarząd i użytkowanie, który przekazuje do Wydziału Finansowego celem dokonania należnych przypisów w urządzeniach księgowych i księgowania wpłat.
  9. Dbałość o zapewnienie dochodów z majątku gminy w tym ustalenie wysokości czynszu i opłat należy do stanowisk ds. gospodarki gruntami i mienia komunalnego

 

 

§8

 

Ponadto stosuje się zasady i rozwiązania, w tym również dla pozostałych dochodów gminy wynikające z:

  1. ustawy z dnia 29 września 1994 L o rachunkowości /tekst jednolity Dz.U. z 2002 L Nr 76, poz. 694 późn. zm.,
  2. ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 L Ordynacja podatkowa /tekst jednolity Dz.U. z 2005 L Nr 8 poz. 68 z późn. zm.,
  3. ustawy z dnia 30 czerwca 2005 L o finansach publicznych /Dz.U. Nr 249, poz. 2104/,
  4. ustawy z dnia 17 czerwca 1966 L o postępowaniu egzekucyjnym w administracji /tekst jednolity Dz.U. z 2002 L, Nr 110 poz. 968 z późno zm.,
  5. rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 1999 L W sprawie zasad rachunkowości i planu kont dla prowadzenia ewidencji podatków i opłat dla organów podatkowych jednostek samorządu terytorialnego /Dz.U. Nr 50, poz. 511 z późn.zm./.

 

§9

 

Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania

 

 

Biuletyn Informacji Publicznej redaguje Jacek Nowak
Osoba odpowiedzialna za treść: Emilia Kupis
Data modyfikacji: 2006/04/04 11:20:04
Redaktor: Administrator