Zarządzenie Nr 238/2006
BURMISTRZA MIASTA I GMINY KOŃSKIE
z dnia 30 października 2006 r.
w sprawie ustalenia Zakładowego planu kont dla budżetu Gminy Końskie oraz dla Urzędu Miasta i Gminy Końskie
§1.
Zakładowy plan kont opracowano na podstawie:
1) Ustawy o rachunkowości z dnia 29 września 1994 r. (tekst jednolity z 2002 r. Dz. U. Nr 76, poz. 694 z późno zm.).
2) Ustawy z dnia 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2005r. Nr 249, poz. 2104 z późno zm.).
3) Ustawy z dnia 15lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późno zm.).
4) Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1999 r. w sprawie stosowania Klasyfikacji Środków Trwałych (KŚT) (Dz. U. 1999r. Nr 112, poz.1317 z późn. zm.).
5) Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 lipca 2006 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetów państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego oraz niektórych jednostek sektora finansów publicznych (Dz. U. z 2006r. Nr 142, poz. 1020).
6) Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 21 czerwca 2006r w sprawie zasad rachunkowości i planu kont w zakresie ewidencji podatków, opłat i niepodatkowych należności budżetowych dla organów podatkowych jednostek samorządu terytorialnego (Dz. U. Nr 112, poz.761)
7) Komunikatu Nr l Ministra Finansów z dnia 30 stycznia 2003 r. w sprawie ogłoszenia „Standardów kontroli finansowej w jednostkach sektora finansów publicznych”(Dz. Urz. Min. Fin. Nr 3, poz. 13).
§ 2.
- Rokiem obrotowym dla budżetu Gminy i Urzędu Miasta i Gminy Końskie jest rok kalendarzowy. W jego skład wchodzą krótsze miesięczne i kwartalne okresy sprawozdawcze.
- Poszczególne składniki aktywów i pasywów wycenia się stosując rzeczywiście poniesione na ich nabycie (wytworzenie) ceny (koszty) z zachowaniem zasad ostrożności finansowej. W szczególności w tym celu w wyniku finansowym , bez względu na jego wysokość, uwzględnia się między innymi zmniejszenia wartości użytkowej lub handlowej składników aktywów, w tym również dokonywane w postaci odpisów amortyzacyjnych i umorzeniowych.
§ 3.
1. Ustala się zakładowy plan kont obejmujący wykaz kont ewidencji syntetycznej, przyjęte zasady księgowania na nich operacji gospodarczych oraz zasady prowadzenia ewidencji analitycznej.
Zakładowy plan kont obejmuje:
1) l) plan kont dla budżetu Gminy stanowiący załącznik Nr 1 do zarządzenia
2) plan kont dla jednostki budżetowej stanowiący załącznik Nr 2 do zarządzenia.
2. Zakładowy plan kont służy do ewidencji przychodów, dochodów, wydatków i rozchodów budżetu gminy, który został dostosowany do potrzeb obowiązującej sprawozdawczości budżetowej oraz zasad prowadzenia rozliczeń i kontroli wykonywania budżetu.
§ 4.
Urząd Miasta i Gminy Końskie prowadzi księgi rachunkowe w swojej siedzibie według księgowego systemu komputerowego SFINKS, do którego opracowana jest instrukcja.
Siedziba Urzędu Miasta i Gminy mieści się przy ul. Partyzantów 1, 26-200 Końskie.
§ 5.
Ewidencja podatków i opłat prowadzona jest w oparciu o przepisy Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 21 czerwca 2006r w sprawie zasad rachunkowości i planu kont w zakresie ewidencji podatków, opłat i niepodatkowych należności budżetowych dla organów podatkowych jednostek samorządu terytorialnego (Dz. U. 112 poz. 7 61)
§ 6.
1. Wykaz kont syntetycznych oznaczonych symbolami trzycyfrowymi określony został w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 28 lipca 2006 r., w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego oraz niektórych jednostek sektora finansów publicznych (Dz. U. Nr 142 poz. 1020).
Z wyłączeniem kont zespołu 5 – „Koszty wg działalności i ich rozliczenie” oraz kont zespołu 6 –„Produkty” należy traktować jako minimalną liczbę kont syntetycznych. Może być on ograniczony jedynie o konta służące do księgowania operacji gospodarczych, nie występujących w jednostce lub uzupełniony o konta niezbędne, zgodne co do treści ekonomicznej z odpowiednimi kontami syntetycznymi wykazu kont.
2. Do ewidencji księgowego wykonania budżetu służy także wykaz kont analitycznych od pierwszego stopnia szczegółowości o treści spełniającej wymogi w zakresie informacji wyżej wymienionych. Pierwsze trzy znaki są numerami konta syntetycznego z planu kont.
3. Każdy kolejny znak jedno lub wielocyfrowy oznacza kolejny poziom analityki. Konta analityczne zaplanowane są perspektywicznie od pierwszego poziomu analityki, poprzez drugi, trzeci, czwarty i następny, w celu pogrupowania operacji gospodarczych nie tylko według działów, rozdziałów i paragrafów, lecz również według rodzajów wydatków, przeznaczenia, kontrahentów i dalszych kryteriów szczegółowych dla obowiązującej sprawozdawczości finansowej. Wykaz kont może być uzupełniany w miarę potrzeby o właściwe konta obowiązujące w jednostkach budżetowych i gminnych funduszach celowych.
§ 7.
1. Ewidencja księgowa w jednostce prowadzona jest techniką komputerową:
System ten zapewnia kompleksową obsługę w zakresie rachunkowości budżetu jednostki, umożliwiając m.in.:
- prowadzenie kartoteki dowodów księgowych z możliwością jej przeglądania,
- przeglądanie i drukowanie obrotów na wybranym z planu kont koncie analitycznym lub syntetycznym w podanym okresie czasu,
- przeglądanie i drukowanie stanów kont w zadanym okresie - w ujęciu analitycznym lub syntetycznym,
2. Zakładowy plan kont ustala konta syntetyczne, analityczne oraz konta
pozabilansowe. Konta analityczne zapewniają m.in.:
- ujęcie operacji gospodarczych wg działów, rozdziałów i paragrafów klasyfikacji budżetowej,
- dostarczenie niezbędnych danych dla obowiązującej sprawozdawczości,
- niezbędne dane dla sporządzenia sprawozdania finansowego wraz z załącznikami.
§ 8.
1. Podstawą zapisów księgowych jest oryginał dokumentu finansowego, niemniej dopuszcza się uznanie za taką podstawę również- dokumenty wymienione w „Instrukcji sporządzania, kontroli i obiegu dokumentów”.
2. Wykaz kont księgi głównej (ewidencji syntetycznej), a także zasady prowadzenia ewidencji analitycznej dla budżetu Gminy zawiera Załącznik Nr 1.
3. Wykaz kont księgi głównej (ewidencji syntetycznej), a także zasady prowadzenia ewidencji analitycznej dla Urzędu Miasta i Gminy zawiera Załącznik Nr 2
§ 9.
1. Ewidencję kosztów prowadzi się według rodzajów tylko na kontach zespołu 4 zgodnie z ich treścią ekonomiczną
2. Ewidencji zapasów nie prowadzi się, zakupywane materiały na potrzeby administracyjne i gospodarcze oraz paliwo księguje się w koszty w pełnej ich wartości wynikającej z faktur (rachunków) pod data ich zakupu po uprzednim zamieszczeniu na dowodach stanowiących podstawę ich zakupu, potwierdzenia przyjęcia dostawy podpisanego przez właściwą osobę.
3. W przypadku zakupionych materiałów, które bezpośrednio po zakupie nie zostały w całości przekazane do zużycia prowadzi się pozaksięgową
ewidencję ilościową.
§ 10.
1. Pozostałe środki trwałe - wyposażenie wprowadza się do ewidencji bilansowej środków trwałych, natomiast odpisy amortyzacyjne ustala się i księguje w sposób uproszczony jednorazowo .w pełnej ich wartości początkowej.
Kontrolę i ewidencję tych środków trwałych prowadzi pozaksięgowo Wydział Organizacyjny w sposób umożliwiający identyfikację każdego przedmiotu oraz miejsc ich użytkowania i osób za nie odpowiedzialnych.
2. Środki trwałe oprócz wymienionych w pkt 1 amortyzowane są metodą liniową z pomocą stawek podatkowych.
§ 11.
Wartości niematerialne i prawne o wartości jednostkowej nieprzekraczającej wielkości ustalonej w przepisach o podatku dochodowym od osób prawnych odpisuje się jednorazowo w pełnej ich wartości w koszty, natomiast o wartości wyższej są amortyzowane według zasad i stawek podatkowych.
§ 12.
1. Księgi rachunkowe prowadzi się przy użyciu komputera i obejmują:
dzienniki w postaci wydruków
1) konta księgi głównej (ewidencja syntetyczna)w postaci wydruków syntetycznych, w której obowiązuje ujęcie każdej operacji zgodnie z zasadą podwójnego zapisu,
2) konta ksiąg pomocniczych (ewidencji analitycznej) w postaci rejestrów i wydruków analitycznych.
3) Konta ksiąg pomocniczych prowadzi się w komputerze w postaci rejestrów oraz ręcznie w szczególności dla:
- środków trwałych, pozostałych środków trwałych i wartości niematerialnych, prawnych oraz dokonywanych od nich naliczeń umorzenia i amortyzacji w księdze środków trwałych i księdze inwentarzowej
- rozrachunków z kontrahentami - wydruki,
- rozrachunków z pracownikami - imienne karty wynagrodzeń pracowników,
- wydatków w postaci wydruków
2. Księgi rachunkowe są:
1) trwale oznaczone nazwą jednostki,
2) wyraźnie oznaczone co do roku obrotowego,
3) przechowywane starannie w ustalonej kolejności.
3. Zapisy w księgach rachunkowych prowadzi się w języku polskim i w walucie polskiej, powinny być dokonywane w sposób trwały, ręcznie lub maszynowo, bez pozostawienia miejsc pozwalających na późniejsze dopiski lub zmiany.
4. Wydruki komputerowe składają się z automatycznie numerowanych stron, z oznaczeniem pierwszej i ostatniej oraz sumowane są na ostatniej stronie wydruku.
5. Zapisy księgowe powinny zawierać co najmniej:
1) datę dokonania operacji,
2) określenie rodzaju i numeru identyfikacyjnego dowodu księgowego, stanowiącego podstawę zapisu księgowego oraz jego datę,
3) zapisy systematyczne dokonywane. w księgach rachunkowych są powiązane z zapisami chronologicznymi,
4) zapisy w dziennikach dokonywane są w porządku chronologicznym, dzień po dniu sukcesywnie.
§ 13.
1. Dziennik zawiera:
1) kolejną numerację dziennika,
2) obroty dziennika miesięcznie oraz narastająco w miesiącach i w roku obrotowym. Jeżeli prowadzonych jest kilka dzienników, wówczas należy sporządzić zestawienie zawierające obroty poszczególnych dzienników oraz ich łączne obroty miesięczne i narastające.
2. Zbiór danych kont księgi głównej (ewidencji syntetycznej) stanowi zbiór zapisów w porządku systematycznym z zachowaniem chronologii, na kontach przewidzianych w zakładowym planie kont.
§ 14.
Zasady rachunkowości, jej dane i zbiory są zabezpieczone poprzez archiwizowanie na płytach CD kopii awaryjnych systemu komputerowego, przechowywanie ich w zamkniętym pomieszczeniu (drzwi obite blachą, okno zakratowane) w szafie zamykanej na klucz.
Każdy użytkownik systemu komputerowego ma swoj e własne hasło dostępu do danych zawartych w sieci informatycznej oraz brak dostępu do danych wykorzystywanych przez inne komórki.
Dostęp do bazy danych typ DBASE oraz haseł w BIOSIE jest chroniony w zakresie czynności i obowiązków pracowników.
Serwer oraz jego jednostki pracujące w sieci komputerowej zaopatrzone są w urządzenia podtrzymujące napięcie UPS.
W komputerach zainstalowane są wygaszacze ekranów oraz czasowe wyłączenie monitorów.
§ 15.
Skarbnik Miasta zobowiązany jest do prowadzenia i bieżącego aktualizowania wykazu kont analitycznych do ustalonych planów kont syntetycznych.
§ 16.
Traci moc Zarządzenie Burmistrza Miasta i Gminy Końskie z dnia 2 stycznia 2002r. w sprawie zakładowego planu kont.
§ 17.
Wykonanie zarządzenia powierza się Skarbnikowi Miasta.
§ 18.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania z mocą obowiązującą od 01 stycznia 2007 r.